SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#1

Příspěvek od Naburko »

Ahojte mám doma tento "prijímač"

pôvodne to bolo konštruované na príjem DVB-T na PC ale dá sa s tým prijímať všetko možné na frekvenicách cca 25 - 1750 MHz. Používa sa toto pásmo aj pre rádioastronómiu a ak áno čo na tomto rozsahu frekvencí vysiela? Alebo je tento "prijímač" pre rádioastornómiu nepoužitelný?
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#2

Příspěvek od J.Polivka »

Myslím, že je dobrá šance s tím něco zkusit. Sám to neumím, je nutno to nějak naprogramovat na požadované kmitočty. Uvítám, kdyby to někdo znalý zkusil!
Okolo 20 MHz je údajně možno pozorovat bouřky na Jupiteru. K tomu je vhodné postavit směrovou anténu.
Na kmitočtech od 30 do 2000 MHz lze občas pozorovat sluneční bouře. Opět se hodí vhodná anténa, nejlépe logaritmicko-periodická (podobná Yagi). Protože v témže pásmu je spousta rušení, znalci vymysleli, jak je digitálně potlačit (švýcarský projekt CALLISTO).
Tam, kde náhodou nebude rušení nad 1000 MHz je možné pozorovat aktivitu Slunce jako zvýšená úroveň šumu z antény (anténa musí sledovat Slunce na obloze).
Opravdu se těším, zda se někdo najde! Rád bych to taky zkusil. Zatím se mi nejvíc dařilo pozorování Slunce v pásmu C a Ku.
Jiří Polívka
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#3

Příspěvek od Naburko »

Ďakujem za reakciu zatial mám len antény na freq 400MHz a 137MHz je možné dačo pozorovať aj na týchto freq? Chcel by som prijimať meteory nakoľko plánujem 24/7 prevoz SDR vedeli by ste poradiť dáky vysielač dakde na balķáne? Smerom na juh mám najlepší výhlad a bodol by vysielač okolo tých 400MHz lebo práve anténa na túto freq pôjfe von. Ďakujem za odpoveď.
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#4

Příspěvek od J.Polivka »

Na 137 MHz a okolo jsou pozorovatelné signály meteo družic, okolo 400 MHz možná signály nouzových bójí pro záchranu přes družice (Kospas-Sarsat). Pokud tam právě nikdo nevysílá, je možné sledovat občasné sluneční bouře, od asi 30 MHz do více než 1 GHz.
Rušení je největší problém, protože přírodní šum má malou intenzitu a umělé signály přijímač zahltí.
Nevím, kde najít kmitočty vysílačů vhodných k pozorování ozvěn od meteorů. Kdosi zde zmínil před časem jednu italskou TV stanici, kmitočet nepamatuji. Na starém pásmu OIRT-FM možná jedou ještě vysílače na Ukrajině nebo v Rusku. V EU se tam nevysílá a může se to hodit (65-75 MHZ).
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#5

Příspěvek od Kojaro »

Zde si můžete stáhnout jednu z free aplikací pro ovládání tohoto přijímače. Teď si nejsem jen jistý, zdali jsou obsaženy i ovladače. Ty původní (pro příjem TV) se musí přepsat. Více se dozvíte na této CZ stránce. A velice dobré stránky, sice v ruštině, ale spousta plug-inů rozšiřující možnosti tohoto SDRka je zděs.  ;)
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#6

Příspěvek od Naburko »

To všetko poznám. SDR-ko používam ako prijímač na "družice" (NOAA, ISS, Meteor - M2) a tiež na príjem rádiosond. Treba na rádioastronómiu nutne parabolu?
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#7

Příspěvek od Naburko »

Zde si můžete stáhnout jednu z free aplikací pro ovládání tohoto přijímače. Teď si nejsem jen jistý, zdali jsou obsaženy i ovladače. Ty původní (pro příjem TV) se musí přepsat. Více se dozvíte na této CZ stránce. A velice dobré stránky, sice v ruštině, ale spousta plug-inů  rozšiřující možnosti tohoto SDRka je zděs.  ;)Ovladače tam nie sú ale z tej CZ stránky sa dá stiahnuť utilitka Zadig ktorá ich nainštaluje.
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#8

Příspěvek od Jarous1 »

Jj, vždy aktuální verze je na jejich nových stránkách. To na SourceForge je už staré...

Já osobně si občas hraji s touhle krabičkou. Mám tedy ještě předchozí, horší?, model, ale základní vlastnosti jsou pořád stejné. Na "astro" to ale nepoužívám :)
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#9

Příspěvek od J.Polivka »

Parbolická anténa je na radioastronomii nejvhodnější, pokud má průměr aspoň několik vlnových délek. Účelem je aby anténa měla jediný pokud možno úzký hlavní svazek a malé postranní laloky. Jako u optického dalekohledu potřebujeme vědět, KAM koukáme, a žádné nežádoucí "světlo" ze strany.

Jinak jsem v poznámkách našel kmitočet TV vyslače Dubrovník, 62,258 MHz, horizontální. Možná se někomu podaří zachytit ozvěnu, právě se blíží Orionidy.

Díky za odkazy na SDR, jen nevím, zda dokážu to programování...
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#10

Příspěvek od Naburko »

Díky za odkazy na SDR, jen nevím, zda dokážu to programování... Aké programovanie?
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#11

Příspěvek od J.Polivka »

Viděl jsem na několika stránkách o SDR přijímačích, že běžný TV SDR dongle je nutno přeprogramovat. Uváděli také postup jak nastavit kmitočet, demodulaci a další věci.
Jsem analogový stařec a nerozumím tomu.
Pokud by měl někdo trpělivost mi to vysvětlit, možná bych se odvážil...
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#12

Příspěvek od Jarous1 »

Kvůli tomu se právě používají ty upravené ovladače  ;)  Ty pak dovolí s tunerem provádět i věci, které jejich původní software neumí nebo i záměrně blokuje... Ono je to celkem logické, pro poslouchání rádia nebo koukání na TV jsou uživateli přístupná jen ta nastavení, která jsou pro tohle použití nutná. Ostatní tam už viditelné, a ani jinak přístupné, není...

Ohledně různých modulací, kmitočtů, filtrů apod., s tím vším si pak poradí ty SDR programy. Pořádně si prohlédni třeba tento obrázek, na něm je vidět všechno to základní nastavení, které to umí. Vlevo nahoře modulace, pod tím kmitočet, šířka pásma atd. atd. Toto konkrétně je z programu SDRSharp.

Ještě taková technická - moc nepočítej s tím, že to bude nějak rozumně fungovat na úplně každém počítači. Tím myslím všelijaké ty postarší netbooky, především EEE apod. Na to je nutný celkem velký procesorový výkon, tak aby ses pak nedivil, že zrovna na Tvém železe to nějak drhne nebo se to nedá vůbec používat... Nejdřív ale vyzkoušej a potom uvidíš jestli to bude O.K. Třeba straším úplně zbytečně.
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#13

Příspěvek od Kojaro »

Není se čeho obávat, Zadigem se upraví původní ovladač (ten musí být už nahraný v systému od původní instalace přijímače) a počítač si jej uloží. Ovládací software (např. SDRSharp) pak pomocí takto upraveného ovladače přistupuje k přijímači jako k novému zařízení.
Ovládání přijímače je pak obdobné jak u fyzického komunikačního přijímače ( viz obr. od Jarous1), t.j. změna modulace, růz.šířka MF filtrů, ladicí krok a samotné ladění přijímače je možné přímým zadáním frekvence nebo i "ladicím knoflíkem" - kolečkem myši. Nejlépe se to vyzkouší na klasickém FM pásmu.

Výhodou je grafické zobrazení určitého úseku pásma, kde ze šumu vylézají různě velké špičky, což většinou jsou nosné kmitočty vysílaných stanic. Také se tam samozřejmě objevují i špičky el.mag. rušení a jiného bordelu (GSM, LTE apod), který dokáže zahltit vstup přijímače - ten je velmi širokopásmový. Pak přichází na řadu různé pásmové propusti, které se zařadí na vstup přijímače. Lze je koupit nebo udělat samodomo podle návodů z internetu.

P.S. na meteory je vhodné použít kmitočet 143,050 MHz (demodulaci SSB nebo CW), na kterém vysílá radar Graves z Francie. Zaznamenáte i odrazy od letadel. Více v článku zde.
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#14

Příspěvek od J.Polivka »

Díky za info i povzbuzení!! Pokusím se něco zkusit.
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#15

Příspěvek od Giftmacher »

Já jsem koupil za pět stovek z aukra Asus 3100 mini plus v2 (Rtl2832u+fc0013). Ladí to od 22 do 1100 MHz.
Odpovědět