Podzimní a zimní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
KU13AR
Věk: 38

Re: Podzimní a zimní pozorování

Příspěvek #496 od KU13AR » 07. 11. 2017, 21:56

Tak každý z nás ma jedno ze dvou očí jako to "vedoucí. Tj. tímto okem bude vždy lepší pohled. Nedávno jsem byl na vyšetření na očním v UVN a fakt jsem jedním okem promitane bílé kolečko viděl a druhým nikoliv, tj. levé oko mám tak jako hlavni a tím také koukam do okularu.
GSO Dob 200/1200, EP: 30 GSO68, 24 ES68, 14, 8,8 MEADE82, 6 SW58, Baader Barlow 2,25x, triedr Nikon Aculon 10x50

Myval

Příspěvek #497 od Myval » 08. 11. 2017, 00:47

Michale, to je moc pekne pozorovani a je supr kolik detailu jsi tam videl. Ja jsem videl jenom zlomek toho dobsonem 250tkou i na o neco lepsi obloze. Ty slabsi vnejsi okraje galaxie nedokazu videt do takove vzdalenosti. Doba pozorovani je urcite jeden faktor, Tvoje zkusenosti jiny.

Jinak ta zmena orientace pole pri pozorovani zni zajimave, zkusenost mam stejnou jako Ty a Milan: Ja pozoruji levym okem a svoje nejcitlivejsi misto mam kdyz koukam zhruba na 10tou hodinu od objektu (objekt je v myslene ose hodinovych rucicek). Nekde jsem cetl ze ta citlivost jeste jemne zavisi na tom jak velky uhel bocniho pohledu volis (tj. napr. 9ta hodina muze byt vhodna na mirny bocni pohled pri pokusu o detail kdezto 11ta pri pozorovani z velke vzdalenosti kdy clovek usiluje pouze o detekci sameho objektu - ted jsem uz dlouho nepozoroval tak si to presne nepamatuju jak to mam a taky to pouzivam spis nahodne). Kazdopadne toto zrcadli hustotu tycinek v ruznych castech sitnice.

Mit dalekohled cisty od rosy je zaklad. Me se rosi jak sekundar tak okulary a kazdou chvilku pri pozorovani na neco z toho probliknu jestli to neni treba odrosit.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)

Michal1

Příspěvek #498 od Michal1 » 10. 11. 2017, 23:34

Myvale, určitě bys vykoukal totéž, s 250-kou určitě, nejsi žádný slepec. Zde byla opravdu klíčová doba pozorování. Za kratší dobu bych si prostě mnoha detailů nevšiml, když jsem předem nevěděl, kde jsou. Kdo teď bude chtít vypozorvat totéž, bude mít po mém příspěvku zjednodušenou práci.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot - aktuální verze ke stažení

majklus
Věk: 39

Příspěvek #499 od majklus » 23. 11. 2017, 10:43

Tak krátký report ze včerejší noci v Konojedech. Nakonec jsme se sešli tři. Obloha se zcela vyjasnila před sedmou večerní, já dorazil asi ve čtvrt na osm jako první. Bohužel se ukázalo, že ve vzduchu byl jednak nějaký zákal - světelná koule nad Prahou se jevila skoro dvojnásobně větší, než jsem v Konojedech zvyklý. Zároveň obrovská vlhkost + bezvětří = vše totálně pod vodou. Okuláry se mlžily po pár minutách pozorování, nakonec jsem zjistil že i můj 127mm objektiv opatřený půlmetrovou rosnicí se zarosil taky...

Proto jsem moc úspěšný nebyl, měl jsem na seznamu asi 5 objektů, začal jsem s planetárkou ve Vozkovi - IC 2149. Všimnul jsem si jí ve Stelariu jako objektu cca 10mag, což by mělo být dobře v mým dosahu. Hledal jsem jí ale přes půl hodiny, při 37x, 50x ani 75x nikde nic nebylo. Až při procházení pole se 135x jsem si všiml bočním pohledem trochu mlhavé hvězdičky, která se ale přímým pohledem jevila jako naprosto obyčejná hvězda. V zoufalství jsem jí prubnul při 180x a byla to nakonec ona - centrální hvězda obklopená malým protáhlým obláčkem. Až doma jsem zjistil, že mlhovina má mag10.5 a velikost pouhých 12", takže jsem se pak už nedivil. Je to asi zatím nejtěžší objekt, co jsem našel.

Pak přišlo zmíněné mlžení a já měl v plánu věnovat se galaxiím NGC 7814 a NGC 7479 v Pegasu, kde jsem chtěl trochu procvičit kresbu. Bohužel jsem tyhle celkem jasné galaxie nenašel, ačkoli jsem si celkem jistý, že jsem měl v okuláru správná pole. Pak jsem si všimnul toho strašnýho zamlžení a měl jsem jasno...

Zkusil jsem tedy alespoň M1čku, říkal jsem si, že ta je jasná dost, když budu pravidelně odmlžovat, tak něco vykoukám. Nalezeno bez problému, je to jeden z nejsnazších objektů pro vyhledání. Ovčem opět platilo kde nic, tu h.vno. Eliptický obláček bez podrobností při jakémkoli zvětšení. Před měsícem jsem si všiml "roztrhaného" nepravidelného okraje, nyní nic.

To mě přesvědčilo, že pokoušet se o něco moc nemá smysl, tak jsem zbytek večera / noci strávil jen okukováním mlhivin v Orionu, hvězdokup ve Vozkovi a diskuzemi s kolegy. Odjížděl jsem nějak po půl dvanácté...

Snad bude příště lépe a rozhodně se budu muset zamyslet nad vyhříváním, to by pomohlo výrazně. Se zákalem nic neudělám, tam je to o modlitbách...
AR127/1200, N200/1000, N150/600, N100/1029, SW80/400; montáže NEQ6, HEQ5, azimutální; kamerka QHY5L - II, kamerka QHY5 na pointaci; Canon 1000D mod

Beda
Věk: 73
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #500 od Beda » 01. 12. 2017, 11:05

Připomínka na zajímavé úkazy prosincové oblohy v posledním blogu Jana Veselého "Hvězdy v zákrytu": https://janvesely1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=636625
Pokud obloha dovolí, bude možné sledovat zákryty jasných hvězd Aldebaranu a Regulu Měsícem ( Regulus :8.12, Aldebaran 31.12.) .

Sasa3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #501 od Sasa3 » 07. 12. 2017, 12:54

majklus píše:.

Proto jsem moc úspěšný nebyl, měl jsem na seznamu asi 5 objektů, začal jsem s planetárkou ve Vozkovi - IC 2149. Všimnul jsem si jí ve Stelariu jako objektu cca 10mag, což by mělo být dobře v mým dosahu. Hledal jsem jí ale přes půl hodiny, při 37x, 50x ani 75x nikde nic nebylo. Až při procházení pole se 135x jsem si všiml bočním pohledem trochu mlhavé hvězdičky, která se ale přímým pohledem jevila jako naprosto obyčejná hvězda. V zoufalství jsem jí prubnul při 180x a byla to nakonec ona - centrální hvězda obklopená malým protáhlým obláčkem. Až doma jsem zjistil, že mlhovina má mag10.5 a velikost pouhých 12", takže jsem se pak už nedivil. Je to asi zatím nejtěžší objekt, co jsem našel.

Vidis, to je uspech. Protazeni je prvni zakladni rys tehle male planetarky. Zkus priste jeste vetsi zvetseni. Me se v 82mm podarilo odtusit pri 650x ve vychodnim (? me poznamky jsou bohuzel nejasne) vybezku jeste jedno zjasneni. Neco podobneho je zaznamenane na tehle krebse Thomase Jensena pres 94mm refractor (zvetseni 742x):

http://www.cloudynights.com/photopost/d ... C_2149.jpg
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, Zeiss Cas150/2250, OMC140
http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/

Lvíčátko
Věk: 14

2. pozorování

Příspěvek #502 od Lvíčátko » 10. 12. 2017, 10:43

Když se konečně jednou otevřela obloha a 7.12. vyšli nad obzor podzimní souhvězdí měl jsem jasno.
Stále ještě nevím jak se vyvažuje a celkově funguje EQ montáž, tak jsem ji použil jako AZ.

Začal jsem v labuti na Albireu, při zvětšení 35x se jevila nádherně a beru jí asi jako nejhezčí cíl.
Na labuť jsem neměl odvahu a hledat M39 jsem nechtěl.

Pokračoval jsem tedy do Medvědice, kde jsem vykoukal Mizar A,B s Alcorem, při zvětšení 58x mezi ním byla těsná mezírka, ale byla.
S galaxiemi v medvědici jsem si to nechtěl začínat.

Pak jsem se vyvztekal na otevřené hvězdokupě v Býku NGC1746 po 30 minutách jsem ji vzdal. V býku jsem stále zůstal a pokračoval na Plejády a Hyády.

Vzpomněl jsem si, že existuje ještě jedna hezká dvojhvězda, překrásná epsilonka v Lyře, na zvětšení 35x byla úchvatná.

Dál jsem měl ještě 3 cíle Chí a H Perseii byly jednoduché a nádherné, pro mě zlatý hřeb večera byla M31, zde jsem se snažil vykoukat M32 a M110, marně, nevím kde jsem dělal chybu, použil jsem nejdelší okulár ale myslím, že to bylo neadaptací na tmu. červená svítilna mi došla, tak jsem musel používat bílou. Na závěr jsem si prohlédl rudý vycházející Betelgueze.

Mám neustále problémy s hledáčkem, ukazuje mi jinak než chci já a dostat ho tam, kde být má nejde, protože šrouby už jsem natvrdo.

Pro mě krásný a důležitý večer. Jsem tím do dnes unešen.
Sovětský triedr 10x50, Líloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.

Zpět na “Deep-sky”