Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#1

Příspěvek od Lightsscope »

Kolem hvězd v Plejádách, M 45, jsou reflexní mlhoviny. Jedna z nich, kolem hvězdy Merope, je vidět i vizuálně. Máte s tím zkušenosti?

Ludvík Hora
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#2

Příspěvek od Miloš Hroch »

Jednou jsem ji zkoušel, jenže mi to spíše připadalo, že to jsou vnitřní reflexy na okuláru, než skutečná mlhovina. Zkoušel jsem také několikrát reflexní mlhovinu NGC 7023, ale ta byla zcela v pohodě i za průměrných pozorovacích podmínek.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#3

Příspěvek od VK »

Pozorovatelné to skutečně je. Já jsem jednou, bylo to, tuším, r. 1992, viděl reflexní mlhovinu kolem Merope vizuálně refraktorem AS 80/1200 při zv. 30x a dokonce 48x, a to jsem ani nevěděl, že to může být vidět, a ani, která hvězda je Merope.

O několik let později jsem se v nějakém článku nebo knize od Jiřího Duška z Brna dočetl, že to může být vidět, právě kolem Merope. O městských podmínkách se Dušek nezmiňoval.

V. K.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#4

Příspěvek od Myzer »

Plejady som pozoroval uz mnohokrat a viacerymi dalekohladmi. Ak je atmosfera priezracna, je skutocne mozne reflexnu hmlovinu (NGC 1435) pri Merope vidiet. Prejavuje sa ako slaby vejar, smerom von z hviezdokopy. Toto sa mi zhoduje s viacerymi pozorovaniami inych a je to jedina cast reflexnych hmlovin, u ktorej si mozem byt isty, ze som ju dokazal odlisit, pretoze jasne hviezdy v zornom poli a jemny nadych na okulari sa poriadne zahraju s citlivostou vasich oci. Na velkosti dalekohladu v tomto pripade prilis nezalezi.

Poviem vam, nie je to ani ziadny zazrak vo velmi dobrych podmienkach napr. na La Palme, kde bolo potrebne NGC 1435 hladat a nebila vobec do oci. O ostatnych hmlovinach ani nehovorim. Je zrejme, ze sa na to treba poriadne pripravit a stravit desiatky minut pri dalekohlade a porovnavat s pozorovaniami inych. Potom su vidiet vysledky.

Kazdopadne ma to zaujima a este som sa k tomu neodhodlal. Existuju dalsie dve casti kde by mohli byt reflexne hmloviny pozorovatelne - okolo hviezdy Maia (NGC 1432, vdB 21) a Alcyone (vdB 23). Nebranil by som sa pouzitiu filtrov Deep-sky a UHC, ktore zredukuju svetlo okolo jasnych hviezd. Rozsah hmlovin sa sice trochu malo zmensi, ale to co ostane bude ovela lahsie vidiet nez bez ich pouzitia.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Nuny
Příspěvky: 60
Registrován: 07. 03. 2010, 10:38

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#5

Příspěvek od Nuny »

Reflexní mlhoviny kolem hvězdy Merope v Plejádách se mi zatím vizuálně pozorovat nepodařilo. Na fotografii se objeví už při exp.o délce pár minut, ale vizuálně je to těžký objekt..
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#6

Příspěvek od Cassi »

nuny napsal: Reflexní mlhoviny kolem hvězdy Merope v Plejádách se mi zatím vizuálně pozorovat nepodařilo. Na fotografii se objeví už při exp.o délce pár minut, ale vizuálně je to těžký objekt..
Není to až tak těžký objekt. Já mlhovinu kolem Merope vidím docela často V dobsonu 300/1700mm, 20mm okulár (zv. 85x) vidím mlhovinu docela zřetelně i bez použití bočního vidění. S použitím bočního vidění je viditelnost mlhoviny ještě lepší. Mlhovinu vidím u Merope jako světlý "obláček" táhnoucí se na jih od Merope, postupně klesá jeho jasnost, dokuď se neztratí.
Zkoušel jsem takový pokus u jiných hvězd v Plejádách, jestli to není nějaký klam, nebo odraz, ale skutečně je to asi ta mlhovina, protože jsem u jiných hvězd nic takového nezpozoroval.
Nejmenším přístrojem, ve kterým jsem mlhovinu viděl byl dobson 200/1000mm. Ale chce to na pozorování této mlhoviny tmavší čistou oblohu, jinak přestává být viditelná.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#7

Příspěvek od Dominik »

Cassi napsal:

Není to až tak těžký objekt. Já mlhovinu kolem Merope vidím docela často V dobsonu 300/1700mm, 20mm okulár (zv. 85x) vidím mlhovinu docela zřetelně i bez použití bočního vidění. S použitím bočního vidění je viditelnost mlhoviny ještě lepší. Mlhovinu vidím u Merope jako světlý "obláček" táhnoucí se na jih od Merope, postupně klesá jeho jasnost, dokuď se neztratí.
Zkoušel jsem takový pokus u jiných hvězd v Plejádách, jestli to není nějaký klam, nebo odraz, ale skutečně je to asi ta mlhovina, protože jsem u jiných hvězd nic takového nezpozoroval.
Nejmenším přístrojem, ve kterým jsem mlhovinu viděl byl dobson 200/1000mm. Ale chce to na pozorování této mlhoviny tmavší čistou oblohu, jinak přestává být viditelná.

Rovnako som videl Merope ja. Videl som ju 2x a to počas tých najlepších nocí s vynikajúcou priezračnosťou a všeobecne veľmi dobrými podmienkami. Rovnako som videl niečo ako obláčik postupne sa strácajúci. V poznámkach mám – „Merope je vidieť veľmi zreteľne. Od hviezdy sa rozširuje smerom hore do ľavej časti. Obláčik sa postupne stráca do neurčita.“ Aj ja som si overoval všetky klamy o ktorých som čítal aj tu na fóre. Takže teraz neviem čo si mám myslieť keď to niektorí považujú za tak ťažké. Do veľkej miery proste záleží na podmienkach.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#8

Příspěvek od Cztwerec »

Někde jsem četl,že za ideálních podmínek a tmavé obloze je vidět dobrým zrakem bez dalekohledu...Možná je to projev většího množství slabších hvězd na pozadí, nevím. Pro příklad třeba Jesličky, M11, chí a há Per a mnoho jiných. Ale u některých není reálný podklad reflexní mlhovinou...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#9

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec napsal: ..Možná je to projev většího množství slabších hvězd na pozadí, nevím. Pro příklad třeba Jesličky, M11, chí a há Per a mnoho jiných. Ale u některých není reálný podklad reflexní mlhovinou...Ale tam žádné reflexní mlhoviny nejsou, ne ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#10

Příspěvek od Myzer »

Cztwerec napsal: Někde jsem četl,že za ideálních podmínek a tmavé obloze je vidět dobrým zrakem bez dalekohledu...Možná je to projev většího množství slabších hvězd na pozadí, nevím. Pro příklad třeba Jesličky, M11, chí a há Per a mnoho jiných. Ale u některých není reálný podklad reflexní mlhovinou...
Tiez som o tom kedysi cital (tvrdi to napr. Don Pensack) a mozno aj trochu tomu veril, ale tak ako na vsetko existuje niekolko nazorov, v sucasnosti som skor skepticky k tomu, ze reflexne hmloviny v Plejadach su vidiet volnym (bez dalekohladu, triedra). Pod skutocne tmavou oblohou som okolo Plejad videl skutocne akoby kruhove jemne hmliste halo (aj ked bolo mimoriadne priezracno). Takto sa ale tvarili aj ine jasne objekty, napr. Sirius kde reflexne hmloviny pochopitelne nie su. Nie som si isty, ale mohlo by to byt rozptylene svetlo hviezdy v atmosfere.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#11

Příspěvek od Cztwerec »

Správně, jako skvrnky mlhoviného charakteru jsou viditelné pouhým okem např. chí a há Per. Protože jsou Plejády poměrně dost bohatá kupa hvězd i se slabšími hvězdami na pozadí může dojít ke stejnému klamu i u Plejád a k záměně s náznakem reflexní mlhoviny, stejné je to i s fenoménem M42 - je vidět pouhým okem nebo je to pouze hvězdokupa zářivých hvězd, která se v této oblasti nachází?... Někdy je stejně hezké dívat se na nebe volným okem... ;)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#12

Příspěvek od Cztwerec »

Teda jen jestli se bavíme o tom samém...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#13

Příspěvek od Myzer »

Asi sa nebavime o tom istom. Ja tvrdim, ze pocas excelentnych podmienok (MHV 8.0, jas oblohy 21,55, mimoriadna priezracnost) je okolo jasnych hviezd (povedzme do 2. magnitudy) vidiet slabe halo. Pre orientacnu predstavu nieco podobne ak mate trochu zaroseny okular a pozriete sa dalekohladom na jasnejsiu hviezdu. A takto sa volnym okom javili cele Plejady, co je myslim prave to, ked vacsina ludi tvrdi, ze tam vidi reflexne hmloviny. Aj ked niektore snimky lakaju k tomu, aby to tak nebolo:


Tu je zoznam deep-sky objektov pozorovatelnych volnym okom, pridal by som tam ale este Cinku (M27): ftp://ftp.lowell.edu/pub/bas/deepsky/nakedeye.dso
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#14

Příspěvek od Cztwerec »

To nevadí...Ale Helix bych v tom seznamu nečekal. Děkuji za prima odkaz. Seznamy objektů se různě liší katalog od katalogu ve viditelnosti pouhým okem, všiml sis toho někdy?Většina lidí možná tvrdí, že vidí reflexní mlhoviny, ale není to spíše projev slabších hvězd na pozadí? Teda co se alespoň Plejád týče. Dá se vůbec pouhým okem rozlišit reflexní mlhovina od difuzní, nebo planetární? Nebo si při pohledu volným okem může člověk říci, že viděl jen mlhovinu? Třeba to jsou jen hloupé otázky...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Reflexní mlhoviny kolem hvězd v Plejádách

#15

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec napsal: . Dá se vůbec pouhým okem rozlišit reflexní mlhovina od difuzní, nebo planetární? ...Nerozlišíš to ani dalekohledem.
Kromě bodových planetárek, které si o to svým tvarem říkají  a mohou mít podle vekĺikosti dalekohledu i modrozelenou barvu. A nechme stranou i Řasy, tam je to nezaměnitelné  a i ojedinělé.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět