Malé planetární mlhoviny

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Malé planetární mlhoviny

#31

Příspěvek od Miloš Hroch »

Ještě si zkuste na seznam přihodit PM NGC 7354 v Cepheovi. Koukali jsme na ni předminulý týden z Jedlové skládací čtyřstovkou. Je to opět jedna z menších PM kruhového tvaru s úhlovým rozměrem cca 0,4' (mag 12.9). Jedná se o slabší objekt, nicméně si myslím, že by měl být bez větších problémů vidět už v dalekohledech s průměrem 200-250 mm a rozhodně to není taková duchařina jako třeba ta v Pegasovi nebo Baade-1 v Býkovi.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Malé planetární mlhoviny

#32

Příspěvek od michal.b »

Koukam, ze tu jeste nikdo nepsal o NGC 7027, ackoliv je uvedena v Karkoschkovi Krome toho ji fotografoval i HST, jehoz snimek je pomerne znamy. Vcera jsem ji pozoroval z Bezverova svym 150mm newtonem.
Je to mala protoplanetarni mlhovina 10. magnitudy o velikosti zhruba 15", nalezajici se v souhvezdi Labute, pouhe 3° JV od Severni Ameriky. Objekty tohoto typu maji velmi kratkou zivotnost, proto jich na obloze neni mnoho.
Jeji nalezeni bylo snadne a prekvapive jiz pri mensim zvetseni (35x) byla patrna nehvezdna povaha tohoto objektu. Stredni zvetseni (83x) odhalilo maly kotoucek a pri vetsim zvetseni (180x) se mlhovina jevila jako cosi mezi ovalem a obdelnikem, pricemz pusobila dost zvlastnim dojmem - jako by jeste neco skryvala. Dalsi detaily jsem vsak jiz se svym dalekohledem neodhalil a zustalo u onoho "podivneho" pocitu. Rozhodne je to vsak zajimavy objekt, diky sve vysoke plosne jasnosti vhodny i pro pozorovani pri mesicku nebo z mesta.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Malé planetární mlhoviny

#33

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tuto planetárku jsme pozorovali asi před měsícem nebo dvěma MMysovým 400 mm dobsonem a ukázalo se, že tento objekt bude vhodným kandidátem i pro menší průměry, takže díky za pěkný report.

Jinak další celkem pěknou malou planetárkou, která by mohla být vidět i menším průměrem a kterou je šance ještě letos vidět je NGC6818 v souhvězdí Střelce, nazývaná také "Little gem". Koukali jsme na ni před asi dvěma nebo třemi týdny opět 400 mm dobsonem.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Malé planetární mlhoviny

#34

Příspěvek od michal.b »

v souhvězdí Střelce, nazývaná také "Little gem". Koukali jsme na ni před asi dvěma nebo třemi týdny opět 400 mm dobsonem.
Ano, to je dobry tip. NGC 6818 jsem videl v posledni dobe nekolikrat pri prilezitosti pozorovani Barnardovy galaxie, ktera je jen 1° jizne a spolu s touto mlhovinkou tvori zajimavy par velmi rozdilnych objektu. V 10" dobsonu se jevila jako mensi mlhavy kotoucek zelenkaveho zabarveni. Krome toho jsem tusil ponekud tmavsi centralni oblast a mirne protazeni.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Malé planetární mlhoviny

#35

Příspěvek od michal.b »

, ackoliv je uvedena v Karkoschkovi :)Vcera jsem se konecne dostal k tomu, abych ji nakreslil :)


http://www.nitelite.eu/observing/ngc7027.htm
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Malé planetární mlhoviny

#36

Příspěvek od ladis »

Nadherna kresba a velice ctivy report, Michale. Diky!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Malé planetární mlhoviny

#37

Příspěvek od michal.b »

Prave jsem nasel jednu bezvadnou stranku ktera muze slouzit jako inspirace pri honu na mrnave planetarni mlhoviny
http://www.astro.washington.edu/users/balick/PNeHST/
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Malé planetární mlhoviny

#38

Příspěvek od Chef »

Prave jsem nasel jednu bezvadnou stranku ktera muze slouzit jako inspirace pri honu na mrnave planetarni mlhoviny
http://www.astro.washington.edu/users/balick/PNeHST/
Super odkaz. To bude něco pro mě a kamerku:-)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Malé planetární mlhoviny

#39

Příspěvek od ladis »

Dnesni noc jsem se soustredil na planetarni mlhoviny. Ty jsem si naplanoval v Astroplanneru a seradil dle poctu hvezdicek z Night Sky Observers Guide (lze automaticky pomoci skriptu). Pozoroval jsem z Mricne u Jilemnice za prumernych podminek nauticke noci.

Krom jasnych a znamych jsem si uzival hledani (doslova) i tech mene znamych. Pred kazdym hledanim jsem nejprve z Astroplanneru vycetl magnitudu a uhlove rozmery objektu, abych mel predstavu, co mam asi tak videt.
Pozice planetarek vuci souhvezdi je krasne videt v Astroplanneru, ten mi rovnez napovi, na jakem listu atlasu Triatlas mam objekt hledat. Je to velice pohodlne, nemusim lovit cisla sad z obsahu souhvezdi Triatlasu, ale rovnou mi muj planovaci SW rekne cislo stranky, kde se objekt nachazi. Pote jiz u dalekohledu hledam vylucne podle Triatlasu, ktery mam vytiskly a zalaminovany. Obsahuje hvezdy az do 11. magnitudy, lze tedy podle neho velice prijemne hledat dle metody star-hopingu.

Nize popsane planetarky jsem pozoroval v cca 01-03h SELC behem konce nauticke noci, tzn. za ne prilis tmave, typicky vesnicke oblohy.

NGC 7027
Tuto velice peknou a jasnou planetarni mlhovinu zde jiz prede mnou popisoval michal.b
Z mych poznamek: "jasna mala modra planetarka 10.5 magnitudy a velikosti cca 18". Jednoduse nalezitelna, ovalne kolecko zretelne viditelne pri zvetseni 200x. Dalsi detaily, ci pocity, ze v ni jeste neco je, jsem narozdil od Michala nezaregistroval.

NGC 7008
Report o pozorovani teto vyjimecne krasne planetarni mlhoviny (13.5mag, cca 1,4') jsem zde dosud nenasel a je to skoda, nebot tato planetarka je skvostem pro jiz stredni apertury kolem 200mm a ukaze detaily!

Jediny problem muze byt jeji nalezeni, nebot tato mlhovina je narocna na star-hoping. Naleza se totiz cca na pul cesty mezi Labuti a Kefeem. Pro uspesne nalezeni je treba postupovat peclive s opakovanou kontrolou tvaru z hvezd dle metody star-hopingu.

Samotna planetarni mlhovina je velice luxusni na pohled - na kraj mlhoviny se promita dvojhvezda, pri pozorovani jsem si vsiml jakoby zrnite vnitrni struktury - stridani svetlych a tmavych oblasti. Pohled na snimek z Hubbla pozdeji doma me ujistil, ze jsem videl opravdu vnitrni strukturu!
Viz snimek: http://www.sierra-remote.com/Astrophoto ... b_c800.jpg

NGC 7026 (12,5mag, cca 24")
Snadlo nalezitelna planetarka v souhvezdi Labute, blizko hvezdy Deneb.
Z meho zaznamu pozorovani z terenu: "slaba mala planetarka, s UHC slusne viditelna bocnim pohledem, bez UHC hure. Pri zvetseni 200x s UHC patrny rozpity okraj kotoucku mlhoviny. Pri primem pohledu mi mlhovina mizi, pri bocnim se rozzari, tedy na zpusob blikajici planetarky...

Pri pohledu na snimek z hubbla http://www.aip.de/groups/sternphysik/st ... gc7026.jpg
je jasne, ze jsem videl pouze nejjasnejsi partie mlhoviny v podobe "kolecka" a spravne jsem detekoval "rozpitost" v podobe dalsich slabsich okrajovych partii mlhoviny.

