Podzimní a zimní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Re: Podzimní a zimní pozorování

#31

Příspěvek od stana »

MaG píše:Rosetta je v triedru 15x70 na tmavé obloze velmi hezké světlejší cosi okolo těch hvězd. V dobsonu 25cm pak zvláště s UHC jevila nejen ztmavení ve středu, ale hlavně světlé laloky a oblasti protkané tmavšími vlákny na okrajích. Některé části jsou jasnější, než jiné. Nevejde se do zorného pole ani 1/4 mlhoviny.
Áha! Já čekal od Rozety, že to bude vizuálně něco jako Slimák.. :-[
P.S. Dík za reakci.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
hroch

Re: Podzimní a zimní pozorování

#32

Příspěvek od hroch »

Rozeta je celkem dobrá na pokoukání i hledáčkem 10x50 (co je u SW dobsona) s přiloženým UHC filtrem.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Re: Podzimní a zimní pozorování

#33

Příspěvek od stana »

hroch píše:Rozeta je celkem dobrá na pokoukání i hledáčkem 10x50 (co je u SW dobsona) s přiloženým UHC filtrem.
Hledáček je 9 x 50 a stejně jsem viděl kulový..
Obrázek
Holt těžký život astroamatéra někde na hanácké nížině...
:-/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
hroch

Re: Podzimní a zimní pozorování

#34

Příspěvek od hroch »

Nevím jakou máš oblohu, ale určitě to s předřazeným UHCčkem zkus, my to pozorovali před rokem (nebo dvěma) od Hradce Králové a celkem to šlo.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Re: Podzimní a zimní pozorování

#35

Příspěvek od stana »

Miloš Hroch píše:Nevím jakou máš oblohu, ale určitě to s předřazeným UHCčkem zkus, my to pozorovali před rokem (nebo dvěma) od Hradce Králové a celkem to šlo.
Jsme předběžne domluvení s kolegou, že mezi svátkama pojedem do Klužínku! Tak snad klapne počasí..
Mimochodem, včera byl i v zahrado-městě vidět parádně Eskymák...
S UHC Filtrem při 187 x v Dobsonovi tříkile objekt, který bych přiřadil k propáleným objektům, co bych ukazoval naprostým amatérům! Ale jinak je to nevděčná role, páč stejně mají zafixováno, že tam uvidí něco jako na fotce po dlouhé expozici...Je to ale blbost a "našineč" je rád za těch pár fotonů, co mu to květák na krku vyhodnotí, že tak je bočním pohledem vidět v uvozovkách aspoň něco...
Holt se - la -  víí..
Ještě odpovím na otázku! Jakou mám oblohu?
....Místo teček doplň sprosté slovo.
Ale Klužínek je fakt kousek - 25 km a tam je obloha
.....Místo teček doplň slušné slovo..
;) :D
Je to holt bitva..A proto když už vážím to úsilí nasoukat bojler do auta a jet za slušnou oblohou, tak fén a prodlužovačku beru natuti sebou!! 8)
P.S. Ta kočka, co mám v aviku mi dnes poslala SMS-ku s přáním hezkého prožití svátků..  
Obrázek
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
honza42

Re: Podzimní a zimní pozorování

#36

Příspěvek od honza42 »

MaG píše:Rosetta je v triedru 15x70 na tmavé obloze velmi hezké světlejší cosi okolo těch hvězd. V dobsonu 25cm pak zvláště s UHC jevila nejen
Po v podstatě letitém boji s tímto objektem, který se dnes datuje již téměř 10 let zpátky jsem ji konečně nějak rozumě viděl právě v MaGově 15x70 na Jizerce.

Mám vždycky problém s mlhovinami v místech, kde je hodně hvězd, přesvědčit se že vidím nějakou mlhovinu a že se mi jen nemotají ty hvězdy okolo. Díky pevnému stativu jsem se mohl tímto triedrem dívat sloustředěně a hodně bokem a pak jsem jasně zaznamenal, jak mlhovina "září" v poměrně ohraničeném tvaru, lehce asymetricky vůči "žebříčkové" hvězdokupě uvnitř.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Podzimní a zimní pozorování

#37

Příspěvek od michal.b »

Na Rosetu jsem koukal vcera za vybornych, i kdyz ponekud zvlastnich podminek z Bezverova svoji 150kou, pri zv. 34x s UHC filtrem to byla skutecna lahudka. Mlhovina vyplnila cele zorne pole a struktura byla jak na fotce, fakt nekecam! Krasne byly videt tmave pasy rozdelujici mlhovinu na jednotlive casti.
Krome toho jsem omrknul M77, mlhoviny v Orionu, hvezdokupy v Jednorozci, Blizencich, Rakovi a Velkem psu, pro zpestreni jedinou poradnou zimni kulovku M79 a Hubbleovu promennou mlhovinu. Zadne poznamky ani kresby, jenom okukovani s nove prestavenym dalekohledem. Obcas jsem to prolozil merenim oblohy pomoci SQM, coz byl pravy ocistec, protoze jsem si k tomu musel sundat rukavice :P

Kupodivu, nemel jsem zadne problemy s namrzanim optiky, primar i sekundar vydrzely ciste celych 5 hodin i ve zcela otevrenem tubusu.
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Podzimní a zimní pozorování

#38

Příspěvek od ladin »

Nazdar michale, uz jsem cetl zapis na skyquality.com - gratuluju. Mate tam, narozdil od nas ze severu, vyborny podminky ! Zkus hlavu carodejnice.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Podzimní a zimní pozorování

#39

Příspěvek od michal.b »

Vcera byly ty podminky opravdu "divne" (ne ze by mi to vadilo :) ). Bezne mnohem vic sviti Plzen a "logisticka centra" na D5 lezici jiznim smerem. Jeste bych pochopil, kdyby ten opar, ktery svetla zjevne prikryl, zaroven zeslabil i vsechno ostatni, ale v pohode jsem videl hvezdy 5. magnitudy nekolik stupnu nad obzorem.
Hmm, jak na tu carodejnici koukam, tak to bude maxi ducharina, nejlepsi pozorovani ktere jsem vygooglil pochazi od Pavuka z Kanaru :) Mohl by to byt dobry challenge objekt na SumavaStarParty s Tharosovym "triedrem" 25x100 ;D
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Re: Podzimní a zimní pozorování

#40

Příspěvek od stana »

Zahradoměstská obloha včera i dnes slabota..Svítí akorát Venuše a nějaké jasné hvězdy, jinak vše utopené v jakémsi blivajzu..No, aspoň nemusím nikam do mrazu, nestálo by to zato.. ::)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Podzimní a zimní pozorování

#41

Příspěvek od Tharos »

Ladin a Michal: Za malou chvíli opět zvedám kotvy a mám hlavu čarodějnice na dnešek v plánu, i když přílišným optimismem nehýřím ;D. Ale na druhou stranu očekávám stejné podmínky jako včera, tj. dost nadprůměrné, a tak kdo ví :). Jenom ji asi budu moci zkusit jenom ve 350mm dobsonu, 25x100 už neuvezu :(... B33 v něm včera byla viditelná bez filtru vcelku bez problémů. Mrzí mě, že jsem na čarodějnici včera zapomněl...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Podzimní a zimní pozorování

#42

Příspěvek od michal.b »

Tak hodne stesti. Ja dneska odpocivam po vcerejsim 6tihodinovem mrznuti a sbiram sily na zitrek :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#43

Příspěvek od Psion »

Tiše závidím někomu nadprůměrnou oblohu, takto to vypadá již třetí den na jižní Moravě  na IR fotografii :-/

Obrázek
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Re: Podzimní a zimní pozorování

#44

Příspěvek od Myzer »

michal.b píše:Hmm, jak na tu carodejnici koukam, tak to bude maxi ducharina, nejlepsi pozorovani ktere jsem vygooglil pochazi od Pavuka z Kanaru :) Mohl by to byt dobry challenge objekt na SumavaStarParty s Tharosovym "triedrem" 25x100 ;D
Carodejnica je naozaj maxi ducharina, videl som ju dokopy iba 3x - na La Palme, v Atacame a vo Weinsberger Wald (ako v najhorsej lokalite z tychto troch, ale aj tam som nameral 21,5 MSA). U nas sa mi to nikdy nepodarilo a aj v triedri to bolo na tychto prvotriednych miestach na hrane. Bezpecnejsi je az Dobson od 250 mm, ani maly refraktor (s velkym zornym polom) ma moc nepresvedcil. Vizualne je to jeden z najtazsich objektov co som videl.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Podzimní a zimní pozorování

#45

Příspěvek od ladis »

My jsme dnes s Cassim namerili na kopci Tabor u Jicina nejvyssi hodnoty kolem 21.38 (SQM-L).

Pocatek noci (cca 22h) 21.06, pote se hodnota v prubehu noci zvedla az na 21.38 (kolem 3h ranni) ve spickach. Tyto vysoke hodnoty jiz drzely dlouhou dobu.

MHV 6.7

Tak, jako dnes v noci, jsem DSO ve sve 200ce jeste nevidel. Seeing byl perfektni, pruzracnost kupodivu take. Bezne jsme s Cassim pouzivali zvetseni az 200x.

Podminky byly natolik skvele, ze UHC nebylo potreba a  vjem z pozorovani byl lepsi bez UHC (Lumicon), nez s nim.

Jinak dojmy z DSO pozorovani:

Sova s ocima (zde vyjimecne UHC pomohlo), spiralni ramena Virove galaxie, nespocetne galaxii v Panne, Lvu (stacilo jen zametat souhvezdi a galaxie vylezaly jak o zavod), M42, ktera byla znacne detailnejsi bez UHC, nez s nim, Plaminek, Cassi videl naznak Konske hlavy (ja ne, pouze samotnou mlhovinu, ale bez vyrezu hlavy, i kdyz jsem ji tusil) atd.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět