Jarní a letní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
inecas
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 05. 2015, 02:34

Jarní a letní pozorování

#571

Příspěvek od inecas »

Taky jsem to včera zase zkusil: hlavně jsem chtěl porovnat pozorování 3 dny po úplňku a den po novu. Taky jsem zkoušel novou lokalitu (ale o tom víc v jiném vlákně). Jen řeknu, že poučení pro příště je před vyjížďkou do nové lokality neodkládat braní benzínu: já včera místo temperování hledal čerpací stanici poslední záchrany a hypnotizoval indikátor dojezdu. Ale nakonec to vyšlo.

Teplota klesla na 10C, takže než se tubus vychladil, už byl Jupiter skoro v čudu. I po vychlazení to vypadalo spíš na horší seeing: Saturn byl minule zřetelnejší, teď to bylo hodne proměnlivé.

Začal jsem obligátne na M51: oproti předchozímu pozorováni víc detailů: z 2 obláčků byl najednou jeden mnohem větší než druhý s náznaky ramen, takže určitě zlepšení, taky jsem dával menší zvětšení 48x).

Když už jsem byl nahoře, tak v honících psech taky M94 (tam moc detailů nebylo), hledal jsem NGC 4490 a 4449, ale nejak jsem nemohl doskákat: při tom jsem narazil na jinou galaxii (velikosti, jasem a polohou by to mohla byt M106, ale ještě si to budu muset potvrdit dalším pozorováním).

Pak jsem se přesunul do škorpiona na M4 (docela velká, ale chtělo by to větši kontrast: jednotlivě hvezdy jsem spíš tušil), M80 malá (příšte zkusím větši zvětšení, jestli to něco ukáže).

Vrcholem večera byl střelec. Pro mě trochu výzva: na JV mi zrovna trochu svítil obzor, a střelec není zrovna 2x jasný. Nakonec, ani nevím jak, jsem našel M22: velká, jasná, mírne vertikálne protáhlá, hezky zrnitá, i když M3 se mi líbila asi ještě trochu víc, ale počkám, jak se dostane víc nad obzor). Od ní už byl jen na skok na lagunu M8: v kombinaci s OH NGC 6530 nádhera: třeba si někdy pořídím mlh. filtr, a zase se ukáže jinak, ale i tak, první mlhovina: dobrý:) Pak ješte letmo na M24, ale ješte se k mléčné dráze vrátím, zatím mi stačilo, že jsem ji zas po dlouhé době videl.

Noc byla docela chladná, takže někdy kolem 1 jsem to zabalil: na to, že počasí na to do poslední chvíle nevypadalo, tak úspěch. Už teď se těším na příště: předpokládám, že po slunovratu to bude zase o něco lepší.
Dobson SW 256/1200, Delta Optical 7x50 ED, Astronomik UHC a CLS
Uživatelský avatar
Hasan
Příspěvky: 126
Registrován: 18. 01. 2015, 17:38

Jarní a letní pozorování

#572

Příspěvek od Hasan »


Dobrý Zdeno, jen tak dál! Na detaily v DSO, to chce větší sklo.
Díky.

Vím, že chtělo, ale na naučení dalekohled zatím stačí. M27 šla jako flek vidět pěkně a podmínky nebyly bůh vi jaké. Při pořádné tmě bych snad nějaký detail měl vidět, ne?
SW 150/750, EQ3-2
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Jarní a letní pozorování

#573

Příspěvek od Dansemacabre »

(není to čistě deep sky, ale offtopic snad taky ne)

Kdyby mi před pořízením dalekohledu někdo řekl, že na jednu jedinou jasnou noc budu klidně čekat šest týdnů, nevěřil bych mu... První čistá obloha tohle léto! Začal jsem už pozdní odpoledne pohledem na slunce (svým historicky prvním, a to mám tu folii už jak dlouho :)) a odměna za čekání byla víc než dostatečná. Skvrny a fakulová pole předčily očekávání, granulaci jsem nezahlédnul ani ve 200x. Po západu jsem přemířil na měsíc. Po obecném pokochání se přechodem světla a stínu jsem se zkusil zaměřit na vykoukání detailů, konkrétně na zlom a brázdu lemující kráter Cauchy. Asi bude potřeba pozorovat mladší měsíc (nebo víc svičit), protože po převýšení ani stopa. Dál to byl dvojkráter Messier a pak tak nějak povšechně hafo dalších malých zajímavých kráterů. Těším se na nejbližší další pozorování, až vyzkouším najít brázdu v údolí Alp. Po měsíci pokračování na Venuši a Jupiteru, ale bylo to jak koukat se na to skrz vodní hladinu. Následovala hodinová pauza a čekání na tmu, pak Saturn. Seeing se mezi tím uklidnil, byl vidět krásně ostře, jen nevím proč na rozdíl od jindy jak kdyby ztratil barvy.

Bohužel zbývala poslední půlhodinka volného času, takže to byla rychlovka po svislé čáře Lyra –> Šíp. Prstencovka M57 na svém místě a krásně viditelná i přes šajnující měsíc, kulovka M56 viditelná hůře, ale po chvíli snahy rozlišitelnost na jednotlivé hvězdy. Během hledání v okuláru hodně jasně zableskla družice (haluz). Pak trochu zásek na Albireu a kochání se barvami. Když jsem chtěl přemířit na kulovku M71 v Šípu, praštil mě do oka obláček cestou. Houby obláček – M27 v celé své kráse. Na 100x i bez filtru a při měsíčku nádherně viditelný motýlí tvar. Pak už jsem sklidil velký dalekohled a před spaním jenom v rychlosti přejel oblohu triedrem a zastavil se na Kasiopeie. Je reálně možné, že jsem v červnu z kraje města při měsíci viděl zřetelné zesvětlení v místě, kde by měla být mlhovina Duše? Mrzí mě, že včera nebylo víc času a musel jsem skončit před půlnocí, a doufám, že další čistá obloha bude zase dřív jak za měsíc. Rád bych stihnul Střelce, než zase zaleze pod obzor.

Hlavní poučení z této seance: naučit se koukat "slabším" (ale zato zdravým) levým okem. Astigmatismus na pravém nevadí tolik na DSO, ale na detailech na měsíci je to dost znát ;D
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#574

Příspěvek od ladis »

To bych nevěřil, co vše se dá stihnout zkouknout za jednu hodinu. Dnes opět polští modelové pro Jičín uhodli, a tak jsem si užil pěkného pozorování letních mlhovin v Sgr, kulovek i pár planetárek, než přesně dle předpovědi po 2h ranní přišla nízká.

V Jičíně dnes nadprůměrné podmínky, průzračno, i když vlhko. Musel jsem zapnout  výhřev hledáčku. Letní mlhoviny v Sgr, těsně se válející nad sousedovic domem, šajnovaly ve spolupráci s 8" dobsonem a UHC Astronomik. Věnoval jsem se jim skoro půl hodiny. Tolik bylo vidět detailů v nich.

Nádherná Laguna s celým bočním obloukem, i se slabší, jižní částí. Trifid svítil, velice kontrastní prachové pásy již na první pohled, u Omegy svítil i zadní lalok a též Orlí mlhovina se ukázala v celé parádě jasnější centrální části. Slabší boční části (křídla) již vidět nebyly.

Srpková mlhovina NGC 6888 viditelná celá. Vždy mě zaujme její jasnější severnější lalok, který se jasně jak žiletka ostře zařezává do černého pozadí. Úžasný kontrast.

U Řas viditelná i celá "packa" jasnějšího oblouku a "Pickering".

Jako třešničky na dortu jsem si nechal vypalovačky jako M71, M27, NGC 6905 (ta svítila v 17mm nagleru jako jasný šedivý ovál), M56, M57 a další v letních souhvězdích.

Ačkoliv bylo od jedné, kdy zapadl Měsíc, zcela jasno, kolem druhé hodiny se začala honit nízká, tak jsem ještě zbylýma dírama vykoukal co šlo a poté zabalil.

Znovu jsem si ověřil, jak moc je třeba využít každé příležitosti k pozorování! Za poslední 2 týdny již třetí povedená noční seance, z toho dvě v jizerkách.

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
inecas
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 05. 2015, 02:34

Jarní a letní pozorování

#575

Příspěvek od inecas »

Já taky včera neváhal: vyrazil jsem spíš za severní oblohou (jednak kvůli měsíci a taky kdyby se chtěli ukázat NLC nebo nedej bože polárni záře: nic z toho se sice nekonalo, ale obloha byla i tak nádherná). Taky jsem chtel vyzkoušet red-dot (z aliexpresu za 17 USD i s baterkou:) připevnený na můj setový hledáček: moc dík elonovi za tip!

Seeing podle pohledu na Saturn byl bych řekl mírně nadprůměrný. Dalekohled jsem nasměřoval na lyra a labuť. Začal jsem s prstencovou mlhovinou M57: hezky ohraničená a "děravá", činku M27 (základný tvar jsem chytil, i když jsem si před tím nekouknul, jak má skutečně vypadat:).

Sev. Amerka NGC7000 poznal jsem spíš podle úbytku hvězd na místech, kde by mela byt, občas jsem mel pocit zamlžení, ale nemůžu tvrdiť že jsem ji skutečne videl :), Řasy západ NGC6960 a východ NGC 6992/5, překvapive obě byli tušitlné a slabě viditelné (ale ne moc detailů, holt budu muset počkat, až slunko sedne níž nebo nebude svítit měsíc nebo si koupím UHC, nebo všechno dohromady), kulovka M71 (hodne řídká), M13 formovala 5-cípou hvezdičku, M92 mírně oválný tvar.

Balil jsem kolem jedné: pozorovat bylo co, i měsíc se už schoval, ale vidina vstávání do práce a docela chladno mě poslalo domů, taky už se zatahovalo: je proste si dobré vždy něco nechat na příště.

Ad. red-dot: pokud ho jěšte nekdo nemá, tak není nad čím váhat. Kombinace se seťákem mi přijde taky supr. Red-dot se začal rosit docela brzy (kolem 11:30), ale na určení přibližné polohy to šlo i tak, a zbytek se dal pořešit pres hledáček. Zajímavé, že někdy po půl noci se jako zázrakem zase odmlžil.

Edit:

Úprava mých zmatených názvu pro M57, NGC6960 a NGC 6992/5: dík Karell za upozornení
Dobson SW 256/1200, Delta Optical 7x50 ED, Astronomik UHC a CLS
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#576

Příspěvek od Karell »

Pro inecas: trochu tady motáš páté přes deváté, kočičí oko ( NGC6543 ) říkáme něčemu jinému než planetární mlhovině M57 a NGC6960 jsou řasy nikoliv srpkovka. Ta má označení NGC6888.
Uživatelský avatar
inecas
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 05. 2015, 02:34

Jarní a letní pozorování

#577

Příspěvek od inecas »

Nj, mám v tom ještě trochu zmatek + nedostatek spánku + nemecké astro mapy, ale já se polepším Dík za opravu
Dobson SW 256/1200, Delta Optical 7x50 ED, Astronomik UHC a CLS
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Jarní a letní pozorování

#578

Příspěvek od Dansemacabre »

Další začátečnický report:

Včerejší plán vyjet za Prahu nevyšel, tak jsem alespoň vytáhl na pole na severním okraji Prahy (Bohnice) na vyzkoušení refráček 102/500 (zatím jsem vždy pozoroval jen v zrcadlech, takže to byla má refraktorová premiéra).

Rozcvička začala na klasických snadno nalezitelných planetárkách M57 a M27 a galaxiích M51, M63 a M94. V M51 krásně zřetelná obě jádra a okolní zjasnění, ramena spíš náznakem. Oproti dobsonu se ty galaxie hledají ve 102/500 úplně samoy V rámci velkého vozu pokračování na M81+82. Ve 38x zvětšení nádherné pokoukání na obě najednou, Cigárová galaxie hodně zřetelné struktury. Pokračování na Soví mlhovinu (M97) – je překvapivě velká a jasná, oči jsem sově bohužel nevykoukal ani s UHC. Sousední M108 mi dala chvíli zabrat, galaxie mag 10 je na podmínky severního okraje Prahy pro malou aperturu asi maximum. Párkrát problikla, dal se vytušit tvar, ale na pozorování to nebylo. M109, ač má být o fous jasnější, jsem nevykoukal vůbec, ani po pokusu nastavit okulár tak, aby nebyla vidět blízká hvězda. Pak rychlá M31+M32 v Andromedě – svítily hodně jasně, ale vyjma jader toho moc vidět nebylo (nebo nejsem dost trpělivý). Tou dobou už jsem byl pořádně rozkoukaný (jestli se o něčem takovém dá v Praze mluvit, když se dá mapa použít i bez baterky), takže nasazen UHC a namířena Labuť. A Řasy byly tam! Východní oblouk (ten bez hvězdy) viditelný zcela jasně a zřetelně celý naráz (zvětšení 20x), západní se dal vidět, ale spíš nejasně. Srpkovku jsem opět nenašel (trpělivý moc nejsem), zato Amerika vylezla krásně. Žádné struktury, spíš zjasnění a v jeden moment zcela zřetelný jasný „obláček“, nejspíš na místě Mexického zálivu. Jestli se mi to nezdálo a zjasnění byla opravdu Amerika, tak jsem byl vážně překvapený její velikostí.  Pokračování na Kasiopeie – nejdřív dlouhé brázdění prostoru kolem a užívání si zorného pole, pak zásek dvojité otevřence chí a h v Perseovi. Koukal jsem na tyhle hvězdokupy prvně a je to paráda! Pak jsem se pokoušel o Srdce a Duši. U Srdce jsem měl pocit, že vidím jak kdyby jemnou strukturu a rozcupované „mráčky“, ale nevím, jestli už to nebyly spíš mžitky před očima z toho upřeného zírání. Každopádně bych dal ruku do ohně za to, že jsem viděl obě mlhoviny, i když Duši opravdu slabě. Chtěl jsem si dát ještě pár kulovek ve Štírovi a okolí (tohle souhvězdí mi vzhledem k poloze nad Prahou pořád uniká), ale nemělo to už moc smysl. Hned po nalezení M19 jsem to zabalil.

Celkově to byla příjemně strávená čtyřhodinovka (ke konci už s měsícem). Ten malokuk sice neukáže extra detaily a víc jak 13mm okulár jsem na něj nedával (zkusil jsem na chvíli 6mm a už je to moc máznuté), ale široké zorné pole a výkon na mlhovinách je skvělý.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#579

Příspěvek od ladis »

Celkově to byla příjemně strávená čtyřhodinovka (ke konci už s měsícem). Ten malokuk sice neukáže extra detaily a víc jak 13mm okulár jsem na něj nedával (zkusil jsem na chvíli 6mm a už je to moc máznuté), ale široké zorné pole a výkon na mlhovinách je skvělý.
Přesně tak, to jsem zjistil též kdysi ihned po koupi 102/500. Je to na mlhovinové rozsáhlé objekty dokonalý stroj. Chce to ale 2" UHC Astronomik, pak je výsledek dokonalý. Osobně jsem udělal další krok a to koupí legendárního binaru Zeiss 25x100 a do páru i Sometu binar 25x100, oba  s vychytávkou v podobě nasaditelných kloboučků na okuláry s UHC 1.25".
Pohled na oblohu lomeným binarem 25x100 s 3,6st ZP s UHC je zase o level nad 102/500, mohu jen doporučit  ::)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Jarní a letní pozorování

#580

Příspěvek od 4Brunco »

Mne sa konecne podarilo dostat pod tmavu oblohu, konkretne do Tatranskej Javoriny a obloha je tu prekvapivo dobra. Zial asi po hodine pozorovania prisla komplerna oblacnost ale stihol som aspon otestovat moj skrateny 102/500 z baader hranolom a binohlavou - teda bez Barlowu. Je to vyborne, cez den je videt ze to trochu vinetuje ale po tme to vobec nevadi. Len tak som si preliezal mliecnu drahu a skusal som 25mm okulare Super barium za 9eur kus  ;D. Riasovka na prvy pohlad bez filtra a poriadnej adaptacie na tmu az som bol prekvapeny. Potom sem preskocil na orliu hmlovinu a omegu, boli pekne ale chcelo by to vacsie zvecsnie(tu by sa uzilil 2x hyperion zoom len ta cena). Dalej so sa kochal duble clusterom a m31,33 tiez parada a vzapeti sa mi zatiahlo. Skoda ale aspon mam vyskusane ze sa da pozorovat aj  priamo bez barlowu. Samozrejme velky refrak 150F8 to je ine kafe a tie gulovky to je nieco uzasne ale zbalit to do maleho auta s celou rodinou je nemozne, hold musim casom poriesit vacsie auto  .
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#581

Příspěvek od ladis »

Gratuluju 4Brunco, také se rád dívám svým 102/500 s Denkmeier binohlavou bez barlowa/OCS díky modifikaci refraktoru a Baader hranolu.

Velice Ti doporučuji na 2" výstup (redukcí) z hranolu ještě našroubovat 2" UHC Astronomik. Poté je pohled touto sestavou na mlhoviny naprosto úžasný! 8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Jarní a letní pozorování

#582

Příspěvek od Dansemacabre »

Další reportík, aneb "noc, kdy se stonásobně zaplatil UHC filtr" :)

Ze čtvrtka na pátek se podařilo vyjet autobusem alespoň 30km za Prahu se 102/500 na zádech. Sice severně s koulí světla nad jižním obzorem, ale oblast kolem zenitu je tam už vidět krásně. Řasovka byla vidět i bez filtru, obě části s jasnými strukturami jako chomáče šedé vaty na tmavém pozadí.  Klasické Messier objekty kolem Medvědice už vypisovat nebudu, opakoval bych se. Pacman v Kas. taktéž viditelný bez filtru. Pro příště vím, co hledat, doteď jsem koukal po něčem větším a kolikrát měl tušení, že ho vidím, ale až včera nebylo pochyb. Srdce a Duše – na tmavé obloze minimální progres oproti minulému pozorování, takže buď koukám špatně, nebo je plošný jas opravdu malý a ve 102 s UHC toho víc nevykoukám.
Po půlnoci mi to nedalo a přeci jen jsem zkusil oblast „galaktického středu“ Orlice, Štíra apod. Bylo to hodně nízko a přesně ve směru Prahy, ale stejně jsem až do svítání neodtrhl oči. M11, M18, M25 M26 a spol. jsem jenom přelítnul. Na ozářeném pozadí to nebylo ono.
NGC 6712 – nepravidelný, velmi dobře viditelný tvar, ve 102mm těžko rozlišitelné jednotlivé hvězdy, myslel jsem nejdřív, že je to mlhovina. Bohužel mě nenapadlo kouknout se i na vedlejší IC1295.
Orlí mlhovina – velmi slabě viditelná a oproti očekávání i docela malá, resp. viděl jsem jen centrální část jako zesvětlení kolem hvězdokupy v UHC (bez něj skoro ne) a nic víc. Po všech fotkách Pilířů stvoření apod. mě to trochu zklamalo, jenže co bych chtěl v téhle části republiky a navíc v kupoli světla nad Prahou… :)
Omega – velmi jasná centrální část, slabé zjasnění v okolí, okraje mlhoviny schované ozářením. Oproti Orlí mlhovině už je na co koukat.
Trifid – slabý obláček, bez UHC skoro neviditelný.
Laguna – zlatý hřeb noci. Opět krásně viditelná pouze centrální část, tentokrát i s patrným zesvětlením okolního prostoru. Je vidět i bez filtru, ale s ním o dost líp a vyleze větší plocha. Ve 13mm okuláru zabírala viditelná část mlhoviny celé zorné pole, takže jsem koukal, dokud nebyla jen cca 10° nad obrozem, což už se vážně nedalo…
Následně jsem zkoušel najít Helix, bohužel neúspěšně (dá se vůbec vidět v okolí města?). Pak ještě lov nějakých kulovek v okolí, jenže byly už zoufale nízko v pražské kupoli, takže jsem se vrátil k Labuti a starým známým Messierům nad 30° výšky.

Dnes jsem v práci jako zombík, ale nelituju! Večer, pokud počasí dovolí, pojedu zas. Tentokrát se (doufám) podaří vyjet někam s čistým jižním obzorem, akorát v dosahu veřejné dopravy je to peklo Dávám si předsevzetí během víkendu najít Helix a ulovit Uran.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#583

Příspěvek od ladis »

Hezký report.

Na Helix jsme se shodou okolností dívali dnes v noci 300kou z špičkové jizerské oblohy a i přes UHC byl relativně slabý. Podle mě od Tebe bez šance. Chce to na něj temnější oblohu!

Jinak Na Srdce a Duši si ještě počkej, až budou výše, teď je čas na jiné objekty! Já též zkusil Pacmana, ale oproti zimě je to rozdíl.

Teď to chce Labuť, Orla a jak jsi pěkně pozoroval, objekty ve Střelci a Štíru + Hadonoš (už se ale rychle sune na Z).

Jinak Laguna v 300mm z horské oblohy byla jak fotografie, spousta detailů i v okolních vodíkových partiích, prostě fotka. Trifid svítil, temné prachové zářezy doslova kontrastem bily do očí, takto pěkně jsem je viděl už hodně dávno.

Srpkovka opět nikoliv "jen" známé "euro", ale i z druhé strany uzavřena do podoby vajíčka, známého z fotografií...

Orlí mlhovina neskutečná, svítila.

Bombou večera byly ale Řasy, jak jsem je nikdy dosud neviděl. Ty detaily bych nenakreslil ani za mnoho hodin, těch vláken! Absolutní špička byl Pickeringův trojúhelník, který se celý provlákněný táhnul pěkně daleko pod oba oblouky!

Nejlépe viditelné v 26mm 2" okuláru s UHC Astronomik.

Hodně mě nadchla kometa F4 Jacques, byl vidět i ohon!

Pěkně zrnitě byly vidět i kulovky v Kozorohovi - M30, M72 a M75 (na pomezí se Střelcem).

Z hor vždy rád pozoruji i objekty o horizontu, které jsou jinak téměř nepozorovatelné. Líbí se mi, jak jsou souhvězdí u horizontu krásně patrná se spoustou hvězd. To se to vyhledává samo...  8-)

Příště nechám doma dobsona a beru pro změnu Zeisse binar 25x100 s UHC filtry na mlhoviny.

Pěkná suchá průzračná a hlavně teplá noc! I v nadmořské výšce přes 1000m bylo teplo, lehký teplý vánek, kolem 13st!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
inecas
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 05. 2015, 02:34

Jarní a letní pozorování

#584

Příspěvek od inecas »

Další sada začátečnických reportů (snad méně chyb, než minule):

10.7.2015

"Spičková Brněnská obloha", což v překladu znamená 30 km za Brnem, kde už je alespoň trochu vidět mléčná dráha. V optické flotile přibyl triedr 7x50 s tripodem a UHC. Hlavný cíl labuť: NGC7000 sev. Amerika s filterm konečne zajímavá, západní konec kontrastně zakončený, směr na východ plynule přechází do stratena. Řasy: obe hezky viditelné I s detailama, západ o něco plastičtější, ale vidličky na jih od hvězdy moc videt nebyli, zato východ byl videt na větší ploše. Dál jsem pokračoval na srpovku, oproti předchozím mlhovinám daleko menší, bez filtru bez šance, s UHC "v pohodě" - pomohli 4 hvězdy tvořící lichoběžník, kde oblouček byl mezi dvěma z nich.

Test zlepšování tmy dopadl pozitivně: v M51 už viditelné obě ramena.
Trochu jsem experimentoval s kombinacemi UHC a LHC filtrů, ale řekl bych to tak, že někdo tu slepou uličku prozkoumat musel: nic nového to nepřineslo

11.7.2015

Aladin hlásil, že bude zataženo, tak jsem zůstal doma a ani nevytahoval dobsona na temperaci, nakonec ale byli podmínky slušné, tak jsem zase zkoušel triedr, s CLS na jenom oku a UHC na druhém (bylo potřeba přehodit přes hlavu deku, jinak jsem videl hlavne odraz svých očích) s obráceným postupem: přejížděl jsem oblohu a když jsem narazil na nějaké zesvětlení, v atlasu jsem k tomu hledal název, takhle jsem našel M8 lagunu, M16 orlí mlhovinu a M17 omegu, ve štítu M11 divoká kachna: s filtrama daleko jednodušší na hledání než bez nich. Taky jsme trénoval boční pohled. 2 hodiny utekli jako nic. Vypadá to, že na CLS jsem konečně našel reálné využití (nebo si alespoň podvědomé ospravedlňuji jeho koupi) , v dobsnu jsem nevidel žádný přínos, v světlém triédru šetří oči a vykoukal jsem pak víc.

16.7.2015

Zase výlet za Brno. Příjezd později (dalekohled vytažený po 22:30, chvíli trvala kalibrace hledáčků a kolimace, pozorování začalo někdy po 23. Začal jsem na M8: hezká jako vždy, M17 omega - výrazné písmeno V, M16 - orlí mlhovina oválný tvar bez vetších detailů: trochu mě překvapilo rozdíl v jasnosti a detailech v dobsnu: v triedru se obě jevili podobně jasné. Další cíl byla kometa C/2014 Q2 Lovejoy (i když už trochu s dobsnem po funuse) v drakovi: s ostatními hvězdami formovala hezký symetrický obrazec (nazval bych ho střecha). Pak jsem, inspirovaný dansemacabrem (chtělo by to kratší nick: kdo si to má pamatovat:) se přesunul k andromede: M31 viditelná z v triédru (je skutečne obří), v dobsnu doplnená s M32 a NGC 224, chtěl jsem dát ještě dát šanci filtrům (ale moc bych od toho nečekal), ale z lesa poblíž se začali ozývat příšerné štěkavé zvuky: domněnku, že by to mohl být srnec, jsem si ověřil až doma, takže sbaleno jsem měl v rekordním čase :)

Dík všem za reporty a inspirace k dalším zážitkům
Dobson SW 256/1200, Delta Optical 7x50 ED, Astronomik UHC a CLS
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Jarní a letní pozorování

#585

Příspěvek od Rekmarik »

Šupnu sem své včerejší pozorování -

Ohledně místa výběru (kousek od Štěpánovic na Vysočine - asi 15minut cesta autem z Třebíče, pak asi 200m cesta v zákazu vjezdu a betonový plácek mezi poli - z tohoto hlediska ideální, jinak ze Štěpánovic ruší osvětlení docela intenzivní - takže to celé kazí adaptaci.


Vyjel jsem pozorovat se svým 200/1200 dobešem, CZ10x50W, Okuláry: ES20mm, Delos 10mm, Nagler 13mm, Ethos 13mm, ES6,7mm, UHC filtr.

23-02SELČ, seeing Pick 6/10 - během noci se jistě měnil max. ale tak 7/10. Nebyla astronomická noc, a bylo to bohužel znát, oblast je kromě těch pouličních lamp docela tmavá (na mapě světelného znečištění už tmavě modrá barva :)


Začal jsem pozorováním planet, na Jupiteru byly naznačena asi dvě až tři okrsková ztmavení ale jen hrubě bez detailů. Saturn byl na obloze jako namalovaný krásně hladce ohraničená kulička s prstencem, ale jen základní detaily na prstenci a na planetě jeden tmavý proužek - podobně jak to vidím ze zahrádky.


Jupiter plaval natolik, že nebylo vidět žádný detail, patrně to kazil lokální seeing nad klenutými poli, kterých se již téměř dotýkal.

Pak jsem už začal pomalu oťukávat oblast Velké medvědice - projet si jasné DSO, ošahat si, jak vypadají ve 200ce - Vírová galaxie pěkně vystupuje na zatím ještě světlé obloze od západu. (k ní jsem se vracel během noci několikrát, abych porovnával detaily během stmívání)

Owl Nebula, M108 v jednom zorném poli Ethose, nevýrazná NGC 3310, vždy nádherná M81 a 82 k nim další spirálka NGC 2976, Cigar Galaxy a nedaléká NGC2787.


Přesunul jsem se k ramenu Draka mezi K Dra a Gianfar a jal se hledat NGC4250 a C3 obě celkem jasné galaxie a prostě jsem je nemohl najít - nechápu proč. Že by v tu chvíli byla v tom místě nějaká vysoká oblačnost ? Hlava mi to nebere.

Svůj původní záměr pročesávat a pozorovat spirální galxie v této oblasti jsem nakonec opustil, protože ta část oblohy byla přeci jen docela světlá. Na "druhé straně bylo dost zajímavých vypalovaček - nemá ani cenu psát M71, M27, řasy v Labuti s UHC - tady jsem se přesvědčil, že ta obloha tentokrát není příliš dobrá - nízký kontrast a výsledný dojem nic moc.


Pokochal jsem se ale pěkně v souhvězdí Cassiopeia - kde je bohatě otevřenek - stačilo nasadit Ethos 13mm a brouzdat a brouzdat - počínaje Double cluster v Perseovi nahoru na NGC743 pak ostatní skupiny kolem Ruchabu a ECas a dále jižním směrem po souhvězdí Cas.

Víc už si asi nevzpomenu, snad jen ke konci jsem vzal do ruky Zeiss 10x50 a jen opřený o auto prohlížel mléčnou dráhu - Uvědomil jsem si víc než dříve jak mi v triedru najednou trochu vadí poduškovitý efekt a neostrost okrajů - a to díky novému zážitku ze 100° Ethose, který si prostě teď užívám.

Identifikoval jsem na závěr v 10x50 triedru M 71 i M27 - pěkné objekty pro triedr s hvězdným okolím, M57 v Lyře jsem s jistotou neidentifikoval.

Byla to pohodová noc s 200večkou - kterou jsem si tak mohl trochu vyzkoušet a udělat si představu co dokáže na DSO.


Pro oťukaného začátečníka jako já i pro zkušeného pozorovatele má pod alespoň trochu tamvou oblohou myslím co nabídnout.
Odpovědět