Barevný vesmír

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Barevný vesmír

#1

Příspěvek od Sasa3 »

Zakládám tohle vlákno, kde bych byl rád, kdyby se tu objevovaly vaše zajímavé pozorování barvy u DSO objektů. Vnímání barvy je samozřejmě silně individuální, navíc může být hodně ovlivněné stavem atmosféry, případně dalekohledem a okuláry. Za sebe můžu říct, že mě vždy potěší, když vnímám DSO barevně - na základě mé zkušenosti bych řekl, že barevné vnímání je opět něco, čemu se člověk pozorováním učí. Nejčastěji jsou to, samozřejmě kromě dvojhvězd, jasnější hvězdy v otevřených hvězdokupách (moc hezcí jsou oranžový obři v kontrastu s namodralým svitem většiny členů hvězdokupy). Barva je k vidění také u planetárních mlhovin, ale překvapení nejsou vyloučena ani u jiných objektů.

Zrovna včerejší noc byla v tomhle ohledu výjimečná. I volným okem bylo vidět, že barvy hvězd jsou sytější než obvykle. Po kresbě Jupitera jsem ještě jen chvíli koukal 63mm Telementorem při zvětšení 16x (ATC 53mm Plossl) do Lyry a Herkula, kde byla čistá díra mezi mraky. Například barevný kontrast u delta12 Lyrae byl mnohem větší, než normálně. Dokonce se mi zdálo, že jsou zbarvené do světle modra i slabší členové hvězdokupy Stephenson 1. Byla tam však i jedna naoranžovělá (teď koukám na snímky hvězdokupy a opravdu nevymyslel jsi si to, šlo o rudého obra KOIII, V=8.7 s barevným indexem 1.02, hvězda má katalogové označení BD+36 3312). Takže i u tak slabé hvězdy se dalo včerejší noc vykoukat v tak malém zvětšení barvu.

Úplně úchvatný byl pak pohled na M13 při 16x. Ostatně proto jsem založil tohle vlákno. Hvězdokupa byla totiž světle namodralá! Ne tak moc, jako blízká světle modrá hvězda, ale přece jen. Nikdy před tím jsem barvu M13 nevnímal. Možná to bylo taky tím, že jsem neměl venku červené světlo a svítil jsem si při psaná poznámek bílým LCD světlem mobilu. Každopádně to byl pěkný zážitek. Zajímalo by mě, jestli jste u M13 taky někdy pozorovali barvu.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Barevný vesmír

#2

Příspěvek od Lvíčátko »

Tak zcela jednoznačně si myslím, že nejkrásnější dvojhvězdou pro malé dalekohledy je Albireo. Zná ho skoro každý a viděl ho skoro každý a na rovinou - když jste ho viděli poprvé, tak vás to muselo uchvátit. Mě osobně uchvátil tolik, že jsem se do astronomie pořádně zažral a zamiloval (ovšem nebyl to jediný objekt).

Dál je nádherná hvězda Aldebaran v Hyádách, která září krásnou oranžovou.

A poslední, pro mě legendární barevný cíl - Betelgeuse, ten velmi jasný a sytý bod taky zapůsobí.
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Barevný vesmír

#3

Příspěvek od Michal1 »

Barevné jsou některé planetární mlhoviny. Zrovna nedávno jsem pozoroval NGC 6572 v Hadonošovi. Dlouho jsem přemýšlel, k čemu bych barvu přirovnal a nenapadlo mě nic lepšího než bazénová. Taková světle modrá s nádechem dozelena, asi takto.

Nejslabší hvězda, u níž pouhým okem vnímám trochu nějakou barvu je mí Cephei, zřejmě proto, že je její barva velmi výrazná.

Barvy u M13 jsem si nikdy nevšiml. Vnímám ji jako špinavě světle žlutou stejně jako třeba M31 nebo jiné jasnější DSO, ale tomu nepřikládám žádnou spojitost s realitou. Kdybych náhodou barvu u M13 zaznamenal, pak nevím, jak bych se přesvědčil, že se mi to nezdá. Možná okamžitým porovnáním s jinou kulovkou, u které bych zaznamenal jinou barvu. Barvy se lépe detekují porovnáním dvou blízkých objektů, pak lze třeba říci, že jedna hvězda je modřejší než sousední. Možná opravdu stojí za to experimentovat se svícením si bílým světlem, když mám v úmyslu pozorovat barvy. Nebo třeba zamontovat do okulárového výtahu bílou diodku, jako to mám v Planetoskopu. Jestli si vzpomenu, tak to u M13 vyzkouším.

Pozorování barev někdy klame. Záleží na tom, jakou barvu má okolí pozorovaného objektu. Zřejmě se také mění spektrální citlivost oka během noci (Purkyňův jev?). Tento víkend jsem třeba byl za svítání překvapen jasnou namodralou hvězdou nad západním obzorem. Až když jsem na světlé obloze rozpoznal okolní hvězdy, zjistil jsem, že to byl Arcturus! Přitom jindy ho jasně vidím jako oranžový, zvláště za soumraku. Stejně tak v létě pravidelně vídám v druhé polovině noci Vegu okem jako žlutou. Mlhovinu u Merope v dalekohledu také vnímám díky blízkosti jasných modrých hvězd jako modrou, i když vím, že barvu tak slabého objektu vidět nemohu.

Zrovna, když jsem na neděli pozoroval, napadlo mě že bych si mohl pořídit kolo s RGB filtry, abych u DSO mohl poznat barvu, i když ji nemohu vidět přímo. Moje myšlenky rozepíšu v jiném vlákně, pokud bude čas. Zatím mám jen UHC filtr, kterým jsem zkoušel pozorovat jádro galaxie M94, jestli se v ní náhodou nezvýrazní její mlhoviny. Naopak, některé struktury zmizeli, z čehož usuzuji, že ty struktury nebyly mlhoviny. Střed galaxie se zdál být s filtrem koncentrovanější.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Barevný vesmír

#4

Příspěvek od majklus »

Nejbarevnější nehvězdný objekt, který jsem viděl, byla NGC 7662. V rozporu s jejím názvem jsem jí viděl spíše jako zelenou... Párkrát se mi povedlo zahlídnout barevný odstín u M27 s malým zvětšením (0.3D), taktéž takový akvamarín. Barevný vjem vždy po nějaké době zmizel.
U kulovek mě vůbec nenapadlo po náznaku barvy pátrat, až budu pod tmavší oblohou, tak to určitě zkusím. Jsem ale mírně skeptický... :-)
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Barevný vesmír

#5

Příspěvek od Artaban »

NGC 7662 má v R172 nepatrně nádech modrozelený a třeba NGC 2392 (Eskymák) taky.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Barevný vesmír

#6

Příspěvek od Michal1 »

Navnaděn Sašovým příspěvkem jsem se te teď díval na M13 Planetoskopem. Fakt žádnou barvu jsem neviděl. Když jsem zapnul osvětlení, hvězdokupa zmizela úplně. Možná nemám tak dobrý barvocit. Určitě bych byl rád, kdyby se do tohoto vlákna přispívalo. Třeba by pak mohl člověk zkoušet podle zkušeností ostatních těžší a těžší objekty a vycvičit si oko pro detekci barvy slabého světla.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Barevný vesmír

#7

Příspěvek od Sasa3 »

Ja jsem si zase znovu precetl kapitoly o M13 a M5 v O'Mearove knize. Tvrdi, ze u M13 vidi v 100mm jadro nazloutle a halo domodra. U M5, je to podobne, tam ma dokonce poznamku, ze videt barvu je v tomto pripade snadne.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Barevný vesmír

#8

Příspěvek od Sasa3 »

Michal1 píše:Navnaděn Sašovým příspěvkem jsem se te teď díval na M13 Planetoskopem. Fakt žádnou barvu jsem neviděl. Když jsem zapnul osvětlení, hvězdokupa zmizela úplně. Možná nemám tak dobrý barvocit. Určitě bych byl rád, kdyby se do tohoto vlákna přispívalo. Třeba by pak mohl člověk zkoušet podle zkušeností ostatních těžší a těžší objekty a vycvičit si oko pro detekci barvy slabého světla.
Ja jsem to s tim bilym svetlem nemyslel tak, ze ma clovek pozorovat DSO pri osvetleni. Mel jsem to jako poznamku, ze jsem pred tim, ze nez jsem kouknul na M13 pouzival bily LED display pri kresbe Jupitera a psani poznamek a ne standardni cervenou barvu a ze to mohl byt jeden z duvodu, proc mi M13 prisla barevna.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Barevný vesmír

#9

Příspěvek od 4Brunco »

Casto sa mi stalo ked som nieco videl farebne a moja zena to farebne videla tiez ale ostatni spolupozorovatelia mi tvrdili ze tam ziadna farba nieje.
Typicky priklad je M42, v dalekohladoch nad 120mm so spravnym okularom(nizsie zvacsenie, dobra trasmisia/antireflex) a slusnou oblohou vidim okraj vnutra hmloviny do ruzova (jemne). Je celkom znacny farebny rozdiel oproti bocnym "kridlam" ktore sa javia strieborne ale aj priame okolie trapezu, ktre sa javi tiez bezfarene.
Dalej planetrka NGC7662 Modra snehova gula v nizsom zvacsni je vylozene modra.
NGC6543 - Macacie oko, krasne zelena aj v stredom zvacseni su tam naznaky farby.
Pri gulovkach som si ale farbu nikdy nevsimol, ale pri mnohych otvorenych hviezdokopach je velmi pekne ked modre hviezdy striedaju cervene, zial uz si nepamentam konkretne aale vsimol som si to pri niekolkych.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Barevný vesmír

#10

Příspěvek od Sasa3 »

Pridam par poslednich zkusenosti z dovolene na Kvilde. Do auta se k lyzim vesel jeste maly Takahashi FOA60 (a montaz Telementoru). Pri 13x (40mm okular) byla centralni cast M31 zretelne nazloutla, v samotnem stelarnim jadre se do toho michaly jeste odstiny fialove. U M42 me zase ta centralni jasna cast kolem Trapezu prisla temer bila s jemnym svetle modrym nadechem, jen velmi mirne do zelena.

Uz samotnyma ocima barvy hvezd byly uplne nekde jinde nez od nas z Rican. Uz dlouho jsem nevidel Betelgeuze a Aldebarana takhle syte oranzove az cervene. Dokonce i Sirius byl jemne namodraly.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Zelvak
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 10. 2018, 21:49
Věk: 31

Re: Barevný vesmír

#11

Příspěvek od Zelvak »

Ahoj,

s kolegou jsme si při jednom pozorování všimli, že v jeho dobsonu 250tce je M42 vidět "do modrozelena". V mém newtonu 130tce, který stál hned vedle, jsem to tak neviděli. Udělali jsme i test a oba jsme použili stejný okulár (Celestron OMNI 32 mm, a potom základní Sky-Watcher 25 mm).

Když jsme pak navštívili místní hvězdárnu a mimochodem se na to zeptali, tak nám s úsměvem odpověděli, že jsme si to vsugerovali. Teď nevíme, jestli to není jen vada v kolegovo dalekohledu :D
SW 130PDS, Pentacon 135mm, EQ-5,
ZWO ASI 120 MM-S, QHY 5 III 485C, Fujifilm X-T100
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Barevný vesmír

#12

Příspěvek od Artaban »

V dalekohledu typu Newton to nebude. Okuláry možná trochu. Spíš myslím, že to tak mohlo být opravdu vidět. Taky ale záleží na průzračnosti a výšce objektu nad obzorem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Barevný vesmír

#13

Příspěvek od rys »

Zdravím, taky vidím M42 kolem trapézu v N250tce s Delosem 14mm zv. 85x modrozeleně, a to dost výrazně. Ale co mě mile překvapilo, že ji vidím modrozeleně i v novém ED72 Evostaru s Panoptikem 24mm zv. 17,5x.A vidím i trapéz. Což jsem v SW 80x400 neviděl.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Barevný vesmír

#14

Příspěvek od Sasa3 »

Zelvak píše:Ahoj,

s kolegou jsme si při jednom pozorování všimli, že v jeho dobsonu 250tce je M42 vidět "do modrozelena". V mém newtonu 130tce, který stál hned vedle, jsem to tak neviděli. Udělali jsme i test a oba jsme použili stejný okulár (Celestron OMNI 32 mm, a potom základní Sky-Watcher 25 mm).

Když jsme pak navštívili místní hvězdárnu a mimochodem se na to zeptali, tak nám s úsměvem odpověděli, že jsme si to vsugerovali. Teď nevíme, jestli to není jen vada v kolegovo dalekohledu :D
M42 byla pro me prvni prekvapeni, co se tyce barvy. Pozoroval jsem ji nad stokrat (ve skutecnosti je to spis jen nekolik desitek pozorovani). Ovsem dodnes nezapomenu pozorovani skrz Newton 250/1600. Mel jsem tehdy k dispozici (relativne) novy Panoptic 27mm (zvetseni 59x, vystupni pupila 4.2mm). Udavam vystupni pupilu, ta je totiz dulezitejsi pro vnimani barvy nez pouzite zvetseni. Tu noc jsem jeste testoval na dalekohledu zapujceny 2" okular (tusim nejaky SWAN nebo neco takoveho) a 2" UHC filtr. Tenhle okular se nedal s Panoptikem vubec srovnat. Hvezdy byly mnohem vic rozmazle, a kdyz jsem se podival pres UHC filtr, kazda z nich byla barevna dvojhvezda. Zpet ale k barve. Tu noc jsem si vsimnul, ze ta jasnejsi cast (ja ji rikam busta kone) byla mirne do modra (az modrozelena), coz souhlasi s tvym pozorovanim. Navic se podel hrany krku tahla oranzova linie. Z vnejsi strany byla cervena a pak jako duha prechazela do jasne casti mlhoviny do oranzove a zluto-oranzove barvy. Byl jsem naprosto prekvapen, tohle jsem necekal. Zavolal jsem Janu, aby se taky podivala. Barevnou "duhu" videla taky.

Navic, tohle jsem si mohl tezko vsugerovat. Na naproste vetsine snimku M42 je tahle cast mlhoviny silne preexponovana. Trvalo mi nejaky cas nez jsem nasel snimek, ktery me pozorovani potvrdil. Zkuste se podivat na astrofotky.cz, na vetsine z nich tuhle barevnou linku nenajdete. Nejlepe visualnimu vjemu odpovida asi tenhle snimek Jana Placheho

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=M ... 603567.jpg

O tom, jestli lze u M42 videt barvu se vedou vasnive spory i mezi zapalenymi pozorovateli DSO. Souhlasim s Michalem1, barva je visualne osidna, zalezi na kontextu. Napr. kdyz jsem sundal onen 2" UHC filtr, tak jsem videl vsechny hvezdy barevne jeste nekolik desitek sekund, nez se s tim mozek vyrovnal. Vnimani barvy je silne individualni. Posledni dobou jsem kreslil nekolik otevrenych hvezdokup (M41, M48 a M50). Zaznamenal jsem v nich par nacervenalych hvezd. Jak jsem predevcirem zjistil, tak zrovna k temhle hvezdam ma O'Meara docela peknou diskusi ve sve knize Messier (Deep Sky Companion). Jednu hvezdu, kterou jsem zretelne zaznamenal, a videli ji i jiny nacervenalou, jako barevnou nevidel, i kdyz se snazil. Ostatni ano. Moje zkusenost je, ze viditelnost barev silne ovlivnuje atmosfera. Nektere noci jsou lepsi, jine horsi (barevnou linku jsem v M42 uz nikdy nevidel). Na Kvilde to bylo jeste mnohem lepsi nez z Rican, asi diky nadmorske vysce. Jak jsem psal, uz pouhym okem byly hvezdy hodne barevne. Pozoroval jsem i M41, kterou jsem dva dny pred tim kreslil z Rican

https://www.fzu.cz/~kupco/astro/www_den ... 190223.jpg

Krome tech dvou oranzovych hvezd ve hvezdokupe jsem videl nekolik dalsich nacervenalych. Nemel jsem u sebe poznamkovy blok, tak jsem si zapamatoval aspon jednu (ta stredne jasna hvezda jizne od namodrale jasne hvezdy SE od hvezdokupy).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Barevný vesmír

#15

Příspěvek od Michal1 »

Své první pozorování barev v M42 jsem popsal tady:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?p=39120#p39120

Od té doby jsem zkoušel barvu vypozorovat mnohokrát a snad vždy se to podařilo. Chce to ale trochu soustředění. Na pozorovacích podmínkách zřejmě nezáleží, během toho prvního pozorování byly opravdu hrozné.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Odpovědět