Jarní a letní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Jarní a letní pozorování

#556

Příspěvek od elon254 »

Multireport inecas :o
První pozorování, výběr a koupě dalekohledu, přes pozorovací stanoviště ses nakonec i krátce zmínil co jsi pozoroval. Ale dobrý, oceňuji nadšení.
vyzkoušel jsem mobil s „profesionální astrofoto vylepšením“ v podobě červené fólie z vhodné igelitky přes display
A jak vypadala foto z mobilu bez „profesionálního astrofoto vylepšení“? Ke kvalitě a barvě se jako vizualista nebudu vyjadřovat, ale asi to vidíš sám... Dobsonem se i z mobilu jedním cvaknutím za okulárem na menší zvětšení dá udělat dobrý snímek.((foto je lepší vkládat do Astrofotografie/snímky, tady je vizuální sekce))

At ti vydrží zápal a těším se na příští pozorovací report.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
inecas
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 05. 2015, 02:34

Jarní a letní pozorování

#557

Příspěvek od inecas »

A jak vypadala foto z mobilu bez „profesionálního astrofoto vylepšení“?
Úphlně stejně, akorát se člověk tolik neostýchá ten telefon vůbec vytáhnout: jet hodinu někam mimo město a pak si vypálit oko smartfonem (minimálně u mého je i nejmenší podsvícení pekelné). (ne)kvalitou fotky jsem si vědom, ale i tak potěšila :)

Dík za info (já věděl, že se něco dozvím:). Taky se těším, až bude zase co reportovat.
Dobson SW 256/1200, Delta Optical 7x50 ED, Astronomik UHC a CLS
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Jarní a letní pozorování

#558

Příspěvek od elon254 »

V pohodě, dyt píšu, že i se širokým záběrem-dobrý. Těch pozorovaných objektů bude postupem času přibývat a hlavně pak když v nich něco vypozoruješ, tak report nebude stručný.
Umím si představit, že red dot tenhle problém tolik nemá.
nemá a hlavně s red dot budeš vědět"kde ti vlastně míří dalekohled", to si zatím s optickým hledáčkem nemůžeš být jist. Na Red dot hledáček bys potřeboval vědět, kde se objekt nachází v souhvězdí a pro tyto účely nevím, jestli je Karkoschka zrovna ideální, neb tam jsou jen výřezy hvězdných polí s objekty-právě na to doskákání a ne komlexní pohled, kde se objekt nachází v souhvězdí, což bys potřeboval pro red dot vyhledávání.

OT k vypálení oka displejem: myslím, že ani sebevýkonnější podsvětlení displeje nemůže trumfnout pohled měsíc přímo v okuláru, ale dost OT.

UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
inecas
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 05. 2015, 02:34

Jarní a letní pozorování

#559

Příspěvek od inecas »

nevím, jestli je Karkoschka zrovna ideální, neb tam jsou jen výřezy hvězdných polí s objekty-právě na to doskákání a ne komlexní pohled, kde se objekt nachází v souhvězdí, což bys potřeboval pro red dot vyhledávání.
Nemám poslední verzi Karkoschka, ale pohledy jsou tam jak celkové, tak výřezy. Z měřítkem ješte trochu zápasím (chyběla mi třeba informace o zorném poli 8x50 hledáčku, takže za to taky dík (i když už bych to asi nějak vypočítal z nejakých dvojic hvězd, které se mi vešli do hledáčku).
Dobson SW 256/1200, Delta Optical 7x50 ED, Astronomik UHC a CLS
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Jarní a letní pozorování

#560

Příspěvek od elon254 »

když se díváš do okuláru v nenaváděném dalekohledu např dobson, tak hvězdy/objekty stále utíkají ze zorného pole a abys je tam udržel, musíš strkat do tubusu. když  nestrkáš, tak ta strana kde ujíždí-mizí hvězdy/objekty je západ. a ten západ je pak důležitý z hlediska orientave mapy abys věděl, kterým směrem se máš vydat při vyhledávání. on ten objekt v okuláru drifruje jinak např. na východní světové straně a jinak na západní světové straně.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
inecas
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 05. 2015, 02:34

Jarní a letní pozorování

#561

Příspěvek od inecas »

Ajo, tohle ujíždění… :)
Dobson SW 256/1200, Delta Optical 7x50 ED, Astronomik UHC a CLS
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Jarní a letní pozorování

#562

Příspěvek od Dansemacabre »

ad orientace v hledáčku: zkušenější už mi poradil, že když jedním okem koukáš do hledáčku a to druhé nezavřeš, ale zároveň s ním koukáš stejným směrem na oblohu, tak dostaneš poměrně přesnou představu o tom, kde jsi - vidíš oběma očima, ale jen na jednom máš zoom (a jasná hvězda, kterou vidíš očima, bude i v hledáčku o dost jasnější než ten "plevel", který očima nevidíš)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
inecas
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 05. 2015, 02:34

Jarní a letní pozorování

#563

Příspěvek od inecas »

To jsem zkoušel, ale obrácený obraz v hledáčku tomu moc nepomáhá. Zatím to řeším tak, že kouknu nad hledáček a zarovnám azimut, pak doleva, kde zarovnám elevaci, kouknu dovnitř, a už to tam většinou někde je. Každopádně aj tak si to hledání docela užívám: v porovnáni s Meoptou, kde jsem bez hledáčku hledal s 40x zvětšením (nevím jaké bylo zorné pole, ale ten mikroskopový okulár určitě nebyl UWA:) je tohle nekde jinde, samozřejmě, s e Meoptou byl úspech najít planetu, s Dobsonem mám trochu jiné cíle. Určite ale ještě vyzkouším, co všechno jde najít pomocí toho historického kousku.
Dobson SW 256/1200, Delta Optical 7x50 ED, Astronomik UHC a CLS
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Jarní a letní pozorování

#564

Příspěvek od Michal1 »

V počítači jsem našel jeden report, který jsem kdysi začal psát pro AF, ale nedopsal. Třeba se to bude někomu hodit... Pozorováno pomocí SN 203/812.

--------------------------------------------------------

30.4.2014 jsem zažil nejlepší pozorování za posledních půl roku. Podmínky bych hodnotil jako podprůměrné díky silnému zákalu u obzoru, který byl silně patrný během předchozího dne. Na konci noci vycházející letní Mléčná dráha vykazovala jen základní strukturu. Noc byla výborná tím, že se nic nemlžilo a bylo bezvětří. Kladně se na pozorování projevilo, že jsem se cítil velmi bdělý celou noc.

První objekty, na které jsem se podrobněji zaměřil, byly galaxie M 65 a M 66 z Leo Tripletu. Jasnější M 66 má kásnou příčku, ze ktré vybihají dvě ramena jako šíroké prapory. Mnohem výraznější je to jižní. Podařilo se mi v něm vypozorovat ostrou hranu u jeho západního okraje a jasnou skrnku. Východní rameno je mnohem, mnohem slabší. Viděl jsem ho spíš jen v náznaku. Galaxie M 65 je slabší a ne tak komplexní. Hned po zběžném prohlédnutí se mi zdálo, že je jižní čast užší než severní. Po chvíli pozorování jsem přišel na to proč. JV čtvrtina galaxie je tmavší, než zbytek galaxie. Podle snímků se zde nalézají prachová oblaka.

Po krátkém shlédnutí nejjasnějšího členu Copelandova septetu v Leo jsem se věnoval další galaxii-vypalovačce M 94 v CVn. Je to trojúrovňová galaxie - jasnostni profil tvoří tři schody. U posledního schodu se mi zdálo, že tvoří ostrý okraj disku galaxie viděné shora, ale v tom můžu být zaujatý, protože jsem jednou tuto galaxii fotil, takže dobře vím, že taková opravdu je. Zaměřil jsem se prostřední uroveň. Její Z okraj je ostře ohraničený, na SZZ straně tmavé skvrnka, ze Z strany vybíhá na S malé ramínko.

Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#565

Příspěvek od ladis »

Včera, vlastně dnes (neboť se pozorovalo od půlnoci do půl třetí ráno), jsme s Vicem a Karllem jeli do polských jizerek s tím, že v 1000mnm se vyhneme přímlží, jaké panovalo v údolích.

Ačkoliv nyní Slunce nezapadá více, jak 14 stupňů pod horizont a nenastává tak ještě více, jak měsíc, tzv. astronomická noc, museli jsme využít jasné bezměsíčné noci primárně na lov kulových hvězdokup s nižší deklinací a Vic se soustředil (a to velice úspěšně!) na lov (nejen) ranních komet, viz jeho report na http://udalosti.astro.cz/?p=5480.

Já jsem se primárně soustředil na otestování (first light) mého nového lomeného binaru Zeiss 25x100 (po odborném optickém vyčištění a seřízení) a to jak jinak, než primárně na kulových hvězdokupách v Oph, Ser, Sgr a Sco. Horská obloha k tomu svojí přístupností jižního horizontu doslova vybízela.

Ještě před cestou do Polska jsem si z CdC vytiskl mapky nejen výše uvedených souhvězdí s vyznačenými objekty, ale i polohu komety C/2014 Q2 (Lovejoy) a především polohu hvězdy TYC 5094-00379-1, kterou měla v 00:33 UTC zakrýt planetka Mussorgskia a to na cca 3s. Jak se ráno ukázalo, byli jsme dle předpokladu mimo zónu stínu, ale i negativní pozorování je potvrzené pozorování  8-)

Ačkoliv před půlnocí po rozbalení techniky nás nepotěšilo přímlží a obrovská vlhkost a tím i mizerná obloha, naštěstí díky za chvíli příchozímu větru se situace otočila o 180 stupňů a nakonec se nic nerosilo, bylo sucho, průzračno, obloha snová od zenitu k horizontu! Hvězdy prostě všude...

Zeiss ukázal moc hezky všechny objekty, především M10, M12 v Oph svítily v Zeissovi v podobě rozložených žhnoucích koulí stověk hvězd. Pohled při 90stupňovém zorném poli se ziskem dvojího 100mm objektivu byl pro mě naprosto famózním, úplně jiným, než při pozorování s dobsonem a to ať už s či bez binohlavice. Dojem ze skutečného binaru je lepší, než z binohlavice, obraz vypadá prostě lépe, přirozeněji. Ač jsem měl předtím zkušenost právě z monaru 100mm s binohlavou, dosah, kvalita obrazu a množství hvězd ve skutečném binaru 100mm mě zcela dostaly. Nečekal jsem až takové podání a pohlcení do vesmíru díky 90st ZP. Někdo jej přirovnával k pohledu z vypouklého okna kosmické lodi. Ano, je to tak. Zde je velký rozdíl oproti omezenému zornému poli běžných triedrů. O velice pohodlném pozorování i v zenitu díky 60stupňovému zalomení okulárů ani nemluvě. Nádhera.

O něco méně jasnější, ale stále překrásné byly i další "kulovky" jako M14, M107 (Oph), doslova bombou byla M5 v Ser, to jsem málem spadnul ze židle. Díky menšímu zvětšení Zeisse (25x) byla obří žhnoucí koule orámována obrovským polem okolního vesmíru se stovkami hvězd. Wow efekt byl dokonalý. Tohle mi dobson neukázal ani s naglery.

Zběžný pohled na kometu Q2 Lovejoy v Umi (stále jasná, krásně viditelná), ale to nadešel čas na lovení "kulového spodku" ve Střelci a okolí.

Záměrně jsem se stále vyhýbal mlhovinám, masochisticky jsem čekal, až Střelec vyleze ještě výše...

Velice jasné M22 a M28 mě okamžitě navnadily. Viditelná NGC 6544 mě vyprovokovala k obtížnějšímu "challenge" s binarem, a to skutečný kulový spodek v podobě blízkých M54, M70, M69 a o kousek východněji deklinačně níže ležící M55.
Zatímco M54 a M69 byly vidět ještě relativně pohodlně, M70 jsem tuto noc již nevykoukal. Ani ostříží zrak Vicův (jehož podezřívám, že má v očích implementovanou integraci) "sedmdesátku" nedetekoval. Třeba příště.

Jako úspěch považuji viditelnou M55. Je velká s velkou povrchovou jasností, ale nízká deklinace ji utápí v mlžném halo a byla již na hranici viditelnosti...

Vyšší poloha M75  znamenala lepší pohled i při stejné SB.

Binar se přímo vybízel pro pozorování otevřenek, mračen v MD a též mlhovin.

Myslel jsem si, že bez UHC budou mlhoviny v Sgr nemastné neslané, ale apertura binaru dala ukázat silnému nebulosnímu vzezření Laguny, nádherně viditelného Trifidu, Omegy i Orlí mlhoviny. Docela úsměvné pro mě bylo vidět labuť Omegy "vzhůru nohama". Člověk zvyklý na dobsona si pamatuje labuť vždy "normálně" pozičně. Ale binar holt obraz nepřevrací  ;)

Možná že bez UHC i obraz byl estetičtější díky ohromnému množství hvězd uvnitř mlhovin i kolem. Ovšem pohled karllovým 20x80 s UHC rozhodně stál též za to. Každý stroj má prostě svoje devizy...

Odpíchl jsem se od obrovské bohaté otevřené hvězdokupy M24, abych zkoumal detaily blízkých otevřenek M25, M23, M18, NGC 6595, 6568 a spousty dalších... Zde se opět ukázala síla binaru, je to doslova stroj na podobné objekty, které se ve větších dalekohledech nedají tak pěkně pozorovat či jen izolovaně bez okolního hvězdného pole...

Skvostem byla mj. otevřenka M11 ve Štítu, známá jako "Wild duck". Skoro jak kulovka, kolik hvězd a jak koncentrovaných ukázala! Jeden z nejhezčích pohledů binarem této noci...

Jelikož už se rozednívalo, soustředili jsme se ještě na objekty v MD, abychom nakonec se pokusili o zákryt TYC 5094-00379-1 + Mussorgskia, ovšem pozorování bylo negativní, byli jsme mimo stín...

Krásná to noc, už se těším na další!  ::)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#566

Příspěvek od ladis »

Když se mi včera (15.6.2015) ozval do práce Vic, že by rád realizoval "binokulární dýchánek" v jizerkách s třemi binary - mým Zeissem 4", Vicovým Vixenem 125mm a Alešovým Omegonem 150mm, mé nadšení neznalo hranic a již jsem se těšil na noc. Jen aby vyšlo počasí, neboť ačkoliv Aladin byl hodně optimistický, "poláci" již méně a Flymet ani trochu...

Cestou z práce autem z Boleslavi do Jičína jsem si přemítal, co budu pozorovat a jak.

Jelikož modelové se nakonec docela předvedli a to i z řad polských, bylo jasno, že se jede! Skvadra Aleš, já a Vic jsme si dali sraz opět u pumpy v Polsku. Já přijel první, o to více mi náladu zkazily černé mraky přes třetinu oblohy, které jsem viděl již z dálky od Jilemnice cestou k horám. Bohužel, mraky zakrývaly právě jižní část oblohy, kam se mělo ubírat naše pozorování a nevypadalo to, že by se měli rozplynout, i když modely mluvily jinak...

Po chvíli vyčkávání jsme se rozhodli, že nebudeme riskovat a pojedeme opět "dolů" na českou stranu jizerek a to přímo na Jizerku.

Naše původní obavy o vysokou vlhkost vzaly zasvé, lehký vánek vzduch vysušil, nic se nerosilo, podmínky ideální, teplota těsně nad nulou.

Ačkoliv jako rozcvičku jsme si dali kometu Q2 Lovejoy a na porovnání namířili naše binary na planetárku M27 Dumbell nebula, zde se musím zastavit a upozornit na jednu zásadní věc, která ovlivní následující mini-reportík toho, co jsem mj. viděl v Zeissu. Zapoměl jsem totiž hned po nasazení binaru na stativ otočit plechovou clonou v rosnici, abych otevřel plnou aperturu 100mm a přes půl pozorování, což při této noci znamenalo něco přes hodinu, jsem pozoroval na clonu 50mm...

Následující report tedy berte jako to, co lze vidět a někdy spíše detekovat s "triedrem" 25x50  ::) Narovinu - vědět to, o takové "duchařiny" (vzhledem k instrumentu) bych se ani nepokoušel. O to více mě překvapilo, co lze z 50mm vykoukat.

Vypalovačky v podobě veskrze messierových objektů (kulovek), jsem si nechal až na konec, začali jsme od Hadonoše a Štíra pěkně po vzrůstající rektascenzi ke Střelci. Napozorovali jsme mnoho desítek objektů, níže vícuc těch kulových hvězdokup, ke kterým jsem si zaznamenal poznámku (SQM-L v zenitu cca 21,19).

Vše Zeissem 25x100 omylem zacloněným na 50mm:

NGC 6284 (Oph), postranním viděním viditelná ze 70 procent, následuje poznámka o jakémsi zákalu v místě objektu, který se v průběhu pozorování rozplynul

NGC 6287 (Oph) - náznakově postranním viděním slabě problikává

NGC 6235 (Oph) - na hranici viditelnosti postranním viděním, viditelná z cca 10 procent

NGC 6293 (Oph) - přímým viděním problikává, mizí, postranním viditelná ze 100 procent času, velice jasná a malá

NGC 6325 (Oph) - detekována - jednou mi problikla postranním viděním jako velká slabě svítící koule, jinak jsem ji už neviděl. Za hranicí...

NGC 6355 (Oph) - problikla mi asi 3x, je to opět za hranicí viditelnosti, tzn. neviděl jsem ji ve smyslu pozorování, ale detekoval ji

NGC 6316 (Oph) - postranním viděním pohodlně viditelná, malá, jasná

NGC 6304 (Oph) - docela pohodlně viditelná postranním viděním. Jak ji jednou "chytím" očima, už ji udržím viditelnou

M9 (Oph) - doslovný zápis mé poznámky "šajnuje jak sviňa"  ;D

NGC 6342 (Oph) - viditelná postranním viděním, poté, co jsem si otevřel clonu Zeisse na plnou aperturu 100mm, "svítí i přímým viděním"...

Následuje popis vybraných kulovek při již plné apertuře 100mm:

NGC 6934 (Del) - malý odskok do Delfína, krásná jasná malá kulovka

M22 + NGC 6642 - obří, nádherna M22  a SZ od ní slabá, ale viditelná NGC 6642. Krásný pár.

M28 - nádherná jasná, malá, vypalovačka

NGC 6624 - velice jasná, krásná maličká, koncentrovaná kulovka u delta Sgr (střední hvězda "luku" Střelce), podobá se spíše rozostřené hvězdě

Další kulovky jsem si již nepoznamenával na diktafon, ale jen se kochal.

K ránu se ochladilo na 2st nad nulou, to již Aleš, zcela vymrzlý, rezignoval a předčasně odjel. My s Vicem jsme ještě rychle, co to šlo, využívali doslova každou vtěřinu, abychom stihli ještě další kulovečky.
Každou chvíli zaznělo od Vica "yesssss" ve smyslu detekce další kulovky na hranici viditelnosti v jeho obřím Vixenu.

Já rychle využil poslední minutky (po 2h ranní už se obloha rychle zhoršovala a po 02:20 už byl konec), abych se doslova pokochal svítící Lagunou, temnými prachovými pásy uprostřed svítícího Trifidu, překrásné labuťe Omegy a hodně daleko za hranice otevřenky v Orlí mlhovině M16 svítící nebulosity - mlhoviny. Vše bez UHC. Horská obloha ukázala dnes své klenoty naplno.

Jelikož již svítalo, SV obzor už byl velice světlý, začali jsme balit a ještě si povídali ohledně našich dojmů z dnešní kouzelné noci.

Bylo pěkné přímo porovnávat jednotlivé apertury našich binarů na objektech, kdy jsme se nejen střídali u dalekohledů a porovnávali vzezření té či oné kulovky, ale i přímo při pozorování naváděli kde to či ono leží a jak je to zrovna vidět u nás :)

Doufám, že brzy bude další příležitost zopakovat slavného "Kulového spodka"...

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#567

Příspěvek od Psion »

Škoda, že jsi neudělal porovnání zobrazení objektů mezi jednotlivými dalekohledy. Pochlub se alespoň fotkou toho Zeisse :)
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Jarní a letní pozorování

#568

Příspěvek od 4Brunco »

Super report, mnohe inspirativne objeky pre binohlavu a 150mm refrak. Tiez sa chystam niekam do hor ale asi az na dalsi nov a potrebujem uz poriadne preskumat orliu hmlovinu :). Chcel by som na nu opacit vyssie zvacsenia pod kvalitnou oblohou, tak uvidime hadam bude pocasie priat. ::)
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Hasan
Příspěvky: 126
Registrován: 18. 01. 2015, 17:38

Jarní a letní pozorování

#569

Příspěvek od Hasan »

Konečně jsem zažil pozorování, kdy jsem v dalekohledu uviděl DSO a nebyl to jen další marný pokus něco najít. Navádění bylo přes zelený laser :).
Pozoroval jsem v Ženkalvě s milanem 1960.
Pozorování se uskutečnilo 11.6, začátek 22:30, konec 1:15, seeing 6/10.
SW 80/400, 6,5 Plossl.
Zakreslený objekt je M27 nacházející se 2° 5" nad nejjasnější hvězdou Šípu. Zkoušel jsem vypozorovat 2 vykousnuté části, o kterých jsem se informoval v Karkoschkukovým atlase, avšak neúspěšně, tak jsem se spíše věnoval zakreslením okolních hvězd.

SW 150/750, EQ3-2
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Jarní a letní pozorování

#570

Příspěvek od elon254 »

Konečně jsem zažil pozorování, kdy jsem v dalekohledu uviděl DSO ..... Zkoušel jsem vypozorovat 2 vykousnuté části, o kterých jsem se informoval v  Karkoschkukovým atlase, avšak neúspěšně, tak jsem se spíše věnoval zakreslením okolních hvězd.
[/img]Dobrý Zdeno, jen tak dál! Na detaily v DSO, to chce větší sklo.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Odpovědět