Supernova 2007gr

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Supernova 2007gr

#1

Příspěvek od ladis »

objevena v NGC 1058

Myslite, ze je pozorovatelna spolu s NGC 1058 v 8" newtonu pri MHV kolem mag5?

Pozoroval jste ji nekdo?

Cassi? ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Beasty
Příspěvky: 353
Registrován: 29. 03. 2007, 22:18

Supernova 2007gr

#2

Příspěvek od Beasty »

nee, prozatím nebylo kdy a ani nevím, zda by mým dalekohledem byla vidět:-)
asi se o to ani nepokusím
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Supernova 2007gr

#3

Příspěvek od Dominik »

Táto supernova zjasnela v auguste na 13.8m a dosiahla dokonca 12.8m, a teraz už klesá. Ja som ju kvôli polohe nemohol pozorovať ale pozoroval ju napr. michal b. písal o tom tu: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=0#8
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Supernova 2007gr

#4

Příspěvek od michal.b »

Ano, ja jsem ji pozoroval. Poprve 18./19.8. - toho se tykal i muj prispevek na ktery odkazoval Dominik. Ovsem pozdeji jsem zjistil, ze to co jsem mylne povazoval za supernovu ve skutecnosti byla nerozlisena dvojice (supernova + velmi blizka hvezda v popredi). Na vine bylo zrejme prilis male zvetseni, ne zrovna idealni podminky a take moje unava (byly cca 3 hodiny rano).
Podruhe jsem ji pozoroval o necely tyden pozdeji (24.8.) a tentokrat jsem si jiz dal pozor, pouzil vetsi zvetseni a pozorovani venoval nalezitou pozornost. Rozlisil jsem supernovu od hvezdy v popredi a teprve toto druhe pozorovani tedy bylo skutecne pozitivni.

Samotna galaxie je docela nevyrazna, takze bylo trochu obtiznejsi ji najit. Jestli ma ted nejakych 13.6, tak ve 200ce pri MHV 5, no nevim, kdybys mel dobry seeing a napalil tam poradne zvetseni (aspon 200x), tak by to mozna slo. Problem je s tou blizkou hvezdou. Ostatne muzes to zkusit :)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Supernova 2007gr

#5

Příspěvek od ladis »

michal.b napsal: Ano, ja jsem ji pozoroval. Poprve 18./19.8. - toho se tykal i muj prispevek na ktery odkazoval Dominik. Ovsem pozdeji jsem zjistil, ze to co jsem mylne povazoval za supernovu ve skutecnosti byla nerozlisena dvojice (supernova + velmi blizka hvezda v popredi). Na vine bylo zrejme prilis male zvetseni, ne zrovna idealni podminky a take moje unava (byly cca 3 hodiny rano).
Podruhe jsem ji pozoroval o necely tyden pozdeji (24.8.) a tentokrat jsem si jiz dal pozor, pouzil vetsi zvetseni a pozorovani venoval nalezitou pozornost. Rozlisil jsem supernovu od hvezdy v popredi a teprve toto druhe pozorovani tedy bylo skutecne pozitivni.

Samotna galaxie je docela nevyrazna, takze bylo trochu obtiznejsi ji najit. Jestli ma ted nejakych 13.6, tak ve 200ce pri MHV 5, no nevim, kdybys mel dobry seeing a napalil tam poradne zvetseni (aspon 200x), tak by to mozna slo. Problem je s tou blizkou hvezdou. Ostatne muzes to zkusit :)
Diky za informaci!

Dnes vecer zkusim nove pozorovaci misto kousek od Jicina ve vysce 630 m.n.m., snad tam seeing bude lepsi, nez tady v Jicine v nizine...

Mam vsak cas pozorovat pouze do pulnoci, takze NGC 1058 spolu se supernovou bude velmi nizko nad obzorem, navic na vychode, kde mam svetelne znecisteni od Nove Paky a Lomnice nad Popelkou, snad to budes stacit, jsem skutecne zvedavy, jeste jsem supernovu nikdy nevidel na vlastni oci!
:)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Supernova 2007gr

#6

Příspěvek od ladis »

Tak jsem supernovu spatril! Doufam tedy, ze ona jiskricka byla supernova Dle fotek jsem ji videl skutecne na SZ od jadra galaxie (tj zrcadlove otocene v newtonu sikmo od jadra vlevo dole)

Podminky - objekt se nachazel primo na SV nad Jicinem, ktery v dalce zaril a galaxie se nachazela tesne nad svetelnou cepici mesta. Sice jiz ne primo ve svetle mesta, ale i tak podminky pro tento objekt velmi spatne.

Nejprve jsem hledal samotnou galaxii NGC 1058. Pouzil jsem na svem 20cm dobsonu 25mm okular a dle mapky mela byt galaxie mezi souhvezdim Persea a Trojuhelniku. Pouzil jsem metodu star-hopingu a dle mapy jsem nasel na obloze misto, kde mela galaxie byt. Ale ona nikde.
Pouzil jsem tedy okular 15mm UW a ejhle, sotva patrny flicek o velikosti nekolik malo minut, ktery byl videt spise bocnim, nez primym pohledem.
Velmi pomohla vymena okularu na 10mm, to jiz byla galaxie zretelna (i kdyz stale se jedna o ducharinu - dle CdC jasnost povrchu 13,4mag).
Diky 10mm okularu obloha vyrazne ztmavla, byla defacto cerna a galaxie velmi, velmi slabe sedivy flicek bez jakychkoliv detailu. Po chvili soustredeni mi pri bocnim pohledu nahle v galaxii problikavala sotva viditelna, ale presto zrejma hvezdicka. Snazil jsem se naakumulovat do oka svetla, co to slo a skutecne po par desitkach vterin upreneho soustredeni se na galaxii jsem videl supernovu bocnim pohledem z cca 50%, primym videnim jen zlomkove (cca 5%). Ale byla tam! Kdyz se memu oku objevila, byla v podobe malinkate ale zrejme jiskricky. Zvetseni 200x jiz neprinaselo zadny dalsi efekt, galaxie se jiz naopak ztracela.

Mam z toho velikou radost, muj newton me opet nezklamal.

Predtim, nez byla galaxie vysoko na obzorem (cas pozorovani supernovy 00:30h, 14.9.2007), jsem pozoroval cca 10 galaxii a tri planetarky. UHC jsem zkousel vubec poprve mimo mesto a na M27 fungovalo dokonale, stejne tak na Rasy.

Jinak MHV blizko zenitu( hlava Draka) cca 5,5mag primym videnim z 50%, 6.6mag bocnim videnim z cca 50%.


A na zaver jen pro pobaveni - kdyz jsem po teto seanci na hranici zachytavani fotonu presmeroval na M31, zcela vazne rikam, ze mi to pripadalo jako kdyby nekdo rozsvitil lampicku ;D
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět