S jakym prumerem to zacina stat za to?

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#136

Příspěvek od stana »

Myslím, každý má tu hranici trochu jinou. No a taky každý objekt potřebuje nějaký průměr dalekohledu. Např. někdo může nadšeně vyprávět o svém prvním pozorování M13 triedrem 20x60. Další to nadšení zdílet nebude, protože má větší kukr. Nebo takovej Stephanův kvintet. Pro někoho zážitek ve dvacítce, kdy sotva něco vidí a další by menší jak 30tku průměr nepoužil.
Obecně  si myslím, že hvězdářský dalekohled, by měl být větší a to okolo 15cti cm. Ten ukáže i naprostému začátečníku dost, aby si pozorování dokázal užít.  300 - sta a víc a nemel...
;D
/Berte to s nadsázkou..ale mám pravdu...předsedo../
8-)
Sem čučel jak puk, jak byl Jupiter s těma pruhama a super vidět v klidné atmosféře...
A neuhádnete že čím jsem se kochal...No Ethosíkem 8 mm..
Možná to není přímo planetární okulár ALE i tak dává dle mého do vočiska supr obraz...
;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#137

Příspěvek od Artaban »

Myslím, každý má tu hranici trochu jinou. No a taky každý objekt potřebuje nějaký průměr dalekohledu. Např. někdo může nadšeně vyprávět o svém prvním pozorování M13 triedrem 20x60. Další to nadšení zdílet nebude, protože má větší kukr. Nebo takovej Stephanův kvintet. Pro někoho zážitek ve dvacítce, kdy sotva něco vidí a další by menší jak 30tku průměr nepoužil.
Obecně si myslím, že hvězdářský dalekohled, by měl být větší a to okolo 15cti cm. Ten ukáže i naprostému začátečníku dost, aby si pozorování dokázal užít. No a pak třeba začně toužit po větším dalekohledu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#138

Příspěvek od elon254 »

trochu zkusenosti

Jsem OT, ale Tvůj on-line přístupný pozorovací deník má od roku 1988 dosud, téměř 300 pozorování. S "trochou" zkušeností si mi "trochu" polechtal bránici Sašo.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#139

Příspěvek od Sasa3 »




Jsem OT, ale Tvůj on-line přístupný pozorovací deník má od roku 1988 dosud, téměř 300 pozorování. S "trochou" zkušeností si mi "trochu" polechtal bránici Sašo.
A to tam jeste neni vsechno, nejak jsem se nedostal k tomu dotukat zbytek ze starych deniku...

Ale ted vazne, poradne jsem zacal pozorovat tak od roku 2010, kdy jsem zprvu nechtene docasne povesil astrofoto na hrebik, do doby nez trochu odrostou deti. Mezitim me nejak chytlo visualni pozorovani...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#140

Příspěvek od stana »

Za včerejší plky se omlouvám pánové..
:-[ ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

S jakym prumerem to zacina stat za to?

#141

Příspěvek od Ulkesh »

Som tu nový a toto je môj prvý takpovediac skúšobný príspevok.

Podľa mňa nie je náhoda, že astronomické ďalekoľady sa vyrábajú s aspoň 6cm objektívom. To preto, lebo taký 6 cm objektív umožní vzhliadnuť desiatky a desiatky objektov na oblohe. Pod slovom vzhliadnuť nemyslím sledovanie podrobných detailov objektu ale len detekovanie, že tam ten objekt je.
A pri akom priemere to začína stáť za to? záleží na tom, že za čo to má stáť. Ak to má stáť za skúmanie podrobných štruktúr najjasnejších objektov a schopnosť detekovať tisíce slabých objektov, tak majú jednoznačne navrch veľké priemery, s ktorými však ja osobne nemám žiadnu skúsenosť. Teda až na asi 3 sekundové nahliadnutie cez 40cm Cassegrain na západný oblúk rias - až tak ma to nenadchlo. Na môj vkus to bolo príliš zreteľné - ako nejaký obrázok, také neautentické, ale možno keby som vtedy mal možnosť s tým ďalekohľadom sám hýbať a vyhľadávať ním objekty, možno by mi to prišlo autentické.

Inak som asi 10 rokov sporadicky (rádovo 100 pozorovaní za tých 10 rokov) pozoroval nešťastným prístrojom od Tasco ktorý sa volal galaxsee a mal zrkadlo 114mm s asi 500mm ohniskom dvakrát predĺženým pomocou vstavaného barlova >:( preto len tak málo pozorovaní za 10 rokov.
Pred dvomi mesiacmi som tento prístroj nahradil novým ďalekohľadom od firmy Sky-watcher. Rozhodoval som sa medzi 200mm dobsonom a refraktorom 80/400.
Rozhodol som sa pre ten druhý, lebo na dobsona som sa necítil. Nie som totiž ochotný pozorovať dlhšie ako 3 hodiny, pretože chcem aj spať a vyhovuje mi, že tento malý refraktor prakticky nemá žiadnu váhu. A najmä, čo sa už snáď aj týka tejto témy :), tak z priemeru 114mm som si extrapoloval, že pre mňa aj 8cm objektív bude stáť za to.
A neľutujem. Za tie dva mesiace som počas asi piatich pozorovaní (doma som len cez víkend) odpozoroval niekoľko pre mňa nových objektov, medzi nimi m76, ngc7331, ngc 40 (za splnu  :D), ngc 6939+6946, ngc 185 (ledva), ngc 6543, ngc 6826, ngc 2403 a ďalšie - dám potom nejaký report do patričnej rubriky.
Myslím, že minimálne 150 objektov je v dosahu tohto prístroja a aké je to číslo naozaj, hodlám zistiť v najbližších rokoch.

Takže keď to zhrniem:
Pre mňa ako nenáročného a občasného pozorovateľa oblohy, ktorý sa ale dobre vyzná na oblohe (s triatlasom je už samotné hľadanie malina) stojí za to aj 8cm priemer. Pre človeka, ktorý si chce vychutnať aj nejaký detail, by to však bolo ešte málo a ak si vyberá ďalekohľad, tak by sa mal riadiť skôr odporúčaniami skúsenejších, ktorí pozorovali viacerými väčšími priemermi.

A ešte cez týždeň, keď som v Bratislave, pozorujem s triédrom 8x(60 a menej - lebo výstupná pupila) z lidlu a ani s ním to nie je beznádejné. Našiel som ním jasnú galaxiu ngc 2403 na mestskej oblohe (Karlova Ves) a aj m78 (pri troche koncentrácie) a m42 má aj v tejto hračke jasnú štruktúru aj s náznakom temného zárezu ::) taktiež obe satelitné galaxie m31 (tá druhá len niekedy). Raz som ho mal doma aj na celkom slušnej oblohe s mhv asi 6.5 a bol to skvelý zážitok - m33 rezala oči, východný oblúk rias...
už som trochu mimo tému tak končím. Teda chcel som len jaksi teda povedať, že ani taký triéder nie je na zahodenie.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Odpovědět