Pozorování triedrem - Deep Sky

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Pozorování triedrem - Deep Sky

#1

Příspěvek od Buby »

Letná obloha vyloženě k pozorování triedry vybízí. Hvězdná mračna, hezké hvězdokupy, teplé počasí a větší triedr (od 70mm výše) je občas pozorovatelský orgasmus. Trochu i lituju, že jsem svého 15x70 prodal, i když při pozorování mléčné dráhy v zenitu jsem si lámal páteř. Malokuk 80/400 sice taky plní funkci přehlídkového dalekohledu, ale chybí mi v tom to stereoskopické vnímání.

Jinak v dosahu 70 mm binaru je zhruba 500 objektů vzdáleného vesmíru, nejslabší, který jsem v něm viděl, byl mezigalaktický poutník v Rysovi s jasností 10,4 mag.

Asi si budu muset koupit zalomený binar.  :D
Dob SW 254/1200,SW 102/500, 80/400, Mak 90/1250, N114/900 na EQ2, Bresser 60/800, ,BDP Astro & Nature,Triedr 8x40, Meade SWA 24mm, Ultima LX 17mm, Hyperion 10mm, ES (82°) 6,7mm, Lumicon UHC,.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pozorování triedrem - Deep Sky

#2

Příspěvek od Cztwerec »

Když už jsme u těch malých přístrojů... Nadchnul mě pohled na mléčnou dráhu tintítkem 8x30 KOWA, jen jsem si lehnul na deku a luxoval a domýšlel co kde je. Ikdyž to není vyloženě astro triedr, udělá na přehlídku radost. V budoucnu si ho určitě koupím.
Lectorem iustus...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#3

Příspěvek od Rekmarik »

Jistě by byla škoda opomenout zážitky a zkušenosti ohledně pozorování triedry.

Takový malý dalekohled lze sebou brát prakticky všude, lze s ním pozorovat během astrofocení nebo kombinovat s jinými pozorováními .. koukat z ruky nebo ze stativu.

Dovolil jsem si tedy založit toto vlákno, protože jsem tu jiné podobné nenašel - prostor pro Vaše úlovky v malých nebo větších triedrech, zkušenosti, které se týkají přímo pozorování, nikoliv recenze binokulárů nebo rady ohledně koupě.

Máte svůj oblíbený objekt (nemám teď na mysli sousedku na balkóně), který rádi pozorujete triedrem ?
Jaké nejslabší DSO jste vykoukali v triedru ? pod jakou oblohou ?

Tuatam u mě zvítězí lenost a místo Dobsona jdu na lehátko s triedrem a porovnávám rozdíly mezi 10x50 a 15x70 .. bez stativu se rozdíly díky roztřepanosti obrazu téměř vyrovnají ..
Budu rád za aktuální DSO zajímavosti vhodné pro triedr a nebo třeba jako výzvu k nalezení různé tipy, které jsou v současnosti na obloze.

Ve vlákně "Deep Sky v malých dalekohledech" jsem tohleto trochu naťuknul, pokud by bylo možné prosím moderátora o přesunutí těch příspěvků sem .. pokud tedy neshledává toto vlákno zbytečným.

Pro inspiraci publikace v PDF:
A Simple Guide to Backyard Astronomy Using Binoculars or a Small Telescope
Assembled by Carol Beigel

http://carolrpt.com/astroguidev9complete.pdf



Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#4

Příspěvek od Rekmarik »

Dnes se u nás v noci neočekávaně celkem vyčasilo, takže jsem na lehátku ze zahrádky učinil svůj delší pozorovací tah na DSO triedrem - mezi 24-1:30SELČ , jaký byl seeing nevím, protože pomocí triedru to nedokážu určit. Střídal jsem 15x70 skymaster a 10x50 lidlák-Auriol ..
První můj objev byl ten, že na brouzdání a koukání obecně je prostě lepší ten 15x70 - ačkoliv mi to dřív například ve dne až tak extrémní rozdíl nepřipadal. (v noci už to docela podstatný rozdíl fakt je)
Přesvětlená obloha ze všech stran a jen v zenitu alespoň trochu tmavší s náznaky mléčné dráhy - K pozorování se nabízely objekty v Labuti - pokoušel jsem se o řasy i Severní Ameriku ovšem bez úspěchu :(
Sklouznul jsem níže k Enifu a kousek od něj M15 nepravidelný obláček, dále M71 jako symetrické kulovité zamlžení rychle ubývající do periferie.
Skoro mám dojem, že jsem viděl i M57 ale nechci kecat. Podobně tomu bylo s M27kou, která je hodně malá, ale věděl jsem přesně kde má být a ta jakási jemně rozmazaná slabá "hvězdička" to mohla být ona .. no už nic moc pokoukání pro zvětšení 15x :)
Kousek od Ruchbahu jsem vystopoval M103 diskrétní mlžinka.
Kulovky M13 a M92 byly asi nejlehčí pro detekci triedrem, těmi jsem začal, tak jen pro doplnění.

Podobně jako u jiných dalekohledů - mnohem větší žeň a zážitek z brouzdání musí být pod tmavou oblohou a taky ze stativu na což se už těším, dneska jsem to dal z ruky tedy posilovna na lehátku.



Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Pozorování triedrem - Deep Sky

#5

Příspěvek od Buby »

Přes 15x70 na slušné obloze je toho k vykoukání hodně. Řasy žádný problém, ty jsou fakt easy, především ten oblouk, který není hned u té hvězdy (tuším 52cyg), ten u hvězdy je ale v náznacích vidět též. Jinak na M27 jde i zahlédnout její tvar ,,vykouslého jablka,, . Vzhledem k nízké váze takového dalekohledu neváhej vyjet někam za slušnou oblohou, odměnou ti bude krásná podívaná. ;)
Dob SW 254/1200,SW 102/500, 80/400, Mak 90/1250, N114/900 na EQ2, Bresser 60/800, ,BDP Astro & Nature,Triedr 8x40, Meade SWA 24mm, Ultima LX 17mm, Hyperion 10mm, ES (82°) 6,7mm, Lumicon UHC,.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#6

Příspěvek od Rekmarik »

Řasy žádný problém, ty jsou fakt easy, především ten oblouk, který není hned u té hvězdy (tuším 52cyg)

No právě .. krásně se hledají pod tmavou oblohou .. i pod městskou oblohou jsem se s nima kochal dobsonem při zvětšení 60x jenže při použití UHC filtru.
A tak mě štvalo, že tím triedrem mi nějak splývají s okolím ..
Vyjet pod tmavou oblohu chce pro mě alespoň 30minut autem, a to pak už balím i všechno ostatní astronádobíčko .. to by mi asi bylo líto tam jet jen s triedrem .. ale přesně jak píšeš to kochání .. to pak stojí za to !

Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Pozorování triedrem - Deep Sky

#7

Příspěvek od elon254 »

Původně sem měl v pozorovacím plánu připraveny kvasary v Draku a Herkulovi, taky Kočičí oko, i jiné pozorovací stanoviště, ale protože byly špatné pozorovací podmínky(Pick. tak 2-3/10!), vzdal jsem původní pozorovací plán a vzal jsem za vděk pozorování malým triedrem 8x40 ze zahrady.
Začal jsem v Herkulovi kde jsem pozoroval jako mlhavé obláčky kulové hvězdokupy M 92 a M 13. M 13 jsem si zakreslil.

Pokračoval jsem se přesunem do Střelce a tam byly žně. Mlhoviny M 8, M 20, M 17(jdou z mé zahrady sice vidět i prostým okem, ale všechny najednou-to je zážitek), pak otevřená hvězdokupa M 21 a malý oblak ve Střelci-M 24, vše se mi vešlo najednou do zorného pole-kousek východně  zřetelná M 22-fakt paráda-ve Střelci to "žije". Následně jsem se stěhoval na východ do Labutě, kde jsem z řasové mlhoviny pozoroval tu část o které se zmiňuje Buby níže. Z objektů, které by našel  i nezkušený pozorovatel, jen tím že bych mu tam namířil triedr jsem včerejšího večera ještě pozoroval mohutnou M 31.
Teď se krátce zmíním o objektech které se daly v 8x40 identifikovat, ale pokud by se na ně dívala sousedka paní Nováková, tak by je určitě neviděla i kdybych tam namířil triedr. Takovým objektem pro mě byla v Honících psech M 51. Identifikoval jsem jí, ale jen proto, že přesně vím kde je, kdybych jen tak "zametal" okolí a netlačil na oči, tak jí přeskočím. Totéž co o M 51 platí o planetárních mlhovinách M 57 a M 27. Obě jsem identifikoval, ale na hraně. Před ukončením pozorování jsem ještě krátce zaexperimentoval s O III filtrem před jedním tubuskem-ten jsem zkoušel jen na M 57 a M 27 a obě byly s filtrem kontrastnější než bez něj, u M 27 se to projevovalo markantněji.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#8

Příspěvek od Rekmarik »

U nás byl dnešní noc seeing velmi dobrý, ale z nějakého důvodu se mi neustále zamlžoval triedr a i když jsem ho měl na stativu tak jsem si to příliš neužil.
Přesně jak píšeš Leone i já jsem experimentoval s filtrem - tedy já se pokoušel vložit si do cesty mezi oko triedr a oblohu UHC, jenže musím dodat, že se přes to nedalo koukat, před vstupním hledím jsem plochu UHC utíral řasama, a před výstupním tubusem zase většinu plochy zabíraly moje prsty ..

