Galaxie v Drakovi

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Galaxie v Drakovi

#1

Příspěvek od Dominik »

Začiatkom minulého týždňa malo zrejme viacej ľudí veľmi dobré podmienky a ja tiež. Keďže skoro vstávam do školy mohol som pozorovať iba 2 hodiny, napriek tomu sa mi podarilo pozorovať veci, ktoré som chcel. Už dlhšie som sa chystal na niektoré galaxie v Drakovi.
Ako prvú som pozoroval M102. Veľmi pekná nápadná galaxia jasnosti 10.2 mag. Jasné jadro a len o trochu menej jasnejšie okolité biele "halo".
Podľa tejto galaxie a trojici jasných hviezd okolo siedmej a ôsmej magnitúdy, ktoré idú v zornom poli smerom dole od galaxie M102 som našiel galaxiu NGC 5907. Pod trojicou týchto hviezd po chvíli vynikne z tmavého pozadia
pomerne jasný, veľký šedý pás - galaxia NGC 5907. Trochu naľavo od tejto galaxie sa nachádza hviezda siedmej magnitúdy, vedľa, ktorej je na pravej strane galaxia NGC 5879. Namieril som tam len náhodou a zdalo sa mi, že tam je malá škvrnka vtedy som nevedel, že tam niečo je tak som sa tomu moc nevenoval. Zrejme to teda bola táto galaxia.
Ďalej som pozoroval trojicu galaxii NGC 5981-82-85. Tieto galaxia som nenašiel hneď na prvý krát, ale nakoniec sa mi ich podarilo vidieť. Všetky v zornom poli. V podstate to boli 3 šedé menej jasné "fliačiky" s tým, že prvá galaxia z hora sa mi javila ako podlhovastá, druhá vyzerala skôr ako šedý nerovnomerný kotúčik a tretia dosť nejasná, tiež ako šedý kotúčik.
Pekný obrázok a nejaké info o galaxiach NGC 5991-82-85 tu:
http://www.astro.cz/apod/ap060506.html
Mapy z CdC:
http://www.amateur-astronomy.ic.cz/stara/NGC5981p.jpg
http://www.amateur-astronomy.ic.cz/stara/NGC5981_2p.jpg
M102 a ostatné galaxie na mapkách z CdC:
http://www.amateur-astronomy.ic.cz/stara/M102.jpg
http://www.amateur-astronomy.ic.cz/stara/M102_3.jpg


To je všetko čo som pozoroval. Myslím, že je ešte dosť galaxii pozorovateľných v Drakovi a poznám ľudí, ktorý pozorovali aj iné galaxie ako ja, takže sem napíšte aj vaše pozorovania ostatných galaxii v Drakovi.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Galaxie v Drakovi

#2

Příspěvek od Cassi »

Až budete pozorovat NGC 6543 (Kočičí oko), tak se pak zkuste podívat na galaxii NGC 6503, která je vzdálena cca 3,5° od známé planetární mlhoviny ;D
Na tuto téměř nezajímavou galaxii jsem narazil čistou náhodou, když jsem hledal NGC 6543.
Tady je její náčrtek, jak vypadala v dobsonu 300/1700mm (zv. 85x a 142x)


- Datum 24.9.2006, 22:00 SEČ

Nějaké info o NGC 6503 na kliknutí zde :)
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Galaxie v Drakovi

#3

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tento týden se mi podařilo ještě před příchodem oblačnosti vyjet na mé oblíbené stanoviště Jedlová v Orlických horách (hlavně kvůli focení komety). Kromě komety jsem však ještě napozoroval nějaké objekty, včetně NGC 5907, kterou zde zmiňoval Dominik. Je to sice o něco slabší galaxie, ale s poměrně velkým úhlovým rozměrem a rozhodně stojí za to se na ní větším průměrem dalekohledu podívat. Tak úzkou galaxii, při pohledu z profilu jsem snad ještě neviděl, spíše než disk nebo vřeteno připomíná "dlouhou jehlu" (zv. 60x).
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Galaxie v Drakovi

#4

Příspěvek od Myzer »

