Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#16

Příspěvek od Myzer »

honza42 napsal: Já bych ještě reagoval na úvodní příspěvek.

Myzera osobně neznám, ale znám jeho příspěvky a je zřejmé, že i když se snažím o pozorování duchařských DSO už léta různými prostředky, na to co on vidí, nemám a dost to obdivuju.

Na druhou stranu mi prostě nevyhovuje formát reportů, které píše (a dělá to třeba i Pavuk a další podobní jedinci obdaření CCD čipy v oku) - jsou v tom schované úžasné věci, které bych chtěl vědět, ale je to straaašlivě dlouhé a nepřehledné. Nechtěli byste to někdy pro nás smrtelníky sepsat torchu přehledněji - a především po objektech?  

Jasně, je to otázka vkusu, ale mě prostě tahle vyprávění o propozorovaných nocích nebaví a ty komentáře okolo mě nezajímají - na druhou stranu mě extrémě zajímá, co se na jednotlivých věcech dá vidět, ale je to velice těžké z toho vytáhnout, zvlášť když je to rozházené mezi různé noci. K nepřehlednosti pro mě přispívá i slovenština - sice všemu rozumím, ale nedokážu po ní letět očima a vybírat jako u češtiny nebo angličtiny.
Na AF neprispievam uz skoro rok, avsak obcas urobim vynimku a reagujem ked som v texte spomenuty, pripadne ked mi to niekto oznami. Som celkom rad, ze sa tu aktivita pozorovania za posledny cas zvysila, co je vidiet aj na prispevkoch prevazne pocas novu Mesiaca. Este ked som sem prispieval ja, tak som vlastne skoro ani nemal s kym komunikovat. :)

Urcite ta potesim, momentalne pracujeme (ja, Dominik, Pavuk, Cassi) na strankach, ktore by mali byt akymsi deep-sky atlasom, struktura jednoducha - rozdelene podla suhvezdi a jednotlive DSO v suhvezdiach. Sucastou by malo byt aj vyhladavanie v dynamickom rozsahu podla roznych kriterii (napr. challenge objekty, galaxie v jedn. suhvezdiach, atd.). Texty prevazne moje (rozne zdroje, Night Sky Observers Guide, atd.) doplnene tiez o nase pozorovania, doplnene linkami, atd. Kto by chcel s editaciou pomoct je urcite vitany, po prideleni prav je to velmi jednoduche robit (cez dokuwiki system, podobne ako pisanie prispevku na forum :)). Tiez by som potreboval nejake fotky k tomu (samozrejme s uvedenim autora), asi na to zalozim novu temu, zatial mozem pouzivat iba DSS a niektore z wikipedie, ktore maju volne prava, prevazne z NASA. Bude to pekne dielo a konecne nejake komplexne deep-sky stranky, ktore u nas totalne absentuju. Do MHV by sa to vsetko malo objavit na portali www.8mag.net
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#17

Příspěvek od stana »

Jsem si tvůj příspěvek hned na začátku se zájmem přečetl..
A se slovenštinou nemám žádný problém..Ono když mám na jednom slovenském fóru přes 12 tis. příspěvků, tak proč taky!
:D
Jen ta obloha v mých místních podmínkách je dost tragická.. :-/
Teda až na občasné výlety mimo město.
P.S. Pak jsem dejte prosím link na vaše pozorování a komentáře z něj! Dík!
8)
Pardon za trochu spamu... :P
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#18

Příspěvek od Myzer »

stana napsal: P.S. Pak jsem dejte prosím link na vaše pozorování a komentáře z něj!
OK vecer mozem o tom zalozit temu a uvolnit tam jednu stranku ako ukazku, budem rad za nazory a pripomienky, ktore povedu k celkovemu zlepseniu.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#19

Příspěvek od MMys »

Myzer napsal:
... Tiez by som potreboval nejake fotky k tomu (samozrejme s uvedenim autora), asi na to zalozim novu temu, zatial mozem pouzivat iba DSS a niektore z wikipedie, ktore maju volne prava, prevazne z NASA. Bude to pekne dielo a konecne nejake komplexne deep-sky stranky, ktore u nas totalne absentuju. Do MHV by sa to vsetko malo objavit na portali www.8mag.net
Ahoj,
když už jsi tady na to narazil, tak můžeš s klidným použít jakoukoli z mých fotografií.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět