Detekcia GRB

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
josef01
Příspěvky: 225
Registrován: 15. 05. 2005, 02:02

Detekcia GRB

#106

Příspěvek od josef01 »

To kaklik:

zvukova karta zpravidla ma pouze stereokonektor,vstup je mono.Je vsak mozne,ze skutecny streovstup pro mic existuje,ale ja jsem u klasicke zvukovky dosud nevidel.U NB vubec ne a u zasuvnych karet jen u specialnich.
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Detekcia GRB

#107

Příspěvek od kaklik »

josef01 napsal: To kaklik:

zvukova karta zpravidla ma pouze stereokonektor,vstup je mono.Je vsak mozne,ze skutecny streovstup pro mic existuje,ale ja jsem u klasicke zvukovky dosud nevidel.U NB vubec ne a u zasuvnych karet jen u specialnich.
To je možné, já zatím stereo záznam z mic vstupu nezkoušel... Ale v případě, že by to tak bylo, tak není problém použít Line-in (AUX) Vstup, ten je normovaný jako stereo a povolená amplituda signálu je 1V. Spíše mi dělá starosti přílišná úzkopásmovost a směrovost antén.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Detekcia GRB

#108

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tak jsem konečně zprovoznil 12-bitový "on board" AD převodník na SID monitoru. Mělo to dvě pozitiva, rapidně mi ubylo drátů roztahaných po stole (což ocenila především moje žena), ale hlavně z nějakého důvodu velmi výrazně klesl šum v záznamu (oproti externímu převodníku TLC549).

Ještě jsem chtěl poprosit někoho, kdo bude mít záznam z dnešního dne (asi zase nejspíš Rudy :)), jestli by ho sem nebo mě do pošty nemohl třeba zítra hodit. Záznam z dnešního dne někde mezi 0:00 a 1:00 UTC mi přišel nějaký divoký.

V souvislosti s tímto jsem ještě chtěl navrhnout, abychom sem všichni co budeme provozovat kontinuální monitoring časem dali link na místo, kde budou data on-line k prohlížení. Počítám, že já bych vždycky nechal ke stažení textový (csv) soubor s celodením záznamem (data po 5 nebo 10 vteřinách) a každých deset minut bych generoval graf, který by byl na webových stránkách.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Detekcia GRB

#109

Příspěvek od Miloš Hroch »

Ještě dovětek. Teď jsem se díval na stránky francouzského amatérského provozovatele SID monitoru (na jeho stránkách je i přijímač, který jsem stavěl: http://sidstation.lionelloudet.homedns.org/home-en.php), že už znova rozchodil svůj web a jsou zde aktuální data jak z jeho stanice tak z GOES X-ray. Tak můžeme porovnávat i s ním.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia GRB

#110

Příspěvek od Rudy »

hroch napsal: Tak jsem konečně zprovoznil 12-bitový "on board" AD převodník na SID monitoru. Mělo to dvě pozitiva, rapidně mi ubylo drátů roztahaných po stole (což ocenila především moje žena), ale hlavně z nějakého důvodu velmi výrazně klesl šum v záznamu (oproti externímu převodníku TLC549).

.
TLC549 je 8-bitovy, takze rozdiel v zazname bude vyrazny. Ten sum mohol byt s tych roztahanych drotov.

--------

Ten zaznam ti sem urcite vecer hodim. Ja som si tam ale nic podstatne nevsimol.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia GRB

#111

Příspěvek od Rudy »

hroch napsal:
Ještě jsem chtěl poprosit někoho, kdo bude mít záznam z dnešního dne (asi zase nejspíš Rudy  :)), jestli by ho sem nebo mě do pošty nemohl třeba zítra hodit. Záznam z dnešního dne někde mezi 0:00 a 1:00 UTC mi přišel nějaký divoký.

.
Tu je slubeny zaznam z dnesneho dna. Z dovodu lokalnej burky, predcasne ukonceny.

Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia GRB

#112

Příspěvek od Rudy »

hroch napsal: Ještě dovětek. Teď jsem se díval na stránky francouzského amatérského provozovatele SID monitoru (na jeho stránkách je i přijímač, který jsem stavěl: http://sidstation.lionelloudet.homedns.org/home-en.php), že už znova rozchodil svůj web a jsou zde aktuální data jak z jeho stanice tak z GOES X-ray. Tak můžeme porovnávat i s ním.Ten prijimac podla neho mam skoro dokonceny a cakam uz len na MAX275. Cas mojej necinnosti som vyuzil aby som sa znova vratil ku Gyratoru, ktory mam a doteraz s nim robim merania. V niektorych prispevkoch ale zaznelo, ze sa Gyrator neda naladit.
Nedalo mi to a vyrobil som este jeden, zapojil som ho naladil a ide. V povodnom zapojeni sa dal preladovat v rozsahu od 18 do 26kHz. Na nizsie frekvencie by bolo asi treba zvacsit paralelny kondenzator ( povodne 2000pF). Na skusku som ho naladil na 23,4kHz. Je to vysielac DHO Saterland v Nemecku. Tu frekvenciu pouziva aj ten francuz Lionel Loudet. Tu je foto pocas testovania:


Na ukazku prikladam  zaznam z 25.5.2007 na ktorom je pomocou viac-kanaloveho A/D konvertoru zaznamenany sucasne moj prvy SID monitor naladeny na 20,27kHz ICV Tavolara Taliansko- cerveny a 23,4kHz DHO Saterland Nemecko- modry.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Detekcia GRB

#113

Příspěvek od Miloš Hroch »

No vidíš, tak to máš štěstí  ;). Já ho dvakrát postavil a pokaždé kmital. Respektive ono to zapojení Gyrátoru fungovalo, ale využil jsem rozsah na výstupu 0-1,8 V, když se to zvedlo, nebo se objevil pík, tak se to rozkmitalo.

Jinak gratuluji ke zprovoznění stanfordského přijímače. Jaký k tomu budeš používat software? Já momentálně řeším už jen umístění přijímače na stabilním stanovišti a připojení do sítě tak, aby se dala data odkudkoli stahovat, ale vzhledem k narození potomka na to nemám teď tolik času.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia GRB

#114

Příspěvek od Rudy »

hroch napsal:
Jinak gratuluji ke zprovoznění stanfordského přijímače. Jaký k tomu budeš používat software? Já momentálně řeším už jen umístění přijímače na stabilním stanovišti a připojení do sítě tak, aby se dala data odkudkoli stahovat, ale vzhledem k narození potomka na to nemám teď tolik času.Tak v prvom rade gratulujem k narodeniu potomka! To uz mas priority, samozrejme, urcene ale hadam ti zostane trochu casu aj na astronomiu.
Ja pozivam Software SkyPipe PRO. Zatial som neuvazoval o inej alternative a myslim, ze ma funkcie aj na pracu v sieti, ale tomu sa moc nerozumiem. Mozno mi niekto ( Pavuk ;)) pomoze.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Detekcia GRB

#115

Příspěvek od kaklik »

Tak jsem konecne po vzoru Paula Nicholsona (http://www.abelian.demon.co.uk/sid/) postavil VLF prijimac oa podarilo se mi z nej ziskat uz i nejaka data:


Ted bych potreboval vyresit jak to cele nejak archivovat a zpracovavat.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia GRB

#116

Příspěvek od Rudy »

To uz je zapis, z ktoreho by sa dalo nieco vycitat, len by bolo treba trosku predlzit integracny cas. Aky je to vysielac?
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Detekcia GRB

#117

Příspěvek od kaklik »

Rudy napsal: To uz je zapis, z ktoreho by sa dalo nieco vycitat, len by bolo treba trosku predlzit integracny cas. Aky je to vysielac?
ten fialovy je - Le Blanc
cerveny - Anthorn
Zeleny - Skelton
Tmave modry - Burlage
Svetle modry - Tavolara

Jinak integracni konstanta v podstate zadna neni... protoze se to pocita pomoci FFT ze vzorku kazdych cca 80ms.

Nemá někdo nějaký nápad, jak vyřešit distribuci a zpracování takovýhto naměřených dat?
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Detekcia GRB

#118

Příspěvek od BlackHole »

Mohl bych dostat tak hodinku dat v surové formě? Zkusil bych to prohnat přes nějaké filtry. E-mail mám v profilu.
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Detekcia GRB

#119

Příspěvek od kaklik »

BlackHole napsal: Mohl bych dostat tak hodinku dat v surové formě? Zkusil bych to prohnat přes nějaké filtry. E-mail mám v profilu.
Poslal jsem ti moje data, ted uz to snad prolezlo... Maji asi 6MB a vcera se mi ten mail vratil..
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Detekcia GRB

#120

Příspěvek od BlackHole »

Když bude nejhůř tak honza.slegr (at) seznam (dot) cz, díky!
Odpovědět