m20 trifid

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
mintaka
Příspěvky: 47
Registrován: 10. 06. 2007, 22:04

m20 trifid

#1

Příspěvek od mintaka »

ahoj. som zacinajuci triedro pozorovatel ;D a vcera som len tak s mojim uz starsim triedrom 15x50 mrknul na oblohu
pozrel som sa na m31 a bol som prekvapený,že som ju vobec uvidel pretoze obloha bola na tejto strane bola uplne presvetlena poulicnou lampou ktora sa na mna ziarivo usmievala z mensieho kopecka rovno do oci :-[ a este k tomu susedia nieco oslavovali tak este aj ty tam svietili. v tej oblasti som volným okom ledva zbadal nejaku hviezdu.Na opacnej strane pri pohlade z mojej izby som sa len tak pozeral do oblasti medzi skorpionom a strelcom a zahliadol som nieco dost výrazne dost podobne m20 trifid
bol dost nizko nad obzorom a este k tomu na dost silno presvetlenej oblohe.a tak by som sa chcel spýtať
ako vypada m20 v triedru .a ci mate nejake skusenosti z jej pozorovanim mensimi dalekohladmi.AStronomia ma silno oslovila asi tak pred 2 mesiacmi.Chcem sa dovernejsie zoznamit s oblohou a potom mozno kupit
vacsi dalekohlad napr.130 newton.A musim pockat kým vypnu svetla
;D
Newton 130/650 , trieder 15x50 , Refraktor 80/840
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

m20 trifid

#2

Příspěvek od MaG »

Včera jsem M20 pozoroval dalekohledem o průměru 20cm a je to slabý objekt i když s náznakem tvarů. V triedru 10x50 jsem ji viděl o den dříve a tak jsem si připoměl, že je velmi slabě vidět, ale je malá a na nějaké detaily zapomeň. Je dost dobře možné, že sis ji popletl s lagunou M8 či já nevím. Na přesvětlené obloze by ani nemusela být vidět.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

m20 trifid

#3

Příspěvek od M. Krupa »

Vrátil bych se k M20.

Když jsem ji minulý týden poprvé pozoroval, poznamenal jsem si tohle:

"Ve středu mlhoviny je docela jasná hvězda. Možná jsem rozeznal i tmavý mezery. Vedlejší hvězda směrem k M21 vypadá, jakoby kolem sebe měla taky nějakou slabou mlhovinu. ....."


Když jsem dneska ty svoje záznamy prohlížel a hledal fotografie okolí M20, tak jsem opravdu našel, že vedle M20 je ještě nějaká mlhovina.
Nevíte náhodou, co je to zač? Nebo to pořád ještě patří k té M20?

Na mapě, kterou používám vedle M20 nic není.


Pro názornost přikládám fotku, kterou jsem našel na : http://www8.plala.or.jp/k-kozak/

Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

m20 trifid

#4

Příspěvek od MaG »

Podle Guide i CdC jde pořád o součást M20.

Tento snímek AAO myslím dokumentuje nejlépe, proč..:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

m20 trifid

#5

Příspěvek od M. Krupa »

MaG napsal: Podle Guide i CdC jde pořád o součást M20.

Tento snímek AAO myslím dokumentuje nejlépe, proč..:


Tak podle tý tvý fotky už je to jasný.
Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

m20 trifid

#6

Příspěvek od daghtus »

Je Trifid vidiet aj bez UHC filtra? Vcera som si isiel oci vyocit, ale hmlovinu som nevidel ani s DeepSky filtrom, hoci jej jasnost by mala byt 6.8-9. Chybu som spravil urcite v tom, ze som hladal strukturu podobnu z fotiek, ale vizualne to asi vyzera uplne inak...
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

m20 trifid

#7

Příspěvek od Tulen »

Trifid je v mém malém (110mm) dalekohledu vidět jako mlhavé kolečko, a to ještě ne vždycky. Pásy jsou výjimečná záležitost, UHC-E filtr pomůže; mám poznamenáno, že jsem je viděl okulárem 25mm, ale Hyperionem 17mm ne.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

m20 trifid

#8

Příspěvek od daghtus »

Dik za odpoved. Tak skusim nabuduce.
Uživatelský avatar
JohnMatrix
Příspěvky: 22
Registrován: 04. 05. 2010, 18:44

m20 trifid

#9

Příspěvek od JohnMatrix »

S použitím 254mm dalekohledu a UHC filtru vidím hezky mlhovinu i pásy temné mlhoviny a to pod průměrnou oblohou.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

m20 trifid

#10

Příspěvek od daghtus »

S použitím 254mm dalekohledu a UHC filtru vidím hezky mlhovinu i pásy temné mlhoviny a to pod průměrnou oblohou.
No ja mam len 150mm dalekohlad a len broadband filter, takze tazko to posudit.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

m20 trifid

#11

Příspěvek od daghtus »

Trifid je v mém malém (110mm) dalekohledu vidět jako mlhavé kolečko, a to ještě ne vždycky. Pásy jsou výjimečná záležitost, UHC-E filtr pomůže; mám poznamenáno, že jsem je viděl okulárem 25mm, ale Hyperionem 17mm ne.
ahoj
Petr
Petre, to si teda "machr". Ja som minule prvykrat videl M20 (hoci relativne nizko nad horizontom v podpriemernych podmienkach) a to bolo mlhave kolecko v 9.25" s OIII filtrom. :P
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

m20 trifid

#12

Příspěvek od Tulen »



Petre, to si teda "machr". Ja som minule prvykrat videl M20 (hoci relativne nizko nad horizontom v podpriemernych podmienkach) a to bolo mlhave kolecko v 9.25" s OIII filtrom.  :PDěkuji. Letos jsem ho pozoroval zatím jenom při Messierově maratónu, 29.3. v 4:59 SELČ. Už bylo dost světlo, Měsíc byl v Kozorožci. A viděl jsem na pravé straně jeden temný pás :)
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

m20 trifid

#13

Příspěvek od kk »

Dobry vecer,

Trifid jsem mel moznost ted pozorovat pod peknou oblohou ted na jihu (viz diskuse o pozorovacich stanovistich) a mel jsem dojem, ze ho vidim porve :-), ostatne jako i jine objekty zde:

1) Triedr 7*50: Trifid je takovy slabsi seslaply chumacek u mnohem jasnejsi Laguny. Oboji je videt primym pohledem vcetne "vnejsich" tvaru.

2) TS 25*100: Vyrazna mlhovina tvaru snehulaku ci nekonecna v podobe lezate osmicky opsane kolem hvezd co jsou uprostred obou obklaku, ktere ale splyvaji v miste snehulakova opasku do jednoho velikeho objektu. Naznaky struktury, moc jsem ji nezkoumal, protoze jsem se uz tesil na Dobsona.

3) Dobson 17", ohnisko snad 180cm, okular Ploss 26mm:
V "modre" casti jsem si zadnou strukturu nepoznamenal a vlastne jsem ji moc neprohlizel. Plne me zaujala ta "cervena" polovina kde uprostred je nadherna dvojhvezda a kolem v vyrazna a rozsahla mlhovina. V Cechach ji znam rozlozenou do nekolika jasnejsich casti, ale tady je skutecne jedna s vyraznymi cernymi kanaly tvaru velkeho Y. Na jedne noze Y je hezky videt takovy zaliv, mam ji namalovanou pokrivenou a ted jsem tepra na fotce z Google identikoval presne co jsem videl. Mrzi me, ze nemam zadny filtr.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

m20 trifid

#14

Příspěvek od kk »

Jeste jednou odpovim sam sobe:

4) Mel jsem moznost minulou sobotu pozorovat Trifid pres CPC 11", zvetseni cca 88x. No, byl jeste hezci nez v Dobsonu protoze optika lepe kreslila a byly i lepsi podminky (nizzsi vlkost vzduchum teplota pod nulou a misto - Sutherland. Temne kanaly byly kontrastni a uzsi pres vetsinu mlhoviny. Take proto, ze na ne nebylo potreba moc pouzivat bocni videni. Celkovy dojem se podobal fotce v prispevku nahore od MaGa, coz v Dobsonu nebylo. Mohu tu napsat kacirskou myslenku, ze celkem rozsirena informace o tom jak se na mlhoviny nehodi dalekohled o ohnisku 2,8 metru neni uplne presna :-). Mrzi me, ze nemam zadny filtr.

Vzpomínám si jak jsem Trifid videl poprve v Sometu - na Zvicine, myslim si, ze 17. ci 18. cervenec 1999 a z te "cervene" casti to byly jen dva jasnejsi a jeden slabsi oblacek dost daleko od sebe, protoze mene jasne partie jsem vubec nevidel. No je to skoro presne 12 let, pekne vyroci.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

m20 trifid

#15

Příspěvek od michal.b »

Minulou sobotu jsem pozoroval jasne mlhoviny ve Strelci a mimo jine i Trifida. Byla opravdu dobra pruzracnost (a take vyborny seeing!) a Mlecna draha se tahla az k obzoru. Prestoze obloha nebyla zrovna z tech nejtmavsich, s UHC filtrem mlhovina krasne vynikla, vcetne tmavych zarezu a prekvapive i severni reflexni casti. Kresba pres N250, 60x, UHC.

Odpovědět