UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#76

Příspěvek od kaklik »

Fajn,
já se zatím rozhodl pro cestu SSRP (http://oscar.dcarr.org/ssrp/hardware/LT ... TC1746.php) na hvězdárně v Úpici se rozhodlo, že se na to nejspíš ulijí nějaké peníze. Tak by se z toho postavil spektrograf pro 20-30MHz jako náhrada RJove.

Pak se uvidí co dál.. Nejlepší by bylo kdyby někdo našel nějaký snadno dostupný a rychlý ADC, klidně bych na to udělal home solderable design s konektivitou USB, FireWire, Ethernet. předpokládám, že by to bylo jako moduly, takže různé ADC různé interface. Něco jako: http://www.mlab.cz/Web/AboutMLAB.cs.html
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#77

Příspěvek od Mesuge »

SSRP> diky to vypada na velice nadejnou platformu.
Zajimala by me ta softwarova kompatibilita s GNUradio, zda napr. pobezi ty hotove knihovny pro pulsary a interferometrii, viz. odkazy minula stranka..
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#78

Příspěvek od kaklik »

Mesuge napsal: SSRP> diky to vypada na velice nadejnou platformu.
Zajimala by me ta softwarova kompatibilita s GNUradio, zda napr. pobezi ty hotove knihovny pro pulsary a interferometrii, viz. odkazy minula stranka..
Softwarovou kopmpatibilitu tezko hodnotit, autor SSRP sice pise ze by to nemel byt problem, ovsem dalo by se cekat ze na to bude potreba programator.. Nevite nahodou nekdo o nekom? ;)
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#79

Příspěvek od Rudy »

kaklik napsal: Fajn,
já se zatím rozhodl pro cestu SSRP (http://oscar.dcarr.org/ssrp/hardware/LT ... TC1746.php) na hvězdárně v Úpici se rozhodlo, že se na to nejspíš ulijí nějaké peníze. Tak by se z toho postavil spektrograf pro 20-30MHz jako náhrada RJove.

Pak se uvidí co dál.. Nejlepší by bylo kdyby někdo našel nějaký snadno dostupný a rychlý ADC, klidně bych na to udělal home solderable design s konektivitou USB, FireWire, Ethernet. předpokládám, že by to bylo jako moduly, takže různé ADC různé interface. Něco jako: http://www.mlab.cz/Web/AboutMLAB.cs.htmla nebolo by jednoduchsie kupit uz hotovy SDR-IQ?
Cena je myslim prijatelna!
http://www.universal-radio.com/catalog/ ... /0106.html
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#80

Příspěvek od KDan »

Na tento odkaz jsem ze zvědavosti koukal. Shodou okolností jsem podobné zapojení (s DDC AD6620) asi před 5 lety použil, i když pro jiný účel, a chci jen poznamenat, že se jedná o elegantní řešení, ale prakticky má několik zádrhelů. Jednak je škoda, že na vstupu je jako vstupní nízkošumový zesilovač použit AD8370 - ten má pro tyto účely vysoké šumové číslo, minimálně kolem 12dB, takže se všemi útlumy předřazených filtrů bude výsledné šumové číslo RX kolem 14dB, nebo i víc (což lze dopočítat i s parametru MDS). Na krátkých vlnách to sice až tak moc nevadí, nicméně na horním konci pásma (kolem 30MHz) by si přijímač už zasloužil lepší součástku a poněkud větší zisk, předřazený před vlastním ADC. Další zádrhel v takto pojaté koncepci bude množství nežádoucích příjmů, které v takovém zapojení budou vznikat nejenom známými způsoby (například intermodulacemi), ale také nejrůznějšími parazitními efekty, vznikajícími při digitalizaci. Důsledkem podle mě bude balík vlastních nežádoucích signálů s výkonem nad hranicí MDS, jejichž původ lze mnohdy jen těžko vystopovat...   
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#81

Příspěvek od Pavuk_ »

scevlik napsal: Ahojte.
Pravdu povediac moc skusenosti s RA nemam len teraz zbieram info.Par prijimacov a vysielacov SDR som poskladal aj ked iba do 30MHz.Momentalne pracujem na niecom na vkv.Malo by to chodit do 500MHz.Najhorsie v SDR je oscilator ktory je 4xprijimany kmitocet.Dobre a jednoduche prijimace su na stranke radio amatera YU1LM.http://yu1lm.qrpradio.com/Na tej linke su SDR prijmace do 50MHz postavene z 2 logickych hradiel 7404 a 4053 (anal.mx alebo spinac tusim) ??? ? Ako tomoze fungovat ?
http://yu1lm.qrpradio.com/sdr%20rx%20yu1lm.htm
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#82

Příspěvek od Pavuk_ »

kaklik napsal: Fajn,
já se zatím rozhodl pro cestu SSRP (http://oscar.dcarr.org/ssrp/hardware/LT ... TC1746.php) na hvězdárně v Úpici se rozhodlo, že se na to nejspíš ulijí nějaké peníze. Tak by se z toho postavil spektrograf pro 20-30MHz jako náhrada RJove.

Pak se uvidí co dál.. Nejlepší by bylo kdyby někdo našel nějaký snadno dostupný a rychlý ADC, klidně bych na to udělal home solderable design s konektivitou USB, FireWire, Ethernet. předpokládám, že by to bylo jako moduly, takže různé ADC různé interface. Něco jako: http://www.mlab.cz/Web/AboutMLAB.cs.htmlSSRP obsahuje AD so vzork. max. fc 25MHz => ze (predpokladam ze samplujes v 1. nyquistovej zone) rozsah 20-30MHz asi nedosiahnes ??? ?

Mam tomu rozumiet ze tak,ze tam das filter 20-30 mhz a budes vzorkovat na 16-18MHz a teda samplovat 3 zonu ? Navyse aby to fungovalo musi tvoj komp zvladat tok USB (16 az 18 )*2 MBs!

----

Uvazoval som o takej variante, ze by nebol treba downconv. a proste by sa pouzil AD ktory vie samplovat v n-tej zone. Napr. 8Mhz prevodnik by samploval pasmo 32-40MHz, to by slo nie ? Napiste mi co si o tom myslite...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#83

Příspěvek od Pavuk_ »

Mesuge napsal: SSRP> diky to vypada na velice nadejnou platformu.
Zajimala by me ta softwarova kompatibilita s GNUradio, zda napr. pobezi ty hotove knihovny pro pulsary a interferometrii, viz. odkazy minula stranka..
Myslim ze SSRP gnu radio normalne podporuje.
Otazka je ako dostanes "pulzary" do toho rozsahu... iba s nejakym downconvertorom, takze potrebujes defacto komplet prijmac akurat mf kmitocet budes samplovat tym ssrp.

-----

Momentalne sa mi zda, ze USRP je idealny kandidat na sw radioastronomiu. (tie moje starsie tlachanice si nevsimajte ;D ). Da sa s nim robit VSETKO.
Navyse je 4kanalovy a na stranke gnu radia je popis ako synchronizovat viacej boardov dokopy.

Jedine co mi vadi je cena... avsak dolar je na historickom minime... kto zavaha... vsak viete ;)
Rozhodol som sa pre USRP ci vyrobit alebo kupit ...

OK otazka k veci: ake mame momentalne sance to vyrobit sami ? mate niekto odhad kolko by to stalo ? schemy plosaky firmware je zadarmo k dispozicii na stranke gnu radio ... len najst niekoho kto to vie vyrobit , any comments ?

---
otazka na zaver: v manuale k doske sa pise ze zvlada 4 kanaly alebo 2 I/Q ... otazka je (to nechapem dodnes) naco je treba to hw rozkladat na I a Q zlozky ... neda sa to v PC ? ako to robia "australania" na SAC ? Preco vsetky sw radia su zalozene na tomto principe (ze jeden input sampluju dvoma kanalmi, na realnu a imagin. zlozku ? )
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#84

Příspěvek od Pavuk_ »

Mesuge napsal: Takze radeji zpet k tematu..

Interferometr pres USRP i kdyz teoreticky diskutovany a pro bezna mereni (nikoliv rovnou pokrocilejsi nadstavba - detekce pulsaru) v zasade velice jednoduche reseni, zaklad zdrojoveho kodu/work flow existuje z vice projektu vcetne australskych "fringe dwellers" - RJove interferometru, zatim postaven neni..
Vitaj mesuge opat medzi nami!

Ak mas, hod sem pls linku na tieto projekty (pokusy v oblasti interferometrie cez usrp). diiiik
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#85

Příspěvek od kaklik »

Pavuk_ napsal:

Myslim ze SSRP gnu radio normalne podporuje.
Otazka je ako dostanes "pulzary" do toho rozsahu... iba s nejakym downconvertorom, takze potrebujes defacto komplet prijmac akurat mf kmitocet budes samplovat tym ssrp.

-----

Momentalne sa mi zda, ze USRP je idealny kandidat na sw radioastronomiu. (tie moje starsie tlachanice si nevsimajte ;D ). Da sa s nim robit VSETKO.
Navyse je 4kanalovy a na stranke gnu radia je popis ako synchronizovat viacej boardov dokopy.

Jedine co mi vadi je cena... avsak dolar je na historickom minime... kto zavaha... vsak viete ;)
Rozhodol som sa pre USRP ci vyrobit alebo kupit ...

OK otazka k veci: ake mame momentalne sance to vyrobit sami ? mate niekto odhad kolko by to stalo ? schemy plosaky firmware je zadarmo k dispozicii na stranke gnu radio ... len najst niekoho kto to vie vyrobit , any comments ?

---
otazka na zaver: v manuale k doske sa pise ze zvlada 4 kanaly alebo 2 I/Q ... otazka je (to nechapem dodnes) naco je treba to hw rozkladat na I a Q zlozky ... neda sa to v PC ? ako to robia "australania" na SAC ? Preco vsetky sw radia su zalozene na tomto principe (ze jeden input sampluju dvoma kanalmi, na realnu a imagin. zlozku ? )
To SSRP planuji pouzivat spolecne s downconvertorem takze sirka pasma bude do 12MHz. Ma to byt nahrada R-jove, navic rychle potrebuji neco chytrejsiho na slunce. Nechystam se s tim na pulsary. Na to to bude mit moc velky sum.

A co se tyka USRP tak to vypada. ze se tady ted otocily nazory, neboť si ted zase myslim ja, ze na radioastronomii si dokazeme udelat idealnejsi hardware nez USRP, ne ze by nebylo spatne, ale je podle me zbytecne drahe,,, A kdyby se melo nejak bastlit, tak za cenu toho bastlu ktery bude presnou kopii URSP, bohate udelame vlastni verzi s optimalnejsimi parametry a navic treba i kompatibilni s interface USRP.

Moje predstava je urobit sadu levnejsich pomalejsich A/D ktere budou mit pred sebou downconverter nafazovany na nasobky kmitoctu hlavniho oscilatoru. Tim ziskame v podstate velmi siroke pasmo s minimalnimi naklady, nevim ale jak konkretne resit zpracovani dat. Ale nabizela by se tu moznost kazdy A/D pripojit do samostatneho PC a data pak zpracovavat jako cluster..

Ovsem na to urcite potrebujeme programotora, coz je na tomto foru nedostatkove zbozi..
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#86

Příspěvek od Pavuk_ »

kaklik napsal:

To SSRP planuji pouzivat spolecne s downconvertorem takze sirka pasma bude do 12MHz. Ma to byt nahrada R-jove, navic rychle potrebuji neco chytrejsiho na slunce. Nechystam se s tim na pulsary. Na to to bude mit moc velky sum.

A co se tyka USRP tak to vypada. ze se tady ted otocily nazory, neboť si ted zase myslim ja, ze na radioastronomii si dokazeme udelat idealnejsi hardware nez USRP, ne ze by nebylo spatne, ale je podle me zbytecne drahe,,, A kdyby se melo nejak bastlit, tak za cenu toho bastlu ktery bude presnou kopii URSP, bohate udelame vlastni verzi s optimalnejsimi parametry a navic treba i kompatibilni s interface USRP.

Moje predstava je urobit sadu levnejsich pomalejsich A/D ktere budou mit pred sebou downconverter nafazovany na nasobky kmitoctu hlavniho oscilatoru. Tim ziskame v podstate velmi siroke pasmo s minimalnimi naklady, nevim ale jak konkretne resit zpracovani dat. Ale nabizela by se tu moznost kazdy A/D pripojit do samostatneho PC a data pak zpracovavat jako cluster..

Ovsem na to urcite potrebujeme programotora, coz je na tomto foru nedostatkove zbozi..
:) ano mas pravdu, presne takto som to myslel vtedy ale nevedel ako na to ...
moja idea bola urobit pre zaciatok seriu rjove prijmacov so spolocnym LO, pricom vzhladom na jednoduchost by bol pevne ladeny na nejake (nie nutne 20.1MHz) vyssie pasmo, AD som chcel riesit multichanel AD do 15khz - 20 khz co by sa zvladlo cez jeden USB v pohode,

neskor som riesil ine veci a teraz ked som sa vratil, pochopil som ze USRP je najdostupnejsi HOTOVY hw a zaroven najuniverzalnejsi dostupny, da sa s nim hned robit vsetko pulzary, vodik , jupiter, spektra co ta napadne (len ten sw dopisat )

avsak nie je to jedina moznost samozrejme, pretoze 1K$ je pekny balik a preto mi stale vrta v hlave aj ine riesenie... v podstate je to podobne ako pises ale ...
...nedalo by sa nechat na pokoji downconv. a samplovat v nejakej vyssej nyquistovej zone ?

skusim vysvetlit: teraz som opat pozeral na lofar ako sa mu dari a boli publikovane nove dokumenty, podrobnejsie specifikacie ... oni tiez zo zaciatku mysleli ze by tam mali d.c. s LO na 8MHz - 32MHz sirku IF ale nakonieco to riesia prave tak ze maju 12bit AD 160 alebo 200 MHz (podla modu) ktorym podla naselektovaneho vstupneho pasmoveho filtra vyberaju dane nyq. pasmo (dufam ze kazdy vie o com hovorim ak nie tak tu je wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Nyquist-Sh ... ng_theorem )

bola by skoda nevyuzit tuto moznost, napr. takto (uz sa asi opakujem ...)

Napriklad: Povedzme, ze pouzijeme SSRP hoci aj z inym AD a nemusi to byt cez USB. Nech je kmtocet ako pises 24MHz, teda sirka pasma 12MHz. Potom antialias filtrom (normalny pasivny LC s utlmom mimo pasma 60dB ako pouziva prototyp LOFAR), mozes prijmat lubovolny s pasiem 0-12 12-24 24-36 36-48 a nepotrebujes ziaden d.c. ani LO, naco si to komplikovat ??? ?

Mam ale inu otazku: ako je na tom PC s niekolkymi USB zariadeniami ak cez kazde tecie plny USB tok ?
Pokial by som do rychleho PC nasekal niekolko USB radicov asi to zvladne nie ? Mate niekto s tym skusenosti ? Nejake napady ?

PS: napr. nechat si poslat nejaky kvalitny 4kanalovy AD od AD... v jednom puzdre a zadara ...
PS2:
Myslienke urobit vlastny hw optimalizovany na RA sa nebranim, ale ja nemam s FGA ziadne skusenosti :'( (nemozem vediet vsetko )
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#87

Příspěvek od kaklik »

Přiznávám, že o nyquistovych pasmech jsem nikdy neslysel... Momentalne mi ani neni jasna podstata moznosti jejich vyuziti. Ale kdyz o tom tak premyslim tak mi to ani neprijde nejak nerealne. Staci prece ty A/D prevodniky vzajemne trochu rozfazovat. Ovsem predpoklada to ze budou mit dostatecne dobry sample-hold obvod. Downconvertor by pak nebyl patreba, a tenhle system se snad dokonce uziva v osciloskopech. Nicmene vzdycky jsem myslel, ze podvzorkovat jde jenom striktne periodicky signal..

Zaklad je mit nejake ty A/D (Preferoval bych jednokanalove, kvuli zjednoduseni konstrukce.), nejlepe vic. a data z nich ladovat do PC, co se v budoucnu da pred ne. Je otazka vyvoje. Predstavoval bych si to jako moduly sroubovatelne na kovovou desku a propojene koaxy s SMA.

Co se tyka toho datoveho toku, tak je to tak, ze odbornici tvrdi ze skrz sbernice jednoho PC (Mimo RAM) se da realne dostat max 60MB/s coz je jedno, max 2 USB High-speed zarizeni. Z toho vyplyva ze zarizeni by muselo byt pripojeno do vice nez jednoho PC.

(Nejakou vyrovnavaci cache se mi zatim projektovat nechce.)

Takze ten cluster co tu nedavno prezentoval Mesuge neni az tak od veci...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#88

Příspěvek od Pavuk_ »

kaklik napsal: Přiznávám, že o nyquistovych pasmech jsem nikdy neslysel... Momentalne mi ani neni jasna podstata moznosti jejich vyuziti. Ale kdyz o tom tak premyslim tak mi to ani neprijde nejak nerealne. Staci prece ty A/D prevodniky vzajemne trochu rozfazovat. Ovsem predpoklada to ze budou mit dostatecne dobry sample-hold obvod. Downconvertor by pak nebyl patreba, a tenhle system se snad dokonce uziva v osciloskopech. Nicmene vzdycky jsem myslel, ze podvzorkovat jde jenom striktne periodicky signal..

Zaklad je mit nejake ty A/D (Preferoval bych jednokanalove, kvuli zjednoduseni konstrukce.), nejlepe vic. a data z nich ladovat do PC, co se v budoucnu da pred ne. Je otazka vyvoje. Predstavoval bych si to jako moduly sroubovatelne na kovovou desku a propojene koaxy s SMA.

Co se tyka toho datoveho toku, tak je to tak, ze odbornici tvrdi ze skrz sbernice jednoho PC (Mimo RAM) se da realne dostat max 60MB/s coz je jedno, max 2 USB High-speed zarizeni. Z toho vyplyva ze zarizeni by muselo byt pripojeno do vice nez jednoho PC.

(Nejakou vyrovnavaci cache se mi zatim projektovat nechce.)

Takze ten cluster co tu nedavno prezentoval Mesuge neni az tak od veci...
Pri projektovani SDR je znalost DSP absolutne nevyhnutna.
K tvojmu prispevku: nie nejde o princip pouzivany v osc. ani o ziadne fazovanie, ide o normalnu povahu vzorkovaneho signalu (doucit sa! ) ktora sa riadi zakonom aliasingu, kde frekvencne pasmo je rozdelene na Nyquistove zony 0 - fs/2 - fs - 1.5fs - 2fs atd proste nasobky polovice vzorkovacieho kmitoctu, pokial zabezpecis aby sa zony neprekryvali (napr pasmovym filtrom) tak mozes za predpokladu ze AD je na to dimenzovany (analogovy vstup) vzorkovat aj za hranicou 0 - fs/2, samozrejme neda sa ist donekonecna bez straty kvality, cim vyssie pasmo tym vyssi jittering => nizsi S/N => nizsi pocet efektivnych bitov AD prevodu , na webe je kopec clankov a knih o DSP staci si nastudovat

omedzenie SSRP spociva v sirke pasma 8MHz (pri vzorkovani 16MS/s 14bit => 32MB/s USB2 tok lebo ssrp ma 14bitov a ide dnu po 2x8bit), sirka pasma toho LT obvodu je az 250 MHz tazke uplatnit ten princip v zasade ide, pre signal Jove 20.1MHz by to bolo 3 pasmo co sa da prezit pretoze je to 14bit , trosku by to kleslo na 12.5-13bit cize stale viac ako USRP ktore ma 12bit (tusim len 10.7 efektivne !!!) => ze nepotrebujes ZIADEN konvertor iba zosilovac, filter a antenu

inak prezradim vam perlicku, USRP dokaze pretlacit do PC cez USB iba 8MS/s, je to preto ze USB2 ma 32MB/s a na 1 vzorku treba complexne cislo 2x16bit=4bajty, 32/4=8MS/s, pokial zapajate viacej anten sucasne (max.4) potom sa sirka zredukuje na 2MS/s

PS: Vidim ze na moje prispevky nikto neodpovedal holt ostavami klasicke...pomoz si sam ... asi sa opat odmlcim
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#89

Příspěvek od MMys »

S tou rychlostí přenosu je to opravdu potíž. Zkoušel jsem shodou okolností nedávno nějaké video kamery s firewire (400Mbps) a víc než dvě nestíhalo PC kontinuelně ukládat. I ty dvě byly občas se zadrhnutím. PC bylo Intel čtyřjádro 4x2,4GHz s 2GB RAM a 2 firewire PCI kartami.

Existuje již i firewire 800 Mbps, což vypadá jako nadějná věc, protože to prý umožňuje délku kabelu až ke 100m, narozdíl on nějakých 5m u FW 400. Nicméně to stále neřeší problém propustnosti sběrnice.

A další problém tam ještě je - nejde jen o to to uložit, ale v těch datech je taky potřeba ještě něco hledat, provádět s nimi zpracování. A obávám se, že i při současných výkonech počítačů to tvrdě narazí při více než jednom či dvou zařízeních na jednom PC.

I když...

Enormní výkony současných špičkových karet (hlavně Nvidia) by mohly umožnit skutečné realtime operace nad těmi daty. Tahle sranda má výkon přes 500Gflops ! a cenově je to celkem přijatelné - 1500USD.

http://www.xmaestro.com/view.php?cisloclanku=2007060028

http://www.nvidia.com/object/tesla_gpu_processor.html


Otázkou je, zda bude někdo schopný napsat pomocí CUDA (http://www.nvidia.com/object/cuda_get.html) aplikaci přímo pro konkrétní úlohu v radioastronomii. Ale to je podle mne jen otázka času. Pak by nebylo zřejmě potřeba data vůbec ukládat a hrabat se v nich offline. Hlavní problém ale stejně stále vidím v úzkém hrdle periferie USB nebo Firewire. To je dost problém, a pokud jsou přenášeny 4Byte/sample, těžko s tím něco naděláme.

Jedinou schůdnou možností je podle mne modifikace hardware tak, aby se data z převodníku přenášela paralelně jako 32-bitová přímo po PCI sběrnici. To znamná mít to prostě jako kartu do PCI. Pak bude šířka pásma podstatně větší.

Než něco bastlit s nejistým výsledkem, je otázkou, zda by nešlo použít nějakých měřících PCI karet (vzorkování 500Ms-1Gs a šířky pásma ve stovkách MHz nejsou dnes ničím neobvyklým). A tímto digitalizovat signál přímo z mezifrekvence přijímače.

Ale na druhou stranu - něčím by se mělo začít, proč to hned hnát do extrémů. Nějakých 1000USD za slušný komplet USRP není při dnešním kursu dolaru už tolik, podstatně méně, než když se toto téma zakládalo. Je toho spousta hotového a napsaného, takže si skutečně můžete začít hrát a měřit místo programování a bastlení. Teď jde o to, co koho baví víc :-)




http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#90

Příspěvek od KDan »

Pavuk_ napsal: PS: Vidim ze na moje prispevky nikto neodpovedal holt ostavami klasicke...pomoz si sam ... asi sa opat odmlcim
Návrhem různých systémů SDR až do mikrovlnných rozsahů se už dost dlouho živím. Určitě je potřeba zabývat se v první řadě teorií DSP - minimálně povahou vzorkovaného signálu, teorií digitálních filtrů, terorií digitálního směšování, teorií digitálních demodulačních algoritmů a mapování symbolů.

Přijímače, o kterých hovoříte, už většinou nevyužívají normální digitální signálové procesory - ty jsou pořád relativně pomalé. Jako procesní část je v nich použito programovatelné hradlové pole, například FPGA. Píšu to proto, že za rozumný peníz lze získat profesionální hardwarovou platformu pro podobný vývoj, sestávající například ze dvou 14-bitových ADC 160MSPs a z hradlového pole Altera Cyclon II. Stojí, tuším, pod 1000$. S tímto zařízením lze podniknout už ledacos. Samozřejmě, podobné věci dělá i Xilinx s FPGA Stratix apod. Těžko se dá sehnat něco lepšího jako jádro SDR. Kolem toho je samozřejmě navíc spousta užitečných aplikačních poznámek.

Vývojem rádií se s kolegy zabývám asi patnáct let a fenomén, který pozoruju, je pro tuto oblast v principu dost nelichotivý. Vlastní rádiové rozhranní se stává čím dál méně podstatné (na přednáškách a seminářích se to mnohdy nazývá už jenom jako "Air interface"), ale to je chyba. Chyba proto, že sebedokonalejší algoritmus restaurace dat nic nepořídí, pokud jsou data zmršena díky interferencím stochastického charakteru. Z nějakého důvodu si většina lidí, zabývajících se rádiovým příjmem, myslí, že výkonným PC se dá dohnat téměř cokoliv.

Tohle je ale podobné, jako se špatným objektivem u optického teleskopu: když ten bude mít obecně špatné optické plochy, okulárem ani korektory toho mnoho nespravíme.

Pokud by se někdo chtěl seriózně zabývat vývojem a použitím SDR, mohu doporučit ty zmíněné kity. Je to ovšem určené pro blázny, kteří těmto technikám propadnou naplno; i tak je to běh na dlouhou trať a pouhé základy DSP nahoře vypsané zde nestačí ani náhodou.

Většinou to ovšem dopadne tak, že pokud by člověka vážně postihnul zájem o vývoj SDR, už nebude mít čas nic detekovat - a naopak.
Odpovědět