2 WAY SPLITTER

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

2 WAY SPLITTER

#1

Příspěvek od Rudy »

Pretoze nemam az take velke skusenosti a znalosti z VF, budem sa pytat mozno aj na veci, co su pre odbornika samozrejmostou.

V pripade, ked treba zlucit dve anteny, samozrejme tak aby boli spravne impedancne prisposobene treba pouzit zlucovac. Da sa na tento ucel pouzit aj rozbocovac? Myslim tym hotovy vyrobok, ktory sa pouziva na TV rozvody. Frekvencny rozsah je tam od 0-1000MHz.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

2 WAY SPLITTER

#2

Příspěvek od vla »

Použít se dá , širokopásmové slučovače i rozbočovače jsou uvnitř stejné, mají jen obrácené konektory, ovšem vyrábí se několik typů (odporové, feritové, s impedančním transformátorkem, ...) Pokud ovšem takto sloučíš dvě antény vznikne v takovémto i kvalitním slučovači ztráta cca3,5dB, což je srovnatelné s ziskem získaným sloučením dvou antén, takže to nemá význam, praktický zisk bude nula, nebo spíše trochu ztráta. V anténářské praxi se jednoduché sloučení dvou antén, dělá tak že se koaxiály prostě spojí a vznikne tam díky impedančnímu nepřizpůsobení ztráta asi 0,5dB, což je lepší než ten slučovač.( je to praseč..., ale dělá se to). Pro spojení dvou a více antén beze ztrát se používá transformační vedení, případně fázování antén. Velmi slušně je vše popsáno např. v knize : M. Český Antény pro příjem rozhlasu a televize. Vydáno (SNTL 1975). Je to trochu starší, ale anténářská klasika, včetně návodů na stavby a výpočty antén.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

2 WAY SPLITTER

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal: Pretoze nemam az take velke skusenosti a znalosti z VF, budem sa pytat mozno aj na veci, co su pre odbornika samozrejmostou.

V pripade, ked treba zlucit dve anteny, samozrejme tak aby boli spravne impedancne prisposobene treba pouzit zlucovac. Da sa na tento ucel pouzit aj rozbocovac? Myslim tym hotovy vyrobok, ktory sa pouziva na TV rozvody. Frekvencny rozsah je tam od 0-1000MHz. Potvrzujem, to co napisal o zlucovaci vla. Spajanie dvoch vedeni (v tomto pripade koaxialnych - nesymetrickych o impedancii 50 alebo 75 ohmov) sa v praxi (radioamaterskej, televiznej) realizuje viacero sposobmi. Napr. po zluceni dvoch 75 ohm koax. dostanes 37,5 ohm. Koax. do prijmaca ma ale 75 ohm. ak by si to spojil "natvrdo" vznikne ti stojate vlnenie, ktore sposobi utlm signalu. Aby k tomu nedoslo pouzijes stvrtvlnny usek koaxu o impedancii 50 ohm LEBO:
poucka hovori, ze stvrtvlnny usek vedenia o impedancii Z, transformuje Zvstup na Zvystup podla vzorca Z=odmocnina(Zvstup*Zvystup), nas priklad:
53=odmocnina(37,5*75) to je priblizne 50 ohm (mozeme zanedbat)
Ak mas koax 50 ohm (a nie 75) treba to prepocitat. Ine impedancie dostanes , ked spojis dva stvrtvlnne useky paralelne (pre 50 je to 25 ohm, pre 75 je to 375 ohm)
Este je tu jedna poucka, ktora hovori ze lubovolne vedenie (ktorym je aj koax) o dlzke (rozumej elektrickej, nie fyzickej a to sa tyka aj predosleho prikladu) lambda/2 transformuje impedanciu 1:1
Znamena to, ze na napajanie anteny mozes pouzit koax z lubovolnou imp. ale imp. anteny = imp. prijmaca. Popisovane spojenie koaxov je bezstratove, pokial ich mechanicky a elektricky prevedies dokonalo. OK ?
DOPORUCUJEM KUPIT nielen knizku od Tomas Cesky: anteny pro prijem televize, SNTL 1991
ale aj vybornu knizku venovanu VF elektronike (ked chces stavat ten RadioJove je pre teba klucova, su tam polopate vysvetlene zakladne veci z VF, oscilatory zosilnovace, anteny, sirenie vln...) Vaclav Malina: Poznavame elektroniku V., KOOP 2001
Odpovědět