Mlhoviny u gamma Cas

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Mlhoviny u gamma Cas

#1

Příspěvek od Michal1 »

O mlhovinách u gamma Casipeiae (IC 59 a IC 63) se často mluví jako o extrémně obtížných objektech. Četl jsem dokonce tvrzení, že je lze spatřit jen z pouště, když zrovna prochází zenitem. Je to pověra. Proto zakládám toto vlákno, abychom se tu mohli přesvědčit, že to zas tak obtížné objekty nejsou a jdou vidět na trochu slušné obloze i u nás. Sice to nejsou mlhoviny pro začátečníky, ale jsou zajímavé a rozhodně stojí za to se o ně pokoušet.

Zkoušeli jste? Viděli jste? Tak nám sem o tom napište!

K jejich spatření jsou klíčové 2 podmínky: správné zvětšení a důsledně držet gammu Cas mimo zorné pole. Pozoruji dalekohledem Schmidt-Newton 203/812 z Voticka. Zvětšení mám k dispozici tyto: 32x, 74x a 135x. Při zvětšení 32x jsem dotyčné mlhoviny neviděl nikdy. Zvětšení 74x je ideální, mlhoviny jdou najít i zametáním. Při zv. 135x už jsou hodně slabé, ale pokud už vím, kam koukat, tak je vidím. Při tomto zvětšení se objeví detaily, které při zvětšení 74x vidět nejsou. UHC fitr nepomáhá, ale moc jsem nezkoušel. IC 63 je snazší. Má tvar kapky visící na okenním parapetu. IC 59 je o něco obtížnější. Je to taková neučitá mlžinka, která má ostrou hranu směrem ke gamma Cas. Mlhoviny jsem dlouhé roky pokoušel s nejistými výsledky. Nyní je vidím pokaždé, když jsou podmínky alespoň průměrné. Hlavní bylo přijít na tyto dvě zásady a pak taky už vím, co mám hledat.

V létě jsem se rozhodl blíže se zaměřit na slabší z nich, tedy IC 59. Moje kresby vypadají jako schémata elektrických obvodů, takže tady jsem radši na fotce obkreslil, co jsem viděl:

Původní fotka: Jiří Kasal - http://astrofotky.cz/gallery.php?show=j ... 274422.jpg . Tady jsem si dovolil původní fotku nasypat do nova astrometry: http://nova.astrometry.net/user_images/523211#annotated .
Nejlépe zřetelná byla jižní hrana 1 a oblasti k ní těsně přiléhající. Na fotce má hrana obloukovitý tvar, ale vizuálně mi připadala téměř přímá. Ten zbytek je taková mlha, kde je tězké vykoukat nějaké tvary. Tím spíš, že zde ruší velké množsví hvězd. Přesto docela dobře patrná byla větev 2 směřující k blízké jasné hvězdě. Také se mi zdálo, že další větev 3 směřuje k vedlejší jasné hvězdě. Jak je vidět z fotky, asi mě zmátl krátký jasný vývěžek na jihu, který jsem si domyslel až nahoru k hvězdě. Mezi oblastmi 2 a 3 byla evidentní tma. V západní části 4 se mi zdálo, že něco je, ale ruku do ohně bych za to nedal. Podle fotky tam něco je opravdu. Potom jsem už zjišťoval, že mi vypovídá zrak a potřebuji si odpočinout. Něco jsem viděl tam, kde je část 5, ale už jsem se dál nedokázal soustředit.

Na IC 63 jsem se zaměřoval v r. 2013. Kresbu nemám. Byl velmi zřetelný její kapkovitý tvar. Při zv. 135x bylo vidět, jak je vnitřek kapky slabší, než hrany.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny u gamma Cas

#2

Příspěvek od Sasa3 »

Ja jsem po nich nekolikrat patral z Ondrejova v 110mm refraktoru. Nikdy jsem nevidel ani naznak...

Budu zkouset dal, dik za triky a zpravu z pozorovani.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Mlhoviny u gamma Cas

#3

Příspěvek od Cassi »

Viděl jsem je jen jednou, ve 300mm dobsonu Honzy Ebra. Bylo to v Rakousku na Edelweissspitze (2571m n. m.) za dobrých podmínek (Bortle 2). Zápis z akce je ZDE. Bohužel přesnější okolnosti (např. zvětšení) zaznamenané nemám (nepamatuji si). Je to asi jediné pozorování, kdy jsem se o tyto mlhoviny pokusil.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Mlhoviny u gamma Cas

#4

Příspěvek od Michal1 »

Hoši, nevadí, pokoušejte se dál a nedejte na pověry. Jsou to objekty vděčné a zajímavé.

Obtížností bych mlhoviny přirovnal k slabšímu oblouku Crescentu (NGC 6888). Jen tam ruší ta Gamma.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Mlhoviny u gamma Cas

#5

Příspěvek od MilAN »

UHC fitr nepomáhá, ale moc jsem nezkoušel. IC 63 je snazší. Má tvar kapky visící na okenním parapetu. IC 59 je o něco obtížnější..Oba dva objekty jsou reflexní mlhoviny. Takže UHC filtr nemůže pomoci,, může jen uškodit
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Mlhoviny u gamma Cas

#6

Příspěvek od Michal1 »

Nějaká emise tam je také, viz např.
http://www.abmedia.com/astro/CCDHa/IC59 ... 30EDF.html
takže kdo ví. Ale sám se k takové možnosti stavím také spíše pesimisticky.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Mlhoviny u gamma Cas

#7

Příspěvek od MilAN »

No jo , ale H-alfu neuvidíš, a spojitou část spektra výrazně ořežeš.
I tak ta H-alfa je focená 4 hodiny, čili i emise v H-beta bude zřejmě na podobné úrovni = pro vizuál o ničem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny u gamma Cas

#8

Příspěvek od Sasa3 »

V Night Sky Observer Guide je u IC59 je napsano, ze v 12"/14" dalekohledech byla viditelna jen s UHC filtrem (zvetseni 100x). A tento filtr doporucuji i u IC63.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Mlhoviny u gamma Cas

#9

Příspěvek od Myval »

Michale, dekuju za todle tema a taky za tema o Abell 74. Bavi me cist o pozorovani zajimavejsich objektu ktere nejsou uplne jednoduche. Tesim se na dalsi prispevky.

Sice nejsem prilis zkuseny pozorovatel, natoz mlhovin, ale IC 63 neni ve 250tce dobsonu na trochu tmavsi obloze obtizna. Mlhovinu jsem si pri pozorovani letos napodzim nakreslil, sever je nahore, vychod vlevo.

http://www.rajce.net/f869522098 " alt="" />

Pro porovnani s fotkou jsem se snazil zakreslit i slabsi hvezdy tesne u mlhoviny abych vedel kolik jsem z ni v dobe pozorovani videl. V tu dobu jsem nemel nejmensi poneti o tom jak ma mlhovina vypadat.

Mlhovina mi prisla pomerne obtizna pri zvetseni 48krat, ale pri zvetseni 96krat byla mnohem snazsi, nejjasnejsi cast se po chvili pozorovani dala drzet nepretrzite bocnim pohledem. Vybezek na SV byl dost tezky a v dobe pozorovani jsem si nebyl ani jisty jestli to neni iluze. Trochu pomoci mohlo to ze jsem pouzival orthoskopicky okular, ve kterem nebyl problem uklidit gammu Cas.

Oproti tomu mi prisla IC 59 jako nejake zamlzeni okolo hvezd a vubec si nejsem jisty jestli to nebyla jen iluze. Nejlepe jsem mel pocit ze tady neco je pri mensim zvetseni 48krat. Filtr nepouzivam.

Vzhledem k tomu jak byla IC 63 napadna ve 250tce tak me prave prekvapilo ze ji jeste nevidel ve 4" tak zkuseny clovek jako je Sasa.

Protoze ty mlhoviny nejsou tezke, tak me to vede na napad zkusit tu dalsi mlhovinu co je na fotkach asi 12 minut SSV od IC 63. Zkousel jste ji uz nekdo?
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Odpovědět