Problém se SID monitorem

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Xariex
Příspěvky: 10
Registrován: 18. 08. 2011, 11:02

Problém se SID monitorem

#1

Příspěvek od Xariex »

Zdravím,
chcel by som sa spýtať, či niekdo nemal so SID monitorom podobný problém ako ja. Na grafoch sa dá celkom pekne vidiet východ a západ Slnka a sem tam aj dáka tá erupcia. Avšak veľmi často sa na grafe objavia neočakávané skoky, ktoré si neviem nijako vysvetliť. Na spracovanie signálu používam Spectrum Lab.

Prikladám link na jeden výsek z grafu na ktorom sa vyskytuje táto anomália
https://docs.google.com/open?id=0BxB1ve ... G00enc1TkU
Bresser 130/1000/EQ-MON1, Celestron Astromaster 70/900EQ, Canon EOS 1100D
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Problém se SID monitorem

#2

Příspěvek od BlackHole »

To může být rušení od nějakého spínaného zdroje, které sice většinou pracují na vyšších frekvencích (30 - 50 kHz), ale produkují širokopásmové rušení.

Pokud je anténa tvořena cívkou, je vhodné cívku stínit, tj. umístit do kovového obalu, který ale musí být na jednom místě přerušený (nesmí tvořit závit). Anténa pak bere pouze magnetickou složku příchozí EM vlny, nikoliv elektrickou, kde se často vyskytuje rušení. Rozhodně to stojí za pokus.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Problém se SID monitorem

#3

Příspěvek od Rudy »

Na to aby bolo možne určiť príčinu tých skokov v tvojom zazname by bolo treba vidieť celodenný graf a tiež vysielač alebo frekvenciu, na ktoru bol SID monitor práve nastavený.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Xariex
Příspěvky: 10
Registrován: 18. 08. 2011, 11:02

Problém se SID monitorem

#4

Příspěvek od Xariex »

Na to aby bolo možne určiť príčinu tých skokov v tvojom zazname by bolo treba vidieť celodenný graf a tiež vysielač alebo frekvenciu, na ktoru bol SID monitor práve nastavený.
prikladam celodenny graf, nie je to ten istý ako predtým ale chyba je tam rovnaká, je to vysielač GBZ, čiže 19,6kHz
https://docs.google.com/open?id=0BxB1ve ... kpfMjB2QW8
Bresser 130/1000/EQ-MON1, Celestron Astromaster 70/900EQ, Canon EOS 1100D
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Problém se SID monitorem

#5

Příspěvek od Rudy »

Tie skoky v zázname môžu mať niekoľko príčin. Tak ako už povedal BlackHole, môžu byť vyvolané miestným rušením. Pre nerušené pozorovanie SID monitorom sú problematické hlavne priemyselné aglomerácie, kde je lokalizácia zdroja rušenia praktický nemožná. No a najnovší fenomén v oblasti rušenia sú aj fotovoltaické elektrárne, ktoré pre svoju činnosť používaju výkonové meniče. Ich harmonicke sa prenášajú po vedení na velké vzdialenosti.
Iná príčina by mohla byť spôsobená náhlou fázovou anomáliou SPA (Sudden Phase Anomaly). V tomto prípade by ale tie odskoky neboli take veľké.
Daľšia možnosť je, že tie skoky môžu byť spôsobene samotným zdrojom signálu. Ale vzhladom k tomu, že väčšina vysielačov pracujúcich na VLF sa používajú na špeciálne účely ( vojenské), sa príčinu takých zmien signalu z pochopiteľných dôvodov nedozvieme. Môžeme ale vzájomným porovnaním záznamov z viacerých SID monitorov, pokial sú dostatočne vzdialené od seba skokové zmeny v zázname potvrdiť a následne porovnať.

Tvoj záznam som porovnal so záznamom SID monitora Lionela Loudeta, ktorého stanica je Toulouse, na juhu francúzka.
http://sidstation.loudet.org/data-en.xhtml

V jeho archíve je možné, nastavením kalendára na príslušný dátum a označením vysielača načítať požadovaný celodenný graf.
A v tomto konkrétnom prípade, tvoj záznam z 26.2.2012, by som ja určil ako príčinu skokových zmien poruchu v zdroji signálu, teda vysielača GBZ na 19,6kHz.
Este jednu poznámku. Myslím, že tvoj záznam má časové značky V UTC+1. Pre lepšie monitorovanie a následné porovnávanie záznamov ale aj konkretných udalostí doporučujem nastaviť na SID monitore čas UT.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Xariex
Příspěvky: 10
Registrován: 18. 08. 2011, 11:02

Problém se SID monitorem

#6

Příspěvek od Xariex »

Tie skoky v zázname môžu mať niekoľko príčin. Tak ako už povedal BlackHole, môžu byť vyvolané miestným rušením. Pre nerušené pozorovanie SID monitorom sú problematické hlavne priemyselné aglomerácie, kde je lokalizácia zdroja rušenia praktický nemožná. No a najnovší fenomén v oblasti rušenia sú aj fotovoltaické elektrárne, ktoré pre svoju činnosť používaju výkonové meniče. Ich harmonicke sa prenášajú po vedení na velké vzdialenosti.
Iná príčina by mohla byť spôsobená náhlou fázovou anomáliou SPA (Sudden Phase Anomaly). V tomto prípade by ale tie odskoky neboli take veľké.
Daľšia možnosť je, že tie skoky môžu byť spôsobene samotným zdrojom signálu. Ale vzhladom k tomu, že väčšina vysielačov pracujúcich na VLF sa používajú na špeciálne účely ( vojenské), sa príčinu takých zmien signalu z pochopiteľných dôvodov nedozvieme. Môžeme ale vzájomným porovnaním záznamov z viacerých SID monitorov, pokial sú dostatočne vzdialené od seba skokové zmeny v zázname potvrdiť a následne porovnať.

Tvoj záznam som porovnal so záznamom SID monitora Lionela Loudeta, ktorého stanica je Toulouse, na juhu francúzka.
http://sidstation.loudet.org/data-en.xhtml

V jeho archíve je možné, nastavením kalendára na príslušný dátum a označením vysielača načítať požadovaný celodenný graf.
A v tomto konkrétnom prípade, tvoj záznam z 26.2.2012, by som ja určil ako príčinu skokových zmien poruchu v zdroji signálu, teda vysielača GBZ na 19,6kHz.
Este jednu poznámku. Myslím, že tvoj záznam má časové značky V UTC+1. Pre lepšie monitorovanie a následné porovnávanie záznamov ale aj konkretných udalostí doporučujem nastaviť na SID monitore čas UT.
to s tým časom UTC +1 je pravda, no teraz vlastne už UTC +2, kedže je letný čas, skúsim sa pozrieť, či sa niekde v Spectrum Labe nedá nastaviť aby tam vkladalo čas UTC. Tiež vyskúšam to s tým obalením antény alobalom, keďže tie skoky mi tam dosť vadia - veľmi ťažko ho rozlíšiť od erupcie. A všimol som si, že sa vyskytujú len cez deň, neviem či to je náhoda alebo nie
Bresser 130/1000/EQ-MON1, Celestron Astromaster 70/900EQ, Canon EOS 1100D
Uživatelský avatar
joni
Příspěvky: 29
Registrován: 14. 01. 2011, 21:30

Problém se SID monitorem

#7

Příspěvek od joni »

to Xariex:

co sa tyka nastavenia UTC v SpectrumLab-e myslim si ,ze som ti to uz volakedy pisal, teda Options>System settings>Timezone,...

treba vsak tiez zabezpecit aby to pri prechode na letny cas a spat nerobilo kraviny a jednoducho to vo win-e vypnut.

Tiez doporucujem pouzit nejaku synchronizaciu casu aspon cez internet, celkom dobry program na to je napr. Automachron
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Problém se SID monitorem

#8

Příspěvek od Rudy »



A všimol som si, že sa vyskytujú len cez deň, neviem či to je náhoda alebo nie

tak náhoda to určite nie je. D-vrstva ionosféry je tvorená priamým slnečným žiarením a prave od nej sa odražajú rádiové vlny vzdialeného vysieča VLF.  Pozorovať a zaznamenávať udalosti je teda možne len cez deň.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Odpovědět