Deep Sky v malých dalekohledech

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#181

Příspěvek od Sasa3 »

Tak jsem trochu vic patral po te otevrene hvezdokupe Alessi1 a zjistil jsem, ze byla dokonce objevena jeste pred Alessim a to v roce 1999 Glennem LeDrew v triedru 10x50. Nese i oznaceni LeDrew1. Sel na to stejne, patral po satelitech M31, galaxiich NGC185 a NGC147, a vsimnul si teto skupiny hvezd.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#182

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 3203/16#16][splithere][/link][splithere_end]
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#183

Příspěvek od Ulkesh »

Môj príspevok bude snáď inšpiráciou pre majiteľov menších apertúr. Nie som príliš skúsený pozorovateľ a objekty, ktoré som pozoroval patria k tým jasnejším. Ide o report z môjho prvého systematickejšieho pozorovania mojím novým prístrojom SW 80/400 na AZ-3, ktorý som si zadovážil začiatkom októbra:

1.11.2013 18-21 hod SEČ vis mag asi 6, no postupne stále horšie.
Vtedy som ešte nemal vytlačený triatlasB a hľadal som len podľa máp v knižke hviezdy a planéty od Patricka Moora.

Skúšal som najprv galaxiu v Perzeovi NGC 1023. Pri zväčšení 16x a 40x som ju nenašiel, tak som prešiel na hľadanie galaxie NGC 7331 v Pegasovi. Pri zväčšení 16x som ju ešte na prvý pohľad nezbadal, ale keď som oblasť prečesával pri zväčšení 40x, tak som narazil na hmlistý fliačik. Nasadil som 67 násobné zväčšenie, ktoré už dostatočne stmavilo pozadie a nejakú chvíľu som venoval pozorovaniu tohto objektu. O pretiahnutí v severo-južnom smere nebolo žiadnych pochýb. V istých chvíľach sa mi dokonca zdalo, že v jej strede preblikuje nejaká jasnejšia oblasť, čím som si však nie úplne istý, pretože sa mi tomuto objektu nechcelo venovať až toľko času. Povedal som si, že sa k tejto galaxii ešte v budúcnosti vrátim a radšej poskúšam nejaké planetárne hmloviny. Predtým som si ju však ešte naposledy prezrel pi 16 násobnom zväčšení a keď už som vedel, kde má byť, tak som ju videl aj takto, hoci dosť nevýrazne.

Takže potom som sa pustil hľadania m76 v Perzeovi. Dala sa nájsť už pri 16 násobnom zväčšení, hoci tiež nebola zvlášť výrazná. Pri zväčšeniach 40x a 67x sa mi spočiatku zdalo, že má dosť sploštený, skôr obdĺžnikový tvar, ale neskôr som to nedokázal pozorovať ani pri väčšom úsilí. Asi išlo len o zdanie, pretože neskôr som si pozrel snímok a sploštenie, ktoré som pozoroval ja bolo presne kolmé na to naozajstné.

Potom som v krátkom slede pozoroval trojicu ďalších planetárnych hmlovín:
NGC 7662 (And), NGC 6826 (Cyg) a NGC 6543 (Dra)
Všetky tri boli veľmi jasné a pomerne malé. Pri 40 a najmä 67 násobnom zväčšení však nebolo žiadnych pochýb, že ide o nestelárne objekty. NGC 7762 a 6543 boli krásne sýte s veľmi jasnou bielou farbou s náznakom nádychu do modra. NGC 6826 bola z tejto trojice najmenej jasná a nebola ani taká sýta, u nej bol však jednoznačne najvýraznejší efekt blikania pri striedaní priameho a bočného videnia - nie nadarmo sa volá blinkig nebula. Navyše sa pri 16 násobnom zväčšení nachádzala v rovnakom zornom poli ako pekná a veľmi ľahko rozlíšiteľná jasná dvojhviezda (asi 5-6 mag) s identickými zložkami oranžovej farby.

Keď už som mal takú chuť na planetárne hmloviny, tak som nevynechal ani m27 a m57, ktorými som sa iba kochal, ale len chvíľu.

Potom som sa pokúšal hľadať galaxiu NGC 185 v Kasiopei, ale nebol som úspešný. Možno pri 40 násobnom zväčšení som tam tušil nejaký pomerne veľký beztvarý fľak ale vtedy sa už začal zahusťovať opar tak, že mhv zostalo niekde na 5 až 4 mag a prudko sa zhoršovalo.

Zbalil som si okuláre a išiel som dnu s ďalekohľadom v jednej ruke a so stoličkou v druhej. Navyše som išiel spať o normálnom čase ako človek :)
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#184

Příspěvek od Ulkesh »

Ďalšie pozorovanie mám zo 16.11.2013 v čase 20-22 hod SEČ.
Bol asi jeden deň pred splnom a okolo mesiaca bolo mierne halo 8-). vis mag asi 5. 10mm okulár pre 40 násobné zväčšenie som nechal dnu.

Spočiatku som sa venoval Jupiteru a Mesiacu, ale keď už Orión vyliezol dosť vysoko, skúsil som zamieriť môj SW 80/400 na hmlovinu m42. Pri 16 násobnom zväčšení bola veľmi slabá, no pri zväčšení 67x to už bol veľmi pekný objekt, najmä kvôli ztmavnutiu pozadia, hoci seeing bol dosť zlý, čo bolo vidno na trapéze (a predtým na Jupiteri a Mesiaci). Krásne sa dal vidieť tmavý zárez, ktorý bol dosť široký. Centrálna časť hmloviny lichobežníkového tvaru a jasnejší výbežok v severo západnom smere pekne vynikali a hmlovina sa pri bočnom videní rozťahovala aj trochu ďalej.

Toto ma celkom povzbudilo ku hľadaniu ďalších DSO objektov, dokonca aj seeing sa začal trochu ustaľovať. Išiel som si teda dnu po jeden list papiera so skúšobne vytlačenou prvou stránkou triatlasuB, vďaka ktorej sa mi podarilo jednoducho a presne lokalizovať miesto, kde mala byť planetárna hmlovina NGC 40 v Kefeovi. Pri 16 násobnom zväčšení som tam na presvetlenom pozadí nevidel vôbec nič. Pri 67 násobnom zväčšení sa mi však objavila drobná ale neprehliadnuteľná škvrnka bez bližších detailov, ktorá sa mi pri priamom pohľade dosť strácala. Charakter objektu bol bez pochýb difúzny, prirovnal by som to ku pozorovaniu m27 triédrom 10x50. Na krátky okamih sa mi tiež zdalo, že buď priamo v planetárnej hmlovine, alebo v jej blízkosti prebliklo niečo stelárne, no mohlo sa mi to naozaj len zdať najmä pod vplyvom sugescie, keďže viem, ako má tá planetárna hmlovina vyzerať. (mám ju aj v profilovom obrázku).
Celkovo na mňa NGC 40 pôsobila veľmi sympatickým dojmom.

Potom som vzhľadom na podmienky skúšal už úplné zvrhlosti:
Namieril som ďalekohľad na dvojicu galaxií m81 a m82. Pri 16 násobnom zväčšení pôsobili dosť fádne, ale u m82 sa pri 67 násobnom zväčšení sa dal krásne rozoznať cigarovitý tvar.
Potom som našiel aj galaxiu NGC 2403 v Žirafe, ktorú som týždeň pretým úplne prvý krát pozoroval triédrom z balkóna internátu. Teraz vyzerala len ako niečo zahmlené v priestore medzi dvojicou hviezdičiek a to pri 16 násobnom zväčšení. 67 násobné zväčšenie som kvôli veľkosti ani neskúšal - podobne to bolo aj s m81, ktorá však bola o niečo výraznejšia. Po 10mm okulár sa mi už dnu nechcelo ísť, tak som ešte chvíľu pozoroval Jupiter a jeho mesiace (jeden z nich práve vychádzal z poza planéty).
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Deep Sky v malých dalekohledech

#185

Příspěvek od KEPLER2013 »

prosím, prosím, může mi někdo poradit kde najdu vyhledávací mapky na mlhoviny, galaxie, hvězdokupy ..... moc děkuji
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Deep Sky v malých dalekohledech

#186

Příspěvek od Artaban »

KEPLER2013: A proč si nekoupíš nějaký atlas? Tady  v rychlosti plácnu jeden odkaz http://www.astro.cz/mirror/atlas/czech/

http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz/
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Matyas
Příspěvky: 189
Registrován: 15. 08. 2012, 17:08

Deep Sky v malých dalekohledech

#187

Příspěvek od Matyas »

Muzu doporucit Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy, ja s nim pozoruju.
Meade Lightbridge 1524/305, Bresser 700/70, Bresser 8X56,Nikon d3200+18-55mm, folie AstroSolar
okulary: PL26mm řada 5000, ts-planetary-hr-5mm, celestron-93424-xcel-lx-12mm
Filtr UHC Astronomik PROFI
Sedy filtr na Slunce a Mesic
Uživatelský avatar
JoKr
Příspěvky: 148
Registrován: 29. 04. 2011, 21:58
Bydliště: Bratislava
Věk: 64

Deep Sky v malých dalekohledech

#188

Příspěvek od JoKr »

Kepler2013:
z ďalších máp/atlasov - Pocket Sky Atlas, The Sky Atlas  2000,
prípadne ďalšie materiály na internete:
http://www.geocities.jp/toshimi_taki/
http://www.eproject.ru/edownload/19062005/page1.htm
(http://www.uv.es/jrtorres/CNebulaX.htm)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#189

Příspěvek od Ulkesh »

V noci zo soboty na nedeľu sa asi na tri hodiny pekne vyjasnilo, tak som to využil na zoznamovanie sa s jesenno-zimnou oblohou mojím malokukom SW 80/400.

Ide o celkom náhodný výber objektov, pretože som nemal pripravený nijaký pozorovací plán. Išlo zväčša o objekty, na ktoré som si už dlhšie robil zálusk. Objekty, ktoré som pozoroval prvý raz v živote, som označil hviezdičkou.
MHV mohlo byť okolo 6mag. pretože voľným okom som ešte rozoznal hviezdu HD 37098 s 5,83 mag. niekde medzi špicmi býkových rohov.

Podarilo sa mi pozorovať tieto objekty:

NGC 1023* - galaxia v Per. Bolo ju vidno už pri 16 násobnom zväčšení ako drobnú škvrnku poblíž slabej hviezdičky. Pri 67x tam pri priamom videní bolo okrúhle jadro, ktoré sa pri bočnom videní zreteľne rozširovalo do bokov. O pretiahnutí galaxie teda nebolo pochýb.

V centre súhvezdia Kasiopea sa mi pri 16 násobnom zväčšení do jedného zorného poľa vošla trojica rôznorodých otvorených hviezdokôp:
NGC 225 - Bola rozložená na jednotlivé hviezdy - neveľký počet podobne jasných hviezdičiek. Hviezdokopa sa javila byť rozdelená na dve časti.
STOCK 24* - Pri priamom videní tam boli tri hviezdy v trojuholníku okolo hviezdokopy a pri bočnom videní medzi nimi vyskakovali ďalšie 2 či 3. Trochu difúzna.
NGC 189* - taká súmerná trochu zrnitá hmlovina.
Takto vyzerá tá oblasť na snímke:
http://server7.sky-map.org/snapshot?ra= ... ource=DSS2
Túto oblasť som pozoroval najmä preto, lebo pár dní dozadu som z triédrom pozoroval NGC 225 a potom som si pozeral tú snímku jej okolia, tak som sa k nej chcel vrátiť.

V kasiopei som si pozrel okrem iných aj zaujímavú otvorenú hviezdokopu NGC 457 a potom hmlovinu
NGC 281* - len niečo slabé neurčité hmlisté medzi hviezdami okolo jednej jasnejšej hviezdy. Rovnako (ne)nápadná bola pri 16 aj 40x.

NGC 404 - galaxia v And. Pri 67x ľahko viditeľná škvrnka za okrajom hala okolo oranžového Mirachu, ktorý nebolo treba dávať mimo zorného poľa. S Mirachom a ďalšou hviezdou tvorila trojuholník. Pôsobila ako keby niekto vytrhol kúsok z hala okolo Mirachu a posunul ho o niečo ďalej.

NGC 185* - galaxia v Cas. Pri 40x aj 67x sa bočným pohľadom pri troche snahy vynorila nejaká slabá škvrnka. NGC 404 bola rozhodne výraznejšia aj napriek blízkemu Mirachu. MGC 185 bol jednoznačne najslabším objektom celého pozorovania.
Po sesterskej NGC 147 nebolo ani stopy.

Potom som sa len kochal krásnymi hmlovinami v Orióne a to M42+43 a M78. V Orióne som potom pozoroval ešte dve otvorené hviezdokopy blízko pri sebe pri 16x v jednom zornom poli:
NGC 2169 - rozložená na hviezdy, ale veľmi chudobná skupina rozlične jasných hvezd na malej ploche, medzi ktorými vynikala jedna najjasnejšia.
NGC 2194* - iba hmlistá škvrnka.

V Blížencoch neďaleko Jupitera bola jasná planetárna hmlovina eskimák
NGC 2392* - pri 67x biela stredne malá celkom jasná okrúhla škvrnka. Raz mi v jej strede preblikla malá jasná oblasť, skoro stelárneho charakteru, ale mohla to byť len sugescia z očakávaní. Príliš dlho som ju ale neskúmal, lebo mi bola zima.

Na záver som skúsil ešte dvojicu objektov vo veľkom voze:
Planetárnu hmlovinu M97* a galaxiu M108*. Prekvapilo ma, o akú výraznú dvojicu ide. Myslel som si, že pre SW80/400 to budú ťažšie objekty (podobne ma prekvapila aj galaxia NGC 404 pri Mirachu).
M97 bola z tejto dvojice výraznejšia - taká stredne veľká šedá škvrna.
M108 mala podobné rozmery a bola výrazne sploštená.
Obe boli vidno už pri 16x a pri 40x trochu lepšie.

Potom sa začalo pomaly od západu zaťahovať a aj tak mi už bola zima. Boli asi -2°C a rosnicu ďalekohľadu som mal pekne ozdobenú. Aj na nohách (nie tých mojich) bolo trošku námrazy.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#190

Příspěvek od Ulkesh »

Z tej noci mám aj poznámku ku dvom ďalším objektom, ale skôr špekulatívneho charakteru, týkajúcu sa veľmi slabých známych hmlovín. Obe pri 16 násobnom zväčšení:

Hviezda Alnitak mala halo výrazne väčšie ako zvyšné dve hviezdy Orionovho pásu a toto halo na severo východnej strane pokračovalo ako keby ďalej.

Severne od vianočného stromčeka v jednorožcovi sa rozkladala oblasť v ktorej bolo málo hviezd, ale zato táto oblasť slabučko žiarila bielym svetlom.

Chcel by som sa spýtať skúsenejších, či pri týchto podmienkach (vis mag. 6) s mono ďalekohľadom 16x80, mohlo ísť o skutočný vnem, alebo len sugesciu? :-?
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#191

Příspěvek od Ulkesh »

Minulý týždeň sa mi podarilo pozorovať trikrát so SW80/400.
Nechcelo sa mi príliš hrabať v katalógoch, tak som zväčša iba dosť nesystematicky skúšal objekty z triatlasuB vyznačené hrubo a dosť často som bol úplne neúspešný. Pri takomto zoznamovaní sa s oblohou sa mi podarilo odpozorovať aspoň nasledovné:

24.12 vis mag asi 6
Galaxia v rybách M74 - celkom ľahko viditeľná, najmä centrálna časť, pomerne veľká a rozmazaná.
Hmlovina v Perzeovi NGC1491 - pri 40x ale zvlášte 67x tam bola jedna hviezdička a okolo nej niečo asi difúzne pri bočnom pohľade. Pri 67x tam možno preblikli aj ďalšie hviezdičky/hviezdička. Mal som z nej len rozpačitý dojem, ale pri jej hľadaní som narazil na dve hviezdokopy:
1528 - veľmi pekná, veľká a s množstvom rozlíšených hviezd
1513 - pri 40x zrnitá sivá škvrnka
Dve galaxie vo veľkej medvedici v blízkosti M81 menovite NGC2976 a NGC3077:
obe boli vidno už pri 16x pri troche úsilia bočným pohľadom, 3077 trochu ťažšie ako 2976. Pri 40x a  67x viditeľné ľahšie, ale nijak zvlášte výrazné. Pri 2976 možno náznak slabého sploštenia, ale ruku do ohňa za to nedám.
Celkom ma potešilo, že na objavenie týchto menších členov susednej skupiny galaxií stačí aj malý ďalekohľad. Spolu s jasnými a nápadnými M81 a M82 to bola pekná štvorica.

