Podzimní a zimní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Podzimní a zimní pozorování

#61

Příspěvek od MilAN »

dvader píše: Ale vzhledem k tomu, že se řešil subjektivní pocit jeho přínosu, jsem to napsal tak, jak to laicky a subjektivně vypadá - nejsme v sekci pro začátečníky a všichni (doufám) princip UHC znají.
.
Byl bych rád , kdybys mohl mít pravdu. Ale potom by se tu tahle diskuse přeci vůbec nevedla, protože to je opravdu jasné. Tedy tady a současně ještě v několika vláknech.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: Podzimní a zimní pozorování

#62

Příspěvek od kavka »

stana píše:Zkoumám subjektivní účinnost UHC Astronomik na M1 na městsko-zahradní obloze a nic moc na tento objekt teda nepomáhá..S filtrem ztmavne sice pozadí, ale stejnou měrou i objekt sám. :-/
/Při zv.115 a 187 x/
Mně se na M1 také neosvědčil. Zato na Ngc 7000 - Severní Amerika ano. Bez něj v ED 80/600 nic, s ním jsem ji viděl prvně v životě. Právě tak na Helix.
Jiné detaily ukáže také v M 42.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Podzimní a zimní pozorování

#63

Příspěvek od Tharos »

MMys píše:Snad nebudu moc off-topic, když ještě vložím snímek, ukazující místo našeho včerejšího pozorování z pospisu výše.
Tak tahle fotka se mi opravdu moc líbí, dýchá z ní skvělá mrazivá atmosféra :). Nevím, jestli jsi ji sem vkládal jako čistě dokumentační, anebo i jako náladovku - u mě má úspěch i jako ta umělečtější varianta :). Podle námrazy na těch stromech to tipuji na v posledních nocích oblíbených -10°C ;).
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Re: Podzimní a zimní pozorování

#64

Příspěvek od grajda »

Ale trocha světla u obzoru, jak MMys psal v reportu, tam vidět je. Ale i tak by jsem se rád někdy na nějaký takový místo mrknul. Klidně i autobusem s lídlskopem v báglu a karkoschkem v kapci. ;D
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Re: Podzimní a zimní pozorování

#65

Příspěvek od stana »

To se to pozoruje..Se čtyřkilem a ještě na takovém fleku.. ;D ;)
Teď jsem na zahradě aspoň něco viděl, ale nic nového a níž nad obzorem naprosto o ničem se o něco pokoušet, jak je to utopené v rudé záři..Navíc jsem zmrzlý jak nevím co a ještě jsem 15 minut fénem na plné turbo odstraňoval ledový škraloup z tubusu..Ještě jsem chtěl kuknut na nějakou galaxii ve Velkém voze, ale pak si říkám, že to nechám na jaro..Naco zmrzat, že..
P.S. Fén, ať si říká kdo chce co chce, je v tomto počasí jediné nenáročné a naprosto funkční řešení na omzlou či orosenou optiku a strčený chvilkama za bundu je taky skvělý!! :D
P.S. Eskymák, Orion, Malá činka, 1 x Galaxie ve Velrybě, Galaxie v Andromedě a Pegasovi, Galaxie v Trojůhelníku a M 1, Chí a Há Persei a to je asi vše co jsem už po paměti našel..Vše jsou to objekty, které jsou trošku rozumně vysoko a dají se ve městě pozorovat..
P.S. Eskymák a UHC dělá asi to, že centrální hvězda zmizí a tak nějak se zapojí do svítící mlhoviny, podobně jako jsem to subjektivně viděl u kočičího oka..Prostě s UHC se žádné blikání nekoná..Takže UHC je asi přínosem!  ;)
No, asi by bylo přesnější říct, že UHC samotnou hvězdu utlumí a obálka vyleze..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
shimoda
Příspěvky: 105
Registrován: 17. 12. 2007, 02:00

Re: Podzimní a zimní pozorování

#66

Příspěvek od shimoda »

To si teda dobrej,žes vydržel pozorovat tolik objektů,já kouk na Venuši,pak M42,pokus o M1 a už jsem měl co dělat,abych to vůbec při -11 zabalil.Zkusim ten fén pod bundu ;D
SCT Celestron C6S 150/1500 , montáž EQ-5 , Triedr Bresser 10X50
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Re: Podzimní a zimní pozorování

#67

Příspěvek od Regulus »

Když už jsme u těch fénů a zimy...Já v poslední studené době taky něco odpozoroval, vydržel jsem to asi 2h, pohled na mé EDčko mě pak celkem překvapil (ale objektiv se držel) :D

Obrázek
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Re: Podzimní a zimní pozorování

#68

Příspěvek od stana »

shimoda píše:To si teda dobrej,žes vydržel pozorovat tolik objektů,já kouk na Venuši,pak M42,pokus o M1 a už jsem měl co dělat,abych to vůbec při -11 zabalil.Zkusim ten fén pod bundu ;D
No, ale v jednom zátahu to nebylo..Jsem si asi 3 x odskočil dom do tepla..Po návratu oddekloval bojler, trochu ofoukl hledáček, sekundár a okuláry a jelo se dál..
;D :D

P.S. Toš ať nám to nadšení v příštím roce vydrží, taky zdraví a trochu té jasné oblohy...
;) 8)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#69

Příspěvek od Sasa3 »

Včera jsem mezi fotografováním občas vybíhal ven abych otestoval nový okulár Panoptik 19mm (od Ježíška) a CLS filtr. Obloha, alespoň v zenitu byla na Říčanské poměry relativně slušná (tzn. tmavá a mhv kolem 5.5). Předně k filtru, nemám pocit, že by vykonával kodvíjakou službu. Na galaxie (M31 a M33) moc nepomáhal (ani jsem to moc nečekal), ale ani v případě mlhovin to nebylo nic moc. Např. pohled na M42 byl daleho hezčí bez filtru. V těch nejjasnějších částech bylo bez filtru vidět mnohem víc detailů než přes CLS. Asi je průměr 150mm málo na takový filtr.

    Panoptic 19mm kreslí, alespoň ve středu zorného pole, velmi pěkně. Ale už tak od poloviny zorného pole je v mém Newtonu o světelnosti F/5 patrná koma. Nejhezčí pohledy asi byly na otevřené hvězdokupy. Pak jsem zkoušel jen tak ze srandy různé objekty, které jsou blízko sebe. Jestli se mi vlezou do zorného pole (19mm je moje nejdelší ohnisko). Nejpěknější byly asi M81+M82 s NGC 3077 a M97+M108. Taky jsem zkoušel pár bezejmenných galaxií. Většinou jsem nic neviděl, ale narazil jsem na jednu relativně jasnou a velkou: NGC 3184 ve Velké Medvědici. Doporučuji pro majitele větších dalekohledů.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Re: Podzimní a zimní pozorování

#70

Příspěvek od stana »

Zkus tuto! Je "poměrně zřetelná" a dobře se hledá.
Galaxie
NGC 404
Souhvězdí: Andromeda
Rozměr:   4.4'  
Magnituda: 10.10
Jasnost povrchu: 13.06
;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Podzimní a zimní pozorování

#71

Příspěvek od MilAN »

to Sasa 3:  CLS filtr užiješ při focení, na vizuální je takřka  bez významu.Aniv malém, ani velkém dalekohledu
A výhoda kvalitního okuláru je i v tom, že každému ukáže, jak vlastně vypadá koma, o které před tím tvrdil, že ho neruší ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#72

Příspěvek od Sasa3 »

MilAN píše:to Sasa 3:  CLS filtr užiješ při focení, na vizuální je takřka  bez významu.Aniv malém, ani velkém dalekohledu
A výhoda kvalitního okuláru je i v tom, že každému ukáže, jak vlastně vypadá koma, o které před tím tvrdil, že ho neruší ;D
Já si ten CLS pořídil hlavně na focení. Ale myslel jsem, že ale aspoň trochu pomůže i při vizuálním pozorování z města.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Podzimní a zimní pozorování

#73

Příspěvek od ladis »

Prave jsem se vratil z mrazu  ;)

Dnesni noc byla luxusni. Nikoliv pruzracnosti a temnou oblohou (SQM-L na Tabore u Jicina jen kolem 21.0), ale mnozstvim objektu, ktere se mi podarilo videt behem dvou hodin.

Jelikoz jsem se od vcerejska tesil na galaxie, mel jsem dnes v planu pozorovat galaxie ve Vir, Leo, Com. Dal jsem si budik na 2:45, ve 3:00 se vykopal z postele a jel smer Tabor. Za 15 minut jsem byl na stanovisti, to jiz tam byli kluci z Liberce (ladin, Cassi, HonzaS).

Vybalil jsem dobsona, vytahl mapky a zacal jeste napul v polospanku bloumat po Vir. Po par minutach jsem se zorientoval v mnozstvi galaxii a postupne projizdel jak ty zname (Mka), tak i slaba NGC. Naprosto famozni a uchvatny pohled byl na markarianuv retizek galaxii ve Vir. Galaxie doslova zarily, nejlepe byly videt pri zvetseni 80x, kdy ztmavlo pozadi a znacne stoupl kontrast mezi galaxiemi a pozadim. Navic byly videt detaily - sem tam prachove pasy, nadherne tvar galaxii.
Detekoval jsem vsech 12 hlavnich galaxii markarianova retizku, vcetne NGC4413 a 4387. Galaxie byly videt pohromade, tvorily skutecne retizek stoceny jakoby do krivky "U", ovsem natazene. Tezko popsat tu krasu, to se musi proste videt!

V dobsonu 200/1200 jsem markarianuv retizek galaxii videl zhruba takto (ve skutecnosti jsem lepe videl tvary galaxii):
Obrázek

Velmi dlouho jsem si uzival doslova glaxijni ZOO, pote jsem projizdel dale souhvezdi Vir a kochal se tou nadherou, kterou mi zimni obloha ukazala!

Pote jsem si vychutnaval Saturna s mesicky v jedne rovine, byly videt i atmosfericke pasy.

Nasledovaly galaxie ve Lvu, krome obligatnich vypalovacek M65/66/95/96/105, NGC 3628 jsem se soustredil i na slabsi NGC, kterych jsem videl mozna k deseti (NGC3412, 3377, 3367 ad.). Jasnejsi ukazaly svuj tvar, casto i slabe strukturu prachoveho pasu.

Nenechal jsem si ujit prekrasny pohled na Sombrero pod "uckem" Panny, viditelny kontrastni prachovy pas.

Nasledujici cca minuta trackovani ISS pri zvetseni 80x, kdy jsem videl rozevrene solarni panely stanice, byla jiz tresnicka na dortu. Jako slehacku jsem si vychutnal silny roj meteoru, chvilemi az nekolik behem par vterin.

Dve hodiny utekly jak Saturn ze zorneho pole dobsona a prislo svitani. Krasnou "fejdujici" oblohou na vychode jsem se naposled pokochal a rychle domu do tepla.

Opravdu vydarena noc! Myslim, ze i kluci byli spokojeni.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Re: Podzimní a zimní pozorování

#74

Příspěvek od stana »

Dnes i na město dóst dobrá obloha a při pohledu na M82 kdybych neseděl, tak sednu na zadek tuplem!! Jasná výrazná nudle s těma přerušeníma v galaktickém pásu..Prostě SUPER a čučel jsem jak puk!!
Ve Lvu jsem sjížděl DSO-galaxie a napočítal jsem jich nejmíň šest a teda žádná duchařina, ale pěkné pokoukání! A na Sově jsem konečně viděl nebo spíš bokem vyšilhal ty oči!!
[smiley=thumbsup.gif]
Jak se dívám na oblačnost, tak jsem včera trefil "díru" v mracích..Zase je to o tom, že o půlnoci se člověk šteluje do betle a ze zvyku koukne z okna a hvězdy svítí..Tákže s výhodou dalekohledu v dosahu za domem je to rychlá akce a ty tři hodiny bylo krásně jasno..Když už jsem padal na hubu únavou a začal balit, tak se akorát zatáhlo..Tákže vyšlo to a klika! [smiley=vrolijk_26.gif]
/Jo a bez fénu bych byl namydlený..po 30 minutách hledáček slepý a rychle jsem ho ofoukl a sekundár a jelo se dál..Nějaké turbulence od teplého vzduchu z fénu trvají tak 30 sekund a pak zas Saturn jako testovací objekt ostrý jak břitva!! Spíš vadí držet ruku na tubusu takže radši do kapes a pokud možno nedýchat../
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Podzimní a zimní pozorování

#75

Příspěvek od ladis »

Kde Stano bydlis? Ptam se proto, ze nechapu, kde jsi vcera vzal jasne nebe!  :)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět