Projekt LOFAR

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt LOFAR

#1

Příspěvek od Pavuk_ »

Velmi ma zaujal medzinarodny projekt interferometra typu VLA ale na KV. Pise sa o nom v decembrovom S&T (ano uz vyslo decembrove cislo) stranka projektu je http://www.lofar.org/
Uvazujem nad tym, ci by sa nedala postavit amaterska obdoba v "malom".
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Projekt LOFAR

#2

Příspěvek od Rudy »

Uz som o tom nikde cital a musim povedat, ze vzdy ked pocujem a lebo citam o interferometry, vzdy ma takato myslienka napadne. Nikdy som ale neuvazoval az v takom rozsahu a v takych rozmeroch.
V malom si myslel, ze by ten interferometer pozostaval len z niekolkych pozorovacich miest ( radioteleskopov alebo anten)?
Ako by spolu komunikovali?
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt LOFAR

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

LOFAR je novy interferometer, ktory bude najcitlivejsi KV RA na svete, este iba vo vystavbe v Holandsku. Budu na nom realizovane uplne nove technologie a algoritmy, bude to prvy IT radioteleskop. Jedna z uloh je poodhlalit rane stadium vyvoja vesmiru.
Studoval som dostupne materialy k LOFAR a niektore veci boli uplne prevratne (myslim ze svetova premiera) napr:
Prijmac je sirokopasmovy 30-80MHz a po konverzii vzorkuje A/D prevodnikom cele pasmo! odkial sa vybraju "medzery" o sirke 256kHz medzi signalmi a "vysklada sa" ciste pasmo bez rusenia o sirke max 32 MHz (integracna doba 6.7 s). Kedze takychto prijmacov je niekolko tisic a interferometer vznika az skladanim signalov v centralnom pocitaci.
Takyto system ma obrovsku vyhodu oproti klasickej HW interferometrii (kde je skladanie signalov dane konfiguraciou kablou a pocas jedneho pozorovania sa nemeni): system pocat jedneho pozorovania zmapuje celu oblohu ! Klasicky interferometer by musel prepinat fazy tak aby preskenoval postupne celu oblohu a LOFAR "skenuje" celu oblohu naraz! s brutalnym rozlisenim (dane interf.zakladnou). Je to doslova IT teleskop. Uz bol realizovany model v "malom" so zopar desiatkami anten na rozlohe radovo 100x100 m a rozlisenie bolo na 26 MHz par stupnov!
Unikatnost riesenia je v tom, ze takyto system nepotrebuje vyhradene frekvencie ale pracuje v prostredi so silnym RFI (radio frequency interference-rusenie) (Holandsko). Velmi je zaujimava vlastna problematika "vyhladavania a odstranovania" rusenia. Momentalne sa vyvyjaju na to algoritmy, ale pomoze aj HW riesenie napr. nulovanie signalu (pokial sa zdroj nepohybuje) tak,ze sa dve anteny postavia od seba lambda/2 (faza 180stup.) a takze rusivy signal sa tym "vynuluje".
K antene:anteny su uplne jednoduche dva na seba kolme sirokopasmove dipoly. Pod vysku 30 stup. nad obzorom nie su citlive. Prijma od 30-80 MHz. Zhora je dolnopriepustny filter koli FM rozhlasu a zdola koli KV signalom (rozhlas, amateri a ostatne sluzby) v case kedy je ionosfera uzatvorena (odraza) a z celeho sveta prichadza "bordel".
Viac info: http://www.lofar.org
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt LOFAR

#4

Příspěvek od Pavuk_ »

Je tu o tom prezentacia ma sice 9MB ale STOJI ZA POZRETIE koho LOFAR zaujima. Je tam vsetko velmi prehladne ukazane a vysvetlene.
http://www.lofar.nl/video/LOFAR_E010604.exe
po spusteni zapnut repraky a dat volbu Explore... 8)

Este som objavil jednu linku:
http://web.haystack.mit.edu/lofar/lofar.html
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Projekt LOFAR

#5

Příspěvek od Rudy »

Pozrel som si to. Tak to ti poviem, to je ina kava. :o
Co uz my s tou "krystalkou". Myslis, ze by sme to mohli nejakym sposobom napodobit. Bratislava-Bojnice cca 120 km vzdusnou ciarou.Celkom dobra rozlisovacia schopnost. Takto si to myslel?
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt LOFAR

#6

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal: Pozrel som si to. Tak to ti poviem, to je ina kava. :o
Co uz my s tou "krystalkou". Myslis, ze by sme to mohli nejakym sposobom napodobit. Bratislava-Bojnice cca 120 km vzdusnou ciarou.Celkom dobra rozlisovacia schopnost. Takto si to myslel?No to by bolo v kazdom pripade zaujimave, ale az v dalsej faze. V prvom rade by som chcel postavit amatersky tu ich skusobnu verziu ale skromnejsie zo "zopar" antenami. Stiahol som si celu sajtu http://web.haystack.mit.edu/lofar/lofar.html
(asi 390MB). Je tam komplet vyvoj projektu aj s konferenciami a prezentaciami jednotlivych zucastnenych. Su tam rozobrate aj ine varianty, ktore zamyslali realizovat a hlavne komplet technicke udaje o antene prijmaci a pod. Ked to prestudujem, myslim, ze budem schopny povedat nieco viac. Zatial takto. Vkazdom pripade ODPORUCAM prezriet tu prezentaciu, je ozaj dobra (pacila sa aj mojej manzelke, ktoru astronomia nezaujima :)) Odporucam repraky a zapnut basy hlavne ten let vesmirom ::))
http://www.lofar.nl/video/LOFAR_E010604.exe

Este k LOFARu: hlavny prinos tejto technologie je v tom, ze sa tu nic nehybe a nenataca. Nie je zavisla ne vyhradenej (urcenej) frekvencii. Skratka anteny snimaju od 10 do 90 MHz celu oblohu naraz (aj z pozemskymi TV a R vysielacmi).
Pozorovanie prebieha vlastne offline, takze sw vyrobi virtualnu antenu, ktora sa "nataca" po oblohe (velmi zjednodusene). Takze z jedneho denneho pozorovanie mozno vydolovat, slnko, jupiter, pulzary, pozadie alebo aj ET ;D lebo ziadna radiova prehladka oblohy este nebola multifrekvencna a celooblohova v takom rozsahu ako LOFAR. Pre zaujmavost 15000 anten vyprodukuje cca 7000 DVDcok za sekundu ::)
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Projekt LOFAR

#7

Příspěvek od Rudy »

Vcera vecer som bol s priatelom na pivo. Okrem ineho sme preberali techniku a on vytiahol z vrecka Pocket PC zo zabudovanym GPS. Ked mi predvadzal ten navigacny system, napadla ma myslienka v suvislosti z LOFAR v "malom", ci by sa na tento projekt nedal modifikovat algoritmus softwaru, ktory pouziva GPS. Len pricip by bol obrateny. Nie som sice programator, az na nejake pokusy v Basic-ku, ale ty co sa tomu rozumeju, by vedely povedat ci je to realne.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Projekt LOFAR

#8

Příspěvek od FunTomas »

Rudy napsal: ...rozumeju, by vedely povedat ci je to realne.Preboha Rudy!! Nemali by ti vrátiť školné? Ako môžeš na konci slovesa napísať Y . Veď to nejde ani omylom. V iných slovách sa môžeš seknúť, keď sa používajú obe písmená ale v slovese...?
Sorry za off-topic.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Projekt LOFAR

#9

Příspěvek od Rudy »

Som rad, ze to tak podrobne citas! Ale je fakt, ze zo slovencinou som mal vzdy problemy. ;)

Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt LOFAR

#10

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal: Vcera vecer som bol s priatelom na pivo. Okrem ineho sme preberali techniku a on vytiahol z vrecka Pocket PC zo zabudovanym GPS. Ked mi predvadzal ten navigacny system, napadla ma myslienka v suvislosti z LOFAR v "malom", ci by sa na tento projekt nedal modifikovat algoritmus softwaru, ktory pouziva GPS. Len pricip by bol obrateny. Nie som sice programator, az na nejake pokusy v Basic-ku, ale ty co sa tomu rozumeju, by vedely povedat ci je to realne.LOFAR naozaj pouziva GPS na synchronizaciu (nie len). Ako sa tak ponaram do toho projektu (uz som si stiahol 510MB stranok, pdfiek a prezentacii z vyssie uvedenych liniek) a niektore casti su v amaterskych podmienkach relizovatelne velmi dobre, ine nie - treba si z toho projektu vziat to co nas moze byt pre nas prinosom. Badam dalej ...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt LOFAR

#11

Příspěvek od Pavuk_ »

Presuvam diskusiu o amaterskej realizacii LOFARu (testovacej verzie) z temy Interferometria naspat sem:
Kedze od zalozenia tejto temy uplynul nejaky cas, rad by som doporucil zdroj informacii k samostudiu a oboznameniu sa s praktickou strankou projektu.
Osobne som stiahol mnozstvo materialov ohladne tohto projektu (mam to na jedno DVD).
Uvedomujem si, ze je obrovske mnoztvo informacnych zdrojov, preto vyberam TIE NAJPODSTATNEJSIE:
ESECIALNA LINKA:
http://www.lofar.org/archive/
DOPORUCUJEM POCTIVO SI PRECITAT PRISPEVKY HLAVNE DELTA-PDR subprojektu (toto sa pokusime realizovat amatersky):
http://www.lofar.org/archive/meetings/oct2003/
obsahuje dokumentaciu aj k antene (pyramidka) + teoriu, riesenie prijmaca, koncepcia atd.
Odpovědět