S jakym prumerem to zacina stat za to?

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#121

Příspěvek od ladis »

Přesně jak píše Milan, rozdíl v pohledu na takovou 51ku na špičkové obloze v Rozdrože přes 200mm a 300mm je markantní. Rozdíl mezi 300mm a 400-450mm je obrovský. Tohle prostě nelze popřít a kdo to tvrdí, vědomě či nevědomě lže. Dodnes si vzpomínám, jak jsem při pohledu v excelentních podmínách Rozdrože 200kou na Vírovou galaxii jen vzdychal, ramena viditelná okamžitě postranním viděním. Pak jsem si po žebříčku vystoupal ke Karlově 300ce na NEQ6 a spadla mi čelist. Normálně fotografie, akorát se slabším kontrastem. Kdybych měl kreslit, co jsem viděl, ty detaily tam zanáším ještě teď. Asi tak...

Downsizing mj. vyplývá z nabytých zkušeností a faktu, že s malým, lehkým dalekohledem častěji pozorujete, než s velkým, těžkým, pokud jej musímte pokaždé tahat ven a nemáte jej na stabilním stanovišti... Dalším důležitým faktorem je širší zorné pole. Osobně si myslím, že sílu dalekohledu na způsob malokuka ocení právě ti zkušenější.

Trochu bych jen polemizoval s Milanem ohledně ohniskové vzdálenosti dobsona a pohodlí sezení. U F 1200 se pohodlně vsedě pozoruje v celém spektru od 0 do 90st. Konkrétně alespoň se SW plnotubusem... Možná pouze v polohách objektu blízko horizontu je třeba trochu ohnout vsedě hřbet, ale opravdu jen trochu. Dokonce pro tento dalekohled není třeba ani polohovatelné sedačky, která se jinak uplatní právě u delších ohniscích.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#122

Příspěvek od Karell »

Omlouvám se všem, kteří si můj příspěvek v tomto duchu už pamatují, ale taky si přisadím. Od září 2011, kdy jsem viděl na HT v Německu řasy v metrovém dobsonu, netoužím po ničem jiném, než něco podobného vlastnit. Bez ohledu na tu "obrovskou" nepohodlnost pozorování. A vsadím se, že kdyby ten pohled měl i BigD, autor příspěvku č. 115, nic podobného nenapíše.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#123

Příspěvek od ladis »

Alebo niečo robím zle. Mám dakedy takú tmu, že vidím mliečnu cestu aj spopod pouličnej lampy a mám problém identifikovať súhvezdia, lebo je nebo zasypané hviezdami. A v takej tme namierim 30cm ďalekohľad ako minule na Leo Triplet a - traja duchovia, tvar s veľkou predstavivosťou tušiteľný a možno ešte ten temný stred v podlhovastej galaxii ale aj to nedám ruku do ohňa. Myslím že inzeráty kde sa predávajú 20-30 cm ďalekohľady 2x vytiahnuté vonku su obrazom podobného sklamania začiatočníkov.
Pokud je zklamáním vidět v 200mm 6 členů Pisces Chain / NGC 383 Group, 4 členy Hickson 16 ve Velrybě, kdy pohodlně rozeznáte tvar galaxií a úhel vůči sobě či 3 členy v Abell 194 viz můj report http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 12/252#252, tak pak ano, pak 200mm patří do šrotu Prosím, nemaťme začátečníky, kteří mohou v 200mm vidět věci netušené...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#124

Příspěvek od mitovka »

200kou na Vírovou galaxii jen vzdychal, ramena viditelná okamžitě postranním viděním. Pak jsem si po žebříčku vystoupal ke Karlově 300ce na NEQ6 a spadla mi čelist. Normálně fotografie, akorát se slabším kontrastem. Kdybych měl kreslit, co jsem viděl, ty detaily tam zanáším ještě teď. Asi tak...
No ja si mylím že toto je mätenie začiatočníkov. Proste som sa pár krát pozrel na tie Vaše "vypalovačky" v 30cm ďalekohľade a je to múka. Keby som to nemal k Vám reportistom tak šialene ďaleko tak by som sa vážne šiel pozrieť že kde je ten pes zakopaný.
mitovka
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#125

Příspěvek od Artaban »

Odpověď na otázku, jak velký dalekohled, je jednoduchá. Co největší. Tak velký, jaký jsme ochotni tahat i do třeba jen průměrného počasí, kdykoli máme chuť pozorovat. Pozorovat jen malokukem, jen proto, že je dobře přenosný, je blbost. Pozorovat jen 2x ročně, protože dalekohled sotva unesu, je taky blbost. I malém dalekohledy maj své uplatnění, ale suplovat ty velké dost dobře nemůžou.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#126

Příspěvek od ladis »



No ja si mylím že toto je mätenie začiatočníkov. Proste som sa pár krát pozrel na tie Vaše "vypalovačky" v 30cm ďalekohľade a je to múka. Keby som to nemal k Vám reportistom tak šialene ďaleko tak by som sa vážne šiel pozrieť že kde je ten pes zakopaný.

To není mateni, ale holá skutečnost. Tu noc nás pozorovalo u Karlově 300ce vícero, tak i ostatní mohou reportovat úžasné detaily v ramenech M51. Skutečná méněkontrastní fotografie. Doslova. Pes zakopaný není nikde, stačí prostě kvalitní obloha a ochota vycestovat za ní...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#127

Příspěvek od MilAN »

Ale ano. Matením jsou ty expresívní výrazy. Prostě pro někoho je to asi takhle:

- něco v okuláru tuším = je to vidět
- je to tam na první pohled viditelné, nemusím po tom v poli pátrat = je to vypalovačka.

Potom by ale museli napsat, že M42 jim poškozuje zrak - těžko najdou asi jiný výraz, když jim už M51 vypaluje zrak :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#128

Příspěvek od Cztwerec »

To je ale stejně úsměvné jak se tady háže s průměry a tím co člověk vidí. Já třeba při dobré obloze viděl zatím nejlépe M42 s SCT 150, přitom to není žádný macek a dalekohled vhodný spíše k pozorování planet nebo úhlově menších objektů. Ono asi jde o to co čekám, že chci vidět, protože pak mi to vychází tak, že "vykoukání" detailů nebo něčeho co je podle jiných vidět jen ve větším průměru, je založeno také na pozorovatelské zkušenosti. Ve větším průměru by pak možná tento zkušený pozorovatel měl před tím méně zkušeným další náskok. S dobrou oblohou mi ze zkušenosti stačí i 200 mm na to abych se dokázal potěšit krásným pohledem na M51. Niky to nebude jako z fotek, pocit objevitelství i třeba těch malých mlžinek je ale k nezaplacení...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#129

Příspěvek od Regulus »



No ja si mylím že toto je mätenie začiatočníkov. Proste som sa pár krát pozrel na tie Vaše "vypalovačky" v 30cm ďalekohľade a je to múka. Keby som to nemal k Vám reportistom tak šialene ďaleko tak by som sa vážne šiel pozrieť že kde je ten pes zakopaný.
Je to jednoduché, někteří nejmenovaní členové fóra mají místo sítnice CCD a na oku antireflexní vrstvy. [smiley=cheesy.gif]
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
BigD
Příspěvky: 89
Registrován: 28. 07. 2010, 22:41

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#130

Příspěvek od BigD »

to BibD :  Promiň. ae musím to napsat : jestli to nebude tím, že  těmi dalekohledy nepozoruješ a vůbec nemáš srovnání. Mě to celé připdadá tak jako že : píšu, abych psal.¨
ad  2 : komfort pozorování : Ono je to ve skutečnosti přesně opačně , než píšeš.  U Dobsonu, s  F 1600 - 1800 se dá  velmi pohodlně pozorovat ve vzpřímené poloze  ve velkých výškách a v malých se dá dobře posadit. U krátkých dalekohledů je potřeba si sedat na zem nebo klekat, a při pozorování  ve výškách  60-90°není jiná poloha, než ohnutá, přikrčená.
ad  1: nevím tedy, jestli i tady platí to porovnání 15 nebo 30 cm.Pokud ano, je to naprostý nesmysl, . To, že laik nevidí "nic" je normální, ale u zkušenějších pozorovatelů je třeba rozdíl 30 vs35  cm již velmi markantní. Ono to, že objekt vykoukám v menším dalekohledu vůbec nic neříká o tom jak ho vidím, ani to co na něm vidím
Pro podobné úvahy bych spíš doporučoval se jednou podívat, než si pročíst 100 příspěvků a  na základě toho psát úvahy, od Milan


Ale pozoroval. Na hvězdárně i mimo hvězdárnu. Víš když pozoruju třeba 3-4 hodiny a pořád u toho stát...když musím k okuláru lozit po štaflích které jsou nepohodlné a dávat bacha ať nesletím a nepodělám dalekohled nebo sebe...pro to není to pravé. Cose týče toho klekání...prdlajs. Řeším to 2 různě vysokými židlemi. Já u pozorování sedím furt (krom toho když moc otáčím dalekohled na jiný objekt- to přesednu) a je to paráda (od čeho jsou pak zenitové zrcátka?).
Ref. SW 120/600 s vyhříváním, EQ-5 s pohonem, Omegon 5mm LE, Baader Hyperion Zoom 8-24,Televue plossl 8mm, bino 8x50, bino 8x25; nikon d3200 :)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#131

Příspěvek od Sasa3 »

Ale ano. Matením jsou ty  expresívní výrazy. Prostě pro někoho je to asi takhle:

 -  něco v okuláru tuším  = je to vidět
 -  je to  tam na  první pohled viditelné, nemusím  po tom v poli pátrat = je to vypalovačka.


Tohle je docela trefne. Ja bych rekl, ze se clovek casem, s tim jak roste jeho zkusenost a zvysuje se pocet spatrenych DSO, tak nejak samovolne presunuje z leve strany onech rovnic na tu pravou. No a pak casem zacnou pribyvat dalsi stupne...

 - objekt/detail tam obcas bocnim pohledem blikne tak, ze po 15ti minutach pozorovani si clovek muze byt jisty, ze tam opravdu neco je = "pri trose koncentrace, je objekt spatritelny"

 - no a pokud ani po 15ti minutach nenabudu jistoty = pak je to konecne ta "ducharina"

mitovka: zavidim takhle dobrou oblohu. Pozorovani DSO vyzaduje trochu zkusenosti a cviku. Je to taky hodne o ocekavani a pristupu, co jednoho potesi, jineho nemusi nadchnout. Jinak lidi maji ruzne citlive oci, rozdily mohou byt velke, snad nemas tu smulu a nepatris k lidem s horsim zrakem. Souhlasim ale s ladisem, M51 je na slusnejsi obloze za dobrych podminek spickovy kousek. Tech detailu tam bylo v me byvale 250tce opravdu vic, nez bych kdy stihnul za rozumny cas nakreslit. No a co jsem mel moznost na ruznych srazech pozorovat pres 450tku Honzy Zahajskeho, tak to je jest jiny level. Jinak jsem si nevsimnul, ze by zde na AF byl nejaky mytus o "downsizingu".


No a pokud jde o samotne tema, tak po par letech intezivnejsiho visualniho pozorovani (driv jsem spis fotil a u toho jen prilezitostne pozoroval, ted je to naopak, mnohem radeji se koukam) si myslim, ze i kdybych mel jen ten nejmensi dalekohled, co mam (63mm refrak), tak bych s nim byl venku kazdou slusnou noc. Podle me je to hlavne o pristupu, vzdy se daji najit ruzne zajimave objekty temer pro kazdy prumer. Navic v dnesni dobe internetu, se daji dohledat informace o danem objektu (clovek se az nekdy divi, co ti astronomove dokazali nastradat nekdy i u tech nejnenapadnejsich tuctovych objektu). Ty pak dodavaji pozorovani dalsi rozmer. Jinak idealne bych ten prumer, od kdy to "zacina stat za to", u sebe odhadoval tak nekam k 10cm. Takove ED100 je porad lehky prenosny dalekohled (neda vetsi praci ho sestavit nez ten 63mm refrak), ale prumer uz je dostatecny na to, aby trpelivemu pozorovateli ukazal velmi necekane veci, jak na planetach a Mesici, tak i na DSO.

ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
BigD
Příspěvky: 89
Registrován: 28. 07. 2010, 22:41

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#132

Příspěvek od BigD »

já docela souhlasím se Sasa3. těch 10 cm je zajímavých. já neříkal že nejlepší dalekohledy jsou malé. já to myslel tak, že i menší dalekohledy než 25-35 cm jsou dobré a umí ukázat hodně pokud se s nima pracuje s citem a člověk má zkušenosti.
Ref. SW 120/600 s vyhříváním, EQ-5 s pohonem, Omegon 5mm LE, Baader Hyperion Zoom 8-24,Televue plossl 8mm, bino 8x50, bino 8x25; nikon d3200 :)
Uživatelský avatar
Matyas
Příspěvky: 189
Registrován: 15. 08. 2012, 17:08

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#133

Příspěvek od Matyas »

Pridam dalsi nazor :), kdyz se budeme bavit o trosku vetsich meritkach, tak podle me je takova hranice 30cm, mel jsem moznost koukat nekolikrat i pres 25cm a 35cm, tech 25 jsem doopravdy poznal, ze koukam necim mensim nez mam, za to kdyz jsem koukal 35cm, tak jsem videl opravdu minirozdil, ale to je jen muj nazor, ale jiste se shodneme, ze zato to stoji proste se vsim :D.
Meade Lightbridge 1524/305, Bresser 700/70, Bresser 8X56,Nikon d3200+18-55mm, folie AstroSolar
okulary: PL26mm řada 5000, ts-planetary-hr-5mm, celestron-93424-xcel-lx-12mm
Filtr UHC Astronomik PROFI
Sedy filtr na Slunce a Mesic
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#134

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 149819/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Odstranil jsem nesmysly. Pro uživatele hovniče: pro podobné závěry, které jsi tady napsal, to chce jiné argumenty, než jen že hlasuješ. Třeba nějaké porovnání z pozorování. A že šmíruješ lidi v jejich soukromí jsi nám tady už sdělil a už se to tady taky nesetkalo s pochopením.
Edit:Matyáši, to téma je tady přece jen o něčem jiném, i když taky víceméně založené na subjektivních zkušenostech. Navíc jsi už reagoval na něco, co jsem mezitím hodil do koše.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#135

Příspěvek od Sasa3 »

6cm na Mesic jeste tak tak staci, ale zadny zazrak, soudim tedy podle sveho 7cm, ale na planety, no tak jako neco uvids, ale vice nez mesicky na Jupiteru, naznak oblacnych pasu a prstenec Saturnu videt prakticky neni.
Dovolil bych si nesouhlasit. Viz. treba moje kresby pres 63mm refrak:

 

Nebo od jinych pozorovatelu:

http://www.astrobert.de/Texte/Marsprojekt.htm

Nebo jeste pres mensi 50mm refrak:

http://212.80.228.216/sites/f.schaefer/ ... _bild2.jpg

Chce to ale opravdu dobrou optiku a trochu zkusenosti a trpelivosti. V 60mm toho jde videt hodne, ale jak jsem tady pred nedavnem psal, me prijde ta hranice, kde se to lame nekde kolem 100mm, kdy uz neni tak narocne vypozorovat na planetach a Mesici spoustu detailu, a kdy i na tom DSO zacne neco vylezat (to chce ale samozrejme slusnejsi oblohu).
--------------------------------------
Edit: koukam, ze ten prispevek, na ktery jsem reagoval mezitim zmizel...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět