Deep Sky v malých dalekohledech

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#211

Příspěvek od Sasa3 »

Ahoj a vitej na AF a diky za bezvadny report. Vzpomel jsem si na svoje zacatky...

Pokud jde o ty objekty, tak IC4756 je opravdu nadherna hvezdokupa, jedna z mych oblibenych. Clovek nechape, jak si ji mohli generace visualnich pozorovatelu nevsimnout. Oficialni objevitel je Bailey, ktery ji nasel az v roce 1908 na fotografiich. Za objevitele se da povazovat ale i T. Webb, ktery tuto oblast zminuje ve sve slavne knize "Celestial objects for Common Telescopes" z roku 1859. Kdyz uz tam budes brouzdat, nezapomen na blizkou jasnou hvezdokupu NGC6633. Ta je pro male dalekohledy a triedry take jako stvorena.

Jinak M11 je opravdu velmi husta, a i v mem 63mm dalekohledu pri zvetseni 84x pripomina spis kulovou hvezdokupu. Dominuje ji jedna jasna hvezda, ostatni pak tvori takovy silne mlhavy teckovany vejir s vrcholem prave v one jasne hvezde.

Jinak pokud jsi videl M110, tak byla k vykoukani urcite i M32. Zkus se priste pozorneji podivat, jedna z blizkych hvezd u jadra M31 bude takova mlhavejsi a to je prave ona.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sufin
Příspěvky: 5
Registrován: 01. 08. 2014, 08:14

Deep Sky v malých dalekohledech

#212

Příspěvek od Sufin »

Přesně ty objekty, co říkáš, tak o nich jsem věděl. Ale zatím jsem v astronomii takový, jak to říci...zbrklý. Najdu jeden objekt, spatřím ho a hned hledám další. prostě ještě potřebuju vyzrát a užívat si dlouhých pohledů a nikam nespěchat.
A díky za pěkný poučný komentář.

BTW já jsem taky vlastně z Říčan (trvalé bydliště a strávená školní léta, ale momentálně bydlím kousek jinde).
Celestron Powerseeker 50AZ 50/600
H20, H12,5, SR4 (0,965)
Triedr 7-17x42
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#213

Příspěvek od Sasa3 »

Včera se po dlouhé době zadařila pěkná DSO noc. Už jsem se chystal do postele, když jsem si všimnul, že mezi mraky problikují jasně hvězdy. Vytáhnul jsem ven 63mm Telementor, protože nebylo jasné, jestli se nezatáhne. Měl jsem v plánu pokochat se akorát pár objekty a zkusit najít planetární mlhovinu IC5217, pro kterou jsem si před pár dny vytisknul vyhledávací mapku.

Labuť a Ještěrka byla zatažená, tak jsem se rozhodl skouknout M17, protože tam byla díra a obloha vypada mezi mraky vyjmečně čistě. Navíc České dráhy mají nějaký problém s osvětlením železnice, to velmi často na dlouhé chvíle vypadávalo a tak bylo na naší zadrádce viditelně tmavěji (tyhle vysoké lampy máme od baráku asi 60 metrů...).

M17 byla při 21x velmi intenzivní, dokonce šlo vytušit i části druhého slabšího ramene písmena Omega. Do zorného pole se vešly ještě dvě otevřené hvězdokupy M18 a NGC6596. Moc hezký pohled. NGC6596 jsem pozoroval poprvé, byla mnohem méně výrazná než M18 a nacházela se v bohatém hvězdném poli, ve kterém se ztrácela. Nicméně na té tmavé obloze šla bez problémů rozeznat. Za zmínku v okolí ještě stojí hvězdné mračno M24, to se krásně vešlo tak akorát do zorného pole.

Zenit se mezitím vyčistil a tak jsem se pustil do hledání planetární mlhoviny. Po cestě jsem narazil na dvě krásné, delikátní otevřené hvězdokupy NGC7209 a NGC7243. Obě dvě na tmavé obloze prokoukly a nemapatuji se, že bych je tak pěkně viděl. NGC7243 má zajímavý tvar, obsahuje řetízek hvězd, který ji tvaruje do písmene U, uprostřed hvězdokupy je výrazné ztmavení.

Samotná planetární mlhovina IC5217 byla lehkým objektem. Její jasnost jsem při 84x, kdy byla stále ještě stelární, odhadnul na V=11.5. Nejzajímavější byl pohled při 326x, kdy konečně začala vypadat nestelárně. Obraz bočním pohledem neustále problikával mezi stelárním vzhledem a malou ploškou. Ta se mi chvílemi zdála protažená přibližne severo-jižním směrem (PA30°).

Pak jsem opět zabrouzdal na jih, tentokrát do Štítu. Chtěl jsem omrknout kulovou hvězdokupu NGC6712. Při cestě k ní jsem narazil v Interstellarium atlase na několik neznámých hvězdokup. Za zmínku stojí NGC6649, Trumpler34 a NGC6728 (poslední dle RNGC neexistuje, ale vidět tam něco je). Samotná kulovka NGC6712 byla krásně jasná ploška, ale i když jsem šel se zvětšením až k 120x, tak byla pořád hladká. Jádro mělo neurčitě nepravidelný tvar, ale nevykoukal jsem nic, čím bych si byl jistý. V okolí jsem pak ještě zkoušel najít planetární mlhovinu IC1295, ale ta byla nad mé síly. Příště vyměknu a vezmu na ni alespoň UHC filtr (tak jsem ji kdysi viděl přes 100mm refrák).

Následně jsem zkoušel znovu rozlišit dvojhvězdu pi Cap (5,1+8,5, 3,2''), ale opět bez úspěchu. V Interstellarium atlase jsem si všimnul blízké galaxie NGC6903. Její jméno vyvedené v tučném fontu indikovalo, že se jedná o vhodný objekt pro malé dalekohledy, tak jsem ji zkusil. Při 53x jsem si ji nevšimnul, ale při 84x jsem zaznamenal jednu podezřelou slabší mlhavou hvězdu. Zakreslil jsem si její polohu a doma jsem zjistil, že to bylo ono. Galaxie se ukrývá v záři hvězdy 10. magnitudy.

Posledním objektem byla planetární mlhovina NGC7009 (Saturn). Protažený prstýnek byl vidět už při 84x, nejpěknější pohled byl pak při 165x, kdy byl prstýnek i protažení relativně zřetelně vidět. Zkoušel jsem i větši zvětšení, 326x, ale obraz už byl jen vyblitou verzí při 165x. Prstýnek téměř zmizel.

Detaily z pozorování, včetně dalších objektů, jsou na obvyklém místě: zde.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#214

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 46/900#900][splithere][/link][splithere_end]
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#215

Příspěvek od Ulkesh »

V lete sa mi niekoľkokrát podarilo pozorovať pod oblohou s mhv 6-6,5 s (podľa mňa) celkom zaujímavou 8 cm apertúrou (sw 80/400, ako inak).

Dosť času som trávil pozorovaním starej známej M 13 zvyčajne v blízkosti zenitu a pri 67 násobnom zväčšení to rozhodne nebol fádny objekt. Pri priamom pohľade to bola trochu zrnitá machuľa, z ktorej v náznaku vyskakovalo pár najjasnejších hviezd ako aj útvary, ktoré narúšali jej symetriu - niečo ako premenlivé lúče či chápadlá. Bočným pohľadom bola M 13 už poriadne zrnitá a chvíľami sa mi javila úplne ako mračno drobných hviezdičiek.

V blízkosti M 13 som si našiel aj galaxiu NGC 6207 a celkom ma prekvapilo, aké ľahké je pozorovať ju. Sasa3 v tejto téme už písal, že ju videl so 63 mm objektívom, takže v dosahu 8 cm objektívu jednoznačne je. A vskutku: nebola síce vidno hneď na prvý pohľad, no po pár sekundách sa bočným videním vždy objavila a častokrát bola aj celkom zreteľná.

Vtedy mi prišlo trochu ľúto, že som sa začiatkom roka s malokukom nedostal pod tmavú jarnú oblohu plnú galaxií podobnej jasnosti. Povzbudilo ma to však k pozorovaniu galaxií viditeľných v lete, menovite:

NGC 6482 (Her) - iba drobná škvrnka, bočným videním až zreteľná.
NGC 278 (Cas) - malá a celkom jasná, z trojice NGC 185, 147 a 278 najľahšie pozorovateľná.
NGC 7332 (Peg) - oveľa slabšia ako v katalógu blízka NGC 7331, ale aj u tejto sa dalo identifikovať jej pretiahnutie.
NGC 7814 (Peg) - bočným videním dobre viditeľná machuľka, tak ako aj
NGC 6217 (Umi)
NGC 2300 (Cep) a
NGC 2268 (Cam) - obe slabé a len bočným videním.

Pozoroval som aj zopár iných pre mňa nových objektov, ktoré už len jednoducho vymenujem:
NGC 6905 (Del, PN); NGC 6891 (Del, PN); NGC 6210 (Her, PN); BASEL 1 (Sct, OC); NGC 6712 (Sct, GC); NGC 6830 (Vul, OC); NGC 6823 (Vul, OC); NGC 7027 (Cyg, PN); NGC 7048 (Cyg, PN); NGC 6802 (Vul, OC); NGC 6791 (Lyr, OC); NGC 188 (Cep, OC); NGC 7009 (Aqr, PN); M 73 (Aqr, OC); M 72 (Aqr, GC); NGC 654 (Cas, OC); NGC 7006 (Del, GC); NGC 7261 (Cep, OC); NGC 7235 (Cep, OC); BERK 94 (Cep, OC); NGC 7354 (Cep, PN); NGC 7380 (Cep, OC); NGC 7243 (Lac, OC); NGC 7296 (Lac, OC); NGC 6781 (Aql, PN); NGC 6760 (Aql, GC); NGC 7790 (Cas, OC); NGC 7788 (Cas, OC); FROLOV 1 (Cas, OC); HARVARD 21 (Cas, OC); KING 12 (Cas, OC); NGC 146 (Cas, OC); NGC 6818 (Sgr, PN); NGC 6852 (Aql, PN);
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#216

Příspěvek od Sasa3 »

Moc hezky seznam, je tam par galaxii, na kterych jsem si z mesta zatim vylamal zuby.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#217

Příspěvek od Ulkesh »

Áno, pozrel som si Tvoj denník a podľa neho si NGC 6482 nedal s ED100 a NGC 2300 s ED130.

Ono to bude zrejme tým, že rozdiel medzi mestskou oblohou s mhv 5-5,5 a oblohou s mhv 6,5 je proste priepastný (no dobre, priepastný je silné slovo; je badateľný - doplnenie). Samozrejme, aj z mesta je čo pozorovať. Prinajmenšom Mesiac, planéty a hviezdokopy príp. aj plošne veľmi jasné planetárne hmloviny...
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#218

Příspěvek od Sasa3 »

Ony se ty podminky hodne meni i behem jednotlivych noci. Za vyjmecne excelentni noci jsem v ED100 lovil galaxie z kup galaxii Abelll2197 a Abell2199...

Jinak treba NGC6482 jsem jednu noc od nas ze zahrady v ED100 nevykoukal, ale pozdeji jsem ji ze stejneho mista vyducharil v 63mm Telementoru. Tahle galaxie sice je visualne nic moc, ale nasel jsem pak o ni zajimavy clanek (myslim, ze jsem to tady na AF psal). Je nejblizsim prikladem, tzv. fosilni skupiny galaxii - nikdy pred tim jsem tenhle pojem neslysel.

Dalsi flicek, o kterem jsem pozdeji zjistil, ze je docela zajimavy, je treba galaxie NGC6703 v Lyre. O ni jsem se docetl, ze je to jedna z "nejmladsich" lentikularnich galaxii, hvezdy v centralni populaci jsou mladsi nez naze Slunce.

To me na tom fascinuje nejvic, ke kazdemu malemu flicku (samozrejme prehanim) jde najit nejaky astrofyzikalni clanek se zajimavou (a pro me neznamou) informaci.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#219

Příspěvek od Ulkesh »

V posledných dňoch som mal zopár príležitostí používať svoj malokuk 80/400 pod pomerne tmavou oblohou s MHV cca 6,5 mag asi 10 km od krajského mesta na kraji celonočne vysvietenej obce (tj. bežné podmienky).


Odpozoroval som zopár pre mňa nových neskoro jesenných galaxií:

NGC 772 (Ari) a NGC 925 (Tri) boli iba slabé škvrnky, ktoré si vyžadovali nejaké to úsilie, kým som sa uistil, že ich bočným pohľadom naozaj vidím.

Ďalej to bola NGC 1637 (Eri), na ktorej som si výborne demonštroval prínos zmeny zväčšenia. Pri 16x nebola vidno vôbec (ako skoro všetky galaxie, ktoré tu spomínam), pri 40x bola vidno slabo a pri 67x o dosť lepšie.

Oveľa ťažšie boli NGC 1600 (Eri), NGC 1700 (Eri) a NGC 1667 (Eri). Presnú polohu prvých dvoch som si zakreslil a mám ich za odpozorované. Pri poslednej menovanej som však bol lenivý zaznačiť si jej polohu, keďže som nevidel žiadne hviezdy v jej bezprostrednom okolí. Bol to najťažší objekt z tohto môjho príspevku, no čosi som tam určite videl. Podľa tohoto http://www.sky-map.org/?ra=4.8102780000 ... ource=DSS2 pri nej nie sú hviezdy jasnejšie ako 13,5 mag, takže neviem, či ma mohli, alebo nemohli spliesť. (S týmto ďalekohľadom zvyknem vidieť hviezdy do 12,5 mag.) Čo ma však najviac zneistilo, bola jej katalógová jasnosť až 12,1 mag, no zato pomerne dobrá plošná jasnosť 12,9 mag. Takže naozaj neviem, hoci NGC 6207 (Her), ktorú som videl celkom bezpečne, mala 11,6 a 12,9. O NGC 1667 tu nie je ani zmienka, tak ak ju niekto videl, budem rád, ak sa ozve. V každom prípade sa k nej budem chcieť vrátiť, aj keď sa bojím, že najbližšie asi až o rok.

Nadránom som namieril ďalekohľad aj na známu trojicu jarných galaxií v levovi M 65, M 66  a NGC 3628. Všetky tri veľmi ľahko viditeľné a posledná menovaná mala výrazné pretiahnutie, vyzerala ako čiarka. Neďaleko od nich bola tiež pomerne ľahko avšak už len bočným pohľadom viditeľná drobná škvrnka NGC 3593. Nejavila žiadne sploštenie či pretiahnutie.

V súhvezdí Orión som zase okrem iného odpozoroval aj otvorenú hviezdokopu NGC 2112, ktorá sa mi pri 67 násobnom zväčšení javila ako zrnitá škvrnka, z ktorej jasne vystupovali tri hviezdičky.

Zlatým klincom však bola hmlovina ::) NGC 2024 pri zeta Ori (Alnitak). Pri 40 násobnom zväčšení bola najzreteľnejšia. Skladala sa z dvoch častí oddelených tmavou medzerou. Jasnejšia časť bola bližšie k Alnitaku a ako keby vystupovala von z jej žiary. Najzreteľnejšia bola jej časť pri tmavej medzere, ktorá už bola mimo hala hviezdy. Slabšiu časť za tmavou medzerou bolo vidno bočným pohľadom, no tiež dosť zreteľne. Nemyslel som si, že pozorovať túto hmlovinu je také ľahké.


Za vyše rok, čo vlastním malokuk 80/400, som sa posunul o dosť vpred a pozorovať s ním má stále baví.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#220

Příspěvek od Sasa3 »

Za vyše rok, čo vlastním malokuk 80/400, som sa posunul o dosť vpred a pozorovať s ním má stále baví.
Ano dle reportu je to poznat. Tenhle posledni je vyborny.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Deep Sky v malých dalekohledech

#221

Příspěvek od ladis »

Zlatým klincom však bola hmlovina Roll Eyes NGC 2024 pri zeta Ori (Alnitak). Pri 40 násobnom zväčšení bola najzreteľnejšia. Skladala sa z dvoch častí oddelených tmavou medzerou. Jasnejšia časť bola bližšie k Alnitaku a ako keby vystupovala von z jej žiary. Najzreteľnejšia bola jej časť pri tmavej medzere, ktorá už bola mimo hala hviezdy. Slabšiu časť za tmavou medzerou bolo vidno bočným pohľadom, no tiež dosť zreteľne. Nemyslel som si, že pozorovať túto hmlovinu je také ľahké.
Pozoroval jsi Plamínek s filtrem či bez? Já před mnoha lety vídával Plamínek zcela zřetelně, krásně rozdělený prachovými pásy, ovšem poslední roky jej vidím jen bídně, pokud vůbec. Mám pocit, že se v mém okolí, kde pozoruju, dramaticky zhoršila obloha vlivem LP či slunečního maxima...

viz můj starší report (2009) s hodnotami jasu oblohy:

Videl jsem naznak obdelnikoveho temneho vybezku do mlhoviny s 200/1200. O tvaru nemohlo byt reci, ale rozhodne mlhovina nebyla souvisla, jakoby predel tam byl, ktery tvorila prave B33.

Plaminek byl videt nadherne, vcetne vnitrnich detailu, struktur.

Obloha: SQM-L dlouhodoby nocni prumer po pulnoci 21.32, MHV 6.7

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#222

Příspěvek od Ulkesh »

"Plamínek" som pozoroval bez filtru.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Deep Sky v malých dalekohledech

#223

Příspěvek od ladis »

pane jo, tak to smekám! Pěkný výkon! :)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#224

Příspěvek od Sasa3 »

Dneska jsem se hlavne venoval DSO. Vytahnul jsem na chvili AS80/1200. Rozhodl jsem se dohonit resty. Zatim jsem nepozoroval zadny DSO objekt v CMi. Zkusil jsem dva, otevrena hvezdokupa NGC2394 nebyla nic moc. I pri 30x to byla jen nevyrazna skupinka 4 stredne slabych hvezd ve tvaru kosoctverce plus par dalsich 2-4 velmi slabych hvezd.

To druhy objekt, Herschel 1, byl mnohem hezci. Pri 30x to byla pekna skupinka 4 stredne jasnych hvezd doplnena o 3 dalsi slabe hvezdy. Byla napadna uz i v 50mm hledacku.

Pak jsem zkusil par mne neznamych objektu v okoli. Planetarni mlhovina NGC2346 byla tezkym objektem. Pouze s Deep Sky Atlasem se identifikovala presna poloha velmi tezko. Nakonec jsem si pri 120x vsimnul podivne mlhave slabe hvezdy. I pri zvetseni 200x a 235x byl vzhled prakticky stejny. Poradne jsem si zakreslil hvezdne okoli, abych si doma potvrdil identifikaci. Bylo to nakonec ono.

Dalsim objektem, ktery zaujal mou zvydavost byla mlhovina IC466. Kupodivu, i tahle byla v 80mm vykoukatelna. Pri 75x sla tusit jako podezrela slaba hvezda s mlhavym okolim. Zvetseni 120x odhalilo, ze je opravdu ona mlhovina a ne nejaka skupinka nebo par slabych hvezd. Vzhled mlhoviny silne pripominal kometu. Mlhovina byla protazena v jiho-vychodnim smerem.

Pak jsem se jeste zkusil pokochat necim jasnejsim. Vybral jsem par galaxii NGC3226+NGC3227 ve Lvu. Zas tak napadne v 80mm nebyly. Pri 48x byly bocnim pohledem docela zretelne, jako oblacek protazeny severo-jiznim smerem, chvilemi se zdal dvojity. Pri 75x jsem galaxie musel chvili hledat. Tvar byl neurcity, ale po chvili koukani jsem videl, ze ta vetsi galaxie se nachazi na jihu a ze severni strany je mensi mlhavy privesek.

Nakonec jsem jeste kouknul na Jupiter. Opet docela suprovy s plno detaily hlavne v rovnikove oblasti. Ale uz nebyla sila se plne koncentrovat na zakreslovani.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Deep Sky v malých dalekohledech

#225

Příspěvek od ladis »

Pak jsem se jeste zkusil pokochat necim jasnejsim. Vybral jsem par galaxii NGC3226+NGC3227 ve Lvu. Zas tak napadne v 80mm nebyly. Pri 48x byly bocnim pohledem docela zretelne, jako oblacek protazeny severo-jiznim smerem, chvilemi se zdal dvojity. Pri 75x jsem galaxie musel chvili hledat. Tvar byl neurcity, ale po chvili koukani jsem videl, ze ta vetsi galaxie se nachazi na jihu a ze severni strany je mensi mlhavy privesek.
Pekne jsi to vykoukal v 80mm Saso! Respekt! Odkud jsi pozoroval? Shodou okolnosti jsem dnes obe galaxie NGC3226+NGC3227 pozoroval ve 300ce i 400ce dobsonu!  8-)
V 12" pri 57x doslova svitily pri primem videni, jevily se jako jasne oddelena jadra, presahujici disky do sebe. Jakoby prodlouzena nudle s dvema jasnymi jadry. Pri zvetseni 136x se v 12" zobrazily i detaily v podobe pozic, tvaru disku a jader.

Tez jsem postrannim videnim videl v 12" i tesne vedle "lezici" galaxii NGC 3222, ta ale byla jiz velmi slaba, presto zretelna. Byla krasne plocha, jakoby kolmo na vyse dve uvedene. Jeste lepe ji ukazala 400ka, tam uz byla na prvni pohled neprehlednutelna. Ale oproti 12" to nebyl dramaticky rozdil.

V Leo jsem si projel vicero galaxii, moc pekne jsem dnes videl v Leo v 12" mj. i galaxijni kupu Hickson 44, citajici 4 cleny, vsechny perfektne a jasne viditelne. Neco jako zmenseny markarianuv retizek, ale spise do tvaru pismene "S"...

Dalsi objekty nebudu popisovat, jednalo se o samostatne galaxie ci dvojicky, ale jelikoz me zajimalo prime porovnani moji 12" a 16" Vica, na par galaxiich jsem provedl se vlastnim okularem 26mm prime porovnani. Obloha nic moc, SQM kolem 20.7-21.1x (meril Vic, nevim cisla presne), cim blize k pulnoci, tim lepsi pruzracnost. Ackoliv vitr byl kruty, odhodlane jsme pozorovali.

Rozdil na slabych galaxiich je sice mezi 12" a 16" patrny, ale ne dramaticky. V podstate to, co 16", ukaze i 12" jen mene jasne. Mam bohate zkusenosti s 8" a zde vidim velky skok v pozorovani galaxii mezi 8" a 12". Mene jiz 12" a 16". Zase na druhou stranu mel Vic dost spinave zrcadlo (16") a ja (12") pred Vanoci umyte, jak nove  ::)

Byla to krasna noc plna galaxii, jen ten vitr, ten vitr (kopec u Male Skály kousek od Turnova, cca 620mnm)...

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět