Detaily Mliecnej cesty

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Detaily Mliecnej cesty

#16

Příspěvek od Myzer »

Tak pridavam tu uspesnejsiu z dvoch pozorovacich noci minuleho vikendu s Pavukom na Cerovej. Pisal som to este v pondelok na zaklade poznamok z pozorovania, ale nemal som cas to skor zverejnit.

29. – 30. 10. 2005, 23.00 – 4.30 hod, MHV 6,5, prečistenie oblohy po polnoci, ale veľmi zlý seeing, silný vietor, obec Cerová

Hlavný prúd Mliečnej cesty je najmenej výrazný medzi súhvezdím Perzea a Povozníka, ale i napriek tomu ostáva stále vidieť ako slabý súvislý pás. Mliečna cesta začína znovu naberať jasnosť pri Kozliatkach (epsilon, dzeta a eta Aurigae) a pokračuje popri Rebríku (nápadná línia tesných hviezd) smerom na juh. Priamo v nej sa nachádza trojica otvorených hviezdokôp M36, M37 a M38, pri ktorých sa pohrávam s myšlienkou, či ich naozaj voľným okom všetky vidím. V triédri 10x50 pokračuje prehliadka ich rôznorodého vzhľadu: najjasnejšia a najkompaktnejšia je M36, M37 je veľká a bohatá, M38 je zase o niečo menej nápadná a obsahuje slabé hviezdy, ktoré sa prakticky nedajú rozlíšiť. Jasný pruh Mliečnej cesty končí pri nohách Blížencov, kde je voľným okom vidieť ako veľká nápadná kruhová škvrna jasná otvorená hviezdokopa M35, v triédri rozlíšiteľná na hviezdy. Zo severu sa k nej zarezáva menší tmavý záliv a Mliečna cesta sa nenápadne plynulo vytráca východne od neho.

Ďalšia, ale veľmi nenápadná časť Mliečnej cesty začína vybiehať z okolia hmloviny Kalifornia. Tá sa dá s triédrom 10x50 vybaveným i filtrom H-beta ľahko nájsť už obyčajným zametaním pri hviezde Xi Persei. Je vidieť ako podlhovastý ovál, presne taký istý ako je zakreslený v mapách Sky Atlasu. Mliečna cesta ďalej pokračuje nezreteľne východne od Plejád smerom do Býka. Od hlavného prúdu je oddelená tmavšou oblasťou. V asi 2/3 vzdialenosti od Aldebaranu smerom k hviezde Alnath (beta Tauri) sa nachádza hmlistý kruhový oblak. V triédri 10x50 je v ňom vidieť i otvorená hviezdokopa NGC 1746, ktorá obsahuje asi 25 hviezd. Pozornosť však pútajú najmä žiarivé Plejády. Zodpovedne vyhlásiť, že najjasnejšia časť reflexných hmlovín pri hviezde Merope je vidieť už v triédri 10x50 síce ešte nemôžem (to si nechám až na budúce), ale v binári 20x60 už o tom nemám najmenších pochýb.

Tieto dva prúdy Mliečnej cesty sa nenápadne spájajú v severnej časti Orióna a Mliečna cesta sa začína postupne rozširovať. Na východnej strane siaha bočným pohľadom takmer k Prokyónovi z Malého psa, západný okraj prechádza popri hviezde Betelgeuse a je o niečo kontrastnejší. Hneď západne je voľným okom vidieť otvorená hviezdokopa Collinder 69, v ktorej vyniká nápadný trojuholník jasnejších hviezd. Vizuálne najkrajšie je však celé súhvezdie Orióna. Pozoruhodnou je predovšetkým veľká hustota jasných hviezd v okolí jeho pásu a južne pod hviezdou Bellatrix. Súhrnne sa všetky označujú ako Collinder 70. Presne v strede Oriónovho meča sa nachádza hmlistá hviezda, ktorá sa v triédri 10x50 (+ UHC filter) premení na veľkolepú Veľkú hmlovinu v Orióne. Vidieť sú jej jasnejšie i slabšie okrajové časti, vrátane tmavého zálivu Sinus Magnus. Mám podozrenie, že triédrom 10x50 vybaveným filtrom H-beta nie je ťažkým objektom ani o niečo slabšia hmlovina IC 434. Vyzerá ako tenký pásik o dĺžke asi jedného stupňa pod hviezdou Alnitak, ale bude to potrebné v priebehu ďalších nocí ešte overiť. V 350 mm Dobsone sa v hmlovine črtá tmavý zárez B33 (Konská hlava), ktorý je vidieť i použitím filtrov UHC od Lumiconu a Astronomiku.

Mliečna cesta ďalej prechádza priamo súhvezdím Jednorožca a napriek tomu, že jej plošná jasnosť je celkovo už o niečo vyššia, neobsahuje prakticky žiadne detaily (tie sú pravdepodobne viditeľné iba v lepších podmienkach). Pripadá mi skôr jednotvárna a fádna. V severnej časti sa ale nachádzajú dve otvorené hviezdokopy NGC 2264 a NGC 2244, ktorú sú ako drobné hmlisté škvrnky vidieť i voľným okom a v triédri sa premenia na jednotlivé hviezdy. Druhá z nich je navyše obalená emisnou hmlovinou Rozeta, ktorá v triédri 10x50 s UHC filtrom vyzerá ako šedý kruh, svojimi vonkajšími hranicami pekne kontrastujúci s okolitou oblohou. Mliečna cesta sa ako súvislý pás začína plynulo vytrácať východne od Síria z Veľkého psa, pretože sa už nachádza pomerne nízko nad obzorom. V tejto časti oblohy sa nachádza štvorica Messierových hviezdokôp: M41, M46, M47 a M50. Najnápadnejšou z nich je M41, M46 túto noc nie je voľným okom vidieť. Za ďalšími dvoma otvorenými hviezdokopami sa treba vybrať už mimo Mliečnej cesty do Raka. Na neprehliadnuteľné Jasličky (M44) svojou prítomnosťou navyše upozorňuje Saturn, ktorý sa teraz nachádza v ich tesnej blízkosti. Vidieť je i otvorená hviezdokopa M67, napriek tomu, že väčšina dostupných zdrojov jej priraďuje celkovú jasnosť 6,9m. Zabudnúť netreba ani na Mars, ktorý sa pomaly dostáva do opozície. Seeing je však po celú noc veľmi zlý, takže plávajúci oranžový disk planéty neobsahuje žiadne detaily.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Detaily Mliecnej cesty

#17

Příspěvek od Dominik »

Myzer napsal:

Ak to bolo v tejto oblasti oblohy a pozoroval si na Slovensku, tak tazko. Mapa je robena pre ine podmienky.

Nemyslel som to tak presne. Myslel som hlavne čo sa týka seeingu a tej viditeľnosti.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Detaily Mliecnej cesty

#18

Příspěvek od Myzer »

Dominik napsal:

Nemyslel som to tak presne. Myslel som hlavne čo sa týka seeingu a tej viditeľnosti.
A tomuto som uz naozaj vobec nepochopil. Skus to blizsie specifikovat.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Zdenek Kachtík
Příspěvky: 44
Registrován: 14. 03. 2010, 10:15

Detaily Mliecnej cesty

#19

Příspěvek od Zdenek Kachtík »

5ti gigapixelové panorama mléčné dráhy http://skysurvey.org/
astrodiver
Příspěvky: 79
Registrován: 25. 04. 2011, 22:38

Detaily Mliecnej cesty

#20

Příspěvek od astrodiver »

tak toto je nádherná panoráma! Môže slúžiť ako orientácia..
<div class=
Odpovědět