Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#1

Příspěvek od Tharos »

Jelikož jsem zde nenašel žádné vhodné vlákno zaměřené na HII a podobné regiony v blízkých galaxiích, dovolím si jej založit.

A hned začnu svým včerejším pozorováním, kdy jsem si posvítil na M 33. Inspiroval mě tento článek a v něm obsažená tato perfektní mapka.

Pozoroval jsem 350mm dalekohledem pod oblohou na úrovni lepší Bortle 3 (SQM i přes rušení Mléčnou drahou v zenitu ukazovalo hodnoty kolem 21,47). Byl jsem překvapen, kolik regionů se dá bez problému identifikovat, když člověk ví, na co se zaměřit. Konkrétně jsem „ulovil“:

NGC 604, IC 143, IC 142, NGC 595, IC 135, IC 136, takřka dvojici IC 139 a IC 140, IC 137, NGC 592, NGC 588 a IC 133.

Z regionů obsažených v NGC a IC katalogu jsem neidentifikoval pouze IC 131, která mi nějak unikla, a IC 134, kde podle mě prostě nic není :).

Byl jsem mile překvapen, jak dobře jsou některé regiony vidět, včele s doslova královskou mlhovinou NGC 604, která při větším zvětšení vykazovala i nepravidelný tvar. Jako ideální zvětšení se mi ukázalo kolem 220x - v menších byl celkový obraz světlejší, což bylo spíše na škodu, zatímco ve větších byly i samotné regiony již dost tmavé. Velkou výhodou při pozorování těchto regionů je to, že na rozdíl od například extragalaktických kulových hvězdokup nekladou žádné velké nároky na seeing.

Viditelnost všech těchto regionů v M 33 by určitě výrazně zlepšil nějaký UHC filtr, kterým jsem bohužel nedisponoval.

P.S. Z časových důvodů jsem se nezabýval těmi „A“ regiony.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Obdivuju tvoje nadšení pro tyhle titěrnosti :). Já jsem viděl tu 604 a byl jsem z ní nadšen (a každý, komu jsem to ukázal, taky, obzvlášť každoho překvapí, jak je to snadné), ale hledat tam ty ostatní, k tomu stále nencházím motivaci - jak moc je to vlastně vidět?

každopádně UHC jsem si tam pro legraci dal a i ta 604 je s ním vidět spíš hůř, takže o jeho přínosu dost pochybuju. podle mě v těch HII obalstech stejně vidíme hlavně ty mladé hvězdy.

PS: jistě leckdo zá taky NGC 206 v M31, ale jak už jsem někde psal, oproti 604 je to dost duchařina.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#3

Příspěvek od Tharos »

No, oproti tomu, co taky občas pozoruji, tak tyhle regiony byly vidět opravdu skvěle ;D. Ale v porovnání s NGC 206 zase musím říct, že ten region v Andromedě je výraznější. Nevím, asi dost záleží na kombinaci dalekohled/obloha. NGC 206 byla tu noc bezproblémovým objektem, bylo i vidět, jak je protažená.

Jo, s tím nadšením, to je těžký :). Pro mě je tak nějak čím dál tím víc normální, že s určitými konkrétními objekty trávím nikoliv dlouhé minuty, ale snad i dlouhé hodiny :). Na druhou stranu je ale úžasné, co vše mnohé z nich za odměnu svým vytrvalým pozorovatelům odhalí. Připadá mi, že kdybych některé objekty pozoroval jen opravdu krátce a bez přípravy, tak že bych možnosti svého dalekohledu/očí využil tak z poloviny. A mým cílem je využívat je naplno :).
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#4

Příspěvek od Lukemon »

Tak jsem se taky nechal inspirovat a mrkl na NGC 604,na to že je to jen mlhavý flíček který je ovšem dost jasný, jsem z toho byl taky velmi nadšen a to hlavně z toho že se dívám na mlhovinu v jiné galaxii,je to fakt velký zážitek.
Hledal jsem bez mapy jen jsem věděl kde asi je,při zv. 50x není moc patrná a vypadá skoro jak hvězda,až se zv. 80x - 130x to nemůže nikomu uniknout.
Pro začátek to stačilo až vytisknu mapu budu pokračovat.
Ještě se chci zeptat jestli někdo neví o mapě regionů v M31.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#5

Příspěvek od kk »

Ahoj,

vcera jsem koukl pro polepseni nalady do M33 a byl mile prekvapen NGC604. Puvodne jsem chtel zkusit totiz planetarku v M15, ale zjistil jsem, ze mi na to nestaci zvetseni a asi ani dalekohled :-(.

No, ale tahle mlhovina vyda za samostany a velmi slusny objekt, zarovem se pro me dokolnale hleda. V 220x zvetseni je akorat na jednom konci zorneho pole, kdyz je na druhem jadro galaxie. Objekt je videt na prvni pohled, zadna ducharina, malinka mlhovinka a moc mila.

Ostani jsem nehledal, protoze jsem nemel potrebnou mapku a pocitaz uz nemohl pustit kvuli tme. Zkusim to priste.

Zdravi

EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#6

Příspěvek od Tharos »

Opráším toto téma. Po včerejším pozorování mám další dva regiony, které mě opravdu překvapily svou viditelností. Tentokrát v M 101.

Jde o regiony NGC 5461 a NGC 5462. V kontextu vlastní spirální struktury galaxie jsou prakticky nepřehlédnutelné - neměli jsme s kolegou připravený žádný snímek pro detailní studii této galaxie, nicméně viditelnost těchto dvou regionů mě natolik překvapila, že jsem je doma ještě zpětně identifikoval.

Doporučuji je všem, kteří se budou mít příležitost na M 101 zaměřit někde pod venkovskou oblohou řekněme středně velkým dalekohledem (my jsme ji pozorovali 350kou pod oblohou na úrovni zhruba lepší Bortle 3).

Vyhledávací mapku lze nalézt například zde. Přestože jsme včerejší noc viděli v podstatě celou její spirální strukturu a nemůžu to tedy říct najisto, mám pocit, že spatření těchto dvou regionů by mohlo být ještě snazší, než spatření vlastních spirálních ramen této překrásné galaxie.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#7

Příspěvek od MiniMistr »

Před mnoha lety, když jsem začínal s pozorování vesmíru ještě s 300-kou, byla moje nejoblíbenější galaxie M51.
Tenkrát v zimě pamatuju, že jsem pozoroval v jejich ramenech takové kudrliny. Z dnešního pohledu o něco zkušenějšího pozorovatele
nevím, co jsem to vlastně tenkrát viděl....
Jak se říká - co není může být a tak jsem si říkal, že bych v této krásné galaxii zkusil vykoukat nějaké detaily. Dlouho jsem pátral po
vhodné mapě až jsem narazil na tuto. Konečně jsem mohl zkusit něco vykoukat. Překvapilo mě, že se na internetu moc nepíše o vizuálním
pozorování Hii regionů v M51-čce.
Po tragickém počasí této zimy se dnes konečně vyjasnilo, proto jsem měl konečně možnost toto zkusit. Galaxie skoro v zenitu, obloha dobrá,
vybaven mapou a patřičným sebevědomím jsem vyrazil na moji zahrádku.
Dlouho jsem laboroval nad optimálním zvětšením abych mohl říct, že to co vidím je to, co je na mapě. Vykoukat tyto regiony ve 400mm dobsonu
se ukázalo být ve skutečnosti těžší než to na papíru vypadá....
Zvětšení se nakonec ustálilo na 280x. Nejjednodušší je region 71 - i sním jsem ovšem dobu bojoval (abych si byl jistý).
Pak jsem po delší době vykoukal ještě 77 a 99. Toť vše, další regiony jsou asi nad moje síly.
Takže bych se nyní klonil k názoru, že to co jsem kdysi ve 12" dobsonu viděl asi regiony Hii nebyly.
Zkouší toto někdo???
Přílohy
Hii regions in M51 JPEG.jpg
Hii regions in M51 JPEG.jpg (84.63 KiB) Zobrazeno 889 x
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#8

Příspěvek od MilAN »

Možná by stálo za to zjistit, jak to vypadá v oblast těchto HII regionů v čáře H-beta nebo OIII
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#9

Příspěvek od MMys »

Zajímavý pokus jsem dělal s M33, fotograficky. Všichni fotí jen H-alfa, já zkusil i OIII, kterou reálně uvidíš. Tak si to můžeš podle toho obrázku zkusit vizuálně. Je to podstatně snadnější, než v M51.

Co je bílé nebo do růžova, tak tam je přítomná OIII i H-alfa emise.
Je odečtené kontinuum co prošlo úzkým filtrem, a samozřejmě zlikvidované hvězdy.

http://hvbo.cz/data/uploads/galerie/gal ... B_full.jpg
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#10

Příspěvek od MiniMistr »

Tím myslíte použít filtr OIII vizuálně?
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#11

Příspěvek od MMys »

No jasně že jo. Nebo UHC-čko. Ty největší oblasti tam září na první pohled, ale ty menší jsem nikdy nezkoušel.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#12

Příspěvek od MilAN »

Celkem spolehlivě by se měly vizuálně regiony HII objevit při použití H-beta filtru. Emise kyslíku v OIII je v typických oblastech HII zastoupena méně než H-beta
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 828
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#13

Příspěvek od PetrŠ »

Na M51 jsem zkoušel UHC Optolong v 450 dobsonu. Byla vidět taková skvrnitá struktura, ale s mapou nebo snímky jsem to neporovnával. Asi to budu muset znovu zkusit.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#14

Příspěvek od MiniMistr »

Zkusím to, filtry mám všechny.
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1282
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé regiony v blízkých galaxiích

#15

Příspěvek od Zbych »

MMys píše: 04. 03. 2024, 20:50 Zajímavý pokus jsem dělal s M33, fotograficky. http://hvbo.cz/data/uploads/galerie/gal ... B_full.jpg
Mne se takto M33 hrozně líbí. Kdy nebudeš dělat jen pokus, ale zpracovanou? Dal bych si ji za rámeček ;).
Odpovědět