Moje první pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

moje prvni pozorovani

#16

Příspěvek od Tomek »

MilAN napsal: Jak kde a jak podle kterého modelu. Nejspíš to bude záležet na tom, budeme-li mít zrovna kliku a bude-li tam díra.
http://85.214.49.20/wz/pics/MS_150510_g05.png
wetterzentrale - docela to trefila
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

moje prvni pozorovani

#17

Příspěvek od MilAN »

Jen zapomněli na tu bouřku :D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
averbade
Příspěvky: 57
Registrován: 22. 01. 2007, 23:29

moje prvni pozorovani

#18

Příspěvek od averbade »

zrodil se nadšenec
Uživatelský avatar
Pawlos
Příspěvky: 4
Registrován: 24. 04. 2007, 04:57

moje prvni pozorovani

#19

Příspěvek od Pawlos »

Namotivovan Ladisovymi uspechy pri pozorvani triedrem, jsem v sobotu 23.6., vybaven triedrem 7x50 FOV 7st., prehledovou mapkou oblohy a podrobnejsi mapkou souhvezdi Hercula, vyrazil po 23 hodine do tmy najit M13. Jelikoz jsem si jeste nevyrobil cervenou baterku, nastavil jsem si na mobilu cervene pozadi a tim jsem si svitil na mapky. Pozoroval jsem na vsi, ze zahrady, mesic byl priblizne v puli, MHV zatim neumim urcit. Cca 70m daleko je jedna poulicni lampa. Dalsi lampa je vzdalena zhruba 150 - 200m. Prehledovou mapku jsem si zorientoval podle velkeho vozu (jedine souhvezdi, ktere zatim snadno rozeznam:-) ) a po nekolika minutach koukani neozbrojenym okem jsem nasel Vegu a posleze i Hercula. Nasledne jsem se szival s dalekohledem. Veren Ladisovym poznatkum, jsem nejprve dalekohled peclive namiril na patricnou hvezdu a nasledne prilozil k ocim. Po nekolika pokusech se mi darilo celkem spolehlive videt v dalekohledu hvezdu, kterou jsem chtel. Pristoupil jsem tedy k vrcholu vecera nalezeni M13. Dle mapky ma M13 lezet na spojnici dvou hvezd v Herculovi. Kdyz jsem ale velmi, velmi pomalu prejizdel dalekohledem po zminene spojnici na M13 jsem nenarazil. Po te jsem zkousel koukat do mist, kde by dle mapky M13 mela byt, ale jedine co jsem nalezl bylo velmi mirne zjasneni v jednom miste, kde bych tuto kulovku predpokladal. Spise bych ale rekl, ze to zjasneni bylo spise zpusobeno moji fantazii a mym pranim neco videt. Jednak to zjasneni nebylo moc kulove a take velikosti dle meho moc neodpovidalo. Chtel jsem se Vas proto zeptat v cem by mohla byt pricina meho neuspechu? Je na vine mesic v puli, nebo poulicni lampa, nebo to, ze jsem pozoroval ve stoje, s hlavou zaklonenou k zenitu, bez stativu? Zde si dovolim poznamenat, ze jsem se naucil triedr drzet velmi klidne bez vyrazneho chveni. A nebo je to zkratka nekde mezi zemi a dalekohledem, tedy moje blbost? Stale vybiram prvni dalekohled a jelikoz bych rad cestovni pristroj uvazuji o 125 - 150 SCT nebo Mak. Nebude vsak tento prumer maly, kdyz budu v 50% pozorovat z vyse uvedeneho mista? Diky za nazory, rady, komenty, postrehy, za vse budu rad. Vsem preju lepsi nebe a ne ten humus co ted lita nad Prahou:-).
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

moje prvni pozorovani

#20

Příspěvek od michal.b »

A odkud si pozoroval (mesto)? Byl si alespon trochu adaptovany na tmu (5 minut bez pohledu na jakekoliv svetlo)? M13 je v triedru 7x50 bez problemu i ve meste. To ze si koukal ve stoje (!) se zaklonenou hlavou byl problem zcela urcite (i kdyz se to nezda), takze priste nejakou pohodlnejsi pozici a dalekohled alespon podeprit. Ale stejne si myslim, ze si se dival na spatne misto.

Mimochodem, uz si ji vubec nekdy videl? Mozna ocekavas neco jineho nez jaka je skutecnost... ("...ta rozmazana hvezda to je vovo jo???..." )
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

moje prvni pozorovani

#21

Příspěvek od ladis »

Pawlos napsal: Namotivovan Ladisovymi uspechy pri pozorvani triedrem, jsem v sobotu 23.6., vybaven triedrem 7x50 FOV 7st., prehledovou mapkou oblohy a podrobnejsi mapkou souhvezdi Hercula, vyrazil po 23 hodine do tmy najit M13. Jelikoz jsem si jeste nevyrobil cervenou baterku, nastavil jsem si na mobilu cervene pozadi a tim jsem si svitil na mapky. Pozoroval jsem na vsi, ze zahrady, mesic byl priblizne v puli, MHV zatim neumim urcit. Cca 70m daleko je jedna poulicni lampa. Dalsi lampa je vzdalena zhruba 150 - 200m. Prehledovou mapku jsem si zorientoval podle velkeho vozu (jedine souhvezdi, ktere zatim snadno rozeznam:-) ) a po nekolika minutach koukani neozbrojenym okem jsem nasel Vegu a posleze i Hercula. Nasledne jsem se szival s dalekohledem. Veren Ladisovym poznatkum, jsem nejprve dalekohled peclive namiril na patricnou hvezdu a nasledne prilozil k ocim. Po nekolika pokusech se mi darilo celkem spolehlive videt v dalekohledu hvezdu, kterou jsem chtel. Pristoupil jsem tedy k vrcholu vecera nalezeni M13. Dle mapky ma M13 lezet na spojnici dvou hvezd v Herculovi. Kdyz jsem ale velmi, velmi pomalu prejizdel dalekohledem po zminene spojnici na M13 jsem nenarazil. Po te jsem zkousel koukat do mist, kde by dle mapky M13 mela byt, ale jedine co jsem nalezl bylo velmi mirne zjasneni v jednom miste, kde bych tuto kulovku predpokladal. Spise bych ale rekl, ze to zjasneni bylo spise zpusobeno moji fantazii a mym pranim neco videt. Jednak to zjasneni nebylo moc kulove a take velikosti dle meho moc neodpovidalo. Chtel jsem se Vas proto zeptat v cem by mohla byt pricina meho neuspechu? Je na vine mesic v puli, nebo poulicni lampa, nebo to, ze jsem pozoroval ve stoje, s hlavou zaklonenou k zenitu, bez stativu? Zde si dovolim poznamenat, ze jsem se naucil triedr drzet velmi klidne bez vyrazneho chveni. A nebo je to zkratka nekde mezi zemi a dalekohledem, tedy moje blbost? Stale vybiram prvni dalekohled a jelikoz bych rad cestovni pristroj uvazuji o 125 - 150 SCT nebo Mak. Nebude vsak tento prumer maly, kdyz budu v 50% pozorovat z vyse uvedeneho mista? Diky za nazory, rady, komenty, postrehy, za vse budu rad. Vsem preju lepsi nebe a ne ten humus co ted lita nad Prahou:-).
Jsem rad, ze jsem Te inspiroval

Pricinu, ze jsi kulovku nespatril, vidim v nedobrych podminkach pozorovani. Zaklad je pozorovat za BEZMESICNE noci a DALEKO (alespon par kilometru) pokud mozno na jih od vetsich zdroju svetla (mesta, lampy, benzinove pumpy...).

Dale doporucuji co nejvyssi nadmorskou vysku, alespon nad 500m, kde je jiz mensi rozptyl prachovych castic, ktere odrazeji a rozptyluji svetlo.

M13ku jsme pohodlne pozorovali volnym okem v Zubri na sraze, takze v miste, kde je slusna tma, ji musis triedrem nadherne videt. Preji hodne stesti!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

moje prvni pozorovani

#22

Příspěvek od Martin Vyskočil »

ladis napsal:

Jsem rad, ze jsem Te inspiroval

Pricinu, ze jsi kulovku nespatril, vidim v nedobrych podminkach pozorovani. Zaklad je pozorovat za BEZMESICNE noci a DALEKO (alespon par kilometru) pokud mozno na jih od vetsich zdroju svetla (mesta, lampy, benzinove pumpy...).

Dale doporucuji co nejvyssi nadmorskou vysku, alespon nad 500m, kde je jiz mensi rozptyl prachovych castic, ktere odrazeji a rozptyluji svetlo.

M13ku jsme pohodlne pozorovali volnym okem v Zubri na sraze, takze v miste, kde je slusna tma, ji musis triedrem nadherne videt. Preji hodne stesti!
Nepotrebujes k tomu bezmesicnou noc, ani na kilometry vzdaleny nejblizsi osvetleni a ani zadnou nadmorskou vysku. M13 je pomerne jasnej objekt, kterej bude urcite videt za normalnich podminek i z mesta (pokud teda zrovna nemluvime o vaclavaku). Spis to chce stativ a chvilku hledat. Navic v 7x50tce bude ta M13 asi dost mala, spis jako rozmazana hvezda. Ja jsem na ni timhle triedrem jeste nekoukal, ale v 10x50 je uz dobre viditelna (jako trochu vetsi rozmazana hvezda ).
A i kdyby se ti to nepodarilo, tak nepropadej panice, je spousta jinych objektu, ktery tim dalekohledem stoprocentne uvidis, treba galaxii v Andromede, dvojitou hvezdokupu chi a h v Perseu, velkou mlhovinu v Orionu a mnoho dalsich. Hezky je taky jen tak bez cile zirat do mlecny drahy.
Preju ti hodne prijemnych zazitku pod nocni oblohou.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

moje prvni pozorovani

#23

Příspěvek od hamr »

Abych se přiznal už si moc nepamatuju pohled na M13 triedrem 7x50. Teď mám triedr 20x70 a v tom je nepřehlédnutelná i za svitu Měsíce, či pár vzdálenějších lamp. On ten 7x50 je dost světelný a pozadí je dost světlé, ale měla by být vidět, ale opravdu jako taková "větší rozmazanější hvězda". Tím 20x70 je vidět už pěkně jako světlejší kolečko s jasnějším středem. Ještě si bezpečně pamatuju, že jsem ji dobře viděl triedrem 16x50. Jinak píšeš o tom budoucím přenosném dalekohledu. Teď mám čerstvě Mak 127 a v něm je vidět M13 už slušně, když je dost tma lze v okrajových partiích rozlišit i jednotlivé hvězdy kulovky. Na a v Dobsonu 250 už je vidět opravdu bezvadně, rozložená na jednotlivé hvězdy (kromě světlého středu). Koukni na odkaz M13 v deepsky, tam se o ní píše více.
Jinak ti přeju ať tě to chytne a pořiď časem něco většího, stojí to za to ;D.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

moje prvni pozorovani

#24

Příspěvek od Habl »

Pár rad pro pozorování a nalezení slabých mlhoviných utvarů na obloze pomocí triedru:
-objektivem o průměru 50 mm lze pozorovat hvězdy až přes 10 mag.
-hvězdokupy a galaxie lze na obloze vyhledat až přes 8 mag.

Velmi důležité je mít dobře stabililizován nejlépe na stativu s držákem triedru nebo alespoň dobře podepřen na zídce neb jiné podpěře.

Rovněž je nutné míti dobře zaostřeny oba dalekohledy triedru. Úhlové průměry hvězdokup a galaxií jsou velmi malé řádově od několika desítek obloukových minut až k desítkám obloukových vteřin. Objekt se pak lépe rozlišuje mezi hvězdami, protože má difuzní vzhled.
Kulové hvězdokupy M 13 (10´) a M 92 (8´) lze snadno pozorovat v souhvězdí Herkula triedrem 7 x 50. Těch pozorovatelných objektů difuzního charakteru je téměř 50 a je k tomu vhodná dobrá hvězdná mapa pro vyhledání objektů. Samozřejmě lépe jsou identifikovatelné tyto objekty při dobrých pozorovacích podmínkách.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

moje prvni pozorovani

#25

Příspěvek od Cztwerec »

Nedávno jsem četl o amatérském pozorovateli, který si pamatuje polohu několika set hvězd a mnoha jiných objektů DSO apod. Díky těmto znalostem objevil v galaxiích i mimo ně jasné novy pouhým triedrem. Nemám přehled(ikdyž vím, že existuje), kolik takových nov se objevilo, ovšem je to jen k zajímavosti věci, že triedr je velký pomocník při poznávání nebe. Díky tomuto přístroji, jsem začal uvažovat jinak - jak vypadá M13 v něčem větším? Jaký tvar má tento malý kráter v tom a tom přístroji? Nechci aby to bylo jako, jedna bába povídala, jen teď nemohu najít zdroj kde jsem to četl :-[
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

moje prvni pozorovani

#26

Příspěvek od MilAN »

Jde pravděpodobně o Roberta Evanse - něco v češtině najdeš zde :

http://navod.hvezdarna.cz/navod/ohnisko/novy.htm

Supernovy ale neobjevoval triedrem, ale Newtonem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

moje prvni pozorovani

#27

Příspěvek od ladis »

Pawlos napsal: Namotivovan Ladisovymi uspechy pri pozorvani triedrem, jsem v sobotu 23.6., vybaven triedrem 7x50 FOV 7st., prehledovou mapkou oblohy a podrobnejsi mapkou souhvezdi Hercula, vyrazil po 23 hodine do tmy najit M13. Jelikoz jsem si jeste nevyrobil cervenou baterku, nastavil jsem si na mobilu cervene pozadi a tim jsem si svitil na mapky. Pozoroval jsem na vsi, ze zahrady, mesic byl priblizne v puli, MHV zatim neumim urcit. Cca 70m daleko je jedna poulicni lampa. Dalsi lampa je vzdalena zhruba 150 - 200m. Prehledovou mapku jsem si zorientoval podle velkeho vozu (jedine souhvezdi, ktere zatim snadno rozeznam:-) ) a po nekolika minutach koukani neozbrojenym okem jsem nasel Vegu a posleze i Hercula. Nasledne jsem se szival s dalekohledem. Veren Ladisovym poznatkum, jsem nejprve dalekohled peclive namiril na patricnou hvezdu a nasledne prilozil k ocim. Po nekolika pokusech se mi darilo celkem spolehlive videt v dalekohledu hvezdu, kterou jsem chtel. Pristoupil jsem tedy k vrcholu vecera nalezeni M13. Dle mapky ma M13 lezet na spojnici dvou hvezd v Herculovi. Kdyz jsem ale velmi, velmi pomalu prejizdel dalekohledem po zminene spojnici na M13 jsem nenarazil. Po te jsem zkousel koukat do mist, kde by dle mapky M13 mela byt, ale jedine co jsem nalezl bylo velmi mirne zjasneni v jednom miste, kde bych tuto kulovku predpokladal. Spise bych ale rekl, ze to zjasneni bylo spise zpusobeno moji fantazii a mym pranim neco videt. Jednak to zjasneni nebylo moc kulove a take velikosti dle meho moc neodpovidalo. Chtel jsem se Vas proto zeptat v cem by mohla byt pricina meho neuspechu? Je na vine mesic v puli, nebo poulicni lampa, nebo to, ze jsem pozoroval ve stoje, s hlavou zaklonenou k zenitu, bez stativu? Zde si dovolim poznamenat, ze jsem se naucil triedr drzet velmi klidne bez vyrazneho chveni. A nebo je to zkratka nekde mezi zemi a dalekohledem, tedy moje blbost? Stale vybiram prvni dalekohled a jelikoz bych rad cestovni pristroj uvazuji o 125 - 150 SCT nebo Mak. Nebude vsak tento prumer maly, kdyz budu v 50% pozorovat z vyse uvedeneho mista? Diky za nazory, rady, komenty, postrehy, za vse budu rad. Vsem preju lepsi nebe a ne ten humus co ted lita nad Prahou:-).

Jestli trosku ovladas anglictinu, stahni si ode me vyborne knizky Binocular Handbook a Novice Handbook, jsou pro zacatecnika skvele, sam je pouzivam.
Hodil jsem je na rapidshare, muzes je stahnout pres free download pripadne, pokud mas na rapidu ucet, pres premium download...

http://rapidshare.com/files/39893936/IF ... ndbook.pdf
http://rapidshare.com/files/39895881/IF ... ndbook.pdf
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Mlicko
Příspěvky: 123
Registrován: 22. 08. 2006, 07:09

moje prvni pozorovani

#28

Příspěvek od Mlicko »

ladis napsal:


Jestli trosku ovladas anglictinu, stahni si ode me vyborne knizky Binocular Handbook a Novice Handbook, jsou pro zacatecnika skvele, sam je pouzivam.
Hodil jsem je na rapidshare, muzes je stahnout pres free download pripadne, pokud mas na rapidu ucet, pres premium download...

http://rapidshare.com/files/39893936/IF ... ndbook.pdf
http://rapidshare.com/files/39895881/IF ... ndbook.pdf
Když už vidím ty odkazy, tak před dvěma lety se tu probíraly a dokonce s tím, že by možná mohl někdo udělat český překlad. Literatura je to dobrá, tak by mě zajímalo, jestli to nějak dopadlo, nebo jestli se do toho mám pustit. Původní povídání je zde:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1113552374

a ještě pro nadšence, jež se zde jistě dají očekávat, (vzhledem k malé dostupnosti free RapidSharu) zopakuji odkazy na stále funkční odkazy na původním umístění i včetně Messiera:

http://www.minds.may.ie/~astro2/IFASDat ... ndbook.pdf
http://www.minds.may.ie/~astro2/IFASDat ... ndbook.pdf
http://www.minds.may.ie/~astro2/IFASDat ... ndbook.pdf

Snad to někomu pomůže, taky jsem to musel hledat jinde.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

moje prvni pozorovani

#29

Příspěvek od ladis »

Mlicko napsal:

Když už vidím ty odkazy, tak před dvěma lety se tu probíraly a dokonce s tím, že by možná mohl někdo udělat český překlad. Literatura je to dobrá, tak by mě zajímalo, jestli to nějak dopadlo, nebo jestli se do toho mám pustit. Původní povídání je zde:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1113552374

a ještě pro nadšence, jež se zde jistě dají očekávat, (vzhledem k malé dostupnosti free RapidSharu) zopakuji odkazy na stále funkční odkazy na původním umístění i včetně Messiera:

http://www.minds.may.ie/~astro2/IFASDat ... ndbook.pdf
http://www.minds.may.ie/~astro2/IFASDat ... ndbook.pdf
http://www.minds.may.ie/~astro2/IFASDat ... ndbook.pdf

Snad to někomu pomůže, taky jsem to musel hledat jinde.

dik za doplneni!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Pawlos
Příspěvky: 4
Registrován: 24. 04. 2007, 04:57

moje prvni pozorovani

#30

Příspěvek od Pawlos »

Diky vsem moc za prispevky.

to michal.b - pozoroval jsem z vesnice jmenem Semice cca 25km vychodne od Prahy. Nedokazu posoudit, jak moc oci byly adaptovane na tmu. Aby na me nesvitil mesic, tak jsem zalezl za barak, ale je tam cca 70m daleko poulicni lampa. Pozoroval jsem skoro hodinu takze oci na tmu snad adaptovane byly. Zatim jsem ji videl jenom na obrazcich, vim, ze to nelze srovnavat, ocekaval jsem, ze uvidim nejaky mlhavy oblacek.

to ladis - ano uvedomuju si, ze pozorovaci podminky v mem miste nejsou idealni, nadmorska vyska je pouhych 185m n m (proste Polabi) a hvezdy blikaji, coz neni zrovna idealni. Mam ale hromadu pribuznych cca 20km od Jablonce nad Nisou, tam uz je nadmorska vyska skoro 600m a nebe podstatne temnejsi:-). Diky za ty odkazy, urcite se na ne podivam.

to Martin Vyskocil - chlape, Ty jsi na to nejspis kapnul. Jak jsem psal vyse, ocekaval jsem oblacek, ale zapomnel, ze dalekohled zvetsuje jen 7x. Nemam tucha jak velka M13 je, tudiz me nenapadlo, ze bych mohl videt jenom rozmazanou hvezu. Po precteni Tveho prispevku jsem si uvedomil, ze jsem hvezdu s urcitym flickem okolo videl zhruba nekde v miste, kde by ta kulovka mela byt. Nevenoval jsem ji ale pozornost a porad hledal vetsi flek. Kruci, uz aby vitr odfouknul mraky hned letim s dalekohledem ven:-). Panice urcite nepropadnu:-) a na oblohu jen tak jsem koukal doposud, tak jsem si rikal, koukej tam uz neco najit:-).

to hamr - o M13 jsem si cetl prave tady na foru a take na spouste zahranicnich stranek se o ni pise, ze je moc pekna a pozorovatelna i malym dalekohledem. V tomto rocnim obdobi je navic vysoko na obloze proto jsem si ji vybral jako prvni cil.
Me uz to chytlo davno, dokonce jsem chtel byt profesionalnim astronomem, lec po dvou letech na matematicko-fyzikalni jsem tento ustav opustil pro nedostatek matematickeho talentu:-), ale stejne uz tenkrat jsem si rekl, ze si poradnej dalekohled jednou poridim :-).

to Habl - diky za ty udaje o hvezdnych velikostech a uhlovych rozmerech. Co se hvezdnych velikosti tyce, dost jsem ten triedr podcenil a vytisknul jsem si mapku s hvezdami max 6mag. Pak jsem se divil, ze mam tech hvezd ve zornem poli mnohem vic nez na mapce.
Odpovědět