NGC 6894
Opravdovou lahudku jsem si nechal nakonec. Pravda, pozoroval jsem tuto mlhovinu v souhvezdi Labute jiz pri rozedneni, kdy mlecna draha uz temer nebyla videt, presto dle jejich parametru 14,5mag, cca 42" je jasne, ze nejde o vypalovacku 8-)

Z meho reportu pri pozorovani: "tezko nalezitelna, bez UHC tezko viditelna, s UHC lepe. Velmi tmavy sedivy flicek, sotva viditelny, nejlepe pak pri zvetseni 133x. Pro me osobne radim mezi challenge objekt.

Zkuste jej a pochlubte se ulovkem! :)

Mohu-li doporucit, pokochejte se planetarkou NGC 7008, patri mezi nejhezci, jake jsem kdy videl!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Malé planetární mlhoviny

#40

Příspěvek od ladin »

Ladis: zase ukazkovej report ! U NGC 6894 jsem nasel jasnost 12.3, ta 14.5 bude hvezdicka nalevo ? http://www.sidleach.com/ngc6894.htm
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Malé planetární mlhoviny

#41

Příspěvek od ladis »

Ladis: zase ukazkovej report ! U NGC 6894 jsem nasel jasnost 12.3, ta 14.5 bude hvezdicka nalevo ? http://www.sidleach.com/ngc6894.htm
Dik. Mne ukazoval Astroplanner jasnost 14,5mag.

Napr. zde: http://rao.150m.com/NGC6894.html je uvedena jasnost mlhoviny 14,4mag, podobne i zde: http://www.allquests.com/question/15031 ... -Moth.html

Jine stranky zase poukazuji na 12,3mag.

Tak nevim, leda ze by slo o absolutni/plosnou. Ale Astroplanner mi ukazuje 14,5 jako absolutni.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#42

Příspěvek od Sasa3 »

ladis: pekne pocteni. Tu NGC7008 jsem minuly tyden taky zkousel, ale nedal jsem ji. Pomoci Pocket Sky Atlasu jsem k ni nedoskakal... Jinak NGC7026 a 7027 jsem tu noc dal.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Malé planetární mlhoviny

#43

Příspěvek od ladin »

Ladis: priklanel bych se k hodnote 12.3 . Pokud si ji skutecne videl - cemuz verim - tak pri rozednivani by 14.5mag bylo za hranici moznosti 8'' dalekohledu (byt ten tvuj je skutecne dobrej).
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Malé planetární mlhoviny

#44

Příspěvek od ladis »

Tu NGC7008 jsem minuly tyden taky zkousel, ale nedal jsem ji. Pomoci Pocket Sky Atlasu jsem k ni nedoskakal... Jinak NGC7026 a 7027 jsem tu noc dal.
No, ja s NGC 7008 zapasil snad pul hodiny! Bylo tam diky Mlecne draze desne moc hvezd a najit odpovidajici tvary nebylo uplne jednoduche. Ke konci hledani jsem znal hvezdne okoli od Labute ke Kefeovi snad zpameti ;D Zcela chapu, ze s atlasem, obsahujicim pouze slabsi hvezdy, je snad nemozne tam doskakat. Laptop na kline zase neni pohodlny, nejlepe mi vychazi prave ten Triatlas sekce B ci nove B/C...

Co ta NGC 7027, videl jsi v ni neco "navic"?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Malé planetární mlhoviny

#45

Příspěvek od ladis »

Ladis: priklanel bych se k hodnote 12.3 . Pokud si ji skutecne videl - cemuz verim - tak pri rozednivani by 14.5mag bylo za hranici moznosti 8'' dalekohledu (byt ten tvuj je skutecne dobrej).
Asi bych se take priklanel k Tvemu nazoru, nebot pokud ma 42" a mela by onech 12.3mag, mohlo by to tak zhruba odpovidat. V tom pripade si jdu opravit udaj o absolutni magnitude do databaze Astroplanneru. Dik za upozorneni, je to docela dulezity fakt! Jinak planetarku jsem ukazoval klukum z Jilemnice a bezpecne ji identifikovali.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět