Príjmač - vyrobiť či kúpiť - ak kúpiť, tak ktorý ?

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Príjmač - vyrobiť či kúpiť - ak kúpiť, tak ktorý ?

#1

Příspěvek od Pavuk_ »

Logicky prva vec, ktora Vam bude chybat (hned po antene), ked chcete robit RA dome, je prijmac.
Moznosti je niekolko:
- kupit scaner (prehledovy alebo komunikacni prijmac)
- modifikovat nejaky prijmac (prirobit konvertor, pouzit amatersky transceiver (TRX - prijmac a vysielac v jednej krabici - slovo vysilacka sa nepouziva :P).
- vyrobit to cele od piky
Odpoved nie je ciernobiela ale je to kompromis.
Momentalne mapujem EU trh scanerov a hladam skupinu prijmacov, ktore maju najvyssi pomer parametre/cena. Vysledky zverejnim, zatial jen tolko, ze horucimi kandidatmi su: PCR-1000,AR-8600,IC-R75
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Príjmač - vyrobiť či kúpiť - ak kúpiť, tak ktorý ?

#2

Příspěvek od Rudy »

A co tak TRIDENT TRX-100XLT. Je sice prenosny a ale je do 3 GHz s moznostou ladenia bez medzier a da sa pripojit na PC a je k tomu aj nejaky sofware. Odpadla by potreba vyrabat prevodniky. Novsi TRX 200 ma dokoca aj S-meter stupnica priamo v dB.Cena je okolo 10 tisic .Ta urcite zodpoveda parametrom tohoto komunikacneho prijmaca. Pisem to hlavne preto, ze ci to nebude ako s dalekohladmi. Aj s mensim priemerom sa da robit astronomia.
A aj taky prijmac co nema az take spickove parametre sa da dodatocne vylepsit. Medzi antenu a vstup vlozit preamp a filter a je to. Samozrejme naladene na tu konkretnu frekvenciu. Podla mna je na experimentovanie taky velky rozsah preladenia vyhodny.
Viac info na http://www.elix.cz/prijimace.htm

Rudy
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

Príjmač - vyrobiť či kúpiť - ak kúpiť, tak ktorý ?

#3

Příspěvek od Mesuge »

Ja nevim ja bych znovu neobjevoval kolo - kdo chce RA dedikovanou masinku z velky tovarny tak max do 400$ na meteority nebude nic lepciho nez ten Icom PCR-1000 rovnou pres Sat/TV amp do PC (moznost interferometrie s dvema PCR)

Kdo chce neco opravdu lidovyho na meteority tak muze pres FMko jako ty drsnaci z toho myho Arabskyho odkazu.

Na Jupiter, Slunce, Mesic, tu nasi cernou douru Sagittarius A a jiny silnejsi zdroje => zlata stredni cesta RJove - kdyz ho rozchodis nejdriv otestuj solo a pak postav druhej a sup s tim na interferometr viz. australsky odkazy..  :indian:

A na 'polo profi' za rozumny penize byl taky i nejaky prototyp kompletu ve vyvoji na SETI league 144-1420Mhz ale nejak ticho po pesine - napisu tam jestli se to teda da uz koupit nebo ne - mozna to bude pro nektere aplikace lepci nez ten ICom PCR-1000 ktery sice ma rs232>PC a zacina uz od 100KHz nezvlada ale vodik na 1420Mhz a to SETI je za stejne lowe ci min..jestli teda existuje



http://www.setileague.org/hardware/r2_seti.htm
doporucuji prolezt jsou tam i kity a triky ktere se v okenku prof. Chocholouska jeste neobjevily jako DownEast Microwave a Kanga:
http://www.downeastmicrowave.com/
http://www.bright.net/~kanga/kanga/
Uživatelský avatar
scevlik
Příspěvky: 58
Registrován: 05. 07. 2007, 12:50

Príjmač - vyrobiť či kúpiť - ak kúpiť, tak ktorý ?

#4

Příspěvek od scevlik »

Ahoj vsetkym.

Pomerne dobre projekty na pijimace su na stranke
radio amatera YU1LM.Vsetky projekty su okolo SDR.

link: http://yu1lm.qrpradio.com/homebrew.htm
C8SGT 202/2020; CG-5 ADV;SW 70/500; SPC900nc;Nikon D40; Reduktor f6.3,QHY 5;Camon 300d mod.
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 259
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Príjmač - vyrobiť či kúpiť - ak kúpiť, tak ktorý ?

#5

Příspěvek od KaPr »

Je zde sice dosti informaci, ale mam dalsi dotazy. Jake jsou nutne prametry ? Jde o to, ze jsem vcera lezel na lehatku se sluchatkama na usich a projizdel jsem frekvence na malem prijimaci (digitalne nastavovane frekvence v oboru 87,5-108 MHZ), hledal diry ve vysilani a poslouchal jestli v dobe preletu neco neuslysism - bohuzel se tak nestalo. Cim to ? Ja vim, ze musim mit naladenu stanici, ktera je za obzorem atd., atd. Sice jsem si nasel v seznamu stanic ctyri stanice, ktere vysilaji temer na stejnem kmitoctu (88.3 MHz) a jsou ode mne vzdaleny mezi 180 a 500 km a nerusi se s mistnima, ale nic jsem neslysel. Neni mi tak uplne zrejme, jakou roli hraje napr. selektivita, sirka pasma, obvody automatickeho potlacovani sumu, atd. Taky jsem si zbastlil hlidani pres pocitac (antena - male FM radio - AD prevodnik - PC) a nic ... Nemohl by byt nekdo, kdo to jiz provozuje trochu konkretnejsi a napsat (odkazat) hlubsi podrobnosti ?
KaPr
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Príjmač - vyrobiť či kúpiť - ak kúpiť, tak ktorý ?

#6

Příspěvek od Pavuk_ »

KaPr napsal: Je zde sice dosti informaci, ale mam dalsi dotazy. Jake jsou nutne prametry ? Jde o to, ze jsem vcera lezel na lehatku se sluchatkama na usich a projizdel jsem frekvence na malem prijimaci (digitalne nastavovane frekvence v oboru 87,5-108 MHZ), hledal diry ve vysilani a poslouchal jestli v dobe preletu neco neuslysism - bohuzel se tak nestalo. Cim to ? Ja vim, ze musim mit naladenu stanici, ktera je za obzorem atd., atd. Sice jsem si nasel v seznamu stanic ctyri stanice, ktere vysilaji temer na stejnem kmitoctu (88.3 MHz) a jsou ode mne vzdaleny mezi 180 a 500 km a nerusi se s mistnima, ale nic jsem neslysel. Neni mi tak uplne zrejme, jakou roli hraje napr. selektivita, sirka pasma, obvody automatickeho potlacovani sumu, atd. Taky jsem si zbastlil hlidani pres pocitac (antena - male FM radio - AD prevodnik - PC) a nic ... Nemohl by byt nekdo, kdo to jiz provozuje trochu konkretnejsi a napsat (odkazat) hlubsi podrobnosti ?
Aku si mal antenu ? Mala by mat aspon nejaky minimalny zisk a smerovost (teda nie nahrazkova, prutova a pod). Postaci aj dipol pokial je aspon zhruba nasmerovany. Na FM aspon 3 prvkova yagina...
Ostatne parametre (prijmaca) su druhorade...
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 259
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Príjmač - vyrobiť či kúpiť - ak kúpiť, tak ktorý ?

#7

Příspěvek od KaPr »

Pavuk_ napsal:

Aku si mal antenu ? Mala by mat aspon nejaky minimalny zisk a smerovost (teda nie nahrazkova, prutova a pod). Postaci aj dipol pokial je aspon zhruba nasmerovany. Na FM aspon 3 prvkova yagina...
Ostatne parametre (prijmaca) su druhorade...

Na lehatku jsem mel obyc prenosne radio s prutovou antenou. Doma jsem mel po domacku vyrobenou antenu - takovou, jaka se popisuje na obr. 13 na adrese http://ok1ike.c-a-v.com/web1/soubory/kvbabka.htm.
Melo by to fungovat, ale ...
KaPr
Odpovědět