VLF vysílač na 26kHz

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
joni
Příspěvky: 29
Registrován: 14. 01. 2011, 21:30

VLF vysílač na 26kHz

#1

Příspěvek od joni »

Zdravím,

Viete niekto čo za vysielač vysiela na  26 kHz?
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: VLF vysílač na 26kHz

#2

Příspěvek od Stratus »

Seznam stanic na VLF a LF rozsahu je tady:

http://www.mwlist.org/vlf.php
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Re: VLF vysílač na 26kHz

#3

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Něco mých zkušeností s příimem SID na VLF. Postavil jsem si gyratorovy přijímač a rámovou anténu, 50 záv. drátu 0,7 mm na rámu 60 x 60 cm.
Při hledání signálu jsem našel pěkný na 19 kHz, po týdnu zaměřování jsem zjistil, že to vysílá spínaný zdroj k mému laptopu.
Po delším zkoušení jsem také ladil rámovou anténu a našel skutečný signál na 23,8 kHz z pohraničí Německa a Holandska, původně pro ponorky.
Každý den má přestávku od 9 do 10 SEČ a SIDy jsou vidět během dne jako prudké poklesy úrovně. K porovnání doporučuji stanici sid.loudet.fr ve Francii. U nich se SID projevuje ve stejném čase, ale jako vzestup úrovně.
Rušení v pásmu VLF je spousta, hlavně spínané napájecí zdroje a stmívače a podobné nesmysly. Rámová anténa je nutná a je dobré ji ladit, u mne keramickým kondenzátorem 0,1 uF dobré kvality.
Stanice v Loudet často vypadává, pokud funguje, nabízí pěkné VLF záznamy několika evopských stanic, také z dužice GEOS apod.
Zdraví Jiří Polívka ( v současnosti na VLF nepracuji, denně měřím sluneční šum v pásmu C a porovnávám se SFU úrovní na 10 cm měřenou v Kanadě).
Odpovědět