Deep Sky v malých dalekohledech

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#226

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera se po dlouhe dobe zadarilo s DSO pozorovanim. Ignoroval jsem Jupiter a pustil se do restu v objektech ze seznamu Herschel 400. Pozoroval jsem skrz AS80/1200 z nasi mestske zahradky v Ricanech.

Mlhovinu NGC2185 se mi nepodarilo spatrit. Neztracel jsem na ni ale moc casu, prece jenom mestska obloha neni idealni na loveni mlhovin takhle nizko nad obzorem. Presunul jsem se k otevrenym hvezdokupam. V oblasti jsem jich vykoukal nekolik (vetsinou slabsich mlhavych plosek, protoze prave ty slabsi mi ze seznamu Herschel 400 chybely): NGC2215, NGC2335, NGC2343, NGC2353, NGC2345. Vetsina z nich se nachazela pobliz mlhovinoveho kompexu "Racek". Nejakou dobu jsem se kochal taky otevrenou hvezdokupou M50. Tahle je v malem refraku nadherna. Jasnejsi hvezdy tvorily obrazec ryby, bylo tam taky nekolik zajimavych tmavsich oblasti bez hvezd. Pri 30x mi prislo, ze M50 je soucasti vetsiho asterismu - domecku se striskou v jehoz centru byla prave ona ryba.

Kdyz uz jsem byl tak nizko, neodolal jsem pokusit se o znamou mlhovinu NGC2359 (Thor's Helmet). Normalne bych ji ignoroval, ale v Deep Sky Atlase byla u ni znacka O, cili ze dobre reaguje na OIII filtr a to znamenalo velkou sanci, ze bych mohl neco vykoukat. Uz bez filtru mi pri 75x prislo, ze tam nejake cary vidim. S OIII filtrem pri 48x mlhovina k memo velkemu prekvapeni po chvili rozkoukani se nadherne vylezla. Byla docela zretelna. Mela protazeny tvar, smer protazeni byl ze severu na jih. Severni konec byl mohutnejsi a jasnejsi, smerem na jih byla mlhovina uzsi a vic se vytracela. Navnaden uspechem, zkusil jsem jeste mlhovinu Ced90. Nejake neurcite naznaky jsem tam videl (jak s OIII filtrem tak i bez nej), ale nedokazal jsem se dostatecne silne presvedcit, ze jsou realne.


Nasledovalo nekolik galaxi. U NGC2782 a NGC2742 jsem musel napnout veske sve sily, abych je byl schopen presvedcive vykoukat (a vubec k nim doskakat). Galaxie NGC2768 a NGC2787 byly mnohem snazsi a sly vytusit uz pri zvetseni 30x. U druhe z nich, NGC2787, jsem se spletl a misto zvetseni 75x jsem pouzit 120x, coz mi doslo az kdyz jsem presel na Jupiter. Tenhle omyl byl nakonec prospesny, normalne bych to na galaxie moc nehnal nad onech 75x, uz tak jsou dost slabe. Pri 120x jsem totiz zaznamenal nekolik detailu, ktere, jak jsem pak doma zjistil, kupodivu udpovidaly skutecnosti. Vsimnul jsem si, ze jasnejsi jadro je mirne protazene severo-jiznim smerem a ze slabe elipticke halo ma pozicni uhel kolem 100-110 stupnu.

Nakonec jsem jeste kratce kouknul na Jupiter. Ale okraj se pri 120x silne vlnil, neklamna znamka, ze seeing je spatny a tak jsem byl nakonec rad, ze jsem si neubral DSO cas zakreslovanim planety. Po dnesni noci mi chybi z H400 uz jen 35 objektu.

Jako obvykle zapis z denicku je: ">http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/www ... _00UT.html]zde.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sufin
Příspěvky: 5
Registrován: 01. 08. 2014, 08:14

Deep Sky v malých dalekohledech

#227

Příspěvek od Sufin »

13.4.15'

Dalekohled - Celestron Powerseeker AZ50/600
Okuláry – H20, H12,5 (plastové čočky okulárů)

Výhled od východu přes jih až téměř po západ. Pozorovací místo – Svémyslice, balkon domu. Pouliční osvětlení, občas sousedovic zahradní světlo. Na západě plno rušivého osvětlení (Praha). Na západě zbytky oblačnosti, jinak nebe v pozorované oblasti čisté. Seeing nic moc.

Letošní druhé serioznější pozorování. Celé pozorování bylo dost neplánované, už jsem ležel v posteli a všiml jsem si, že je nebe čisté, takže na balkon, okouknutí triedrem a hned vytáhnutí dalekohledu.
První objekt Jupiter, hlavně na zhodnocení seeingu, který byl opravdu nic moc. Běžně mi problikávají pásy oblačnosti a dnes nic, spíš se obraz akorát vlnil a rozpíjel. Pak přesun kousek na západ k M44, kterou jsem pozoroval podruhé v životě. Hezká otevřenka, hned jsem si při pohledu na ní vzpomněl na Graffův cluster. Pak přesun na východ a z Arctura přeskákání na M3 moje oblíbená. Prostě mlhavý obláček, ale občas probliklo žmolkování u okrajů. A tím jsem dostal loveckou náladu. Přeskákání k M53 a tam jsem začal zkoumat jaké hvězdy zvládnu vykoukat (předtím jsem to nikdy nezkoušel) a zvládl jsem mag 9,9, což mě docela potěšilo, když si vezmu, že pozoruji necelý rok a mám tak chabé náčiní (obzvláště okuláry). Zkoušel jsem i nedalekou NGC 5053, ale nic, nicméně jsem to čekal. Přesun kousek na západ - dostal jsem chuť se zkusit podívat do Kupy galaxií v Panně. Nečekal jsem zázraky, ale spíš jen pro zajímavost, jestli něco uvidím. Najití místa M64 a světe div se, spatřil jsem ji! Nadopovaný seběvědomím jsem zkusil i M49 a ač je o desetinu magnitudy silnější jak předchozí, tak jsem jí lovil dost dlouho, ale uspěl. A konečně chápu kouzlo oné duchařiny, prostě ta radost z pouhého spatření. Zkusil jsem pak i NGC 4526 jen ze zvědavosti, ale nic, jiný výsledek jsem ani nečekal.
Poznatek na konec... nikdy bych neřekl jak umí oslnit hvězdy 8 magnitudy ;D
Celestron Powerseeker 50AZ 50/600
H20, H12,5, SR4 (0,965)
Triedr 7-17x42
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#228

Příspěvek od Sasa3 »

Bezva zprava z pozorovani. Cisi z ni nadseni. Jaky prumer tubusku maji ty okulary v dalekohledu? Pokud 0.965", tak dej vedet az budes v Ricanech (psal jsi, ze tam mas trvale bydliste), mohl bych ti dat stare Zeissovske H-25 nebo H-16. Par se mi jich doma vali. Mohlo by to jeste pomoct, mam zkusenost, ze nektere okulary u tech levnjesich dalekohledu jsou opravdu priserne.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Deep Sky v malých dalekohledech

#229

Příspěvek od Artaban »

Sufin: Krásný a slušný zápal pro pozorování. Až jednou budeš mít pořádný kukr, tak si ho určtě užiješ. A když si budeš chtíť zapozorovat velkým refrákem, tak dej vědět. Ten můj si moc DSOček neužije
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#230

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera byla docela slusna obloha a tak jsem si uzil zase nejake to DSO pozorovani - po dlouhe dobe melo smysl koukat po galaxiich. Z vecera docela foukalo a tak jsem vytahl kratsi AS80/1200 refrak a dal ho na montaz Losmandy G8, pozoroval jsem z nasi ricanske zahradky.

Soustredil jsem se hlavne na galaxie ze seznamu Herschel 400, ktere jsem jeste nepozoroval a nebo se mi je nepodarilo spatrit. To byl i pripad prvniho objektu, galaxie NGC3962 v souhvezdi Pohar. Misto jsem presne identifikoval dle mapky v O'Mearove knize Herschel 400. O galaxii nebylo pri 75x a 120x pochyb, byla ale docela narocna. Konecne jsem spatril prvni DSO objekt v tomto zapomenutem souhvezdi... Z Poharu jsem jeste zkusil galaxii NGC3887 (dle indikace v Interstelarium Deep Sky Atlase je objekt vhodny pro 4'' dalekohledy), ale pri zbeznem kouknuti pri 75x jsem tam nic napadneho nevidel.

Nasledovala blizka galaxie NGC4027 v Havranovi (opet ze seznamu H400). Byl to dalsi tezky objekt, pri 75x jsem videl jen velmi nejisty naznak. Musel jsem jit az do zvetseni 120x, abych se o ni presvedcil. Po nejake dobe tam zacal problikovat mlhavy flicek, protazeny severo-jiznim smerem.

Pak jsem zkusil galaxie NGC3621 v Hydre. Mam pocit, ze to bude pro mne asi nejtezsi objekt ze seznamu H400. Paradoxne je jednim z nejjasnejsich (V=9.2), ale deklinace -33 stupnu mluvi za vse. Jen nekolik stupnu smerem na jih sviti silna drazni svetla. Sirokouhly okular ani hledacek nesel pro presvetleni pouzit. Nakonec jsem tam nejak doskakal, presne identifikoval polohu. Bohuzel tam ale nic pri 75 nebylo...

Kdyz uz jsem byl v Havranovi, zkouknul jsem jeho nejjasnejsi planetarni mlhovinu NGC4361. Dalo mi dost prace si ji pri 75x vsimnout. Vetsi zvetseni (120x a 200x) ukazaly relativne velky, ale plosne slaby temer kruhovy filcek s jasnejsim stredem. PA mirneho protazeni jsem odhadnul na 20 stupnu. Problikovalo v ni neco stelarniho, ale nedokazal jsem nic presnejsiho vypozorovat.

V Deep Sky Atlase pak upoutala muj pohled galaxie NGC5044. Skupina galaxii kolem ni byla pro autory atlasu dulezita a byla zde i podrobnejsi mapka. Nic jsem o teto skupine neslyslel, tak jsem ji zkusil. Nejjasnejsi clen NGC5044 byl relativne dobre patrny pri 75x. Jeste sla jakz takz vytusit blizka NGC5054. Pri 120x pak slo neco tusit (dokonce i mlhaveho) v mistech mensich galaxii NGC5046 a NGC5035. NGC5046 jsem si mohl splest s blizkou hvezdou 12.6 magnitudy, ale NGC5035 jsem velmi pravdepodobne videl.

Pak jsem jeste lovil dalsi galaxie v Panne ze seznamu H400. NGC4216 byla ze vsech nejjasnejsi a nejhezci (galaxie z boku mam rad). Dal jsem jeste NGC4371, NGC4429, NGC4459, NGC4526 a NGC4570. Nepodarilo se mi vykoukat NGC4550.

Z H400 mi zbyva jeste  15 nenavstivenych objektu (vetsinou jarnich galaxii) a zabojovat s 8 objekty, ktere se mi nepodarilo vykoukat.

Obligatne, detailni zapis z pozorovani je zde.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#231

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera opet supr obloha. Z Rican se daly v 82mm refraku lovit galaxie 11. magnitudy. Opet jsem prochazel galaxie se seznamu Herschel 400, ktere jsem jeste nepozoroval nebo u kterych jsem mel negativni pozorovani. Docela se darilo a uspel jsem u vsech: NGC4442, NGC4781, NGC4856, NGC4995, NGC4958, NGC4762 a NGC4866. Nektere byly ale velmi tezke, bud na nalezeni nebo na spatreni. Ale to je na tom seznamu Herschel 400 to pekne, ze cloveka nuti hledat i tezsi veci a tak ziskava vic zkusenosti a pozorovatelsky ho posouva. Ze seznamu mi chybi navstivit uz jen 9 objektu a dalsich 7, ktere jsem uz hledal, ale nevidel. Obavam se, ze letos ale seznam nedorazim. NGC3621 v Hydre je orisek. Z mesta ji nevidim, a v Zubri byla tak nizko, ze nevylezla nad stromy...

Samozrejme jsem se kochal i vetsimi a jasnejsimi galaxiemi, ktere byly v okoli. Zapis z noci je na obvyklem miste: zde.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#232

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera byl priserny seeing, takovy uz dlouho nepamatuji. Okraje Jupitera se trepily, Mesic vypadal pri 134x jako impersionisticky obraz. Do toho relativne silne mliko. Podminky tedy nic moc a pak vznika otazka, co pozorovat.

Operativne jsem jako terc zvolil galaxii s jasnym jadrem M94. Venoval jsem se ji asi hodinu a snazil jsem se na ni vypozorovat v 82mm refraktoru co nejvic detailu pri vsech moznych zvetsenich of 42x fo 276x. Krome slabeho hala a stelarniho jadra tam kupodivu sly vytusit jeste dve jasnejsi oblasti. Ta vyraznejsi byla zapadne od jadra, druha pak jiho-vychodnim smerem. Byla navic i mirne protazena. Takhle dopadla vysledna kompilace porizenych nacrtku:



Doma me potesilo, ze nekde v tech mistech zaznamenal O'Meara podobne detaily. Mel jich tam samozrejme mnohem vic - kolem jadra mel jasnejsi prstynek. Schvalne zkuste, jestli se vam ho podari vypozorovat.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sufin
Příspěvky: 5
Registrován: 01. 08. 2014, 08:14

Deep Sky v malých dalekohledech

#233

Příspěvek od Sufin »

10.5.15'

Dalekohled - Celestron Powerseeker AZ50/600
Okuláry – H20, H12,5

Výhled od východu přes jih až téměř po západ. Pozorovací místo – Svémyslice, balkon domu. Pouliční osvětlení, občas sousedovic zahradní světlo. Na západě plno rušivého osvětlení (Praha). Jasno, seeing výborný!

Konečně bylo venku jasno a já mohl ozkoušet malé úpravy dalekohledu - vyndaná clona pointovacího hledáčku a začerněné hrany čoček na H20. A zároveň konečně nefoukalo a mě pomalu mizí alergie (pyl a kousek od nás samá žlutá pole).
Prvně zkouknutí seeingu na Jupiteru - krásný stabilní obraz a úžasně vylézající barevné pásy. Na V straně nějaký kulatý objekt (později potvrzeno, že šlo o velkou rudou skvrnu - tu jsem viděl poprvé). Mezitím nebe zčernalo a já šel lovit DSO.
Temnost oblohy testuji na M53 a jí blízkých hvězdách (mag. 9-10). Vše šlo krásně vidět, takže pointace na mou oblíbenou M64. Naposledy když jsem jí pozoroval, tak to byla dost duchařina a včera šla krásně vidět - připisuji to buď skvělé obloze, nebo začernění čočky okuláru udělalo své. Pak přeskákání na M60, ale neúspěšné pozorování. Nenašel jsem dost záchytných hvězd kolem a ač jsem tušil místo, kde by mohla být, tak jsem sám sebe nepřesvědčil, že jsem ji viděl. Zjistil jsem, že se mi v pozorovatelném výseku objevil Herkules, takže okouknout M13 a kochat se tou svítivostí a žmolkováním se zhušťujícím se středem. To samé pak M5, kde bych dal ruku do ohně za pár hvězd.
Pak vylezl Saturn – krásný, ostrý obraz se stínem na prstenci, ale Titan jsem nevykoukal. Následoval lov kulovek ve Štíru M80 a M4, ale nespatřeno. Je to přeci jen nízko nad obzorem a v tom směru máme dálnici. Dále lov v Hadonoši – konkrétně M10 a M12 a tady mám poznatek, že ačkoliv je M12 plošně menší, tak se mi jevila větší (připisuji to, ale více hvězdám „rozumné“ magnitudy okolo středu). A nakonec stočení pohledu mírně na západ na M107. Ale tu jsem nejspíše nespatřil, nebo spíše, nepřesvědčil jsem se na 100% o jejím spatření.
Pak se schylovalo k půlnoci a už jsem jen relaxoval u Saturnu a začínala se pomalu kazit optika – rozuměj její biologická část.
Celestron Powerseeker 50AZ 50/600
H20, H12,5, SR4 (0,965)
Triedr 7-17x42
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#234

Příspěvek od Sasa3 »

Bezva report, krasne ukazuje, co dokaze zapaleny zacatecnik vykoukat.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#235

Příspěvek od Psion »

Já jsem při testech binokulárů zjistil, že to je tak návykové, že koukat jedním okem je pro mě už "utrpení" Včera jsem "vykoukal" 100mm binokulárem NGC 3373 která má 11.9 mag., ale vsadím se, že Ty bys ji nakreslil i s rameny :)
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Deep Sky v malých dalekohledech

#236

Příspěvek od TomTom »

Přispěji svým skromným pozorováním. S malokukem se mi před pár dny splnilo to, o čem jsem několik let snil. Podařilo se mi „nacpat” celé Řasy do zorného pole. Obloha v obci, ve které jsem byl na dovolené, byla úžasná. Mléčná dráha bila do očí.

S malokukem při zvětšení 12,5x (Meade SWA 16mm, GSO 0,5x a Astronomik OIII) byly Řasy neskutečné. Samozřejmě jsem neviděl žádné detailnější struktury, celkový pohled však stál za to. Východní a západní část doplnil Pickeringův trojúhelník, který byl jen o trochu slabší než oba oblouky. V dobsnovi by se mi tohle nikdy nepovedlo.

A když jsem viděl Řasy, tak mě napadlo, že zkusím i Severní Ameriku. A ta byla ještě krásnější. Do zorného pole padla úplně přesně. Mexický záliv byl pěkně ostrý.

Ačkoliv to bylo velice krátké pozorování a viděl jsem jen tyto dva objekty, bylo úžasné :)
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Deep Sky v malých dalekohledech

#237

Příspěvek od ladis »

Pěkný report TomTome. Vždy jsem říkal, že na rozsáhlé mlhoviny je mnohem lepší světelný menší dalekohled či binar, než velké dělo. To je ideální na zkoumání detailních struktur, ale ne celku. Ono jde o celkový kontrast obrazu a u rozsáhlých mlhovin je světelný dalekohled, nízké zvětšení a UHC/OIII to pravé.

Já jsem něco podobného zažil nejprve u 102/500, pak u binaru Zeiss 25x100, vždy s UHC filtry...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Deep Sky v malých dalekohledech

#238

Příspěvek od MM »

To je zajimave, ja mam spis opacny problem. V Dobsonu 305/1500 s okularem ES 100° 25mm a Astronomik UHC mam Rasy a Ameriku jak na dlani, samozrejme se mi tam nevejde ani jedno cele, ale vyzivam se v jejich "objizdeni" a smejdeni kolem, fakt parada :D

Pak vezmu TS binar 100/609 s ES 68° 24mm ("25x100" ;)) a nevidim skoro NIC :-/ takze nasadim levne(!) UHC filtry a nevidim uz VUBEC NIC... ;D

Neco delam spatne, ale co? Jsem slepej jak patrona, nebo je TS binar uz malo svetelny (1:6) nebo jsou moje filtry na nic...fakt nevim. Nejaky napad co s tim?? :-/
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Deep Sky v malých dalekohledech

#239

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Na světelenosti přece nezáleží (tedy pokud máš víc než jeden okulár, což zřejmě máš) - dojem z vizuálního pozorování záleží jenom na průměru objektivu a zvětšení.

Ve zbytku nelze než souhlasit, ničim jsem nikdy neviděl Řasy ani Ameriku líp, než 400kou. Dobře, nevidim je celý, o to je ale vidim líp. V malym dalekohledu jsou to takový mrňky v hrozně hustym hvězdnym poli, ve velkym teprve pořádně vyniknou.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#240

Příspěvek od Psion »

Já jsem pozoroval Řasy minulý týden na Kvildě Zeissem 25x100, UHC Astronomik a naprostá paráda, všechny tři části se daly pozorovat celé v jednom zorném poli. Bez filtrů to bylo slabota, ale s filtry ten levý (Eastern) oblouk svítil jako neon.
Odpovědět