Detekcia GRB

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Detekcia GRB

#91

Příspěvek od kaklik »

Já dnešní data nebudu mít k dispozici.. Celé odpoledne se snažím přeinstalovat počítač na záznam dat, ale do teď se mi to nepodařilo... snad zítra.

To je rámová anténa tak úzkopásmová? Já měl v plánu použít jednu rámovou anténu pro příjem všech stanic v rozsahu 20-25kHz a teď se zdá, že to může být problém.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Detekcia GRB

#92

Příspěvek od Miloš Hroch »

to Rudy:

Moc díky. Já to sem hodím také až v noci. Zdá se že nové umístění antény dost pomohlo  :)

------------------------------------------------------
to Kaklik:

Rámová anténa (s připojeným paralelním kondenzátorem) má opravdu hodně vysoký činitel jakosti. Rozhodně nepočítej s tím, že budeš takto chytat všechny stanice v 5 kHz rozmezí na jednu kombinaci vinutí-kondík. Řešení by bylo mít přepínač kterým bys přepínal jednotlivé konedenzátory připojené paralelně k anténě.

Jestli to vyhrabu, tak sem hodím charakteristiku té antény (frekvence vs. napětí), kterou jsem nedávno měřil.
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Detekcia GRB

#93

Příspěvek od kaklik »

hroch napsal:

Rámová anténa s (paralelním kondenzátorem) má opravdu hodně vysoký činitel jakosti. Rozhodně nepočítej s tím, že budeš takto chytat všechny stanice v 5 kHz pásmu. Řešení by bylo mít přepínač kterým bys přepínal jednotlivé konedenzátory připojené paralelně k anténě, které by ladili anténu na požadovaný kmiotčet.
Jenomže tomu bych se právě rád vyhnul, protože pak by to nemělo žádné výhody simlultálního záznamu několika stanic... Nešlo by Q uměle snížit? třeba odporem?
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia GRB

#94

Příspěvek od Rudy »

Zaznam dat SID monitor RUDY BASE z dnesneho dna. Cas v GMT.


Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Detekcia GRB

#95

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tady je slíbená charakteristika antény (www.volny.cz/dso2007/shared/freq_char.gif) a také dnešní záznam z pokusného testování:


Zatím mám ještě problém s rušením, proto jsem záznam proložil (modrá křivka). Problém s rušením se snad trochu zlepší po přemístění celého zařízení na trvalé stanoviště.

to Kaklik:

Proč tolik usiluješ o příjem z více stanic?
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Detekcia GRB

#96

Příspěvek od kaklik »

hroch napsal:

to Kaklik:

Proč tolik usiluješ o příjem z více stanic?
Myslím si, že tak získám přesnější a zajímavější data, nehledě na to, že se občas stane, že některá ze stanic se prostě vypne...
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia GRB

#97

Příspěvek od Rudy »

hroch napsal: Tady je slíbená charakteristika antény (www.volny.cz/dso2007/shared/freq_char.gif) a také dnešní záznam z pokusného testování:


Zatím mám ještě problém s rušením, proto jsem záznam proložil (modrá křivka). Problém s rušením  se snad trochu zlepší po přemístění celého zařízení na trvalé stanoviště.

to Kaklik:

Proč tolik usiluješ o příjem z více stanic?Gratulujem! Si na dobrej ceste. Aky pouzivas software?
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Detekcia GRB

#98

Příspěvek od Miloš Hroch »

to Rudy:

K záznamu dat momentálně používám narychlo ubastlený prográmek, který jsem dělal už vloni (www.volny.cz/dso2007/shared/sidm.gif). Data jsou ukládána v textové formě jako *.csv ve zvoleném intervalu na disk. Je to zatím provizorní verze, která komunikuje přes RS-232, ovšem dosti nestandardním způsobem (doslova prasečím ;D) s AD převodníkem TL549. Grafy jsou dělané v Excelu.

to Kaklik:

Nebylo by lepší spíše dotáhnout k dokonalosti příjem jedné stanice, než volit kompromis s příjmem několika stanic? To budeš provozovat multikanálový záznam? Pokud vím tak Tavolaru nevypínají (já jsem na ni naladěn a jestli se nepletu, tak Rudy taky). Vysoké Q antény bych viděl spíš jako přednost.
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Detekcia GRB

#99

Příspěvek od kaklik »

hroch napsal:
to Kaklik:

Nebylo by lepší spíše dotáhnout k dokonalosti příjem jedné stanice, než volit kompromis s příjmem několika stanic? To budeš provozovat multikanálový záznam? Pokud vím tak Tavolaru nevypínají (já jsem na ni naladěn a jestli se nepletu, tak Rudy taky). Vysoké Q antény bych viděl spíš jako přednost.

Zrovna Tavolaru jsem viděl před dvěma týdny vypnutou. Škoda, že jsem ještě neuměl udělat záznam.
Kdybych zanedbal ten problém s anténou, tak multikanálový záznam je stejně složitý, jako jednokanálový. Protože používám sestavu Anténa => zesilovač => zvukovka => Software. Ten software např. Spectrum Laboratory z toho jenom spočítá FFT a pak už jenom zaznamenává sílu signálu pro určené frekvence.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia GRB

#100

Příspěvek od Rudy »

kaklik napsal:

Zrovna Tavolaru jsem viděl před dvěma týdny vypnutou. Škoda, že jsem ještě neuměl udělat záznam.
Kdybych zanedbal ten problém s anténou, tak multikanálový záznam je stejně složitý, jako jednokanálový.  Protože používám sestavu Anténa => zesilovač => zvukovka => Software. Ten software např. Spectrum Laboratory z toho jenom spočítá FFT a pak už jenom zaznamenává sílu signálu pro určené frekvence.Tavolara bola vypnuta aj dnes ale to je u tychto vysielacov normalne ( pre nas nevyhodne). Dovod preco som volil Tavolaru ja, je ten, ze spojnica vysielac - prijimac je skoro rovnobezna s meridianom, co je skoro idealne.
O multikanalovom prijime uvazujem tiez ale myslim, ze kazdy kanal by potreboval samostatnu antenu. Vysielace su rozmiestnene po celej europe a smerovanie anteny je dost dolezite a podstatne ovplivnuje meranie.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Detekcia GRB

#101

Příspěvek od Miloš Hroch »

To se jedná o nějaké pravidelné odstávky? Podle jednoho seznamu co jsem našel na internetu by Tavolara měla jet nonstop (možná až na ty občasné odstávky). Jiné stanice jedou jen občas a další zase vypínají třeba na hodinu každý den ve stejnou dobu.

Když jsem odlaďoval přijímač, vyděl jsem na DFT záznamu kromě Tavolary ještě nejspíš norskou stanici Novik(en) na 16.4 kHz. Ten leží také na srovnatelné zeměpisné délce (13°52' E)
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia GRB

#102

Příspěvek od Rudy »

hroch napsal: To se jedná o nějaké pravidelné odstávky? Podle jednoho seznamu co jsem našel na internetu by Tavolara měla jet nonstop (možná až na ty občasné odstávky). Jiné stanice jedou jen občas a další zase vypínají třeba na hodinu každý den ve stejnou dobu.

To by som aj ja rad vedel! Su to vysielace NATO, takze sa to bohuzial asi nedozvieme ???. Tavolara vypina presne o 9.00 GMT a odstavka trva cca 1hod ale niekedy ide aj dva tyzdne bez prestavky. Tu by mohol pomoct ten Norvik. Je na severe, co by bolo mozno vyhodne pocas letnych mesiacov. Trasa vysielac - prijimac skoro zhodna s Tavolarou a dokonca zo zapadnych Cech paralelna s poludnikom.

Dobry napad, Hroch!
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Detekcia GRB

#103

Příspěvek od Pavuk_ »

Co takto urobit viacero SID anten a po zosileni ich zlucit do jedneho audiosignalu a snimat cele zvukove spektrum naraz. V pocitaci si odfiltrujete co potrebujete resp. rozdelite spektrum na n-desiatok kanalov, ktore mozete dalej integrovat atd.

Co sa tyka softu, viem si predtavit nieco na sposob skype, mam rozrobeny taky soft v suvislosti s meracom jasu (nocnej oblohy). Predstavujem si to tak, ze klient odosiela vo forme http requestu (form) do centraly udaje alebo proste sa konektuje na ftp (este neviem presne).
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Detekcia GRB

#104

Příspěvek od kaklik »

Pavuk_ napsal: Co takto urobit viacero SID anten a po zosileni ich zlucit do jedneho audiosignalu a snimat cele zvukove spektrum naraz. V pocitaci si odfiltrujete co potrebujete resp. rozdelite spektrum na n-desiatok kanalov, ktore mozete dalej integrovat atd.

Co sa tyka softu, viem si predtavit nieco na sposob skype, mam rozrobeny taky soft v suvislosti s meracom jasu (nocnej oblohy). Predstavujem si to tak, ze klient odosiela vo forme http requestu (form) do centraly udaje alebo proste sa konektuje na ftp (este neviem presne).
Přesně tak! O to se snažím. Ty signály z antén není potřeba až tak úplně slučovat, protože zvukovka má stereo vstup. Bylo by také možná zajímavé zkusit, jak by se chovaly dvě na sebe kolmé rámové antény, připojené každá do jednoho kanálu, pak by bylo možná vidět ještě další poruchy ionosféry.

Software se momentálně pokouším řešit tak, že zatím googluju a a hledám mezi softwarem který používají meteorologové...
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Detekcia GRB

#105

Příspěvek od Miloš Hroch »

to Kaklik:

při natáčení antény je třeba mít na mysli, že rámovka je výrazně směrová anténa, takže když normála plochy antény bude mířit na vysílač, pak zaznamenaný signál z něho bude velmi slabý (už jsem to také zkoušel).
Odpovědět