Pozorování kvasarů a obdobných objektů

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#136

Příspěvek od Sasa3 »

Beda píše:Sasa3 napsal: " Dneska je kvasar slabsi. Vytahl jsem na nej z legrace 50mm refraktor..."
Saso proboha, kde ta legrace skončí ? :shock:
Neboj, mensi refrak uz nemam. Je to samozrejme spis pozorovani z legrace, abych mohl rikat, ze jsem videl 8 miliard svetelnych let vzdaleny objekt v 50mm refraku. Pro ucely hodnovernejsich odhadu jasnosti to chce samozrejme neco vetsiho. Musi to byt opeavdu vyjmecny objekt.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#137

Příspěvek od MaG »

Pro lepší představu o jeho jasnosti jeden rychlocvak. Podle mě má kolem 11,8 až 12,2 mag, líp to takhle od oka z fotky odhadnout neumím.

http://udalosti.astro.cz/wp-content/kva ... Pegasu.jpg
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#138

Příspěvek od planescape »

Skoro po čtrnácti dnech jsem se konečně dostal k sepsání reportu o pozorování tohoto kvasaru. Bylo to moje vlastně první pořádné pozorování, když nepočítam koukání na pár Messierových objektů.

Protože Pegas zapadá už docela brzy a já se z večera málokdy dostanu ven, tak jsem se na něj jel podívat až na Silvestra. U nás (Praha východ) byla nízká inverzní oblačnost, musel jsem tedy popojet někam dál, jih vypadal dobře. Času však na Silvestra taky moc nebylo, tak jsem nechtěl vymýšlet a hledat nová stanoviště, zajel jsem tedy na Konojedy, které však podle satelitu byly těsně na hranici oblačnosti.

Cestou samá mlha a ani, když jsem se blížil cíli, tak mlhy moc neubývalo. Na místě byla mlha samozřejmě také, naštěstí však nebyla moc vysoko. Zenit byl relativně pěkný a celkem to šlo až k zhruba 40° nad obzorem. 20° už byla silná oblačnost/mlha. Bohužel jsem vyjel pozdě, protože jsem se dlouho na cestu teoreticky prohlížením map připravoval, a na místo dorazil až v 19:00. V tu dobu již hlava Pegase, hvězda Enif padala do mlhy, čtverec byl naproti tomu ještě pěkně vyditelný. Vybalení mého přístroje (newton 10" na dobsonově montáži) trvalo také nějakou chvíli a hlavně přemontování hledáčku, na kterém jsem měl guidovací kameru, na což jsem doma úplně zapomněl. Alespoň, že jsem měl s sebou takový ten malý okulár na hledáček. Bez hledáčku bych byl ztracen.

Pozorování (vyhledávání) začalo v 19:25, teplota -7°C. Startovací hvězda Homan - zéta Peg byla pro mě okem již špatně viditelná, protože se mezitím už částečně dostala do mlhy. Celé to vyhledání kvasaru bylo pro mě docela oříšek, a to nejen kvůli mlze, ale díky mým malým zkušenostem. Hodně mi pomohl TriAtlas set C ten nejpodrobnější a také hlavně fotky zdejších uživatelů Milana a ladise (tímto jim děkuju). Malý hledáček toho moc neukazoval, tak jsem jej využil jen pro zaměření hvězdy Homan, pak jsem se již přesunul k vyhledávání přímo newtonem a pomocí okuláru ES 24mm, zvětšení 50x. Často jsem koukal do mapy a do mobilu, kde jsem měl ty fotky, takže akomodace oka nic moc. Nakonec, když jsem se začínal ujišťovat, jsem to našel, šla okolo banda lidí. Ti se každých 5 metrů zastavovali a pálili rachejtle, navíc jejich děti s baterkama mě pěkně prosvítili. Aspoň, že mi žádná petarda nepřistála u zadních partií :) .

Když už se konečně vzdálili a nehrozilo oslnění, vrátil jsem se ke koukání. Objekt mi samozřejmě mezitím zdrhnul ze zorného pole a já musel vyhledávat znova. I když byla akomodace úplně v háji, na chvíli mlha částečně ustoupila, já rychle našel to správné místo a tentokrát jsem se na 100% ujistil, že koukám opravdu správně. Asi na půl minuty jsem kvasar viděl moc krásně při zvětšení 50x. Zkusil jsem pak ještě 8mm okulár (zvětš. 150x), tam bylo o poznání méně světla, obraz už nebyl příliš ostrý, měl jsem problém správně zaostřit, ale kvasar jsem ještě stále identifikoval. Poté se již mlha rychle vrátila, pak jsem si navíc drbnul do montáže a znova vyhledávat se mi již nechtělo. Okem již nebyla hvězda Homan vůbec vidět, byla v mlze.
Sbalil jsem si tedy krámy a ve 20:20 odjel slavit Silvestra s krásným pocitem, že jsem na závěr roku viděl něco úžasného, neskutečného.

Byl jsem rád, že jsem jej ulovil, protože v dalších dnech začala jasnost výrazně klesat (pak sice zase stoupla a nyní zase klesá). Je to divoký objekt, dějí (děly) se tam opravdu divoké procesy.
Light Curve Generator

Omlouvám se, že jsem se tak rozepsal, a asi i díky tomu to nebude nikdo číst :), ale i po dvou týdnech jsem z toho zážitku plný dojmů a nadšení.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#139

Příspěvek od Artaban »

planescape píše: když jsem se začínal ujišťovat, jsem to našel, šla okolo banda lidí. Ti se každých 5 metrů zastavovali a pálili rachejtle, navíc jejich děti s baterkama mě pěkně prosvítili. Aspoň, že mi žádná petarda nepřistála u zadních partií
Tak to bylo o fous a blahopřeju. A kde jsi tam byl? Stanoviště, kam jezdíme, je asi 150m od silnice ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#140

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Zeptám se, kde najdu mapy pro vyhledávání quasarů které pozorujete?
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#141

Příspěvek od wizard_Kysi »

Ahoj, stačí číst..
Viz např. příspěvky 115 a 116 v toto vláknu.
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#142

Příspěvek od planescape »

Ještě přikládám foto kvasaru CTA 102. Narozdíl od pozorování jsem jej fotil již na Nový rok a to na Suchomastech. Bohužel, jsem zase přijel pozdě a než jsem začal fotit byl už objekt jen 20° nad západním obzorem. Kvalita tomu odpovídá. Aspoň že mlhy jsem nechal za sebou nad Prahou.
Více na astrofotkách
CTA102_8x300s.jpg
CTA102_8x300s.jpg (150.14 KiB) Zobrazeno 6160 x
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#143

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Díky za radu ale v příspěvku 115 a 116 žádnou informaci o katalogu / stránkách / odkazech na to na co jsem se ptal nevidím......
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#144

Příspěvek od MilAN »

Stačí ti na začátek třeba pár jasných kvasarů ?
http://liborblaha.blog.cz/0809/nejjasnejsi-kvasary

No, a jinak -i tady v tomhle vlákně najdeš taky pár typů a pozorování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#145

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Díky moc.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#146

Příspěvek od pedrosanchez »

Na ten kvasar 3C 273 bych se rád někdy podíval, ale mám pocit, že můj goto synscan nemá databázi Cambridge. Musím říci, že jeho zářivý výkon mne fascinuje. Ale nevíme jak je na tom v současnosti, že? Vždyť hledíme na kvasar před miliardami lety. Též je zajímavé, že kvasary jsou tak daleko, že se nějaký nechází blíže, vypadá to pak, že jsou ve vesmíru nerovnoměrně rozmístěny. Jestli tedy to měření odhadu vzdáleností je správné (tj, např. 9-13 miliard světelných let - no...). Taky bych někdy rád zažil nějaký výbuch supernovy v naší galaxii nebo alespoň zhroucení hvězdy Betelgeuse.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#147

Příspěvek od MilAN »

Ten kvasar je přeci v dosahu tvého dalekohledu. To že tam nemáš nějakou databázi , ničemu nevadí. Buď si ho tam zadáš ( jeho souřadnice) jako vlastní objekt a Go-To ti na něj najede, nebo na něj ručně najedeš podle souřadnic, které ti montáž ukazuje. Stejně budeš potřebovat mapu nebo fotografii kvůli správné identifikaci
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#148

Příspěvek od madcat »

Na 3C273 jsem se loni taky díval, právě to, že je to něco tak vzdálenýho a neobvyklýho, mě motivovalo. Po chvíli šolichání 10" dobsonem sem a tam jsem ho i našel, pomohl jsem si vytištěnou mapkou ze sky-map.org, abych teda poznal, která ta hvězdička to je - a nic jinýho, než hvězdičku, taky člověk neuvidí, že... Zřetelná byla celkem pěkně, neztrácela se ani přímým pohledem (na ty moje jihomoravský podmínky a ještě z dědiny, nikam do lesů do tmy jsem kvůli tomu nejezdil), a měl jsem dokonce pocit, že je modřejší, než okolní stálice. Ale nevím, jestli jsem si to jenom nevsugeroval... Každopádně za ten pocit ta chvíle pátrání stála.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
honza6
Příspěvky: 346
Registrován: 30. 04. 2003, 19:58
Bydliště: Kamenné Žehrovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#149

Příspěvek od honza6 »

Moc pozorovatel nejsem, z kvazarů jsem jen kdysi díval na 3C273 a před rokem na ten CT102. Na své fotce trojice galaxií v Panně jsem ale náhodou (na webu) našel jeden s magnitudou 21.7 a z = 3.716 (u galaxie je NGC4222), na obrázku.. H.

Obrázek
NN Newton 192/800, Atik One 6 http://www.astrodvorek.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#150

Příspěvek od MilAN »

Nějak se v tvém obrázku nemůžu orientovat, a nijak mě nepomáhá ani Aladin. Je to skutečně NGC 4222 a jak je orientovaná ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět