Rádiové pozorování meteorů

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nautikus
Příspěvky: 272
Registrován: 28. 02. 2007, 00:54

Rádiové pozorování meteorů

#46

Příspěvek od Nautikus »

No tak trošku jsi uhodil "hřebíčkem o hlavičku". Tahle metoda skutečně "detekuje" meteory dost na jih od ČR. Graves je tuším na 43. rovnoběžce a my na 50. rovnoběžce. Takže na záznam nad ČR opravdu zapomeň :-). V okamžiku, kdy nějaký meteor vnikne do atmosféry a začne vytvářet stopu zionozovaného plynu, se od této stopy začně odrážet signál Gravesu, podobně jako se odráží světlo od zvlněné hladiny třeba rybníka.... (je to dost zjednodušené)
život chápu jako muzikál, pak se dá vydržet...
Uživatelský avatar
MaVac
Příspěvky: 64
Registrován: 15. 02. 2011, 14:40

Rádiové pozorování meteorů

#47

Příspěvek od MaVac »

Jenže na téhle stránce ukazují, že přijímají signál od bolidu, letícího nad Německem, což mi právě neleze do hlavy...je tam přesně ukázáno, že je mezi ČR a GRAVESem...
Newton GSO 150/750 na EQ-5, pár okulárů a k tomu Canon 450D.
Jsem začátečník, ale snažím se :-)
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Rádiové pozorování meteorů

#48

Příspěvek od Naburko »

Tuna na snímku http://www.forum.radiosonda.sk/download ... &mode=view je vidieť kde prelietejú meteory od ktorých máme echo a taktiež je tam aj kadial prelieta ISS
Uživatelský avatar
Nautikus
Příspěvky: 272
Registrován: 28. 02. 2007, 00:54

Rádiové pozorování meteorů

#49

Příspěvek od Nautikus »

Také je možné se podívat na - http://www.itr-datanet.com/~pe1itr/graves/
život chápu jako muzikál, pak se dá vydržet...
Uživatelský avatar
MaVac
Příspěvky: 64
Registrován: 15. 02. 2011, 14:40

Rádiové pozorování meteorů

#50

Příspěvek od MaVac »

Jenže to mi oboje potvrzuje moji doměnku, že bych neměl zachytit meteor tak jak je uvedeno na stránkách bolidozoru. Pořád mi ukazujete tu výseč na jih od GRAVESu, což je to, co chápu, ale nevysvětluje mi to bolid mezi Mnichovem a Stutgartem. Stejně jako odraz od ISS, u které je jasné, že letí výše, takže odraz můžu slyšet z větší oblasti. Ale ta "aktivní oblast" GRAVESu mi přijde strašně malá...
Newton GSO 150/750 na EQ-5, pár okulárů a k tomu Canon 450D.
Jsem začátečník, ale snažím se :-)
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Re: Rádiové pozorování meteorů

#51

Příspěvek od kaklik »

Ahoj,

Celé vysvětlení téhle záhady je v tom, že GREVES, stejně jako každá anténa a každý radarový systém není dokonalý. Oblast, kterou vidíte ozářenou hlavním lalokem antény GRAVESu, která je publikovaná v několika zdrojích je skutečně malá. Avšak anténa má i parazitní laloky, které samozřejmě vyzařují menším výkonem i do jiných směrů - i úplně opačných - než je hlavní lalok.

Vzhledem k tomu, že pro detekci odrazu meteoru stačí s moderními přijímači i velmi malý výkon, tak není velký problém detekovat i meteory které jsou mimo hlavní ozářenou oblast GRAVESu. Lze tak detekovat družice a meteory viditelné téměř po celé Evropě. Viz obrázek na této stránce: http://wiki.bolidozor.cz/doku.php?id=cs ... cky_vyznam
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: Rádiové pozorování meteorů

#52

Příspěvek od Giftmacher »

Jakou anténu na Graves? Zdá se mi, že s ground plane to chodilo lépe než s QFH.
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Rádiové pozorování meteorů

#53

Příspěvek od Naburko »

Na hvezdárni vo Vsetíne používajú na meteory X-beam
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: Rádiové pozorování meteorů

#54

Příspěvek od Giftmacher »

Nakonec se ukazuje, že qfh taky nějak funguje
Obrázek
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: Rádiové pozorování meteorů

#55

Příspěvek od Giftmacher »

To byl bolid, ne?
Obrázek
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiové pozorování meteorů

#56

Příspěvek od ok1in »

Mohl to být i běžný meteorit, odraz je poměrně krátký. Na jakém kmitočtu posloucháš? Graves? Dá se poslouchat i na radioamatérských pásmech (50, 70 a 144 MHz), něco k tomu najdeš i na mých stránkách - http://www.ok1in.cz/?Provoz/MS-a-EME. Základní kmitočty jsou 50.270 MHz, 70,150 MHz a 144.370 MHz, až +- desítky kHz při maximech rojů.
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: Rádiové pozorování meteorů

#57

Příspěvek od Giftmacher »

jj Graves, občas tam jsou i jiné věci, ale Měsíc, nebo družice jsem zatím ještě nezaslechl. Další frekvence zkusím.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiové pozorování meteorů

#58

Příspěvek od ok1in »

Pro poslech stanic na EME (odrazu od měsíce) už je potřeba velmi kvalitní anténa nebo anténní soustava a nízkošumový předzesilovač, jinak nemáš šanci. Pro satelity stačí krátká Yagi anténa nebo i Helical a tak. Odraz od meteorů je poměrně krátký (od ms až po sekundy) a dnes se používají digitální módy - budeš potřebovat směrovku a nějaký SW, který to dokáže dekódovat, hodně se používá WSJT nebo MSHV - vše je zdarma...
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: Rádiové pozorování meteorů

#59

Příspěvek od Giftmacher »

Používám QFH a VHF LNA od DD Amtek. Až jsem se divil, jak je ta anténa univerzální.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiové pozorování meteorů

#60

Příspěvek od ok1in »

S tím se nedá než souhlasit, hlavně LNA je základní prvek :idea: Majitele DD Amteku znám osobně, je to opravdu člověk, který ví... :idea:
Odpovědět