Dominik napsal: Začiatkom minulého týždňa malo zrejme viacej ľudí veľmi dobré podmienky a ja tiež. Keďže skoro vstávam do školy  mohol som pozorovať iba 2 hodiny, napriek tomu sa mi podarilo pozorovať veci, ktoré som chcel. Už dlhšie som sa chystal na niektoré galaxie v Drakovi.
Ako prvú som pozoroval M102. Veľmi pekná nápadná galaxia jasnosti 10.2 mag. Jasné jadro a len o trochu menej jasnejšie okolité biele "halo".
Podľa tejto galaxie a trojici jasných hviezd okolo siedmej a ôsmej magnitúdy, ktoré idú v zornom poli smerom dole od galaxie M102 som našiel galaxiu NGC 5907. Pod trojicou týchto hviezd po chvíli vynikne z tmavého pozadia
pomerne jasný, veľký šedý pás - galaxia NGC 5907. Trochu naľavo od tejto galaxie sa nachádza hviezda siedmej magnitúdy, vedľa, ktorej je na pravej strane galaxia NGC 5879. Namieril som tam len náhodou a zdalo sa mi, že tam je malá škvrnka vtedy som nevedel, že tam niečo je tak som sa tomu moc nevenoval. Zrejme to teda bola táto galaxia.
Ďalej som pozoroval trojicu galaxii NGC 5981-82-85. Tieto galaxia som nenašiel hneď na prvý krát, ale nakoniec sa mi ich podarilo vidieť. Všetky v zornom poli. V podstate to boli 3 šedé menej jasné "fliačiky" s tým, že prvá galaxia z hora sa mi javila ako podlhovastá, druhá vyzerala skôr ako šedý nerovnomerný kotúčik a tretia dosť nejasná, tiež ako šedý kotúčik.
Pekný obrázok a nejaké info o galaxiach NGC 5991-82-85 tu:
http://www.astro.cz/apod/ap060506.html
Mapy z CdC:
http://www.amateur-astronomy.ic.cz/stara/NGC5981p.jpg
http://www.amateur-astronomy.ic.cz/stara/NGC5981_2p.jpg
M102 a ostatné galaxie na mapkách z CdC:
http://www.amateur-astronomy.ic.cz/stara/M102.jpg
http://www.amateur-astronomy.ic.cz/stara/M102_3.jpg

To je všetko čo som pozoroval. Myslím, že je ešte dosť galaxii pozorovateľných v Drakovi a poznám ľudí, ktorý pozorovali aj iné galaxie ako ja, takže sem napíšte aj vaše pozorovania ostatných galaxii v Drakovi.  

Vsetky spominane galaxie som pozoroval toto leto. M102 a NGC 5907 su exponaty sami osebe a ta trojica je velmi pekna v jednom zornom poli, pretoze kazda galaxia ma iny vzhlad. Presiel som databazu ulozenu v CNX a vidim, ze v Drakovi sa nachadza velmi vela "priemernych galaxii". Pre dalsie pozorovanie by som este nieco vybral, ale uz asi bude treba s tym pockat na jar, kedy budu tieto objekty vysoko:

1. Draco Dwarf - trpaslicia elipticka galaxia. Nikdy som taketo objekty ako And I a II alebo Leo I neskusal, je to typicky challange. :o

2. NGC 4236 - galaxia jasnosti 9,6 mag a rozmerov 21,0 x 7,5. Nenechajte sa ale pomylit, podla viacerych popisov ma velmi slabu plosnu jasnost. Na obrazku ale vyzera pekne: http://www.astrodon.com/oldsite/NGC4236LLRGB1.jpg

3. Markarian 205 - kvazar jasny 14,5 mag. V 250 mm si mozete otestovat svoje schopnosti, zvlast ak ste uz videli 3C 273. V blizkosti navyse lezi galaxia NGC 4319.

4. NGC 6503 - jasna sosovkovita galaxia 10,2 mag, jedna z tych lepsich cielov v Drakovi.

Mimochodom Dominik, tento tvoj prispevok som cez tyzden cital aj na medzinarodnej scene a pacil sa mi. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Galaxie v Drakovi

#5

Příspěvek od Dominik »

Myzer napsal:

Vsetky spominane galaxie som pozoroval toto leto. M102 a NGC 5907 su exponaty sami osebe a ta trojica je velmi pekna v jednom zornom poli, pretoze kazda galaxia ma iny vzhlad. Presiel som databazu ulozenu v CNX a vidim, ze v Drakovi sa nachadza velmi vela "priemernych galaxii". Pre dalsie pozorovanie by som este nieco vybral, ale uz asi bude treba s tym pockat na jar, kedy budu tieto objekty vysoko:

1. Draco Dwarf - trpaslicia elipticka galaxia. Nikdy som taketo objekty ako And I a II alebo Leo I neskusal, je to typicky challange. :o

2. NGC 4236 - galaxia jasnosti 9,6 mag a rozmerov 21,0 x 7,5. Nenechajte sa ale pomylit, podla viacerych popisov ma velmi slabu plosnu jasnost. Na obrazku ale vyzera pekne: http://www.astrodon.com/oldsite/NGC4236LLRGB1.jpg

3. Markarian 205 - kvazar jasny 14,5 mag. V 250 mm si mozete otestovat svoje schopnosti, zvlast ak ste uz videli 3C 273. V blizkosti navyse lezi galaxia NGC 4319.

4. NGC 6503 - jasna sosovkovita galaxia 10,2 mag, jedna z tych lepsich cielov v Drakovi.

Mimochodom Dominik, tento tvoj prispevok som cez tyzden cital aj na medzinarodnej scene a pacil sa mi. :)
Ďakujem, za dobré typy! K tej "medzinarodnej scene", kedže tu veľa ľudí nepozorovalo žiadne galaxie v Drakovi, skúsil som to dať na CN fórum, aké tam mi dajú typy. Možno si čítal, že tam jeden človek čo má 8" ďalekohľad mi poradil VV172. Napísal, že to sú 4 galaxie s jasnosťou 15 magnitúd. Bohužiaľ taký objekt uvidím asi ťažko .
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Galaxie v Drakovi

#6

Příspěvek od Pavuk_ »

Dominik napsal:

Ďakujem, za dobré typy! K tej "medzinarodnej scene", kedže tu veľa ľudí nepozorovalo žiadne galaxie v Drakovi, skúsil som to dať na CN fórum, aké tam mi dajú typy. Možno si čítal, že tam jeden človek čo má 8" ďalekohľad mi poradil VV172. Napísal, že to sú 4 galaxie s jasnosťou 15 magnitúd. Bohužiaľ taký objekt uvidím asi ťažko .
Ak zohladnim tvoj vek a dosiahnutu odbornost, je to velky uspech ... ak ti to vydrzi tak za par rokov nas vsetkych tuna "strcis do vacku" ...
Ked som mal tvoje roky, mal som plastovy Astrokabinet a netusil som co je to vobec NGC :D
Prajem ti to a drzim palce. 8)
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Galaxie v Drakovi

#7

Příspěvek od igi »

ja som v jeho veku netusil o astronomii vobec nic :-[
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Galaxie v Drakovi

#8

Příspěvek od ivanmsk »

Ja som sa ako osemrocny na jar v r 1970 nechal skoro rano zobudit koli komete Bennett, bol to pohlad na cely zivot. Dominik, len tak dalej!
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Galaxie v Drakovi

#9

Příspěvek od Dominik »

Dnes sa nám zrejme nie na veľmi dlho vyjasnilo a ja som rýchlo išiel na iné galaxie v Drakovi. Pozoroval som objekty, ktoré mi poradil Myzer, teda vlastne iba Draco Dwarf a NGC 6503, ktorú pozorovalo tuna už viac ľudí.
Najprv som išiel na Draco Dwarf, ktorú som chcel už dlho pozorovať. Mal som iba nakreslené mapky, ale presne som si našiel podľa pár jasných a potom menej jasných hviezd miesto kde sa má D.D. nachádzať. Sústredil som sa periférnym videním a celkom zreteľne som videl dosť nejasný, nevýrazný, menší obláčik nepravideľného tvaru. Neviem či som v tom obláčiku nevidel aj nejake hviezdičky. Bola to galaxia Draco Dwarf teda PGC 60095 alebo UGC 10822. Jasnosť tejto galaxie je 11.9 mag. Poloha v programe úplne sedí. Potom som pozoroval NGC 6503. To bola oproti D.D. úplne jasná a veľká galaxia, podlhovastého, elipsového tvaru. V zornom poli smerovala k dvom hviezdam o jasnosti 8 a 9 magnitúdy.

Potom začal fúkať vietor.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Galaxie v Drakovi

#10

Příspěvek od Dominik »

Dobrý zoznam v podstate jasnejších galaxii v Drakovi je na tejto stránke: http://www.latinquasar.com/modules.php? ... ge&pid=133
Inač sa nachádza v Drakovi aj veľa menších a slabších galaxii.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Galaxie v Drakovi

#11

Příspěvek od Pavuk_ »

Dominik napsal: Dnes sa nám zrejme nie na veľmi dlho vyjasnilo a ja som rýchlo išiel na iné galaxie v Drakovi. Pozoroval som objekty, ktoré mi poradil Myzer, teda vlastne iba Draco Dwarf a NGC 6503, ktorú pozorovalo tuna už viac ľudí.
Najprv som išiel na Draco Dwarf, ktorú som chcel už dlho pozorovať. Mal som iba nakreslené mapky, ale presne som si našiel podľa pár jasných a potom menej jasných hviezd miesto kde sa má D.D. nachádzať. Sústredil som sa periférnym videním a celkom zreteľne som videl dosť nejasný, nevýrazný, menší obláčik nepravideľného tvaru. Neviem či som v tom obláčiku nevidel aj nejake hviezdičky. Bola to galaxia Draco Dwarf teda PGC 60095 alebo UGC 10822. Jasnosť tejto galaxie je 11.9 mag. Poloha v programe úplne sedí. Potom som pozoroval NGC 6503. To bola oproti D.D. úplne jasná a veľká galaxia, podlhovastého, elipsového tvaru. V zornom poli smerovala k dvom hviezdam o jasnosti 8 a 9 magnitúdy.
Potom začal fúkať vietor.
1. Draco Dwarf - trpaslicia elipticka galaxia. Nikdy som taketo objekty ako And I a II alebo Leo I neskusal, je to typicky challange.
Draco Dwarf som pozoroval (Tenerife). Podarilo sa mi ho najst iba podla Pocket Sky Atlas (R.Sinnot).
Pripomina riedku otvorenu hviezdokopu. Bocnym videnim ovalna skvrna rel. velka cca 15min. viditelna pri 62x (pole 1.1st) posiata drobnymi hviezdickami. Skusim to po navrate v nasich podmienkach a porovnam.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Galaxie v Drakovi

#12

Příspěvek od Dominik »

Pavuk_ napsal:


Draco Dwarf som pozoroval (Tenerife). Podarilo sa mi ho najst iba podla Pocket Sky Atlas (R.Sinnot).
Pripomina riedku otvorenu hviezdokopu. Bocnym videnim ovalna skvrna rel. velka cca 15min. viditelna pri 62x (pole 1.1st) posiata drobnymi hviezdickami. Skusim to po navrate v nasich podmienkach a porovnam.
Ako velmi boli kontrastne a rozoznatelne tie drobne hviezdicky a ake bolo pozadie (halo)? (ci vyraznejsie tmave alebo hmliste)
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Galaxie v Drakovi

#13

Příspěvek od Dominik »

Pozorovanie 16./17.07.07
Čas: 23:00 – 0:40

Včerajšiu noc boli priemerné podmienky, MHV sotva 6.6. Pozoroval som aj galaxie v Drakovi. Najprv som sa pozrel na trojicu galaxii, ktoré tu už boli spomenuté. NGC 5985 a 5982 boli zreteľné tak ako ich tvar, galaxia NGC 5981 bola už na hranici videnia pretože som nemal adaptovaný zrak a možno ani nenastal astro. súmrak. Bol to, ale pekný pohľad na túto špecifickú skupinu galaxii a na ich tvar. Ďalej som preskočil na NGC 4236 , táto zdanlivo jasná galaxia má však plošnú jasnosť 15.38m a preto bola aj ťažšie viditeľná. V zornom poli sa zrazu zjavila nad trojicou hviezd 10, 8 a 10m ako mohutný celkom nejasný pretiahnutý obláčik. Prešiel som ďalej na galaxiu NGC 4589 a NGC 4750. Obi dvoje sa javili ako jasné fľaky, jasné jadro ako hviezda a malé halo. Galaxia NGC 4125 bola elipsovitá, mala jasné a malé jadro. Nakoniec (potom som mal už unavené oči z iného dôvodu) som pozrel ešte galaxiu NGC 6015 , ktorá vyzerala ako zhluk hviezd okolo, ktorých bolo jemné halo.

Dnes pokračujem ďalej ešte na galaxie ako NGC 6140, 6503, 6340, 6412 a 6643.

Ako vaše pozorovania?
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Galaxie v Drakovi

#14

Příspěvek od ladis »

Již byly zmíněny, ale přesto je to již pěkných pár let, a proto bych rád vyzvihl tři opravdu skvostné galaxie viděné zboku, které ve střední apertuře ukáží svoji krásu a jsou objekty, které při brouzdání galaxiemi v Drakovi nesmíte určitě minout!

Galaxie odpozorovány 11.10.2015 v 22:30h SELČ kousek za Mladou Boleslaví dobsonem 300/1500.
SQM-L ladis 20.86MSA v zenitu. Sucho, průzračno, cca 1st Celsia, bezvětří.

Níže z mých zápisků:
NGC 6643 v 17mm nagleru velmi jasná (SB 13.10mag), zboku viditelná galaxie střední velikosti (cca 4x2'), ještě lepší kontrast v 11mm ES okuláru.

NGC 6503 poblíž předchozí NGC 6643. Jasná "jehla", v mém 300mm dobsonu doslova dokonalá galaxie (možná neprávem trochu opomíjená) ne nepodobná slavné M82. V 11mm ES okuláru zřetelná granulace, viditelné nehomogenity, velmi podobný pohled M82. Jeden z mých TOP objektů bez diskuze.

NGC 5907 - Též překrásná "jehla" - galaxie viděná zboku. Ač již nízko nad horizontem, přesto jasná a opravdu velice úzká a dlouhá (17mm Nagler). Zajímavostí je též blízká známá galaxie M102.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět