Jarní a letní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jarní a letní pozorování

#1

Příspěvek od stana »

Už se posuneme do jiného a aktuálnějšího ročního období.. :)
Včera M 65, M66 a NGC 2903 ve Lvu a M 49 a M 61 v Panně.. ;)
/Sombréro jsem nenašel, páč jsem si z hlavy nezapamatoval polohu a hledal jsem ho jinde../ :-[
Výše uvedené objekty jsou jakš takš vidět na zahrado-městské obloze i v malém refra 80/400...
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
lada777
Příspěvky: 80
Registrován: 25. 01. 2009, 07:17

Jarní a letní pozorování

#2

Příspěvek od lada777 »

To Stana i ostatní: hele prosímtě a popiš mi jak je vidíš: třeba M65? Třeba ve svém Dobsonu nebo v refra? Já vždy vidím nějaký nejasný obláček a to jsem měl 12cm Newton. Svým Dobsonem jsem ještě neměl možnost zkusit (včera mě po 40minutách pozorování vyhnal déšť).. Vidíš nějaké detaily? Odpoveď vidím ve variantách (jsem začátečník a nemám ještě praxi, špatná obloha nebo to tak prostě je, že trošku více deatilů vidíš ve větším dalekohledu nebo na foto).Díky
Dobson SW 254/1200 + setové okuláry
triedr 20x60
home made refraktor 60x600 (muzejní kus)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jarní a letní pozorování

#3

Příspěvek od stana »

Těžko říct..Do pohledu jako z fotky to rozhodně má daleko..Spíš jen poznám, zda je galaxie vidět "z boku" a náznak toho, že se jasnější jádro/resp. její ramena/ rozlézají do stran nebo je vidět "shora" a to je jen kulatý světlejší flek..
P.S. Pro laika přivlečeného k dalekohledu v postatě kde nic - tu nic a čučí na mě jak na blázna, že o čem mluvím..
Ale ty jasnější galaxie třeba v Panně jsou výraznější! Hlavně když se jich vejde do zorného pole víc najednou!
Jinak srovnání a rozdíl při pohledu přes malý refra 80 a Dobsona 300 třeba na kulovce M13 je poměrně fatální a nebetyčný rozdíl..
V 80 - ce rozmazaný flek a v tříkile spousta hvězd!!
Ale je to moje hodnocení dost subjektivní a bez pořádné oblohy..
V Klužínku byly v M 31 /nejjasnější galaxii/ vidět vizuálně i přechody tmavých a světlých pásů v ramenech..
Trochu off-topic, ale pohled na Saturn v 80-ce achromátu refra a 300 Dobsonovi je taky docela nesrovnatelný..Asi jako když srovnáš pohled v hledáčku s ...větším průměrem..
P.S. Prostě je to celé o tom, že teprve od průměru objektivu od 250 mm nahoru začíná být obloha teprve zajímavá.. ;)
+ kvalitní obloha je v tom případě taky nutností..a ne jak já, který přehazuje přes klepač starý koberec, aby mi ta oranžová uliční koule nesvítila z 30 metrů přímo do xichtu!
>:(
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
lada777
Příspěvky: 80
Registrován: 25. 01. 2009, 07:17

Jarní a letní pozorování

#4

Příspěvek od lada777 »

No právě, včera jsem se na M31 podíval poprvé Dobsonem a viděl jsem jen jasnější jádro ale ramena kde nic tu nic. Věřím, ale že to bylo právě polohou hodně blízko horizontu a ještě nad brnem. Takže budu muset vyjet jinam.Ale jak jsem už říkal, z M45 jsem si sedl na zadek :D
Dobson SW 254/1200 + setové okuláry
triedr 20x60
home made refraktor 60x600 (muzejní kus)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#5

Příspěvek od MaG »

Galaxiím obecně pomáhají dvě základní věci - velmi tmavá obloha (filtry jsou téměř nanic) a velký průměr.

Včera se nám podařilo skloubit obojí. Na obloze chodily sem tam mraky, tak se vždy mířilo tam, kde zrovna byly díry. Galaxií jsem viděl ve třístovce několik (zbytek času jsem se utvrzoval v tom, že autoguider opravdu nefunguje ).

M65 a M66 jeví nejen tvar ale i náznaky jakýchsi shluků v ramenech. M51 ukáže dvě výrazná ramena točící se kolem středu s mnoha zjasněními. M101 je zajímavá tím, že při pohledu bočním viděním vypadá více jako obří mlhavý flek a při přímém vidění zase jeví lépe spirální ramena. Další galaxie jsou na tom podobně. U některých je vidět jen jadérko a něco okolo, jinde i struktury nebo ramena (jako třeba v dvojici M81 a M82). To co zde popisuji však s ubývajícím průměrem rapidně klesá. V 250 mm dobsonu je ještě téměř podobně vidět M51 a v menších přístrojích (pod 15cm) už to jsou jen mlhavé flíčky :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jarní a letní pozorování

#6

Příspěvek od stana »

Ano! Ale chce to dobrou oblohu.. Jináč zavináč a z města pohled tříkilem či čtyřkilem je o ničem..
Vytáhnout svoje tříkilo na pořádný kopec a pod suprovou oblohu MHV 6-7, tak si asi sednu na zadek a hnedkaj 3 x po sobě...
:P
/a utíkám do drogerie pro Pampersky.. ;D/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#7

Příspěvek od ladis »

I s 200mm lze videt spoustu detailu!

Namatkove napr. ramena v M51, bohatou vnitrni strukturu M82, prachove pasy v M31, nadherna kolekce Markarianova retizku galaxii v Panne ad.

Co se zvetseni tyce, s 200mm lze jit az na zvetseni 200x. Jako optimalni ale pouzivam 80-120x na galaxie.

Podminkou je skutecne tmave nebe bez LP.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Jarní a letní pozorování

#8

Příspěvek od Tulen »


M51 ukáže dvě výrazná ramena točící se kolem středu......Tak takhle nějak by se dalo popsat moje včerejší pozorování M51! Jindy to byl vždycky jenom mlhavý flíček nebo dvojflíček. Včerejší noc byla alespoň ve Smečně naprosto mimořádná, za rok a půl, co tam bydlím, jsem ještě tolik hvězd pouhým okem neviděl.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Jarní a letní pozorování

#9

Příspěvek od Tulen »

Včerejší noc jsem se konečně dostal k jarním DSO. Za pět hodin jsem viděl cca třetinu Messierova katalogu - 32 galaxií, tři kulovky, klasiku M42 až M45, pak jednu kometu, jednu planetu a 10 planetek. Největší bomba pro můj dalekohled byla včera kulová hvězdokupa M3 v Honicích Psech. Ale nejvíc si cením spirálové struktury v M51, viz příspěvek výše.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#10

Příspěvek od Sasa3 »

Někdy kolem 4té hodiny nad ránem jsem se vzbudil a z okna vidím, že je vymeteno. Vylezl jsem z postele a začal jsem scanovat svým novým monokulárem 16x75 to, co bylo zrovna před oknem, což byl východní cíp Hadonoše (nechtělo se mi oblékat a lézt ven, stejně šli zase mraky). Narazil jsem na pár otevřených hvězdokup, které jsem pak identifikoval až ráno. Nejdíl jsem vydržel u NGC6633 - tenhle kousek je v malém dalekohledu opravdu nádherný. Pokud tuhle hvězdokupu neznáte, tak se na ni koukněte, stojí za to (nevím, jestli i ve větších přístrojích).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Jarní a letní pozorování

#11

Příspěvek od Tulen »


Narazil jsem na pár otevřených hvězdokup, které jsem pak identifikoval až ráno. Nejdíl jsem vydržel u NGC6633 - tenhle kousek je v malém dalekohledu opravdu nádherný. Pokud tuhle hvězdokupu neznáte, tak se na ni koukněte, stojí za to (nevím, jestli i ve větších přístrojích).Sasa3: Tak jsem se kouknul do svého pozorovacího deníku. Tuhle hvězdokupu jsem vloni pozoroval triedrem 10x25 v jižních Čechách pod kvalitní tmavou oblohou a byla velmi nápadná a velmi pěkná. Dalekohledem VMC110L už to tak nápadný a krásný objekt není.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#12

Příspěvek od Sasa3 »

No jo, tak nějak jsem to tipoval, většina těhle velkých otevřených hvězdokup jsou ve větších dalekohledech s malým zorným polem nenápadné.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jarní a letní pozorování

#13

Příspěvek od stana »

Pro malý refra 80/400 to bude asi to pravé!
;)
Zkusím pohledat až bude příležitost a počasí..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Jarní a letní pozorování

#14

Příspěvek od Koblizek »

Konečně jsem se dočkal! A dokonce šlo o jedno z nejhezčích pozorování, které jsem zažil. Podmínky byly naprosto excelentní. Po temperaci teleskopu se projevil téměř dokonalý seeing. Naprostá bomba! Provedena kontrolní kolimace, bez větších korekcí.
Jedinou mapu, kterou jsem měl, byla na nalezení C_2007 N3 Lulin. Naprosto bez problémů již v hledáčku. V hlavním teleskopu při použití SW UWA 20mm bylo rozeznatelné velmi jasné jádro, rozsáhlá koma a dokonce i ohon sahající zhruba do vzdálenosti čtyř průměrů komy. Hezká kometka. Přesný odhad bohužel nemám. V podstatě jsem ani nedoufal, že se mi podaří něco odpozorovat. A prostě se zadařilo!
Pak následovala přehlídka jarních galaxií. Díky slušné průzračnosti atmosféry, byly vidět pozoruhodné detaily.
M65 – protáhlá, jižní strana se postupně rozplývá do ztracena, jasné jádro, severní část jasnější s patrnou jemně zrnitou tmavou strukturou
M66 – velikostí odpovídající M65 jen poněkud členitější, kolem jádra na východní straně se táhne tmavý pruh, patrná příčka
NGC3628 – světlý proužek s roztřepenými konci do ztracena z jižní strany ohraničený tmavým prachovým pruhem, pod tímto dělícím pruhem slabší náznak druhé poloviny
NGC2903 – velmi pohledná galaxie, jasné jádro, po obou stranách výběžky spojené jemnými strukturovanými linkami s jádrem tvořící dohromady výraznou podélnou příčku, z výběžků se táhnou slabá spirální ramena
NGC4754 a 4762 – první malinko slabší jasnější jádro, bez struktury, druhá výrazně střižená on edge, pohledná dvojice
Markarian´s chain – excelentní skupina, NGC4438 s náznakem struktury – rozhozená jedna strana
M53 – druhá letošní kulovka (po M79), jemně zrnitá struktura natěsnaných hvězd, rozložena do středu
M64 – perfektní, velmi jasné malinké jádro, kolem něj ono známé tmavé céčko, lze tušit strukturu jakýchsi tmavých prstenců při větším zvětšení, okraje jakoby poprášené „jemňounkým mourem“
NGC4565 – super on edge, velmi malé jádro, bodové, hned pod ním temná linka táhnoucí se podélně a patrná jak v širší části galaktické výdutě, tak i v ramenech ovšem méně zřetelně, pod temnou linkou výduť tvoří druhou polovinu méně jasnou, nedaleko patrná slabá NGC4562 13,5mag
M51 – úchvatná při všech zvětšeních, perla všech perel, SW UWA 20 – velmi jasná spirální galaxie s pěkně vykreslenými rameny, v nichž je možné rozeznat chomáčky hvězdných shluků, nedaleká NGC5195 s jasným bodovým jádrem a tmavým „zásekem“, promítající se slabé hvězdy patrné mezi rameny, dobře patrné i vnější části ramen a prostor mezi nimi, SW UWA 9 – ještě lépe prokreslená ramena, patrná obě zřetelněji
NGC4485 a 4490 – pohledná dvojice asi interagujících galaxií, větší z nich vykazuje určitou strukturu
NGC4449 – velmi zajímavá nepravidelná galaxie, jasná, možné použít větší zvětšení, ukáží se výrazné shluky hvězd(jemné chomáčky jasu), výrazná struktura
M106 – členitá galaxie, lze zkusit větší zvětšení, výrazná ramena, příčka, v okolí velký počet menších a slabších galaxií tvořících hezkou kompozici s M106
Saturn – 200x a 300x díky vynikajícímu seeingu a dobře vytemperovanému teleskopu byl obraz většinu času ostrý jako břitva dokonce i u čtyřstovky, což nebývá příliš obvyklé, perfektní zobrazení kotoučku planety s jemnými pruhy v atmosféře, prstence přivřené, zcela zřetelná mezera mezi nimi a kotoučkem po stranách, výrazný pruh prstence před planetou, časem dobře viditelný pohyb okolních Saturnových měsíců
M104 – krásný pohled na velmi jasnou galaxii rozetnutou tenkým tmavým prachovým pásem v poměru 2:1, velmi jasné jádro, rozsáhlé halo, vypadá tak trochu trojrozměrně, při větším zvětšení je vidět i část za prachovým pásem coby elipsa, není on edge, je trochu nakloněná
Shlédnutých objektů byla ještě celá řada, znám jejich pozice již nazpaměť, akorát komety jsem nějak zanedbal. Jak jsem již uvedl. Stalo se tak proto, že jsem nepočítal s tím, že bych dnes vůbec někam jel. Byla to nádhera. Naprostá nádhera a to již pozoruji léta letoucí. Možná svou roli sehrál absťák, ale také jsem se trefil do velmi dobrých podmínek. To se nestává zrovna často. Super jarní pozorování!!!
Omlouvám se za OT odstavce o kometě a Saturnu.
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Jarní a letní pozorování

#15

Příspěvek od michal.b »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 817692/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Odpovědět