Pozorování triedrem - Deep Sky

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#31

Příspěvek od Rekmarik »

Jen tak brouzdat oblohou si s tímto řešením dovedu představit, ale jakým způsobem se s tím vyhledávají žádoucí objekty?

tady se možná vracíme více k tématu triedr a DSO - se zalomenými hranoly nebo se zrcátky by se mi asi ještě hůře orientovalo na obloze i když by to třeba vyřešilo to zalamování krku.
Možná budu za idiota, ale docela jsem i regulerně uvažoval o tom, že takový malý reddot na triedru by byl taky zajímavý nástroj pro nasměrování do přesného místa na oblože 8-)
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 876
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Pozorování triedrem - Deep Sky

#32

Příspěvek od Stanislavxyz »

elon254: Ja jsem tenhle systém zkoušel a při širším zp. (což triedry vesměs mají) se dá použít něco jako star hooping. Horší orientace je ale právě jednou z nevýhod téhle konfigurace...

Rekmarik: I to jsem viděl na fotkách, ovšem triedr musí být na nějakém stativu, jinak to nemá smysl. Osobně to u triedrů nepoužívám- střílím je od oka (sleduju okem cíl a dalekohled jenom předsadím před oko- tak není problém při troše cviku chytat i třeba ISS při 15x zv.) Ale mám to na pantografu se spektivem. Tam to používám na sledování letadel a ISS při zv. 50, kde už je zp. malé a rychlý cíl se špatně honí... Navíc je spektiv zalomený na 45° a to opět zhoršuje míření. U letadel a ISS je totiž úplně nejlepší předsadit dalekohled kousek před cíl a nechat si ho proletět přes zp. A to bez kolimátoru neumím.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Pozorování triedrem - Deep Sky

#33

Příspěvek od elon254 »

Možná budu za idiota, ale docela jsem i regulerně uvažoval o tom, že takový malý reddot na triedru by byl taky zajímavý nástroj pro nasměrování do přesného místa  
to nebudeš.

http://www.cloudynights.com/ubbarchive/ ... ll/fpart/1
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 876
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Pozorování triedrem - Deep Sky

#34

Příspěvek od Stanislavxyz »

A ještě tady: http://www.astro-tom.com/projects/binom ... _mount.htm Na tom spodním pantografu je zrovna vtipně umístěn.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#35

Příspěvek od Rekmarik »

add. triedr na přilbě- obávám se že s 15x70 to nebude moc fajn- váha jako prase a zvětšení 15x to určitě nezvládne. Tak 6X30 bych si dovedl představit, ale ne 15-ku. Osobně se dost divím, že hodně lidí pozoruje tak velkými zv. z ruky- myslím že i 10x je do ruky dost. Především ale u KAŽDÉHO zv. stoupne dosah posazením na vhodný stativ, či stabilizátor. I u zv. 8x je to rozdíl a proto chcete-li vidět více, nekupujte větší triedr, ale dejte stávající na stativ!
Postupně zjišťuju asi něco podobného .. 10x50 je už docela dost na udržení .. ALE .. přesto i s 15x70 se koukat dá .. a jak jsem psal výše na rozlišení některých hvězd to mělo přínos .. malý triedr je klidnější ale míň rozliší .. shodneme se jistě na tom že každý triedr na stativu bude přínosnější než z ruky .. i u 8x50 a jistě i 7x30 bude na stativu prostě o chlup lepší v rozlišení..

ISS jsem pozoroval v 15x70 z ruky a možná díky tomu, že je třeba dalekohledem pohybovat rychle nevzniká takové napětí a chvění v ruce, jako když je třeba držet stále na místě a mířit do jednoho bodu, obraz nebyl až tak špatný, i když zvětšení 15x je stále málo na nějaké skvělé detaily ..

Ještě k tomu nápadu s uchycením na hlavě na přilbě - 15x70 to by byl asi extrém .. ale i ty menší triedry bývají celkem těžké, když to není plast a to pak by asi chtělo protizávaží na temeni :)

Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Pozorování triedrem - Deep Sky

#36

Příspěvek od Jožin110 »

Přeju všem dooobry den,
bylo mi nabízeno taky toto    http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 624960/3#3
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Pozorování triedrem - Deep Sky

#37

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Zalomené binokuláry, které byly z těch levnějších, sice poslední dobou v tichosti dost podražely, např.

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... arset.html

....tedy skoro o 200€, navíc mají jen jeden pár okulárů, místo třech :(,
nicméně pořád platí, že ta investice do pohodlí pozorování se rozhodně vyplatí. Ty pantografy jsou taky dost drahé - 365€ a základní problém s vykrouceným krkem to moc neřeší. A pochybuji o dostatečné tuhosti. Vynikající AZ-4 stojí 169€ s lehčím stativem, který na binokuláry bohatě stačí..
Uživatelský avatar
vladaman
Příspěvky: 94
Registrován: 03. 04. 2013, 14:55
Věk: 58

Pozorování triedrem - Deep Sky

#38

Příspěvek od vladaman »

To Rekmarik.
Děkuji Ti za pěkné a detailní porovnání těchto oblíbených triedrů. Takových porovnání zde není mnoho. Nicméně se mi "nelíbilo" to třetí místo mého oblíbeného Lidlu 10x50. A taky to "co všechno v něm není vidět". Pomyslný červ začal hlodat a já si Skymastera nakonec koupil. Lidl 10x50 šel ke známému a se skymastrem jsem spokojenej.
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Pozorování triedrem - Deep Sky

#39

Příspěvek od Mates »

Možná budu za idiota, ale docela jsem i regulerně uvažoval o tom, že takový malý reddot na triedru by byl taky zajímavý nástroj pro nasměrování do přesného místa na oblože  Právě Reddot se dá dobře použít pro systém s tím zrcátkem před objektivy. Já mám něco podobného, místo zrcadla  mám však přímo na objektivech triedru 10x50 namontované hranoly z takových těch vojenských "tykadel". Reddot míří na oblohu a triedr vpodstatě do země. Nejlepší je když ve dne koukám třeba na letadlo a někdo vidí jak čučím triedrem na zem před sebe. ;D
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#40

Příspěvek od Ulkesh »

V októbri a začiatkom novembra tohto roku som dosť často pozoroval triédrom 8x(60 a menej) z lidlu (ktorý som si kúpil teraz v septembri) v Bratislave v tmavých húštinách medzi Karlovou Vsou a Mlynskou dolinou s mhv určite horšou než 5, sem tam možno lepšou, neviem to presne, lebo som si všímal iné. Pozoroval som len tak voľno z ruky ako poľovník.

Pozoroval som tieto objekty.

Od Perzea ku Kasiopei to bola exhibícia otvorených hviezdokôp:
TR2, H-CHI, STOCK2, NGC 743, 663, 457, 129 a m52.
Možno ešte m103 podľa toho, či trojicu jasných hviezd možno považovať za jej súčasť - v triedri sa zlievali a mohli pôsobiť hviezdokopovým dojmom. STOCK2 len za lepších podmienok ale mám skúsenosť, že na príliš dobrej oblohe (mimo mesto) sa už stráca v záplave mračna hviezd. Teda nie, že by sa na príliš dobrej oblohe nedala vidieť, ale na trochu horšej oblohe o niečo lepšie vynikne a keď sa podmienky ešte trochu zhoršia, tak už začne miznúť, aspoň taký je môj dojem. NGC 457 sa dala vidieť ako niečo zahmlené, čo pri bočnom pohľade vyskakovalo popri jasnej hviezde (oko sovy). Ostatné spomínané hviezdokopy boli rozlične výrazné a rozmerné fliačiky.
V 6° zornom poli nebolo na zahodenia ani okolie alfa Persei.

Ďalej z posledných momentov letnej oblohy som si ešte vychutnal m27 - tú som videl vždy, keď bola dostatočne vysoko a bola výrazná, ďalej oblasť strelca, kde to však už nebolo ono, lebo bol už veľmi nízko a navyše mesto spravilo svoje. Tam som rozoznal iba lagúnu a m22. Potom vyššie m11 v štíte(?), spomínaná m27 a ďalej guľové hviezdokopy m71, m13, m92 - posledné dve už dosť odchádzali na západ a m71 tiež nie je v triédri žiadna vypaľovačka. Prekvapilo ma, že pri troche koncentrácie som našiel aj m56 v lýre. Z letnejších objektov som ešte pozoroval hviezdokopy m39 a mrňavú m29.

Ďalšie trochu jesennejšie guľové hviezdokopy boli m15 a m3 (nie oprava m2 vo vodnárovi, prepáčte zmýlil som si to, ostatné by malo sedieť, prekontroloval som ešte raz).
Z jesennej sekcie oblohy to boli najmä m31 so satelitnými galaxiami. m32 sa dala rozoznať ako rozmazaná hviezda a m110 si vyžadovala dosť koncentrácie a lepšie podmienky, ale tiež som ju z mesta dal. m33 sa sa dala vidieť tiež a pri dobrých podmienkach aj priamym videním. Zaujímavým objektom bola otvorená hviezdokopa NGC 752 v trojuholníku, ktorá na mestskej oblohe predstavuje výzvu, lebo je plošne veľká, ale tiež sa dala.

Peknou sériou už zimnejších otvorených hviezdokôp boli m34, m35, m36, m37, m38, plejády a samozrejme aj hyády. Na niektoré z posledne spomínaných objektov som si však musel počakť až do asi tretej hodiny po polnoci. Medzi také objekty patrila aj m42 u ktorej sa dala rozlíšiť štruktúra aj s náznakom tmavého zárezu. Pri dobrých podmienkach a s trochou koncentrácie sa na mieste, kde je podľa atlasu m78, objavil nejaký nezreteľný fliačik. Taktiež nesmiem zabudnúť na vianočný stromček v jednorožcovi (NGC 2246?)

Z galaxií som pozoroval ešte m81 a m82. m81 nebol ťažký objekt, hoci pri horších podmienkach úplne mizol. m82 sa dala vypozorovať o niečo ťažšie ale často sa dala zahliadnuť tiež. Potom som ešte skúsil galaxiu NGC 2403, ktorú som našiel podľa triatlasu za veľmi dobrých podmienok. Bola rozhodne výraznejšia ako m82, ale ďaleko nie tak ako m81.
Potom sa už zatiahlo a odvtedy je zamračené :(

A ešte aby som nezabudol, nadránom sa ukázali aj m44 a m67 v rakovi.

(Na viac hriechov si už nepamätám )

Pozoroval som väčšinou len rekreačne tak, že som vyšiel von a hral takú hru, že koľko najviac objektov len tak po pamäti odpozorujem za tú hodinku, čo som pozoroval. Moje maximum bolo 27 pri vhodnej konštelácii, keď sa dala pozorovať väčšina objektov, ktoré som vyššie vymenoval. Niekedy som siahol aj po triatlase B - je to celkom dobrá vec a oplatilo sa mi vytlačiť si ho aj pre triéder, hoci pôvodne som ho tlačil pre môj SW 80/400, ktorým pozorujem cez víkendy doma.

Ah áno, doma. Tam mám z času na čas aj trochu lepšiu oblohu a mal som tam raz aj ten triéder. To bolo ešte v septembri - spomínam si na jednu výnimočnú noc, keď mhv bolo snáď lepšie ako 6,5 (ale neviem presne, opäť som si všímal iné ).
m33 rezala oči a m31 so satelitnými galaxiami bola veľmi mohutná. Asi najkrajší pohľad na túto skupinu galaxií, čo si pamätám. Dokonca aj satelitná m110 bola krásna plošne veľká a výrazná. Taktiež východný oblúk rias bol celkom zreteľný. m27 tiež rezala oči. Myslím, že aj NGC 7000 sa dala vidieť, teda mexický záliv bol zreteľný, len neviem, či je ten mexický záliv spôsobený hmlovinou, alebo len mračnom hviezd :-?
Vtedy som sa však len tak kochal a nesnažil som sa vyhľadať čo najviac objektov  8-)
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Pozorování triedrem - Deep Sky

#41

Příspěvek od elon254 »

Vzal si to ze široka Ulkesh(asi i kvůli toho že se nedalo registrovat), ale čte se to dobře. Pěkný report.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#42

Příspěvek od Rekmarik »

Pěkný report Ulkesh, je skvělé jak některé objekty vylezou právě s malými triedry a nebo na průměrné obloze, jako třeba ta NGC225.
Líbí se mi tvoje věta, že M27 už taky řezala do očí ... nezbývá než si na takové jasnější objekty brát případně sluneční brýle ..Těším se na další reporty..
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#43

Příspěvek od Ulkesh »

Áno, to že istý čas sa nedalo registrovať, bolo mučivé.
Som rád, že sa report páči.
K m27 a rezaniu do očí: Istotne sú aj jasnejšie objekty ako m27, ale práve pri m27 ma nikdy neprestane udivovať jej jasnosť, vďaka čomu je prakticky unikátnym objektom svojho druhu. Preto som použil také silné slová.

Navyše som si až teraz spomenul, že som vo svojom reporte vynechal ešte dva objetky:
ramienko - vešiak na šaty v šípe
m41 vo veľkom psovi.
ktoré tam tiež mali byť.

Je však zábavné, že počet objektov viditeľných triédrom na mizernej oblohe je taký veľký, že človek má problém spomenúť si na všetky, ktoré videl.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Pozorování triedrem - Deep Sky

#44

Příspěvek od ladis »

Myslím, že aj NGC 7000 sa dala vidieť, teda mexický záliv bol zreteľný, len neviem, či je ten mexický záliv spôsobený hmlovinou, alebo len mračnom hviezd
Jestli mas UHC filtr, zkus jej prilozit mezi okular triedru a oko. Mozek si to spoji s druhym obrazem bez filtru a budes prekvapen vysledkem! 8-)

Nejlepe funguje prave na Sev. Ameriku a Rasovou mlhovinu...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#45

Příspěvek od Ulkesh »



Jestli mas UHC filtr, zkus jej prilozit mezi okular triedru a oko. Mozek si to spoji s druhym obrazem bez filtru a budes prekvapen vysledkem!  8-)

Nejlepe funguje prave na Sev. Ameriku a Rasovou mlhovinu...
UHC nemám, ale prinútil si ma trochu pouvažovať o NGC 7000. Čo si pamätám, tak malým ďalekohľadom som schopný spoľahlivo rozoznať len jej najjasnejšiu časť, ktorá by zodpovedala západnému pobrežiu Mexika (teda východnému na oblohe). Asi pred mesiacom som tento objekt pozoroval malokukom pri 16x (40 násobné zväčšenie nepomohlo, to skôr na riasy)
Na tejto snímke:
http://www.williamoptics.com/wo_gal/cat ... d_yymm.jpg
jasne vyniká oproti zvyšku hmloviny. Je to také pomerne tenké vlákno, ktoré sa ťahá nejaký ten stupeň od severu na juh. V malom ďalekohľade samozrejme pôsobí difúzne a málo zreteľne, ale je aspoň zrejmé, že to nie je spôsobené len mračnom hviezd, pretože to pokračuje ešte ďalej po tmavý lem, ktorý obkolesuje celý objekt z východu i severu.
V triédri však nič také nebadám, iba ten Mexický záliv a spomínaný tmavý lem. Preto sa po tejto úvahe nazdávam, že samotnú Severnú Ameriku som triédrom nevidel.

Samozrejme, lepšie je čo najviac pozorovať a nie mudrovať o niekoľko mesačných spomienkach z pozorovaní :P
Na mojej schopnosti poctivo si zaznamenávať si to čo vidím, mám však určite čo zlepšovať.
NGC 7000 však už bude zrejme na nejaký čas neaktuálna.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Odpovědět