27.12 vis mag tiež asi 6
Galaxia v pegasovi NGC7217 - pri 16x sotva badateľná, pri 40 a 67x zreteľnejšia, malá - asi iba jadro, inak dosť neurčité hmlisté čosi.
Galaxia v rybách NGC524 - malá skvrnka, ktorá sa dala rozlíšiť v blízkosti rušivej hviezdičky. Pri 16x vôbec nič. omnoho slabšia, menej výrazná a menšia než neďaleká M74.
Ďalej pokusy o dve planetárne hmloviny:
NGC2022 v Oriónovi - pri 67x tam pri bočnom pohľade vyskakovala nejaká sivá veľmi drobná škvrnka.
IC418 v zajacovi - jasná a ľahko viditeľná, ale ťažko povedať, či jej nestelárnosť neodhalila len moja fantázia. Pravdupovedac som si nebol úplne istý ani pri 2022.

28.12 vis mag do 6 ale bolo trochu hmlisto, takže trochu horšie podmienky ako predtým
Planetárna hmlovina vo veľrybe NGC246 - už pri 16x bočným pohľadom tam čosi bolo. Pri 40x ale zvlášte 67x sa mi pár krát zazdalo, že v rozmazanej škvrne preblikla buď nejaká veľmi koncentrovaná oblasť alebo hviezdička.
Galaxia v rybách NGC488 - pri 16x bočným pohľadom pri hviezdičke. Pri 40x nevidno oveľa ľahšie, ale aspoň v náznaku badať slabé petiahnutie v SSV smere. 67x odhalilo iba ďalšie 2-3 hviezdičky, ktoré sa premietali na alebo blízko ku galaxii.
Galaxia vo veľrybe M77 - pri 16x celkom nápadná drobná škvrnka. Pri 40x zvlášte ale 67x sa dala rozlíšiť hviezdička neďaleko jadra, pričom jadro bolo to, čom som z tejto galaxie videl. Nebola veľká, ale zato bola pekne jasná. Asi 1/2° od nej som skúšal hľadať aj NGC1055 - sem tam mi tam preblikla hviezdička a v jej blízkosti mohlo byť niečo rozmazané, ale nepovažujem ju za odhalenú. Skúsim to niekedy inokedy, ale možno som na ňu krátky.
Planetárna hmlovina v Eridanuse NGC1535 - pri 16x ako hviezdička a pri 67x ako drobná pomerne jasná škvrnka. Opäť neviem, či jej nestelárnosť nebola len mojím zdaním.
Keď mi došli nápady, tak som to obrátil na povozníka ku M36 a M38. V blízkosti M38 som našiel ďalšiu otvorenú hviezdokopu
NGC1907 - pri 40x pekná hmlistá škvrna a s M38 ešte stále v jednom zornom poli tvorili peknú dvojicu.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#192

Příspěvek od Sasa3 »

Pěkně si tu 80tku prohnal.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Boramyr
Příspěvky: 183
Registrován: 22. 09. 2007, 03:37
Bydliště: Útušice
Věk: 40

Deep Sky v malých dalekohledech

#193

Příspěvek od Boramyr »

Využiji pauzu na ohřátí a také napíši nějaké postřehy z dneška. Použita jako obvykle ED100 + Baader Classic Ortho.

NGC1535 : Planetárka v Eridanu, zřetelně nestelární už při malém zvětšení, ale tím to také v podstatě končí. Nic víc, než neostrý kotouček se mi vykoukat nepovedlo.

NGC1600 : Eliptická galaxie v Eridanu (10.9mag). Je vidět jako poměrně dobře definovaná elipsa, ale dá to práci. Kontrast proti pozadí tu za moc nestojí, ale pozorovatelná nepochybně je.

NGC1637 : Galaxie v Eridanu (10.8mag) nedaleko výše zmíněné. Tohle byl už docela oříšek, plošný jas je citelně nižší a teprve po několika minutách jsem si zakreslil polohu, kde se občas objevil o něco světlejší flek. Viditelnost na hraně, ale byla to opravdu ona.

NGC2261 : Hubbleova proměnná mlhovina v Jednorožci. Tahle drobná mlhovinka je překvapivě zřetelná už při malém zvětšení. Větší ukáže, že mlhovina má tvar komety se slabou hvězdičkou v jádře. R Mon tedy vidět byla, mohla mít asi tak 12mag.

NGC2266 : Malá otevřenka v Blížencích. Tady je většina parády až kolem 14mag, takže kromě nějaké té mlhy jsem rozlišil jen čtyři nejjasnější hvězdy. Jedna poměrně jasná s ocáskem ze tří slabších.

NGC1931 : Otevřenka s mlhovinou ve vozkovi. Nevím, jak je to tady s tou hvězdokupou. Mlhovina vidět každopádně je a uvnitř se mi povedlo rozlišit tři hvězdy jen pár vteřin od sebe, dalo to docela práci. Dodatečně jsem zjistil, že je to čtyřhvězda HJ364, ale na složku D jsem už krátký.

M38 + NGC1907 : Krásná dvojice otevřenek ve Vozkovi, vejdou se mi akorát do zorného pole spolu se dvěma jasnějšími hvězdami. Velká M38 s nějakými čtyřiceti hvězdami a drobná skupinka jiskřiček opodál. Povedlo se mi vykoukat asi 10 hvězdiček, většinou mezi 12 a 13 mag.

IC2149 : Planetárka ve Vozkovi, malá a už poměrně slabá. Při větším zvětšení nestelární, ale ničeho víc jsem si nevšimnul.
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#194

Příspěvek od Ulkesh »

Včera 12.1 som uskutočnil moje zatiaľ najkrajšie pozorovanie. Mesiac bol 3-4 dni pred splnom takých 7° východne od Aldebarana - aspoň som si nemusel toľko svietiť na mapu :D. Vis. mag. mohlo byť okolo 5 samozrejme nie hneď pri Mesiaci. Povedal som si, že malokuka konečne použijem na to, na čo je najvhodnejší - na otvorené hviezdokopy. Všetky objekty, ktoré som pozoroval, sa nachádzajú v oblasti mliečnej cesty medzi Capellou a alfa Persei, ktorá zasahuje aj do južnej časti Žirafy. Natrafil som tu na niekoľko zaujímavých a rôznorodých hviezdokôp.

NGC1545 (Per) pri 16x a 40x vonkoncom nepripomínala otvorenú hviezdokopu, iba 3 jasnejšie hviezdy + zopár slabších ale nič, čo by ju odlišovalo od jej okolia. Až pri 67x som si všimol, že v nej preblikuje o niečo viac hviezdičiek ako mimo nej, ale to som musel pritom hýbať ďalekohľadom, pretože zaberala celé zorné pole(asi 1/2°). Bola dosť riedka.

NGC1528 (Per) nepozoroval som ju prvý raz, ale teraz som jej venoval viac času. Bola tam polámaná slučka z vyše tucta hviezd, z ktorej smerom na juho-východ vychádzal zrnitý výbežok predstavujúci najhustejšiu časť hviezdokopy, ktorý bol zakončený jednou jasnejšou hviezdou. Takto pôsobila pri 16x aj 40x. Pri 67x zaberala celé zorné pole a preblikovalo v nej už celkom dosť hviezdičiek. Z predošlého pozorovania pri lepších podmienkach si ju pamätám ešte krajšiu.

NGC1513 (Per) tiež som ju už minule spomínal. Teraz to bola pri 40x sotva viditeľná škvrna - bočným pohľadom a pri 67x už aj trochu zrnitá.

NGC1496 (Per) malá hmlistá škvrnka, hmlistá najmä pri bočnom pohľade. Na chvíľku som rozoznal jednu hviezdičku a možnože aj ďalšiu slabšiu. Pri 40x aj 67x vyzerala podobne, akurát pri 67x lepšie vynikla jej difúznosť.

?NGC1444? (Per) pri jasnejšej hviezde sa mi tam pri bočnom pohľade zazdalo niečo slabé zrnité, najmä zo severnej strany. Mal som z nej len rozpačitý dojem - proste niečo tam mohlo byť, ale ruku do ohňa za to nedám.

NGC1501 (Cam) planetárna hmlovina, jediný nehviezdokopový objekt celého pozorovania. Podarilo sa mi ju odhaliť až po určitom úsilí bočným pohľadom a s dekou cez hlavu pri 67x. Nič viac než malá a veľmi slabá difúzna škvrna. Malá ale rozhodne nestelárna, vlastne na planetárnu hmlovinu dosť veľká. Bol to ťažký objekt, ale som si ním istý. Zakreslil som si jej polohu, ktorá dokonale sedí a navyše v okolí nie sú žiadne hviezdy jasnejšie ako 13 mag., takže určite nešlo o ilúziu vytvorenú skupinou hviezd.

NGC1502 (Cam) http://server7.sky-map.org/imgcut?surve ... _type=jpeg
Najkrajší objekt celého pozorovania a to aj vďaka tomu, že je súčasťou zaujímavého asterizmu, ktorý mi pripomínal ramienko na šaty so zalomenými ramenami narozdiel od známejšieho ramienka na šaty v súhvezdí šíp, ktorého ramená sú v jednej línii. Hviezdokopa sa nachádzala na hrote háčika toho ramienka a jej jadro tvorila jasná dvojhviezda s podobne jasnými zložkami, ktorá pri 16x pôsobila dosť tesne. Okolo tejto dvojhviezdy bolo roztrúsených 6 až 8 hviezdičiek a sem tam preblikávali aj ďalšie. Dodatočne som zistil, že skupina hviezd, ktorá mi pripomínala ramienko na šaty, je súčasťou väčšieho asterizmu - Kembleho kaskády. Dobre to vidno na tomto obrázku:

Ja som si všimol len tú časť, ktorá pripomína ramienko na šaty. Nabudúce nezabudnem pohýbať zorným poľom ešte viac. Naozaj mimoriadne krásny kúsok oblohy - Kto by to bol na tú žirafu povedal? :)

NGC1664 (Aur) pri 16x viac než zrnitá škvrna, pri 40x jasne rozlíšených asi poltucta hviezd a pri 67x už dosť veľa hviezdičiek bočným pohľadom.

NGC1582 (Per) pri 16x vyše poltucta jasnejších hviezd v tvare písmena S. Pri 40x a 67x bolo vidno zhluk slabších hviezd, ktoré písmeno S dotvárali na číslicu 6.

NGC1724 (Aur) pri 16x nič, pri 40x šlo tušiť maličkú difúznu škvrnku, pri 67x bola pri bočnom pohľade dosť zrejmá. Neskôr som sa dopátral, že tejto hviezdokope dominuje trojica hviezd s asi 12 mag. čiže to čo lepší ďalekohľad ukáže ako trojhviezdu, som videl len ako hmlistú škvrnku.

TOMBAUGH5 (Cam) až pri 40x malá ale zrnitá inak dosť slabá škvrnka. Pri 67x som ledva rozlíšil tri hviezdičky a vôkol nich čosi rozmazané.

NGC1245 (Per) neďaleko alfa Per v oblasti Mel20, len slabá škvrnka. Až pri 67x som tam možno rozoznal dve hviezdičky.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Deep Sky v malých dalekohledech

#195

Příspěvek od Regulus »

Dnes jsem udělal rychlý okuk mojí 66kou od Baaderu, původně mělo jít jen o Jupiter ale když už jsem byl venku, mrknul jsem na pár vypalovaček (M42, M31, M45), kupodivu celkem v pohodě jsem viděl i Krabí M1čku a Galaxie M81+82 tyto objekty jsem zkoušel poprvé. Při menším zvětšení jen mlhavé obláčky bez podrobností. M82 se mi zdála spíše jako řetízek hvězd. Vím, že to není nic nestandartního, ale vzhledem k tomu, že kolem svítily lampy a nebyla ani tma ani jsem nebyl adaptovaný, to bylo příjemné překvapení vůbec ty slabší objekty vidět :).
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Odpovědět