M22

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

M22

#1

Příspěvek od johnna »

Právě koukám triedrem 20x60 na M22, vidím jí pouze jako rozmazaný obláček a nedokážu rozlišit žádné hvězdy, což asi s tímto dalekohledem moc nepřekvapí... ??? ???na větších aparaturách je,ale prý krásná...
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

M22

#2

Příspěvek od Kubajz »

M 22 je kulová hvězdokupa, v té hvězdy tak snadno neuvidíš...hodil by se větší průměr, ale především, výrazně vyšší zvětšení V triedru ji vžd yuvidíš jen jako mlhavý obláček.
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

M22

#3

Příspěvek od johnna »

o kousek vedle OH M24 už vypadala docela pěkně...Jinak jsem zkoušel ještě M101, ale vůbec si nejsem jistý jestli jsem ji viděl, nějaký jakoby náznak tam byl.

Dále pak M31, která byla výrazně jasnější než M22, nýbrž pořád jenom rozmazaný obláček bez detailů(rozmázlé jádro a asi ramena)
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

M22

#4

Příspěvek od stana »

johnna napsal: Právě koukám triedrem 20x60 na M22, vidím jí pouze jako rozmazaný obláček a nedokážu rozlišit žádné hvězdy, což asi s tímto dalekohledem moc nepřekvapí... ??? ???na větších aparaturách je,ale prý krásná...Jo, vypadá jak M13...Je i jasnější, ale vidět je hůř, protože je dost nízko. Jednotlivé hvězdy na okraji v dobsonovi rozpoznatelné. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

M22

#5

Příspěvek od MaG »

Včera jsem na ni koukl za ne již výhodných podmínek 250tkou. Garantuju vám, že podívat se na ni v začátku noci, kdy byly ve Střelci brilantní podmínky, tak by stála za to. I později v noci, kdy se již skláněla k obzoru jsem viděl při 200x hvězdy až ke středu, byla na hvězdy bohatá, ale již ne tak krásná jako v tu dobu vysoko ležící M 13. Pokusím se na ni podívat dříve. Je to nádherná hvězdokupa.

O tom že byly včera mimořádné podmínky a že jsme asi našli skvělé místo nepřesvětlené směrem k jihu svědčí několik faktorů. Jedním bylo, že JJV část obzoru je tmavá až k obzoru! i na foto 60s byla tmavá. Dále že Lagunu jsem s UHC viděl nejlépe v životě, podobně asi i M 17, M 16. Prostě dokonalé.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět