Mlhovina ve Střelci

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mlhovina ve Střelci

#1

Příspěvek od MMys »

Tak jsem nedávno fotografoval Lagunu (M8) v souhvězdí Střelce. Výsledek vzhledem k výšce nad obzorem a nedokonalé tmě velmi překvapil. Blíže na http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/M8.htm

Kritika všeho druhu vítána :-)

Od včerejška mám 2" UHC filtr. Jsem zvědav, až ho vyzkouším vizuálně i při focení. Počasí bohužel (jako obvykle kolem novu) moc nevychází.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Mlhovina ve Střelci

#2

Příspěvek od Psion »

Opravdu nádherný profesionální snímek. Gratuluji :hi:
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Mlhovina ve Střelci

#3

Příspěvek od FunTomas »

Martin, ako obvykle super. Neviem sa dočkať, kedy budem fotografovať takéto niečo ja.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Mlhovina ve Střelci

#4

Příspěvek od vla »

Kdysi, před mnoha lety, jsem s kamarádem fotil stejný objekt na Kleti tamním dalekohledem /60 cm 1:5/, tenkrát černobíle na citlivost 14 DIN, expozice 2 hod.,porovnával jsem si s ním tvůj snímek a nelze říci, že by tvůj snímek byl horší, je super, Mrkos by Tě pochválil. Já se pokoučím fotit na Konica VX 400,mám pocit, že by na tento objekt byla velmi vhodná, nemohl bys to prosím zkusit, moje znalosti a umění nejsou pro takové porovnání myslím dostatečné, film TI mohu zaslat. Díky Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mlhovina ve Střelci

#5

Příspěvek od MMys »

Tak jsem se díval na křivky spektrální citlivosti u té Konicy VX 400, a nejsem si úplně jistý, jestli to je na mlhoviny s převahem emise v H-alfa to pravé. Na vlnové délce 656nm již citlivost dost strmě klesá. Netvrdím, že by tam ta mlhovina nebyla vůbec, ale asi by to chtělo hodně dlouhou expozici.

Já jsem předevčírem zjistil, že česká Foma, která dříve neměla filmy použitelné na focení mlhovin, změnila složení emulze u Fomapanu 400, takže podle křivek má být nyní citlivý až skoro do 700nm. Jeden mám koupený a půjde do druhého těla. Jsem zvědavý. To Konicu bych klidně vyzkoušel, ale mám obavy, že na to jen tak nedojde díky nepřejícímu počasí. To léto je nějaké divné. Vždy je hezky okolo úplňku :banghead:

Charakteristika Fomapanu 400 je tady: http://www.foma.cz/cz/tl_pdf/Fp_400.pdf
Jsem zvědavý, jak to dopadne.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Mlhovina ve Střelci

#6

Příspěvek od vla »

V zimě jsem fotil M 42 a vyšla za cca 10 min perfektně, pokud by ovšem byla dobrá pointace. Pokusím se ji najít a poslat Ti ji . Zatím jsem ve focení ve fázi pokusů a učení , takže nearchivuji, ale zahazuji. Kvalita zatím není pro veřejnost. Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Mlhovina ve Střelci

#7

Příspěvek od T.o.m »

Noc z pátku na sobotu byla jak vymetená, takže jsem okamžitě vyžil čistého obzoru a namířil dalekohled na objekty ve Střelci. Bez potíží jsem našel krásnou "Omegu", Orlí mlhovinu, Lagunu, dokonce bylo tušit i Trifid. Nádherně viditelné struktury při 83x, a to byly tyhle objekty takřka "nad stromama". Při takové poloze nízko nad obzorem bych to nečekal. Dle Karkoschky sotva rozlišitelná kulovka zářila že se jí nedalo přehlédnout. ;D
Jen kdyby se takové noci opakovaly. Mléčná dráha byla viditelná opravdu až do Střelce a to jsem byl kousek od baráku.
Tom :hi:
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Mlhovina ve Střelci

#8

Příspěvek od michal.b »

Na Sumave pred 2 tydny jsme si s Milou pockali az do brzkych rannich hodin na vychod Mlecne drahy a zatimco ostatni uz zarezavali, tak jsme se podivali na objekty ve Strelci, mimo jine i na zname mlhoviny.
Muzu rict, ze tak hezky jsem je snad jeste nevidel. Laguna byla tak velka a jasna, ze jsem ji na prvni pohled vubec nepoznal! Obvykle vidim predevsim jasnou centralni cast, ale ted se ukazala v celem rozsahu. Neuveritelne mnozstvi detailu, jasne filamenty, mlhave chomacky i temne pasy obklopujici centralni hvezdokupu krasne ozily s UHC filtrem. Pri zvetseni 88x vyplnila mlhovina cele zorne pole. Opodal lezici Trifid ukazal svoji slavnou trojcipou strukturu, ktera pekne vynikla pri pouziti UHC, a mnoho delikatnich detailu vcetne slabsi reflexni casti vybihajici severnim smerem.
Zlatym hrebem vecera (vlastne spis rana a kdyz to tak vezmu, pro me i cele SumavaStarParty) vsak byla Omega alias Labut. Samotne "telo" bylo tak neuveritelne hutne a "syte", ze jsem jej oproti mym zvykum pozoroval temer vyhradne primym pohledem. Kdyz jsem nasadil UHC tak byl kontrast naprosto ohromujici - pohled na zarici nebeskou Labut vznasejici se nad tmavym pozadim posetym trpytivymi hvezdickami se jen tezko popisuje. Cas od casu neni od veci pripomenout si, ze deep-sky nejsou jen slabe galaxie, ale take vizualni fantazie jako v tomto pripade. Drobne vybezky a svetle smotky, temny zarez ohranicujici mlhovinu na vychode a rozsahla difuzni oblast s variacemi jasnosti v podobe nekolika oblouku, ktera svym rozsahem presahuje centralni cast temer trojnasobne - to jsou nektere dalsi veci ktere mi utkvely v pameti.
Doufam, ze se mi co nejdrive podari podivat se na tyto skvosty znovu, protoze si nepochybne zaslouzi podstatne vic pozornosti, nez kolik jsem jim mohl s ohledem na blizici se svitani venovat.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Mlhovina ve Střelci

#9

Příspěvek od Miloš Hroch »

Podobný zážitek z mlhovin ve Střelci jsme měli s Alešem alias Froggym minulý týden v Jedlové po západu Měsíce. Byly tak skvělé podmínky, že některé známé objekty byly k nepoznání. Jen pro zajímavost M27 s UHC filtrem už nevypadala jako "ohryzek" ale byla to jasná zářící podlouhlá šiška, kde se v tom jasu ten známý tvar zcela utápěl. Ráno nás vyhnalo až svítání, které přišlo nezvykle brzy, alespoň nám to tak připadalo. Tmavých nocí si následující dva měsíce moc neužijeme :-X.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Mlhovina ve Střelci

#10

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tak jsem se těšil, že se podívám s 254kou poprvé do Střelce. Bohužel, poslední "jasný" týden mě tady vůbec nepřeje. Přestože bylo skoro každý den vedro k padnutí a na pohled hezky, po západu Slunce bylo výdycky obzor do šeda a modro jen v nadhlavníku.

I přesto jsem asi přd týdnem vyrazil na Sv. Annu (viz popis ve Stanovištích), kde sice byla tma dobrá, ale do 15 stupňů nad obzor prakticky žádné hvězdy. A tak zatímco v M101 jsem poprvé viděl spirální strukturu na první pohled, z Omegy a Laguny jsem viděl asi tolik, co 350 kou na Petříně. Nešlo ani tak o světlé pozadí, jako spíš o hrozně silnou extinkci. Další dny jsem už jenom večer lakonicky obhlédl zahnusený obzor a šel dělat něco užitečnějšího:(

Po popisu michala.b se nemůžu dočkat, až se to vše v dobré obrátí a začne být konečně OPRAVDU hezky, musí to být fakt žrádlo:)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Mlhovina ve Střelci

#11

Příspěvek od michal.b »

Jo, tak to je naprosto presny popis meho vikendu ;D Kdyz jsem videl, ze Antares je zhruba stejne jasny jako 2 mag hvezdy v zenitu, tak jsem dalekohled ani nevyndaval, radsi jsem vysel na kopec, lehnul si do travy a jen tak koukal nahoru.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Mlhovina ve Střelci

#12

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tak jsem se konečně podíval do Střelce za dobrých podmínek a s UHCčkem. Nejvíc mě nadchla Laguna. Snad jenom na M42 jde vidět najednou tolik podrobností, jako tady, mohlovina je rozdělená na tři části, každá je jíná, jsou tam vidět ty jasné pryuhy z fotografií.

Temné pruhy v Trifidovi bylty taky skvělé. Nejdřív jsem zkoušel přiblížit, ale nejlíp je to vidět v nejmenším zvětšení, sice to není velké, ale hodně syté, jen tam strašně vadí ta jasná hvězda.

Naopak Omega mě trochu zkamala - ne že by nebyla pěkná, ale lepší podmínky jí tolik nepřidají a její jasné části jsem znal už z Prahy. Je to výrazný objekt, se spoustou zajímavé struktury, ale tak torchu monotónní. Hlavní rozdíl oproti Praze je, že bylo konečně poznat, proč se jí říká Omega:)

Překvapila mě ale Orlí mlhovina. Kdysi jsem se jí pokoučel pozorvat 30kou na Kleti, viděl jsem v ní i nějaké detaily, ale byla to duchařina. Teď s 2° polem a UHC byla tak nápadná na první pohled! Jasný tvar "šipky" nebo jak to popsat a po třroše koukání zřetelný temný záliv s jakousi st rukturou, tam kde jsou "pilíře stvoření".
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Mlhovina ve Střelci

#13

Příspěvek od stana »

Laguna byla včera pěkná i s náznakem struktury-tmavšího pásu!! Ale ty ostatní Omega a Trifid jsem nenašel..Nějak už jsem neměl sílu..Minule ale byly vidět, i když spíš duchařina..Ty kulovky-M22, M28 byly jakš takš vidět good, teda na to, že jsou nízko a pozorováno z města.. :)
P.S. Omega až dnes a je výraznější než laguna..Vypadá jak vlaštovka s ustřiženým křídlem a trifid je jen větší světlejší haló kolem těch hvězd a bočním viděním je náznak těch několika tmavších spojnic od středu k okraji..Víc ani ťuk.. ;D
P.S.2. /O týden později pozorovány tyto objekty Newtonem 200 a taky s UHC filtrem ALE na vhodném pozorovacím stanovišti mimo město a o cca 200-250 m.n.m. výš a o dost lepší pohled! Pro srovnání: tříkilem ve městě versus dvoukilem "na kopci ve tmě" vyhrává u těchto DSO poměrně s přehledem varianta č.2! Ale jak říkám, když to tříkilo vyvleču "na kopec", tak pak už mě nebude vůbec lákat pozorování ze zahrady za domem ve městě.. :-/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Mlhovina ve Střelci

#14

Příspěvek od kk »

Byl jsem pozorovat v patek a jen chvilku (viz "Mlhoviny v Labuti"), ale koukl jsem i sem.

Laguna - dva jasne oddelene oblaky. Jeden znatelne vyraznejsi nez druhy pobliz hvezdokupy. Ale nevidel jsem zadne filamenty atd.
Trifid - mizerie. Ano byl videt bocnim videnim, ale ten soumrak to chtelo:-(
Omega - pekne rozkrocena, zretelna i druha noha pismenka. Ohraniceni je v tom miste opradu kontrastni. S okularem UWA 16mm jak sen. Vsechno na primi pohled, naznak filamentu, ale mnohem mensi nez u Ras. Rekl bych, ze to je ted nejnapadnejsi difusni mlhovina.
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Mlhovina ve Střelci

#15

Příspěvek od stana »

Včera jsem v hledáčku okukoval polohu Laguny, Trifidu a Omegy a našel jsem i Orlí mlhovinu - M 16 (NGC 6611). S UHC filtrem bylo vidět částečně i tu plynnou mlhovinu!
P.S. Teda tento objekt nepatří do souhvězdí Střelce, ale je blízko Omegy respektive nad ní, kdyby ji někdo hledal..Jinak patří do Hada ;)
P.S. I v městě je občas kvalitní obloha, jako třeba včera..Ono mě nevadí až tak přesvětlená obloha, horší je ta smogová deka, co většinou sedí v hanácké nížině...Ale když je "vyfoukáno" tak to jde! A včera to sakra šlo!!! ;D Akorát ten Jupiter má furt dva pruhy a žádnou červenou skvrnu..Aspoň jsem ji teda neviděl i před vcelku slušný seeing a ani při svém oblíbeném 115 x a 214 x zvětšení.. :P
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět