delta Scorpii

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

delta Scorpii

#1

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj lidi,

tak mám takový dojem, že delta Scorpii si už neprávem zaslouží označení delta. Po alfa Sco je totiž už druhou nejjasnější hvězdou souhvězdí. Jsem zvědav, kam až to dotáhne.

Tom :hi:
Více na http://skyandtelescope.com/news/article_986_1.asp
Luky

delta Scorpii

#2

Příspěvek od Luky »

Jo, včera jsem ji taky pozoroval. Už dotahuje na Antares. Takže je to jasná beta  :)

Magnitudu jsem včera (po půlnoci) odhadl na 1,5.
Jako slabší srovnávačku jsem si vybral betu a jako jasnější alfu (Antares). Podle Ardelanderovy metody vypadal zápis takto:
alfa 2 V 3 beta

Je to paráda a budu ji dál sledovat. :nod:
Ahoj, Luky

Jinak ten článek ze Sky and telescope je přepsaný do češtiny na www.astro.cz  :)
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

delta Scorpii

#3

Příspěvek od Medved »

Ježišišmarja!! Tak to jsem zase něco zaspal! :sleeping: No, na jih mám špatný výhled, ale teď už alespoň vím co se mi na obrazci Škorpiona pořád zdálo divné při pohledu z okna pokoje. Chjo.. :hi:
Toš tak na světě...
Luky

delta Scorpii

#4

Příspěvek od Luky »

No já jsem Škorpióna neměl nějak moc v paměti, protože souhvězdí nízko nad obzorem většinou nepozoruju, ale vypadalo to divně.  :)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

delta Scorpii

#5

Příspěvek od Myzer »

Ja som sa tiež díval na južný obzor, aj na Škorpióna. Dokonca som si všimol aj hviezdy Shaula a Lesath, či jak sa volá. Ale tú delta Scorpii som nejak prehliadol. :(
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Luky

delta Scorpii

#6

Příspěvek od Luky »

Jak?
Dyt to snad ani nejde. Já se přiznávám, že jsem Škorpióna našel asi až po čtvrt hodině, ale tu deltu už jsem pak v pohodě našel. Když v podstatě vypadala jako beta :)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

delta Scorpii

#7

Příspěvek od Myzer »

Chcel som len povedať, že som si nevšimol nejakú zmenu jej jasnosti pri letmom pohlade.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Luky

delta Scorpii

#8

Příspěvek od Luky »

Aha :).
To ale když jsem to porovnal z betou, tak bylo pochvilce jasné, že je jasnější..

Říkám, já nemám v paměti Škorpióna z dřívějška, takže mě to zas tak divné nepřipadá ;)
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

delta Scorpii

#9

Příspěvek od T.o.m »

Vždyť v tomhle souhvězdí je takových krásných deep sky objektů. Sice je hodně jižně, takže podmínky nejsou akorátní, ale stojí zato tam namířit svůj přístroj :nod:

Tom :hi:
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

delta Scorpii

#10

Příspěvek od Myzer »

S týmto názorom absolútne súhlasím. Neplatí to len o Škorpiónovi, ale aj o Strelcovi. Tam stačí ďalekohlad len voľne namieriť na oblohu a trochu s ním hýbať a objekty sa ukazujú v ďalekohlade takmer sami. Pomaly ich netreba ani hladať v mape.
Tiež pozorujem zväčša triedrom časti súhvezdí ako Centaurus, Žeriav, Holubica, Korma, Výveva. Pravda tam už je tých objektov podstatne menej. Samozrejme podmienky pozorovania musia byť vynikajúce a takisto treba nepresvietený obzor.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Luky

delta Scorpii

#11

Příspěvek od Luky »

Zdravím.
Právě jsem se vrátil z dalšího pozorování delty Scorpii. Zdálo se mi, že opět o trošku zjasnila.

Odhad magnitudy vyšel 1,3. (alfa 1 V 3 beta)

Můžete mi to někdo potvrdit??  ???

Předem děkuji za odpovědi.  :hi:
Luky

PS: S těma deepsky jste měly pravdu. Ve Škorpiónovi jsem našel např. kulovku M4. :nod:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

delta Scorpii

#12

Příspěvek od T.o.m »

Včera se u nás na Vysočině večer oblohva vymetla jak na posvícení. Škoda jen, že jsem se nedostal dál za město a že teď zrovna nejsou ty nejtemnější noci.
Ve střelci jsem zatím nikdy nepozoroval tak jasně M17 "Omega" - krásná struktura na první pohled. Orlí mlhovninu trochu přebila hvězdokupa, ale i tak zřetelná. M81 a M82 jsem klidně zvětšil 166x a stále byly dost jasné, na M101 byla noc málo temná, takže se projevila jen jako mírné zjasnění oblohy, M5 je fakt přehuštěná :o, nemluvě o Čince, M57, kterých se stále nemůžu nabažit.
A třešnička nakonec - už i M31 se ukázala trochu výše nad obzorem, ale i tak to bylo spíše jen jasnější jádro. Z Marsu jsem si odnesl jen pohled na kotouček, protože na detaily bude třeba, aby byl trochu výš nad obzorem. Vlnil se jak indická tanečnice :nod:
Paráda taky byla, když mi přes M51 přelítla družice 8)

Tom :hi:
Luky

delta Scorpii

#13

Příspěvek od Luky »

No to je sice pěkný, ale co ta delta?? ;D ;D
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

delta Scorpii

#14

Příspěvek od Myzer »

U nás boli tiež vynikajúce podmienky a nádherná noc. Ale namiesto pozorovania som bol v noci hore kvôli skúške z Práva. Som tam na dedine hodím poznámky za postel, beriem ďalekohlad a idem rýchlo pozorovať, na nejaké právo sa môžem potom :toilet:.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

delta Scorpii

#15

Příspěvek od T.o.m »

Co delta Scorpii? V dalekohledu opravdu jen jako tečka :clown:
ne, vážně, jestli to půjde dál, tak z ní bude alfa :hi:
Odpovědět