Jarní a letní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Jarní a letní pozorování

#586

Příspěvek od ladis »

ladis píše: Tu noc jsem se poprvé podíval na o něco méně známý interagující pár v Panně - na "Siamská dvojčata" - galaxie NGC4567 a 4568. Jménu dostávají tím, že se jsou jakoby vnitřní částí spojeny. 8" dobson mi při vyšším zvětšení 133x ukázal bezpečně tvar galaxií, natočení jedné z nich vůči druhé. Při 80x se mi galaxie slévaly do jedné relativně světlé hmoty. Opravdu vizuálně nádherný pár, který doporučuji určitě prozkoumat!
Po 6 letech jsem si dal repete tohoto objektu, tentokrát po dokonale průzračnou frýdlantskou oblohou (SQM-L ladis 21.44), tentokrát ale s 12" aperturou. "Siamská dvojčata" či "kopie Antén" - v 11mm ES na mě svítilo tvarově perfektně definované "srdce" těchto kolizních galaxií v Panně. Tento pár je kontrastem mnohem jasnější, než známější "Antény" v Havranovi. Když to srovnám - zatímto "Antény" jsou ve stejný čas tmavěšedivé, tento pár svítí světlešedivě až bíle (!). Jistě, je to dáno i rozdílnou výškou nad obzorem, jen konstatuju, jak jsou vidět vizuelně v dané apertuře.

Doporučuji shlédnout, je to parádní objekt.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Jarní a letní pozorování

#587

Příspěvek od ladis »

Ačkoliv jsem zde na A-F našel snímky i reference z pozorování galaxie NGC 4725 v Com, nenašel jsem upozornění, že tvoří moc hezký pár s galaxií NGC 4712! Vizuelně vidět jako disk (galaxie 4725 viděná zeshora) a malá "jehlička" 4712 (povrchový jas cca 13.70 mag). Pár je velmi jasný v 12" při dobré obloze.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jarní a letní pozorování

#588

Příspěvek od Rekmarik »

Měl bych taktéž pár zážitků z pozorování spirálních galaxií v oblasti Vlasů Bereniky a pak převážně ve Lvu
Bohužel jsem si při balení nechal doma svůj plánek pro pozorování, a tak jsem na místě procházel víceméně jen tak podle mapy namátkově co mě zaujalo
celý zápisek z pozorování v mém astronočníku

TM16", CZ10x50W, Ethos 13mm, Delos 10mm, ES20mm, ES6,7mm.
Bezvětří, později slabší vítr, seeing proměnlivý.
Příjezd 20:30SELČ už tma, bezvětří teplota cca 13stC.
Skládám dobsona a kolimuju, přijíždí Martin (Dobson200/1200) a jeho kamarád Petr (Newton-Cassegrain 150mm),
Zjišťuju, že mi nefunguje reddot - zapomněl jsem to spravit. Naštestí mi Martin půjčuje svůj
a sám používá optický hledáček.
Začínáme pozorováním a presentováním těch nejsnažších objektů - porovnáváme M42 v 200ce s 13mm
okulárem od Meopty (nevím přesně) a ve 400ce s 13mm Ethosem. Prohlížíme další messiery kolem velkého vozu,
prohlížíme si kometu P41 - pro naše dobsony a zvětšení je skoro až příliš velká - centrální sytá kondenzace
a možná jen minimálně asymetrické halo.
Občas ještě najdu něco zajímavého pro kluky na kochačku jako M13ku nebo M82,81 ... Kluci kolem 22-23 odjíždí.
Já se vrhám na svůj plán spírálních galaxií ve vlasech Bereniky a Panně.
Zjišťuju, že jsem ho v tom frmolu nechal samozřejmě doma. Zuřím, pak se uklidňuju, beru A3 Hunter atlas nechávám
si rozložené dvě stránky s těmito souhvězdími ve své světelné bedýnce (která není ještě uplně dokončena)
Odpichuji se od hvězdy Vindemiatrix ... a vyrážím na prohlídku -
první pěkná dvojice čeká hned poblíž NGC 4754 a 4762 celkem snadné objekty štíhlé spírálky..
Už těžsí bylo zachytit NGC4779, kterou jsem našel bočným pohledem a detaily se mi vytrácely. Snažsí mi připadala NGC 4733 má
hutnější/homogenější jádro i když stelarium jí připisuje také 13mag. V této oblasti jsem nevynechal M60 a M59.
NGC4570 je příjemná celkem jasná štíhlá galaxie, NGC 4580 má na snímcích pěkná spirální ramena, já nic takového nepozoroval.
NGC4586 tlustá galxie ale slabá, poblíž NGC4576 (13,5mag) - nebyl jsem si jistý ale něco tam prosvítalo.
NGC 4643 je obrovská silná, ale moc detailů jsem nepozoroval. M53 jasná a krásná kulovka rozložitelná na hvězdy.
M64 - Black eye - obrovská oslňující galaxie .
Naprostou vypalovačkou je samozřejmě Needle galaxy NGC 4565 - galaxie objevena Herschelem 1785, natočená k nám z boku je
skutečně nádherná jasná a neuvěřitelně dlouhá jehla oproti ostatním okolním DSO,
září víc něž galaxie v andromedě a jak praví wiki - kdyby k nám byla natočena čelem byla by patrně nejpůsobivější galaxie svého druhu v blízkém vesmíru.

V druhé části pozorování jsem se přesunul do oblasti Lva - NGC 2905 (spolu s NGC2903) je dobře detekovatelná silná oválná pravidelná galaxie se
slabším bráškou NGC2916. Dále následují NGC3162, NGC 3227,NGC3222. Pěkná čtveřice galaxií je NGC 3193, NGC3185,NGC3190 a dosti slabá NGC3187.
Každopádně jsem si to po dlouhé době pěkně užil.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jarní a letní pozorování

#589

Příspěvek od Rekmarik »

Tak bych si dovolil sem dát ještě jedno jarní pozorování, takový mix.

TM16", CZ10x50, Ethos 13mm, Delos10mm, ES20mm, ES6,7
13st, 4-5m/s, Měsíc 14% zapadal 22:26, seeing vynikající pick 8-9/10, čas pozorování 23-2SELČ
Objevil jsem nové místo na pozorování, je vpodstatě přes les oproti mému dřívějšímu místu, ale zde je lepší travnatý plácek a neruší vzdálená světla. Horizont není tak odkrytý ale spíše mi to připadá jako výhoda stínění od světel vzdálených aut a pod. Je to místo poblíž Krasonic 49°06'17.9"N 15°38'30.7"E. Dojezd cca 40minut.

Pozorování začlo hodně pomalu, jelikož jsem přehodil trubky při sestavování dobsona, neseděla dobře kolimace, tak jsem to předělával a zdržel jsem se. Nakonec jsem si to pak dokolimoval i s paracorrem na hvězdě a to bylo optimální. Začal jsem opět kometou P41, která se posouvá od Velkého vozu postupně k Drakovi. Nepozoruji výrazné změny, kondenzované jádro, silné kruhovité haló, viditelná i v triedru 10x50. Není až tak zajímavá pro můj dobson, raději jsem si prohlížel galaxie NGC 4036 a NGC 4041 pěkná dvojička v Urs. V dalším kroku jsem se vrátil ke svému předchozímu pozorování ve Vlasech Bereniky - vyzkoušel opět několik předochozích galaxií. Pak si vyhledal NGC 4725 a NGC 4712, které doporučoval kolega Ladis - je to vskutku pěkná dvojice tak trochu obr s trpaslíkem 10′.7 × 7′.6, 10,1mag a 2.3' x 54'' 13,7mag. Chtěl jsem vyhledat i Hickson 61 (The Box) v Com ale ztratil jsem se v tolika galaxiích, že se mi tam nechtělo ztrácet víc času nějakým podrobným hledáním. Prostě jsem jen tak brouzdal a prohlížel si blíže neurčené galaxie rozličných tvarů jasnosti a velikosti, prostě krása.

Pak jsem se přesunul do pastýře, mrkl se na dvojhvězdu Izar (Epsilon) je dobře rozlišitelná i zvětšením 145x. Následovaly spirální galaxie NGC 5653, NGC 5557 a NGC 5529. Poblíž hvězdy Seginus je slabší galaxie IC 4435 (42'' x 36'' 14,2mag) chtělo to soustředění a starhopping abych to našel, naštěstí se zadařilo, přistihuju se totiž u toho, že když je to příliš obtížné a nedaří se mi najít tak toho rychle nechám a brouzdám raději dál po jasnějších objektech. Další galaxie v okolí na sebe nenechaly dlouho čekat NGC 5557 - NGC 5545 - NGC 5544. Nějaký čas jsem pozoroval také Vírovou galaxii M51 - pod touto oblohou byla opravdu nádherná, vždycky si ji rád prohlížím a testuju tak tmavost oblohy podle možnosti pozorovat spirální ramena.

Ke konci pozorování jsem trávil čas v Lyře a Herkulovi - poskákal jsem kulovky od největší po nejmenší M13 - byl tak parádní seeing a měl jsem vytemperováno, takže i ve zvětšení 280x byla prostě nádherná taková plastická. M92 také úchvatná při velkých zvětšeních a do třetice NGC 6229 která je o poznání drobnější a hůře rozložitelná na hvězdy - centrální části už zcela splývaly. Ke konci pozorování jsem se opět věnoval Jupiteru a vyrazilo mi to dech - ani se nehnul, tak jsem tam dal největší zvětšení co mám 283x a takhle jsem Jupíka ještě nikdy asi neviděl, po všech těch DSO tam najednou byl nádherně ostrý obraz s množstvím detailů, v NEB dvě zřetelná zmavení a vybíhající dva ocásky do EB. Tři jemná ztmavení s ocásky v SEB a mnoho jemnotinek i v ostatních oblastech.

I přes počáteční trápení se skládáním Téemka, (jo a taky jsem si pro jistotu zapomněl imbus a nemohl jsem seřídit reddot, takže mi ukazoval o pár stupnů jinam takže proč by to mělo jít snadno že .. ) se nakonec celý výjezd na nové stanoviště vyplatil. Mám super pozorovací místo !
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Jarní a letní pozorování

#590

Příspěvek od Sasa3 »

Rekmarik, moc hezke reporty. Ve 400ce to musela byt krasa, dovedu si to predstavit.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Ras Alhague
Příspěvky: 56
Registrován: 05. 10. 2016, 18:25
Bydliště: Praha
Věk: 33

Re: Jarní a letní pozorování

#591

Příspěvek od Ras Alhague »

Trochu opožděně přidám pár postřehů z posledního víkendu (dříve jsem se k tomu nedostal):

M97 - planetární mlhovina, při při všech použitých zvětšeních (42x, 125x a 156x) viděna jako výrazný disk, zdála se mi lehce nazelenalá.

M108 - jasná galaxie, viděna jako jasná, výrazně protáhlá mlhavá skvrna, ale nic víc. Nicméně při zvětšení 42x se pohodlně vejde do jednoho zorného pole spolu s planetárkou M97, docela hezký pohled.

M109 - také jasná galaxie, na rozdíl od předchozí M108 není tak protažená a byl dobře vidět její jasný střed.

M4 (Sco) - nádherná, hezky rozložitelná kulovka se zajímavou strukturou, ale bohužel velmi nízkou deklinací. Přesto byla velmi hezká a zcela rozložena na hvězdy, líbí se mi ta její oválná centrální oblast.

M80 (Sco) - při všech použitých zvětšeních menší mlhavá skvrna s velmi koncentrovanou centrální oblastí, chvílemi se mi jevila jakoby trochu zrnitá.

NGC6144 (Sco) - slabá a malá kulovka poblíž M4, při všech použitých zvětšeních pouze slabší, ale zřetelná mlhavá skvrnka.

M11 (Sct) - při všech zvětšeních absolutní bomba, nemá cenu to snad více popisovat.

Basel 1 (Sct) - otevřená hvězdokupa, vcelku nenápadná skupinka malého počtu slabších hvězd, nachází se velmi blízko M11, tak jsem na ni kouknul také. Navzdory její nenápadnosti je její nalezení velice snadné - nachází se přímo uprostřed čtyřúhelníku docela jasných hvězd.

NGC6704 (Sct) - slabší a menší, ale docela hezká otevřená hvězdokupa velmi zajímavě umístěná mezi okolní hvězdy (které kolem ní tvoří jakoby kruh). Při zvětšení 42x velmi hezký pohled (spoli s ní jsou v zorném poli vidět i ty okolní hvězdy) a při 125x byla dobře vidět samotná hvězdokupa - několik desítek slabších hvězd.

M24 - hvězdný oblak - při zvětšení 42x nádhera, ohromné množství hvězd tvořících mnoho řetízku a malých skupinek. Mezi tím vším byly viditelné i temné hlhoviny B92 a B93.
Dobson 250/1250, triedr 10x50
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jarní a letní pozorování

#592

Příspěvek od Alnitak »

Dnes rano se krasne po 2H ranni vyjasnilo, Obloha byla velmi pruzracna , navíc dalekohled jsem mel venku uz od včerejšího vecera, kdy dle predpovedi mělo byt jasno, takze to dobou uz byl radne vytemperovany, nejdříve jsem se podival na kometu Tuttle která byla hezka v Newtonu 150/1200 pri zvetsenich 46 a 60, nasledovali M 13 nadhera, Ngc 6871, 6811, M 39 tu jsem zkouknul ještě v malem 70mm refraku kde se mi libila vic, v blizkosti polu se mi podarilo najit Ngc 188 ktera se při zvetseni 92 rozpadla na několik desitek slabych hvezd. A nakonec ještě jsem stihnul i Saturna seeing byl dost dobry, Cassiniho deleni viditelne po cele delce kruhu, pasy na kotoucku Planety a stin prstence, vse při zvetseni 171. :|
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jarní a letní pozorování

#593

Příspěvek od Alnitak »

Dnes kratce po pulnoci jsem zacal z me zahrady v Odolce pozorovani DSO v Cefeovi, konkretne IC 1396 uvnitr hvezdokupy jsem pozoroval jednu ctyrhvezdu a dve dvojhvezdy, další hvězdokokupy byli NGC 7160, 7510 a 7380, po 2H ranni jsem uz pozoroval galaxie NGC 2403, dost mne prekvapila byla videt na první pohled, několikrát jsem ji neuspesne hledal, další glalxie byli M 81 a M 82 vesli se mi při malem zvetseni obe do zorného pole, při pozornejsim pohledu jsem si vsiml ze u M 81 se nachazi hezka dvojhvězda. U M 81 bylo dobře videt i několik zjasneni. Kratce před 3h jsem uz pozoroval kvůli orosenému dalekohledu jenom 90mm refraktorem s UHC filtrem Omegu, Orli mlhovinu, M 11, oproti pozorovani o dve noci zpet kdy jsem pozoroval tyto tri objekty v Zubri Newtonem 150mm bez UHC fitru to byl nepopsatelny rozdil v detailech, a na zaver jsem se ještě podival na Saturn, ale seeing byl dost spatny ze jsem ani Cassiniho deleni nevidel, tak jsem to ve 4h rano zabalil.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jarní a letní pozorování

#594

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý den, googlil jsem na internetu, četl články, ale nemám jasno. Jen si dovolím tedy stručný, začátečnický dotaz.
Jaké jsou nejkrásnější mlhoviny či galaxie, které můžeme pozorovat z ČR? Mám hledat tedy jen na severní obloze a v pásu ekliptiky? Někdo říká vírová M51, jiný v Andromedě, v Orionu…rád bych zkrátka ve svém dalekohledu viděl „klasickou“ galaxii, tedy jádro a spirální ramena. Nebo cokoliv hezkého, co nebude rozmazaný flíček. Mám tedy jen Dobsona 150/1200, tak aby to zvládl. Je mi jasné, že mi budete doporučovat nějaké obří průměry (10 palec a víc), ale věřím, že něco bych zahlédl i s tím, co mám. Alespoň to píše Karkoschka ve svém atlasu 
A druhý dotaz, je to problém najít objekty DSO bez goto systému? Mám otočné mapy, nainstalované stellarium atd., asi to bude zajímavé. Čumět do toho nemohu, když se oči potřebuji adaptovat na tmu, červené světlo nemám.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: RE: Re: Jarní a letní pozorování

#595

Příspěvek od 4Brunco »

pedrosanchez píše:Dobrý den, googlil jsem na internetu, četl články, ale nemám jasno. Jen si dovolím tedy stručný, začátečnický dotaz.
Jaké jsou nejkrásnější mlhoviny či galaxie, které můžeme pozorovat z ČR? Mám hledat tedy jen na severní obloze a v pásu ekliptiky? Někdo říká vírová M51, jiný v Andromedě, v Orionu…rád bych zkrátka ve svém dalekohledu viděl „klasickou“ galaxii, tedy jádro a spirální ramena. Nebo cokoliv hezkého, co nebude rozmazaný flíček. Mám tedy jen Dobsona 150/1200, tak aby to zvládl. Je mi jasné, že mi budete doporučovat nějaké obří průměry (10 palec a víc), ale věřím, že něco bych zahlédl i s tím, co mám. Alespoň to píše Karkoschka ve svém atlasu 
A druhý dotaz, je to problém najít objekty DSO bez goto systému? Mám otočné mapy, nainstalované stellarium atd., asi to bude zajímavé. Čumět do toho nemohu, když se oči potřebuji adaptovat na tmu, červené světlo nemám.
No ja po niekolkych rokoch pozoroviania s priemerom 150mm(refraktor) sa mi tento rok podarilo vykukat spiralove ramena az tuto jar. Chce to tmavu oblohu, dobru tranparentnost atmosfery a slusny seeing. Totiz vykukal som ich v zvacseni az cca 100x. Este sa mi podarilo videt vnutornu strukturu v M82. Nuz takze lahke to fakt neni s takym malym priemerom dalekohladu.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Jarní a letní pozorování

#596

Příspěvek od Sasa3 »

pedrosanchez píše:Dobrý den, googlil jsem na internetu, četl články, ale nemám jasno. Jen si dovolím tedy stručný, začátečnický dotaz.
Jaké jsou nejkrásnější mlhoviny či galaxie, které můžeme pozorovat z ČR? Mám hledat tedy jen na severní obloze a v pásu ekliptiky? Někdo říká vírová M51, jiný v Andromedě, v Orionu…rád bych zkrátka ve svém dalekohledu viděl „klasickou“ galaxii, tedy jádro a spirální ramena. Nebo cokoliv hezkého, co nebude rozmazaný flíček. Mám tedy jen Dobsona 150/1200, tak aby to zvládl. Je mi jasné, že mi budete doporučovat nějaké obří průměry (10 palec a víc), ale věřím, že něco bych zahlédl i s tím, co mám. Alespoň to píše Karkoschka ve svém atlasu 
A druhý dotaz, je to problém najít objekty DSO bez goto systému? Mám otočné mapy, nainstalované stellarium atd., asi to bude zajímavé. Čumět do toho nemohu, když se oči potřebuji adaptovat na tmu, červené světlo nemám.
Jak pise 4brunco, v silach 150mm Dobsona pod tmavou oblohou je nejake ty detaily v galaxiich spatrit. Chce to tmavou oblohu a trochu zkusenosti a trpelivosti. Treba ramena v M51 jsou (aspon dle meho standardu) velmi zretelna v 250mm, v 150mm to bude zvlaste napoprve vypadat jako flicek (presneji jako dva flicky) a z trochou zkusenosti a trpelivosti tam zacnou bocnim pohledem trochu vyskakovat. Jinak pokud jde o zacatecnicke objekty, kde neco v 150mm uvidis na prvni pohled, tak ted urcite zkus kulovou hvezdokupu M13 v Herkulovi - v 150mm by to pri zvetseni kolem 100x melo vypadat jako obrovska kupa mnoha stovek az tisice hvezd - zrovna vcera jsem na ni koukal z mestske zahradky v 110mm refraku, Je velmi pusobiva.

Dalsi pusobivy objekt je treba M57, planetarni mlhovina v Lyre.

Jinak jeste hezke a jednoduche jsou otevrene hvezdokupy. Zkus treba M11, ta je docela husta a pekna.

Galaxie jsou narocnejsi na vykoukani detailu, M51 je urcite dobry kandidat. M31 je sice jasnejsi a vetsi, ale vykoukani detailu (mam na mysli hlavne tmava prachova mracna), chce trochu zkusenosti.

Cervene svetlo a dobra mapa je pro pozorovatele DSO prakticky nutnost. Urcite si jej porid. Zkus najit tyhle 4 objekty a pak uvidis, co dal.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jarní a letní pozorování

#597

Příspěvek od Rekmarik »

Zrovna včera jsem kamarádovi ukazoval z městské zahrady nějaká DSO a určitě zabodovala M13 ka i M92 v Herkulovi. Velmi jasné jsou také galaxie M81,82 i na přesvětlené obloze - je fajn, že se často vejdou je jednoho zorného pole při malém zvětšení. Podobně Koukali jsme 200kou dobsonem bez nějaké kvalitnější adaptace na tmu a u toho z mobilu stelarium aplikace.. Pěkně jsou videt i galaxie ve lvu třeba Leo triplet, nebo M87 v půli cesty mezi hvězdou Vindemiatrix a Denebola. Akorat nevím jak se ti to bude hledat, asi to chce trochu zkusenosti ale ty se prostě musí nasbírat..
Kamarád, který se takto přes dalekohled dřív nekoukal, tak vše rychle bez problémů v okuláru viděl - ale samozřejmě jsou to vždycky jen černobílé flíčky a asi by měl problém to najít sám..
To červené světlo a mapu (otočná mapka hvězdné oblohy nestačí) a nebo alespoň tu aplikaci na mobilu s červeným podsvícením - na uplnný začátek.. A pak snad ještě reddot, aby se dalo
namířit do konkrétního místa...ale jestli vidíš jen pár hvězd, tak to na DSO moc nebude :(
Naposledy upravil(a) Rekmarik dne 19. 05. 2017, 14:29, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jarní a letní pozorování

#598

Příspěvek od Artaban »

Objektů pro 150mm, je opravdu hodně. Ovšem i pod dobrou oblohou už dá trochu práci, tam něco víc vidět. Zatím ani nevíš, co tam máš vidět. Pěkný jasný objekt, je planetární mlhovina M 27.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Jarní a letní pozorování

#599

Příspěvek od wizard_Kysi »

To pedrosanchez: Já norrmálně vyhledávám objekty s pomocí ntb a Stelaria - dole na liště si zapni ikonku nočního vidění a ztlum si jas notebooku na minimum a nic tě nebude oslňovat...
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Jarní a letní pozorování

#600

Příspěvek od ladis »

19.5.2017 kolem 2h ranní - v M20 - Trifidu jsem v 12" f5 s UHC a 17mm Naglerem viděl krom výrazných třech temných pásů i svítící oblak těsně na severní straně Trifidu, obklopující hvězdu UCAC4 336-122379. Nejsem si jist, zda jsem si jej někdy předtím všiml. Předpokládám, že se jedná o reflexní mlhovinu nasvícenou právě centrální hvězdou UCAC4 336-122379...

Níže označena pozorovaná popisovaná oblast:
Obrázek
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět