Podzimní a zimní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Podzimní a zimní pozorování

#346

Příspěvek od Michal1 »

Sašo, právě tvojí kresbou M 81 jsem se inspiroval. Hledání toho fleku mi pak nedalo moc práce. Ke spatření ramene ve 110-ce gratuluji. Když mi Myval vyprávěl, co viděl v ní u tebe viděl, tak jsem začal věřit na zázračné dalekohledy. Musí to být skvělý přístroj.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#347

Příspěvek od Sasa3 »

To Myval prehanel, zazracny neni. Je ale hezky a jeste pekneji ukazuje.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Podzimní a zimní pozorování

#348

Příspěvek od ladis »

Dnes jsem s 200/1200 pozoroval ze zahrady Jičína i mj. mlhoviny Srdce a Duše. Obě mlhoviny viditelné i z města díky širokému zornému poli (okulár 26mm 70st 2") a 2" UHC. Duše viditelná jako oválný mlhavý závoj kolem hvězd, Srdce viditelné především jako ohraničená mlha okolo centrální hvězdokupy. Zde dobson je v jasné nevýhodě oproti 102/500, kde obě mlhoviny jsou lépe viditelné díky většímu zornému poli a tím lepšímu kontrastu.

Každopádně jsem se zdržel u NGC 896, kde naopak dobson vede. Jde o vizuálně nejjasnější část "Srdce" (IC 1805). NGC 896 viditelná jako jasný mlhavý flíček, jasně ohraničený.

Celkově na mě obě mlhoviny udělaly lepší dojem v 102/500 s 2" UHC, než v 8" dobsonu - a to díky velkému 3.5st zornému poli, kde mlhoviny jsou značně kontrastnější!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#349

Příspěvek od Sasa3 »

Od 24.10. se zadarily 3 slusne noci. Dve z nich

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/www ... _15UT.html
http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/www ... _45UT.html

jsem pozoroval ze zahrady, na posledni vcerejsi (a nejlepsi) jsem si vyjel do Ondrejova

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/www ... _30UT.html

Prochazel jsem hlavne objekty v Zirafe, mnoho z nich jsem neznal a nektere z nich jsou velmi zajimave. Z Rican to bylo vsechno o ducharinach, v Ondrejove v 110mm refraku to bylo samozrejme mnohem lepsi. Z tech zajimavejsich bych vybral nasledujici:

Galaxie IC356 byla viditelna v 80mm refraku i z Rican, v 110mm z Ondrejova byla pekne videt bocnim pohledem uz pri 41x. Prekvapeni nastalo pri 111x, to slo videt temer kruhove jadro velke asi 1.2'. Chvilemi se mi zdalo, ze je z jizni strany lemovano dlouhym obloukem, temer pulkruhem. Protoze jsem si spatne pamatoval typ galaxie, myslel jsem si, ze je to galaxie elipticka, tak jsem to bral jako moji fantazii. Ve skutecnosti je to ale galaxie spiralni a nektere fotky tam ukazuji slabe rameno. Mimochodem je to jedna z galaxii z katalogu Arpa.

Z Ondrejova jsem konecne uvidel galaxii NGC1560, po ktere jsem marne patral z Rican. Papirove ma byt velka, az 10', ale ja jsem videl jen asi 3' dlouhou centralni cast. Vypadala jako slabá jehlička, která chvílemi vylézala ven bočním pohledem.

Asi nejzajimavejsi je galaxie NGC1961 (Arp 184), to co me na tehle galaxii V=11.3 zaujalo a proc jsem po ni vic jak hodinu a pul (marne) patral z Rican v 63mm refraktoru, je jeji vzdalenost, asi 190 milionu svetelnych let. To by nebyla nejvzdalenejsi galaxie, kterou jsem v Telementoru videl (to jsou asi dve galaxie z kupy galaxii Abell 1656 ve Vlasech Bereniky). Ale tahle galaxie je spiralni. Musi byt obrovska, kdyz ma takhle velkou jasnost. Jak jsem pak nasel na internetu, je to vskutku jedna z nejvetsich znamych spiralnich galaxii.

Pohled v 110mm na NGC 1961 refraku prekvapil. Galaxie byla zretelna uz pri 41x, 83x ukazalo eliptickou plosku protazenou zapado-vychodnim smerem. Pri 111x to zacalo byt zajimave. Zacal totiz vylezat asymetricky tvar galaxie. Drobne, ale zretelne nestelarni jadro nebylo totiz uprostred tela. A tvar galaxie nebyl ani elipticky, spis to pripominalo kapku (nekde v tezisti bylo to jadro), chvilemi dokonce apostrof vybihajici zapadnim smerem od jadra, s oblouckem po severni strane. Tohle vse bylo jen takove tuseni, ale kdyz jsem se pak doma dival na snimky galaxie, zjistil jsem, ze tim smerem opravdu vybiha jedno rameno a ma velmi podobny tvar. Malo kdy se postesti videt nejaky detail v takhle vzdalene galaxii. NGC1961 musi byt opravdu vyjmecna.

Z dalsich objektu jeste zminim docela jasnou galaxii NGC2146. Krome naznaku zmolkovateni a podelneho tvaru se mi na ni nepodarilo pozorovat dalsi podrobnosti, ale snimky tehle galaxie vypadaji moc pekne, je tam zajimavy tmavy pas a taky divne vyhnute rameno (po srazce s jinou galaxii).

Pekna byla taky otevrena hvezdkupua NGC1502, blizka planetarni mlhovina NGC1501 je pak z mesta viditelna i v 80mm refraku. Moc podrobnosti jsem na ni ale nevykoukal (ale 5 let stary zaznam pozorovani rika, ze jsem na tmave obloze videl v 80mm refraku jeji prstencovou strukturu).

Pro zajimavost, zkusil jsem urcit MHV pobliz zenitu v Ricanech a v Ondrejove. V Ricanech byly nejslabsi zaznamenane hvezdy kolem V=5.3 (18 And), v Ondrejove pak V=6.0 (hvezda zapadne od alfa Tri smerem k M33). Pri tom jsem si v Ondrejove vsimnul relativne velke mlhave plosky (asi jako Mesic) v mistech otevrene hvezdokupy nGC752. Mohla to byt ona, ale dle mapy je kousek vedle skupinka 3 slabsich hvezd, ktera by mohla vypadat podobne. Priste se zkusim podivat poradneji.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
czstanc
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 10. 2014, 22:37

Re: Podzimní a zimní pozorování

#350

Příspěvek od czstanc »

Ze včera na dnešek fakt super noc. Viděl sem snad uplně všechno  :D Jenom ten vítr to trochu kazil..i tak sem se u pozorování zasekl do 3 rána (to mi došel čaj s rumem)

Ted to zase s počasím vypadá bledě.. asi si delší dobu neškrtnem.


Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Podzimní a zimní pozorování

#351

Příspěvek od Rekmarik »

czstanc píše:Ze včera na dnešek fakt super noc. Viděl sem snad uplně všechnoCheesy Jenom ten vítr to trochu kazil..i tak sem se u pozorování zasekl do 3 rána (to mi došel čaj s rumem)
Ahoj, to je opravdu skvělé že tvá noc byla super ... ale třeba bys nám mohl napsat co jsi vlastně viděl, čím jsi pozoroval, co ti připadalo zajímavé atd .. On jinak ten tvůj příspěvek pak postrádá poněkud smysl.


to Sasa: pěkný report jako vždy, díky ..... na NGC1560 mám taktéž zálusk, ale obávám se že z města to bude i ve 400ce jen o tom centrálním zahuštení a celá délka galaxie se vytratí "v mléku",
možná se podaří dnešní noc neco zakreslit ..
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Podzimní a zimní pozorování

#352

Příspěvek od ladis »

Včera jsem si užil pozorování s 500/2500 z jičínské hvězdárny.

Připojili jsme nejprve CCTV a s pouhou 5s integrací a gainem na low jsme se na TV kochali v barvě, i černobíle (dle vkusu vůči tomu či onomu objektu) spoustě planetárních mlhovin s nejjemnějšími detaily v obálkách, samozřejmě bílými trpaslíky uvnitř.

Hodně dojem na mě zanechala Saturn nebula a M57. Těch detailů, co tam bylo a vše viděno defacto realtime, pouze s několikasekundovým zpožděním! A velké... M57ka na CRT obrazovce mohla mít tak 10cm velikost, vlákna v obálce, u "Saturnu" viditelné boční "uši", jistě těm detailům napomohlo i to, že jsem CCTV koupil s modifikací, tj. odstraněným IR filtrem.

Pro nejlepší obraz jsem na CCTV použil reduktor 0,5x a jelikož s ním nešlo zaostřit, připojil jsem k reduktoru prodlužovací tubusek 1,25" a OCS člen (spojný) z Denkmaieru a hle, zaostření v pohodě a obraz jak víno  :)

Pokoukali jsme s CCTV jetě pár "abellů" v Tri, Per, And a poté se věnovali vizuálnímu pozorování s binohlavicemi Mark V a Denkmeier.

Moc hezky byla binokulárně v obouch binohlavách vidět M15ka v Peg, kdy kulovka zabírala většinu zorného pole Panoptiků. Též Srpkovka ukázala s 2" UHC oběma obloukům - silného kolem "květináče" 4 hvězd i slabšího výše. Vše z městské oblohy.
Ano, tyto objekty jsem viděl i lépe svojí 300kou daleko mimo město, ale při nižším zvětšení! Je fantastické známé difůzní objekty sledovat při zvětšení 200x, 300x a více bez viditelného poklesu jasu objektu!  To dovede půlmetr hravě... Navíc té 500ce drahé binohlavy opravdu slušely.
Pokud nic jiného, pak právě "pětikilo" je natolik velká apertura, že binohlava je jasným zlepšením oproti monokulárnímu pozorování!!! Toto jsem pzooroval již u své 300ky, kde na prťavé PN je právě třeba apertury pro binohlavu, ale až 500ka říká jasně: "hoď sem kámo tu hlavu a nedělej si starosti s děličem. Světla bude dost!"...
Zavřu oči a zpětně vidím v Denkmeieru zářící (skutečně zářící!) OBROVSKOU NCG 7331 s krásnými prachovými detaily v ramenech! Ufff, takto jsem ji nikdy ještě neviděl.

Noc to byla kvalitou oblohy výjimečná, i když k půlnoci se již podmínky viditelně zhoršovaly (zřejmě vlhkost a rozptyl LP na kapénkách ve vzduchu)...



Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
czstanc
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 10. 2014, 22:37

Re: Podzimní a zimní pozorování

#353

Příspěvek od czstanc »

Jestli to někoho zajímá .tak tedy dobson 305/1500 pozorovaci stanoviště Vysočina nedaleko Telče.
Na obloze se docela vyznám,  ale s dalekohledem začínám(včera poprvé).
Hledal sem hlavne galaxie a mlhoviny . M31 a M 110 v Andromede.(dost jasný ,ale rozknedlikovateli..nejspíš by pomohl nějaký filtr??)
M42 M43 v Orionu(asi nejvdecnejsi ) ...a další spíš ty základní.
No a po půlnoci sem se těšil na jupiter .i s přiblížením 150 krát jasne viditelný pásy a jeho měsíce.   Fakt super. Na Naglera 7mm pořád čekám, s nim by to bylo asi o dost lepší, i kdyz vítr docela dával.

s tim ale mezi vámi vypadám určite jako uplnej nubik.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Podzimní a zimní pozorování

#354

Příspěvek od ladis »

Na M31 a M110 je lékem kvalitní temná obloha a vysoce světelný refraktor (kvůli co největšímu zornému poli) a dlouhý 2" okulár či binohlava v konfiguraci nízkého zvětšení.

Filtr nepomůže, kvalitní obloha velice.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#355

Příspěvek od Sasa3 »

Tady jsou dva rychle nacrtky s posledni pozorovaci noci

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#356

Příspěvek od Karell »

Odpovědi nesouvisející s předmětem diskuze byly přesunuty do tohoto tématu.
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Podzimní a zimní pozorování

#357

Příspěvek od Myval »

Saso, to muselo byt nadherne pozorovani, blahopreju. Ty kresby jsou moc pekne. Protoze jsem vetsinu z tech galaxii co jsi pozoroval v Zirafe uz v minulosti zkousel 114mm newtonem na o neco lepsi obloze, tak vim jak jsou obtizne. To jenom posiluje muj obdiv k Tvym pozorovacim schopnostem. NGC 1560 jsem nevidel vubec, IC 356 nepresvedcive. NGC 1961 me prekvapila svoji plosnou rozlohou, pri soustredenem bocnim pohledu se mi zdalo ze na ni neco neurciteho vidim, ale bylo to za prahem moji jistoty.

Jinak nedalekou NGC 1569 jsi nezkousel? Ta ma velkou plosnou jasnost a na fotkach vypada zajimave, tam by se mozna daly uvidet take nejake detaily. Ja jsem ji sice videl pri 60krat zvetseni jen jako malou plosku (byla kruhova narozdil od fotek), ale vetsi zvetseni kde by mohla zacit byt zajimava jsem kvuli kulovemu zrcadlu nemohl pouzit.

Jestli budu mit trochu casu a bude pocasi tak bych se rad na ty galaxie konecne podival v normalnim dalekohledu.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#358

Příspěvek od Sasa3 »

NGC 1569 vypada zajimave, dik za typ, zkusim ji priste (pokud bude vubec jeste letos rozumne jasno). Je to dalsi clen IC342, stejne jako NGC1560.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#359

Příspěvek od Zbych »

Dnes před devátou byl pěkný zákryt hvězdy HIP 109369 (7m) Měsícem. V nějakých 21:39 bude vycházet na osvětlené straně.
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Podzimní a zimní pozorování

#360

Příspěvek od Myval »

V noci z patku na sobotu a sobotu na nedeli se mi po delsi dobe opet podarilo pozorovat. Obloha je v okoli Kvildy opravdu pekna, inverze vyborne spolupracovala, a protoze jsem byl pri pohledu do dalekohledu mile prekvapen, tak o tom zkusim napsat:

NGC 1569 - zajimava galaxie, na jednom konci je velmi jasna, tam ma jasny uzlik a smerem k druhemu konci se jeji jasnost plynule snizuje, tato cast ma podobu jakehosi chvostu. Taky bylo celkem napadne ze je jedna strana chvostu jasnejsi nez druha.

NGC 2537 - po nekolika letech neuspesnych pokusu uvidet na teto galaxii struktury jsem tentokrat uspel. Trvalo to minimalne ctvrt hodiny soustredeneho bocniho pohledu nez se zacaly objevovat ruzne nepravidelnosti v plosne jasnosti. Nakonec mela galaxie tvar hribku s nozickou, ale vsechna zjasneni pripominajici medvedi tlapu zname z fotek jsem nedal. I todle uz bylo pro me docela na hrane.

NGC 2024 - Ve 114tce jsem z mlhoviny vzdy videl jenom temny pas a naznaky dvou svetlych lemu podel bez sance videt nejake jemne struktury. Ted bylo videt mnoho ruzne velkych a ruzne orientovanych zjasneni v techto lemech. Jen zbezny pohled.

NGC 2174 - Plosne velika a napadna. Detaily se mi v ni videt nepodarilo

IC 2574 - Myslel jsem jak nebude tezka, na teto obloze to byl ale objekt temer na primy pohled.

M 65, M 66 - v galaxiich bylo videt nekolik napadnych zjasneni, hlavne v M 66 byly obe spiralni ramena velmi snadna

NGC 4217 - prachovy pas je velmi snadny, s blizkou hvezdou, M 106 a nekolika dalsimi galaxiemi vytvari pekne zakouti

M 81 - zatim nejhezci pohled na obecne spiralni galaxii v mem zivote. Jedno spiralni rameno uplne bilo do oci (byly v nem patrne minimalne dve hvezdna mracna), druhe bylo obtiznejsi a nedokazal jsem jej presvedcive sledovat do vetsi vzdalenosti od galaxie. V nem ale bylo na jednom miste videt teckovani - HII oblasti. Galaxie je take na jedne strane dost blizko centra uriznuta tmavym pasem, kousek odtud je dalsi tmavsi oblast. Po asi hodine pozorovani se pohled do okularu dost blizil pohledu na starsi cernobilou fotografii. Pri pozorovani galaxie mi asi ctyrikrat probliknul difuzni objekt uz docela daleko od galaxie. Nesedel mi do jeji spiralni struktury, tak jsem si jej s vedomim ze se jedna o dalsi rameno nebo opticky klam zakreslil. Po navratu jsem se nedockave podival na fotku a zjistil ze je to trpaslici galaxie Holmberg IX.

U M81 a NGC 1569 mam kresby, jestli se mi podari prijit na to jak je vlozit na AF tak to udelam, takto se mi to popisuje dost spatne.

Pozorovano prirucnim dobsonem 250/1200 z mytiny mezi Certovou a Cernou horou.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Odpovědět