Messierův maraton

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Messierův maraton

#121

Příspěvek od KDan »

Napsal jsem to tak pesimisticky částečně i pod vlivem stresu z práce, kde jsem před tím taky řešil něco neřešitelného.

Určitě - jakmile člověk připustí možnost selhání takového pozorovacího robota, respektive možnost jeho postupu, který nebude za všech okolností optimální, je mnoho způsobů, jak nějaký řídící skript napsat a ani to není nic těžkého.

Ale chtít od toho, aby strategie vyfocení co největšího množství Messierů byla ta nejlepší vzhledem k charakteristice obzoru, parazitních světel, rychle se měnící roztrhané vysoké oblačnosti a klesající nízké oblačnosti a třeba i zamlžení objektivu nebo zacuchání kabelů či nárazu trubky dalekohledu do stativu při meridian flipu - a tak nějak podobně - je prakticky neřešitelné.

Když ale bude obloha čistá a viditelnost "homogenní", není na druhé straně (kromě těch nárazů a zacuchání a nečekaných "zahryznutí") co řešit...

Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Messierův maraton

#122

Příspěvek od ivanmsk »

Chysta sa niekto tentorok absolvovat Messierov Maraton? Nasa tradicna variacia na túto temu (DMM - Digitalny Messierov Maraton CCD kamerou a GOTO) sa uskutocnila v noci pred zatmenim Slnka. Tentokrat dve zostavy, ja som dopadol o jeden objekt horsie ako minuly rok t.j. 105 objektov. Tento rok ma pre zmenu zradili ranajsie objekty. Zda sa, ze Funtomas dopadol lepsie, len na spracovanie je potrebne viac casu. Takze vysledky, clanok a fotky budu coskoro.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Messierův maraton

#123

Příspěvek od ivanmsk »

Clanok o Digitalnom Messierovom maratone, Tomas nakoniec prekonal minulorocny vysledok o jeden "messier". Takze nase aktualne maximum: 107 objektov za jednu noc a ako bonus maraton a zatmenie za necelych 24 hodin...
http://www.astrofoto.sk/akcie/pozorovan ... raton-2015
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Marian Micuch
Příspěvky: 115
Registrován: 14. 12. 2013, 16:58
Bydliště: Plevník- Drienové
Věk: 66

Messierův maraton

#124

Příspěvek od Marian Micuch »

Chlapci paráda! Je to až neuveriteľné.
Marián Mičúch
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Messierův maraton

#125

Příspěvek od MilAN »

Clanok o Digitalnom Messierovom maratone, Tomas nakoniec prekonal minulorocny vysledok o jeden "messier". Takze nase aktualne maximum: 107 objektov za jednu noc a ako bonus maraton a zatmenie za necelych 24 hodin...
http://www.astrofoto.sk/akcie/pozorovan ... -2015Ivane, už jste zralí na přechod na NGC maraton :)  !!!
A samozřejmě, gratulace !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Messierův maraton

#126

Příspěvek od FunTomas »

MilAn, Marián: Díky za pochvalu, ale skutočné uznanie si zaslúžia borci, čo tie objekty nájdu ručne a spamäti. Tých si ja veľmi vážim.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Messierův maraton

#127

Příspěvek od ivanmsk »

Chlapci, dik! Ako pisal Tomas su borci co to vedia bez GOTO a neuveritelne rychlo. Na kempe v Srbsku sa v lete robi taky messierov sprint: 15 objektov (cez jeden dalekohlad, ktory nepatri ziadnemu z ucastnikov, 15 M-iek, poradie nahodne generuje rozhodca pre kazdeho ucastnika. meria sa cisty cas, maximalne 15minut. Minuly rok tam bol borec, co to zvladol za 6,5 minuty... :D
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Re: Messierův maraton

#128

Příspěvek od Tulen »

Zdravím všechny příznivce deep-sky objektů
po loňské pauze jsem si minulou noc opět zopakoval masovou prohlídku Messierů a okolních NGC, opět bez ranních objektů, na které nebylo sil, protože nemůžu jít od dalekohledu rovnou do práce. I tak jsem viděl do půl třetí letního času 76 Messierů, 20 sousedících NGC a tři planety. Vše pozorováno 30cm Dobsonem LightBridge. Z hlediska viditelnosti galaxií to byla vynikající noc a jdu si teď dát ještě jednu pozorovací seanci.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Ras Alhague
Příspěvky: 56
Registrován: 05. 10. 2016, 18:25
Bydliště: Praha
Věk: 33

Re: Messierův maraton

#129

Příspěvek od Ras Alhague »

Po delší době mi vše skvěle vyšlo (Měsíc kolem novu, počasí a pár dnů volna), takže jsem si mohl minulou noc dát tento astro-závod :D .
Byla to velmi hezká noc, kromě Messierů jsem také napozoroval řadu NGC objektů (převážně galaxií v jarních partiích oblohy), dvě komety a Jupiter.
Vše jsem pozoroval svou 250kou, podmínky byly velmi dobré.

Začal jsem hned za soumraku s galaxiemi M74 a M77, které již brzy zapadají - M77 se mi vykoukat podařilo docela rychle, ale v případě M74 to byla taková duchařina, že jsem se musel hodně přesvědčovat, že ji vidím ...
Poté následovala kulovka M 79 (byla také už dost nízko, ale vidět byla) a pak jsem odpozoroval zbylé podzimní a zimní Messiery. Zde jsem se zastavil M42+43 v Orionu (nasadil jsem UHC a chvíli se kochal) a pak jsem ještě okouknul některé zimní NGC vypalovačky.

Pak přišly na řadu jarní galaxie - všechny viděny bez problémů (včetně velmi nízko položené M83) U těch velmi jasných jsem se chvíli zastavil (hlavně M81+82, M51 a M104), ale nejvíc času jsem strávil ve Virgo clusteru - kromě zdejších Messierů jsem také pozoroval řadu okolních slabších NGC galaxií, zejména Markarianův řetěz byl velmi působivý. Poté následovaly kulovky v Herkulovi a Hadonošovi, Messiery v oblasti "letního trojúhelníku" a nakonec klasický závěr v jižních partiích mléčné dráhy, kdy již začínalo svítat. Zde to bylo většinou v pohodě, obtížnější byly jen ty nejjižnější kulovky. Velká duchařina byla zejména M55 (vzhledem k pokročilému svítání), zde můžu napsat to samé, jako o večerním pozorování M74.

Takže shrnutí: 107 Messierů odpozorováno jednoznačně + M74 a M55 kde to bylo dost na hraně. Chybí tedy jen kulovka M30, kterou od nás v březnu snad ani pozorovat nelze ... takže jsem tedy viděl vše :)
Dobson 250/1250, triedr 10x50
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Re: Messierův maraton

#130

Příspěvek od Tulen »

Ras Alhague: blahopřeji! (já se přes stovku za sedm maratónů ještě nedostal)
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Messierův maraton

#131

Příspěvek od MaG »

Tulen: stačí vydržet do rána a mít rozumné počasí, stovka je potom nutnost, ne otázka šikovnosti. Většinou nevyjde počasí, nebo musí člověk do práce.. Já to riskl a vyšla mi 108, protože jsem nemohl M55 kvůli stromům dát včas. V 6 ráno jsem to vzdal, ještě byla za špičkami stromů. 109 je reálných jen jak je uvedeno RasAlghue, když má člověk štěstí na 74 a 55.

Jinak připravuji Excel tabulku s přehledem objektů, kdy jsem který fotil a nějakými poznámkami. Může se v budoucnu někomu hodit. Na web jsem zatím dal několik fotek a moje postřehy. Dřívější postřehy od kolegy už tam jsou v předchozím článku. Přeji příjemné čtení a s dalšími fotkami a tabulkou vydržte, člověk musí taky něco dělat a spát. Oboje zde https://udalosti.astro.cz/2017/03/messierovsky-fotomaraton/
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Messierův maraton

#132

Příspěvek od Achernar »

Oživuji tohle staré téma, protože se mi kvůli následující zajímavosti nezdá rozumné zakládat nové. Osobně nejsem zrovna přítelem takových maratonů, připadá mi těch objektů na takové bleskové koukání zkrátka škoda a radši si je postupně prohlédnu v průběhu celého roku. U kolegů na francouzském astrofóru je ale velice zajímavý příspěvek pozorovatele, který celý Messierův katalog odpozoroval triedrem 10 x 50. To je, myslím, velice pozoruhodný výkon. Na odkazu níže je celý jeho report v pořadí dle katalogu.Je to tedy francouzsky, ale i pro neznalé jazyka tam užitečné informace budou: https://www.webastro.net/forums/topic/1 ... aux-10x50/
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
RomanHujer
Příspěvky: 382
Registrován: 26. 07. 2018, 00:38
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Messierův maraton

#133

Příspěvek od RomanHujer »

Tak zde je můj nejen Messierův marathon z letošního roku:

Tak se na konci roku pohodlně usaďte a na vlnách Modrého Dunaje se ponořte do hlubin vesmíru

Celestron Edge HD 9.25", Hyperstar V4, TS Optics 76EDPH F/4.5, Samyang 135ED
EQ6 OnStep - ASiair-Plus, EQ5 OnStep - ASiair-Pro, HrEM OnStep - ASiair
ZWO ASI2600MM-Pro,ASI294MC-Pro,ASI1600MM-Cool,ASI178MC,ASI224MC,ASI290MM,ASI120MM...
Hujer.Net
RomanHujer
Příspěvky: 382
Registrován: 26. 07. 2018, 00:38
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Messierův maraton

#134

Příspěvek od RomanHujer »

Hlásím, že jsem fotograficky po pěti letech úspěšně doběhl do cíle .

Nyní mohu zahájit druhé kolo - postupných oprav méně vydařených snímků

Vše včetně starších verzích je zde : https://www.astrobin.com/groups/5620/me ... man-hujer/
Mes.jpg
Mes.jpg (419.26 KiB) Zobrazeno 294 x

Roman
Celestron Edge HD 9.25", Hyperstar V4, TS Optics 76EDPH F/4.5, Samyang 135ED
EQ6 OnStep - ASiair-Plus, EQ5 OnStep - ASiair-Pro, HrEM OnStep - ASiair
ZWO ASI2600MM-Pro,ASI294MC-Pro,ASI1600MM-Cool,ASI178MC,ASI224MC,ASI290MM,ASI120MM...
Hujer.Net
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Messierův maraton

#135

Příspěvek od MaG »

Tak to je vážně nádherné dílo. A oceňuji, že jde asi o první, kde nechybí veřejně ani M111 :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět