Projekt Radio Jove

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt Radio Jove

#91

Příspěvek od Pavuk_ »

Mám hotovou první verzi PCB ;D
teď se snažím aby rozteč otvorů a nožiček seděla podle tuzemské součástkové základny.
http://web.quick.cz/jarolim_josef/jove/pcb.gif
Poradí mi někdo kde se dají sehnat indukčnosti 82 mH ?
GEM i GES končí někde na 33~56 ...
Výrobce
http://www.fastron.de/products/inductor ... tegory=007
je má v nabídce ( serie 11P ) , ale kdo to u nás prodává na krámě bez objednání jsem zatím nezjistil. :-/ten Rudyho prijmac ma presne rovnako vyzerajuce L6,L7 (82mH) ako v manuali http://radiojove.gsfc.nasa.gov/elab/rcvr_manual.pdf t.j. su tzv.hrnickove indukcnosti (cievka navinuta na hrnieckovom jadierku), pozri lepsie do GM katalogu (nie su to tie, co vyzeraju "ako" odpory)

uz si nespominam dobre (nech napise Rudy), ale myslim, ze si ich vinul sam a ladil nejakym PC audio generatorom a spektralnym analyzatorom (sw v PC cez zvukovku)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt Radio Jove

#92

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal: ... Mam ho rozostavany, lezi v sufliku a caka dokoncenie pocas dlhych zimnych vecerov. ... Takze experimentovat zacnem aj na tejto frekvencii.

To 3j: Plosak je jednostranny a jednoduchy a vyroba sa zvladnut aj amatersky. Tak som to urobil aj ja!
To uz je minulost a tu su
prve rjove data: RJove-Data-jan2006.zip (zip, 2.2MB)

pripajam este moje konecne (po roku) spracovane pozorovanie
minulorocne data: RJove-Data-feb2005.zip (zip, 5.7MB)

PS: neviem preco ma to chyti vzdy v januari a februari - asi koli casto zamracenemu pocasiu a mizernemu seeingu

updated
Poznamka na zaver alebo namet na dalsiu diskusiu:
ked si to budete citat (tie grafy) vsimnite si niektore zaujmavosti napr.
- na starych datach je vidiet vzostup galaktickeho sumu prakticky kazdy den ako pekny krivku od polnoci do vychodu Slnka, je tam zopar zaujmavych peakov, ktore som este nestihol identifikovat (Slnko?, Jupiter ?)
- system minuly rok bol citlivy AOR8000 s naladenym dipolom 30MHz (vid obrazok + linka: ladenie GDOckom
- avsak je tam vela RFI (radioveho rusenia)

-tento rok to bol original radiojove (pozicany od Rudyho za ucelom ozivenia a vyskusania- on ma teraz inu "hracku" VLF monitor a vcera zdetekoval svoj prvy GamaRayBurst :-X ... a je to vonku 8) ... ale nech sa pochvali sam autor )
prijmac je to napodiv citlivy a selektivny (kto by to povedal od takej "naprvypohlad" krystalky, vsak ?) ale ma jeden "bug" (ako som zistil neskor) - je to frekvencna stabilita, kedze je tam jednoduchy potak s varikapom, staci mala zmena teploty a uz to sa to preladuje +/- o par desiatk kHz (sirka pasma je 3kHz). V silnom RFI prostredi to staci na to, aby sa obcas samovolne naladil na nejake rusenie a peak je na svete (myslim, ze vacsina peakov na tohtorocnom grafe je tohoto povodu...az na par ukazkovych...uvidime porovnanim s archivom inych rjove stanic).
-dalsia poznamka sa tyka pouzitej anteny: nepouzil som radiojove sustavu 2 dipolov na 20MHz ale jeden na 30MHz vid:

=> menej ako tretinovy zisk oproti originalu (namiesto 2 naladenych, jedna nenaladena vlastne nahrazkova) proste som nestihol ozivit a zaroven zbastlit narychlo rjove antenu
3J

Projekt Radio Jove

#93

Příspěvek od 3J »

Mám otázku na Pavouka :
Nezkusíš nahrát přes Jove zatmění slunce ?
:P
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt Radio Jove

#94

Příspěvek od Pavuk_ »

Mám otázku na Pavouka :
Nezkusíš nahrát přes Jove zatmění slunce ?
:PMam lepsi plan. Oprasil a rozchodil som moj stary slnecny radioteleskopik (ktory nedavno hostoval na vystave Storocie fyziky v Slovenskom narodnom muzeu) a skusim zopakovat moje stare pozorovanie.

Pokojne Slnko na 20MHz je dost slabe na detekciu cez radiojove.
Avsak SID monitor by mal zareagovat (Rudy ?)
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Projekt Radio Jove

#95

Příspěvek od Tech6 »

Myslite že bez předešlích praktických zkušeností s elektronikou je schopen amatér sám doma něco takovýho zpastlit?! Tento projekt mě zaujal a rpoto již sbírám information a rozmýšlím se jestli do toho jít nebo ne...
3J

Projekt Radio Jove

#96

Příspěvek od 3J »

Tech6 napsal: Myslite že bez předešlích praktických zkušeností s elektronikou je schopen amatér sám doma něco takovýho zpastlit?! Tento projekt mě zaujal  a rpoto již sbírám information  a rozmýšlím se jestli do toho jít nebo ne...Zatím se mořím aspoň s částečným překladem " jak osadit, jak oživit"
Když Aj neumím , tak se aspoň snažím dát smysl překladu z PC. ;D ;D ;D

Jinak si myslím že s drobnou technickou podporou ( například výše zmiňované cívky a minimální vybavení přístroji )
by to měl zvládnout průměrný středoškolák.
Přece jako národ nejsme hloupější než amíci .

Jsem na tom podobně jako ty . Navíc mi na to nezbývá moc času. :P
Jestli se chceš zapojit ve dvou se to lépe táhne, pardon překládá.
I-poradce tu na foru máme i s hotovým Jove.


Nenašel jsem na mapě Tvůj špendlík - Kunratice u Prahy ?
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt Radio Jove

#97

Příspěvek od Pavuk_ »

Tech6 napsal: Myslite že bez předešlích praktických zkušeností s elektronikou je schopen amatér sám doma něco takovýho zpastlit?! Tento projekt mě zaujal a rpoto již sbírám information a rozmýšlím se jestli do toho jít nebo ne...
Vo velmi zjednodusenej ale funkcnej! verzii ano.

Vyborne je to popisane tu:
http://sweiller.free.fr/radioastronomy/ ... tTrial.htm

potom mozete ziskat takyto priebeh poklesu intenzity radioveho toku Slnka pocas zatmenia:
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/pro ... enie99.php
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Projekt Radio Jove

#98

Příspěvek od Tech6 »

O. Ne Kunratice u Prahy, ....ještě větší prdel. Jo překlad bych moh pomalu zvládnout. Sice času malo...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt Radio Jove

#99

Příspěvek od Pavuk_ »

Tech6 napsal: O. Ne Kunratice u Prahy, ....ještě větší prdel. Jo překlad bych moh pomalu zvládnout. Sice času malo...Nuz ci cim vacsia "prdel" tim lepe z hladiska RFI (RadioFrequencyInterference) aj LP (LigthPollution).

Prekladat moc netreba, obrazky maju vysoku vypovednu hodnotu :)
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Projekt Radio Jove

#100

Příspěvek od Tech6 »

Hele jak kdy...je pravda že světelný a radio pollution tu moc velký neni...Jo obrázky tu výpovědní hodnotu určitě mají ale pro někoho s více zkušenostma než mám ya.
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Projekt Radio Jove

#101

Příspěvek od Tech6 »

I když mě to láká - rád si něco dokozaju...otázka je jestli mi to stojí za to.
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Projekt Radio Jove

#102

Příspěvek od Tech6 »

Ale zase široko daleko samej les....obrovska zahŕada, plno mista....
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Projekt Radio Jove

#103

Příspěvek od Pavuk_ »

Tech6 napsal: Ale zase široko daleko samej les....obrovska zahŕada, plno mista....
Tak potom si stastny astronom amater.
8)
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Projekt Radio Jove

#104

Příspěvek od Rudy »

Pavuk_ napsal:

Avsak SID monitor by mal zareagovat (Rudy ?)SID monitor mam online 24 hod. denne a vsetky data ukladam na disk, takze aj pripadne zmeny v ionosfere sposobene zatmenim slnka by som mal zaznamenat. Bude to moje prve meranie na VLF tohto druhu. Sam som zvedavy a neviem sa dockat.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
3J

Projekt Radio Jove

#105

Příspěvek od 3J »

Tech6 napsal: I když mě to láká - rád si něco dokozaju...otázka je jestli mi to stojí za to.

Zkus si přečíst, toto možná najdeš odpověd...
http://www.observatory.cz/news/detail.p ... d=146&pda=
Je mi jasné, že to je "jen hračka"
a ne "solidní vědecký výzkum"...
(Jak už se tu jinde několikrát pitvalo)
Jde mi o pocit ,že to umím a slyším na vlastní uši.. ;D
Asi jako vidět JUPITER na vlastní oči ve vlastním teleskopu... taky si můžu stáhnou foto z netu ale není to ono. :P
Odpovědět