Před pozorováním triedrem jsem docela dlouhou dobu hleděl dobsonem na NGC 6503 v Drakovi což bylo sice fajn, ale nějak jsem si rozhodil oči a pak na binokuláru nemohl pořádně zaostřit obě stejně.
Asi hrála dost roli únava, tak to nemělo cenu nějak "víc tlačit na makulu" (pilu)

Trochu jsem si spravil náladu koukáním na M13 se zvětšením 300x :)


Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Pozorování triedrem - Deep Sky

#9

Příspěvek od stana »

Jen dovětek...
Myslím si, teda souhlasím s tím co zde pánové píšete, jen z vlastní zkušenosti triedr 12x50 byl můj první dalekohled a čučení na mléčnou dráhu vleže v létě či zimě byl zážitek.
Jen bych být Vámi doporučil pro větší efekt, který zatím neznám, pro ostatní ležet někde v Alpách ve dvou tisících n.m. na louce...
Potom dává smysl ten topik..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#10

Příspěvek od Rekmarik »

Podařilo se nám s kamarádem na rodinné dovolené střihnout několik pozorovacích nocí v Chorvatsku v městečku Rabac.

Vzali jsme jen triedry a když jsme vylezli na pláž kde nesvítily lampy, byl jsem příjemně překvapen, jak pěkná je obloha - pozorovali jsme 4 bezoblačné noci, rušivé bylo blízké pouliční osvětlení, takže adaptace na tmu nebyla ideální, ale i tak to byl vemi hezký zážitek.

Pozorováno v leže na karimatkách, občas ze stativu, a nebo když jsem zkoušel kreslit tak jsem ležel na zemi a na sobě položený stativ i s triedrem a přidržovaný nohama jsem měl ruce volné pro kreslení.

Působivé byly oblasti kolel Labutě - Severni Amerika, řasy, pak hvězdokupa M52 která byla viditelná jen jako jemný mlhavý oblak, Pro triedr vděčné objekty jako IC 4665, M7, M6.
Parádní podívaná se nám nabízela v Sagittariu objekty Laguna, Trifid, Orlí mlhovina, Omega, M24, M22 - všechno při jednom krátkém porozhlédnutí triedrem no zkrátka je toho spousta.
Docela mě překvapila M31, nebylo vidět jen jasné jádro, ale také ramena sahající skoro přes zorné pole triedru. Dala se zahlédnout také M110 jako jemná mlžinka. M32kou si nejsem jistý, možná jen jako malinko rozmazaná hvězda.

Přiládám nějaké nákresy a foto






foto je foceno Nikonem zrcadlovkou ze stativu - iso 800, exp.20s (fotil kamarád)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování triedrem - Deep Sky

#11

Příspěvek od MaG »

Není to ani malým dalekohledem ani velkým triedrem, ale přesto doporučuji:

Kulový spodek.. posledně od Aleše Majera..
http://udalosti.astro.cz/?p=2738

Co to je za akci je v článku z roku 2012:
http://udalosti.astro.cz/?p=1053
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pozorování triedrem - Deep Sky

#12

Příspěvek od Sasa3 »

to Rekmarik: tyhle hezke kresby pres velky triedr jsem nejak prehlidnul. Velmi povedene.

Vcera jsem jeste asi hodinu po pozorovani novy v Delfinovi koukal jen tak z mestske zahrady triedrem 8x40. Necekane se totiz obloha zacala lepsit. Obzor tak, do 30 stupnu byl porad spatny, ale zenit uz docela sel. Delfin se zrovna nachazel na hrane, kde se to zacalo horsit.

Nasel jsem docela dost objektu (viz. zapis z denicku): zde.

Docela me prekvapila Severni Amerika, i z mesta se totiz dal vykoukat jeji tvar, hlavne okoli Mexickeho zalivu. Pekna mala ploska byla i otevrenka NGC6709. Stejne tak hezka byla NGC6633. Ve stejnem zornem poli byla i dalsi hvezdokupa IC4756. Ta byla ale mnohem narocnejsi, na tmave obloze ale urcite pekne vyleze taky.

Asi nejpeknejsi objekt, ktery jsem tu noc zahlednul, je siroky par delta12 Lyr. Nevim, cim to je, ale barvy tech dvou hvezd jsou v tom binaru mmohem zivejsi, nez jak si je pamatuji z predchozich pozorovani. Navic jsou obe hvezdy vsazeny do ridke nenapadne otevrene hvezdokupy Stephenson 1, ktera bocnim pohledem trochu vyleza nad okoli. Opravdu hezke.

Dale jsem zjistil, ze i nektere kulove hvezdokupy jsou docela dobre poznatelne i v tak malem zvetseni. M15, M71 a M56 tam zretelne byly a bylo poznat jejich nestelarni charakter. U M56 jsem si na severo-zapade vsimnul jedne hezke syte oranzove jasnejsi hvezdy (opravdu v tom binaru byl ten vesmir nejak barevnejsi). Doma jsem ji identifikoval jako HR7302. Je to cerveny obr spektralni tridy M0III.

Budu muset ten triedr vytahnout ven casteji.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#13

Příspěvek od Rekmarik »

Díky za povzbuzení a pěkný report Sašo !

Dostalo mě že nazýváš můj triedr velký triedr No je velký a je těžké ho udržet v ruce, nejlépe ho dát na stativ vleže a pak začnou vylézat pěkné detaily jakmile se obraz zcela uklidní.
Jestli můžu trochu s humorem podotknout k té barevnosti v Delta 12 Lyr - jestli ta živější barevnost není dána "živější" barevnou vadou oproti Tvým refraktorům :)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pozorování triedrem - Deep Sky

#14

Příspěvek od Sasa3 »

To trepani je u triedru opravdu neprijemne, snizuje dle meho odhadu dosah nejmin o magnitudu. Ja jsem kvuli tomu downgradoval z 10x50 na 8x40.

Pokud jde o barvy, tak to je docela komplexni problematika. Moc ji nerozumim, jenom jsem odpozoroval, ze je to jednak zalezitost objektivu (achromaty maji tendenci jemne zbarvovat do hnede-zluta, koukal jsem i pres achromat, ktery bavil ciste do zluta) tak i okularu. Do toho se navic mozek snazi neustale vybalancovat bilou (neco jako funknce AWB u foceni). Navic se barevne vnimani meni podle toho, jak se oko prepina na nocni cernobile videni. No a aby toho nebylo malo, vypozoroval jsem, ze intenzita barev docela zavisi i na stavu atmosfery. Silna vhlkost barvy spolehlive rozmyje. A zase nekdy takovy ten smog pomaha barevnosti planet....

Vcera me proste prekvapilo to vnimani barev pres ten maly triedr. Necekal jsem to a bylo to opravdu hezke.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pozorování triedrem - Deep Sky

#15

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera jsem zase okukoval DSO v triedru 8x40. Podminky byly priserne, silne cirry, obcas prechazejici oblacnost, stredne silny opar, do toho vseho svitil Mesic. Bylo taky zrejme, ze se obloha bude s casem jenom horsit. Puvodne jsem vybehl ven jenom na chvili s triedrem 8x40, vlastne jenom odhadnout jasnost novy (muj odhad byl V=7.8). Nicmene, kdyz jsem se zbezne kouknul do Kasiopeji, tak tam kupodivu slo par otevrenych hvezdokup vykoukat. Zabehl jsem proto pro Pocket Sky Atlas a nakonec jsem byl prekvapeny, kolik toho bylo.

Asi nejnapadnejsi a nejzretelnejsi otevrenou hvezdokupou byla NGC663. NGC7789 vyzadovala bocni pohled, ale byla tam jako jemny relativne velky slaby oblacek. NGC457 sla jenom tusit, jak byla prezarena hvezdou phi Cas. Dale sly videt: M52, M103, h a chi Per, NGC225, Trumpler 2, Stock 2, Stock 23, Mellote 20 a M34.

Podrobneji bych se zastavil u Stock 2. Kdysi jsem ji nahodne "objevil" v 10cm dalekohledu kousek na sever od h a chi Per. V triedru bylo bocnim pohledem videt, ze tam je docela velka oblast, ktera vyleza nad okolni hvezdne pole. Bylo v ni tusit mnoho slabych hvezd. Na tmave obloze, to musi byt velmi pekny pohled. Jeste bych zminil Stock 23, na tuhle otevrenku jsem totiz nahodne narazil v onom triedru pri brouzdani oblohou. Chvili mi trvalo, nez jsem se dle atlasu chytil a nasel ji. Jinak jsem si mezi NGC663 a Stock 2 vsimnul mlhaveho shluku, ktery byl jen o trochu mensi a mene napadny nez NGC663. V Pocket Sky atlase tam nebylo nic, tak jsem si zakreslil polohu. Doma jsem pak zjistil, ze tam lezi otevrenka NGC743, papirove je ale hodne mala (5'). Mozna to byl nakonec jen shluk jasnejsich hvezd, ktery je v Uranometrii hned na zapad od NGC743.

Jinak nejvetsi bomba byla otevrena hvezdokupa Melotte 20 (alpha Persei mooving cluster). Konecne v tom mem triedru nadherne prokoukla. Ma prumer asi 5 stupnu, a ten muj triedr ma zorne pole 7.2 stupne. Takze se tam vesla i s trochou hvezdneho okoli. Byl to opravdu nadherny pohled. Napocital jsem pres 50 jasnejsich hvezd, ktere silne vystupovaly nad okolni hvezdne pole.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět