Galaxie v Kasiopei

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Galaxie v Kasiopei

#1

Příspěvek od Miloš Hroch »

Již delší dobu jsem se chtěl podívat na několik galaxií nacházejících se v souhvězdí Kasiopei, o kterých se moc nemluví. Vzhledem k počtu jasných nocí a nabytému pozorovacímu programu jsem se k tomu dostal teprve včera.

První dvě galaxie na které jsem se zaměřil byly NGC 185 a 147. Jedná se o trpasličí eliptické galaxie, satelity Velké galaxie v Andromedě. Nachází se nad spojnicí hvězd alfa Cas a nu And. První z uvedených je o něco jasnější a viditelná na první pohled, na nalezení NGC 147 je třeba se více soustředit. Obě byly nejlépe vidět při zvětšení 60x. Takže až budete pozorovat notoricky známou M31 v Andromedě zkuste se v deklinaci posunout o cca 7° severně a zkusit tyto dva méně známé objekty.

Další galaxií v Cassiopei byla obří eliptická galaxie Maffei I. Nachází se poblíž otevřených hvězdokup chí a h v Perseu a hvězdokupy Stock 2. Tato galaxie nebyla poměrně dlouhou dobu známa a byla objevena relativně nedávno (v šedesátých letech 20. století). Vzhledem k tomu, že v jejím směru leží rameno Mléčné dráhy, tak je galaxie Maffei I poměrně hodně naší soustavou stíněna. Spíše než jako report, bych tento příspěvek pojal jako dotaz, zda má s tímto objektem někdo praktickou zkušenost.

Objekt jsem lokalizoval podle mapky z "Deep Sky Objects 2007"(mapka: http://www.volny.cz/hroch.m/shared/maffei1.jpg), při pozorování jsme se střídali s Martinem Myslivcem a nezávisle na sobě jsme tam "něco" viděli, včetně toho, že jsme se shodli na orientaci objektu. Nicméně potom co jsem si dnes o této galaxii přečetl, nevím jestli jsme jen nekoukali na shluk slabých hvězd. Každopádně s SBR=10 to zase tak slabý objekt není, aby se nedal pozorovat. Takže jestli máte někdo praktický postřeh z pozorování, tak sem s ním :).
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Galaxie v Kasiopei

#2

Příspěvek od Myzer »

hroch napsal: Již delší dobu jsem se chtěl podívat na několik galaxií nacházejících se v souhvězdí Kasiopei, o kterých se moc nemluví. Vzhledem k počtu jasných nocí a nabytému pozorovacímu programu jsem se k tomu dostal teprve včera.

První dvě galaxie na které jsem se zaměřil byly NGC 185 a 147. Jedná se o trpasličí eliptické galaxie, satelity Velké galaxie v Andromedě. Nachází se nad spojnicí hvězd alfa Cas a nu And. První z uvedených je o něco jasnější a viditelná na první pohled, na nalezení NGC 147 je třeba se více soustředit. Obě byly nejlépe vidět při zvětšení 60x. Takže až budete pozorovat notoricky známou M31 v Andromedě zkuste se v deklinaci posunout o cca 7° severně a zkusit tyto dva méně známé objekty.

Další galaxií v Cassiopei byla obří eliptická galaxie Maffei I. Nachází se poblíž otevřených hvězdokup chí a h v Perseu a hvězdokupy Stock 2. Tato galaxie nebyla poměrně dlouhou dobu známa a byla objevena relativně nedávno (v šedesátých letech 20. století). Vzhledem k tomu, že v jejím směru leží rameno Mléčné dráhy, tak je galaxie Maffei I poměrně hodně naší soustavou stíněna. Spíše než jako report, bych tento příspěvek pojal jako dotaz, zda má s tímto objektem někdo praktickou zkušenost.

Objekt jsem lokalizoval podle mapky z "Deep Sky Objects 2007"(mapka: http://www.volny.cz/hroch.m/shared/maffei1.jpg), při pozorování jsme se střídali s Martinem Myslivcem a nezávisle na sobě jsme tam "něco" viděli, včetně toho, že jsme se shodli na orientaci objektu. Nicméně potom co jsem si dnes o této galaxii přečetl, nevím jestli jsme jen nekoukali na shluk slabých hvězd. Každopádně s SBR=10 to zase tak slabý objekt není, aby se nedal pozorovat. Takže jestli máte někdo praktický postřeh z pozorování, tak sem s ním :).
Na vsetky spomenute objekty som sa snazil pozriet este minuly nov. NGC 147 a NGC 185 su sympaticke galaxie, zabudli ste este na velmi blizku NGC 278 (asi to nie je clen M31), ktora je este jasnejsia. Pisal som tu o tom na fore v teme Letne aktivity 2007.

Okrem toho som sa snazil najst nielen Maffei I, ale i Maffei II a IC 10 (clen Miestnej skupiny galaxii) takisto v Kasiopeji. Polohu tychto troch objektov som identifikoval prostrednictvom Uranometrie a pomocou starhopingu som sa vzdy dostal na konkretne miesto, takze presne vedel kam sa pozeram. Pri Maffei I a II som takisto vychadzal od hviezdokopy Stock 2. Bohuzial viditelnost tychto objektov nemozem potvrdit, Maffei II bola uplne negativna, na mieste IC 10 sa mi javilo nejake zjasnenie, ale nebol som si isty ci je to zhluk velmi slabych hviezd, Maffei I podobne. V reporte som teda o tom nepisal. Vyskusal som rozne zvacsenia, aj prehodene triko cez okularovy vytah. Kedysi vsak v Sky and Telescope vysiel clanok, kde autor pisal, ze Maffei I a II su vidiet v 250 mm dalekohlade pod tmavou oblohou.

Podla tohto zaberu sa v tesnom okoli Maffei I premietaju nejake hviezdy, co urcite stazuje identifikaciu. Myslim, ze ak si chceme byt 100% isty viditelnostou galaxie, musime sa najskor pokusit identifikovat hviezdy v tesnej blizkosti galaxie.

http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Galaxie v Kasiopei

#3

Příspěvek od Miloš Hroch »

Děkuji Myzer za vyčerpávající popis. Víceméně jsi mi potvrdil moji doměnku, že to na co jsme koukali byl spíše shluk velmi slabých hvězd, než galaxie. Asi zásadní problém s tímto objektem bude v tom, že díky obstrukci Mléčnou drahou k nám přichází více záření v IR oboru spektra než ve VIS, takže toho světla které bychom mohli pochytat očima je poměrně málo. K tomuto objektu se určitě ještě chci vrátit, včetně tebou zmiňované IC 10, na kterou jsem tu noc docela zapomněl. Maffei II mi nějak při tvorbě atlasu vypadla, takže určitě zkusím i ji.

Jinak jsem narazil na tento hezký obrázek, kde společně se "Srdcem" a "Duší" (IC 1848 a IC 1795) jsou v dolní části snímku obě tebou zmiňované galaxie (Maffei I a II), jako červenavé flíčky. Tu noc jsme shodou okolností pozorovali i nejjasnější části IC 1848 a IC 1795, ale to už by bylo na zvláštní téma.

Odpovědět