Pozorování kvasarů a obdobných objektů

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#16

Příspěvek od Pavuk_ »

sandor napsal: ...Možná byste ani nevěřili, jak při plynulé změně k většímu zvětšení začnou slabší hvězdy přímo vyskakovat a stávají se čitelnými. Faktorů je povícero, jedním z nejdůležitěších se mi jeví zmenšení jasu oblohy (nepočítám - li stabilitu montáže a kvalitu seřízení optiky).Mohol by si to prosim popisat podrobnejsie ? Co vidis, ked dalej zoomujes, obloha dalej cerna a hviezdy ? zacnu slabnut? Podla coho urcis optimalne zvacsenie ?
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#17

Příspěvek od sandor »

To záleží na stavu seřízení optiky: mám jen jednoduché provedení z hliníkových trubiček, překližky a plátna, něco železa. Vpodstatě obloha temní a slabší hvězdy, které nebyly vidět, se stávají dobře patrnými. Při dobrém stavu seřízení (po vyrovnání teplot a částečně vlhkosti (cca 20 - 30 minut po vytažení dalekohledu z o něco teplejšího a suššího přístavku), mohu využít až ohnisko okolo 8 mm jako účinné, poté se začne projevovat rozostření (seřízení optiky není dokonalé) a tím i ztráta hvězd nejméně jasných. Nicméně mám dobsonku a i 8 mm (zvětšení 150) je na ruční pohon již dost náročné. Ale tyto okamžiky stojí za to. Vzhledem k tomu, že používám dalekohled pro zákrytové děje, považuji vhodné zvětšení takové, kdy je cílová hvězda vidět zřetelně v co nejmenším přiblížení a tudíž nemusím tolik popohánět dalekohled za ní. Obyčejně začíná být vhodný obraz již kolem 11 mm ohniska okuláru, kdy je dostupnost v magnitudách lepší než 12,5 mag (pochopitelně na mnohém závisí). Dobře je to patrné při pozorování zákrytů hvězd Měsícem, kdy je zapotřebí odloučit aspoň převážnou část měsíčního světla, tam při běžném okuláru u okraje (okulár širokoúhlý, 48 krát zvětšení) není vidět třeba hvězda 8 mag, okulár se zoomem ji jasně a zřetelně ukáže. Sice běžný okulár to umí také, ale přesvětlení po první čtvrti je příliš velké a oko se automaticky stahuje na menší průměr a citlivost. U planetek zoom okulár používám jen tehdy, když mi běžný okulár nechce ukázat cílovou hvězdu, přestože by měla být dostupná (zákal, přesvit atd). U Měsíce a planet je zoom velmi vhodný už jenom tím, že lze rychle najít zvětšení odpovídající stavu ovzduší.
Poznámka: můj zoom okulár je jeden z nejlevnějších, zorné pole není příliš velké (okolo 35° při nejmenším zoomu až okolo 42° při největším). Přesto jsem s jeho službami dost spokojený. Cenu psát nemá smysl, protože již uběhla dost dlouhá doba (přes rok) a ceny se mohly výrazně změnit a nejsem si jist, zda jsem se náhodou netrefil do hodinové nabídky či něčeho podobného. Zkuste se podívat občas na stránky ATC Přerov, odkud ho mám.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#18

Příspěvek od Achernar »

To zvetseni takhle udela divy. Leckdy mi to pomuze videt treba nektere Saturnovy mesicky, nasadim-li zvetseni 240x a nekdy i primo bestialnich 480x, uz mi je Saurn neprezaruje.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#19

Příspěvek od Pavuk_ »

sandor napsal: To záleží na stavu seřízení optiky: mám jen jednoduché provedení z hliníkových trubiček, překližky a plátna, něco železa. Vpodstatě obloha temní a slabší hvězdy, které nebyly vidět, se stávají dobře patrnými. Při dobrém stavu seřízení (po vyrovnání teplot a částečně vlhkosti (cca 20 - 30 minut po vytažení dalekohledu z o něco teplejšího a suššího přístavku), mohu využít až ohnisko okolo 8 mm jako účinné, poté se začne projevovat rozostření (seřízení optiky není dokonalé) a tím i ztráta hvězd nejméně jasných. Nicméně mám dobsonku a i 8 mm (zvětšení 150) je na ruční pohon již dost náročné. Ale tyto okamžiky stojí za to. Vzhledem k tomu, že používám dalekohled pro zákrytové děje, považuji vhodné zvětšení takové, kdy je cílová hvězda vidět zřetelně v co nejmenším přiblížení a tudíž nemusím tolik popohánět dalekohled za ní. Obyčejně začíná být vhodný obraz již kolem 11 mm ohniska okuláru, kdy je dostupnost v magnitudách lepší než 12,5 mag (pochopitelně na mnohém závisí). Dobře je to patrné při pozorování zákrytů hvězd Měsícem, kdy je zapotřebí odloučit aspoň převážnou část měsíčního světla, tam při běžném okuláru u okraje (okulár širokoúhlý, 48 krát zvětšení) není vidět třeba hvězda 8 mag, okulár se zoomem ji jasně a zřetelně ukáže. Sice běžný okulár to umí také, ale přesvětlení po první čtvrti je příliš velké a oko se automaticky stahuje na menší průměr a citlivost. U planetek zoom okulár používám jen tehdy, když mi běžný okulár nechce ukázat cílovou hvězdu, přestože by měla být dostupná (zákal, přesvit atd). U Měsíce a planet je zoom velmi vhodný už jenom tím, že lze rychle najít zvětšení odpovídající stavu ovzduší.
Poznámka: můj zoom okulár je jeden z nejlevnějších, zorné pole není příliš velké (okolo 35° při nejmenším zoomu až okolo 42° při největším). Přesto jsem s jeho službami dost spokojený. Cenu psát nemá smysl, protože již uběhla dost dlouhá doba (přes rok) a ceny se mohly výrazně změnit a nejsem si jist, zda jsem se náhodou netrefil do hodinové nabídky či něčeho podobného. Zkuste se podívat občas na stránky ATC Přerov, odkud ho mám.Vdaka za vycerpavajucu odpoved, ale neuvadzas ohnisko dalekohladu (ak dobre pocitam tak 8mm*150x=1200mm ok?)(aby som mohol prepocitat ostatne zvacsenia ) a aky je to typ a priemer (ked uz si to nacal) ? Pytal som sa ciste na ten zoomovy okular, inak ATC na svojich strankach nema ziadne udaje o svojich okularoch (ktore vyraba) a nieto este ceny ::) (to by bolo proti firemnej politike ATC ;D)
To ze vyraba zoom je pre mna totalna novinka. (aky je jeho upinaci priemer a rozsah ohniskovych dlzok ?)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#20

Příspěvek od MilAN »

sandor napsal: Lidské oko během stárnutí zvolna mění své hodnoty a zornička je u mladších lidí trochu menší než u starších. to sandor: tuhle informaci vidím poprvé. Vzhledem k mému věku by se mi to líbilo, ale v optických publikacích, kde se rozebírá i oko, jsou tabulky, jasně ukazující zmenšování  oční pupily s věkem . Ale nebude to asi tak strašné, jak by  se z tabulek dalo  vyvozovat.
--------------
tady je tabulka maximálního průměru oční pupily podle věku  :
http://64.233.183.104/search?q=cache:ms ... %9Bk&hl=cs
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#21

Příspěvek od MilAN »

sandor napsal: Porovnal jsem si fotografii od Myzera s mým Cartes du Cielem a zjistil jsem, že poloha kvazaru je jiná. Poloha v Megastaru se mi shoduje s fotografií, na CdC je v poloze kvasaru hvězda  GSC 282. 202, kterou ale Megastar nezná.  Vzhledem k tomu, že fotografie pochází z :http://www.seds.org/~spider/spider/Misc/3c273.html, předpokládal bych, že  kvasar označili správně.
A tomuhle by se dalo určitě věřit :
, a tady žádná hvězda ani není.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#22

Příspěvek od sandor »

Poněkud více otázek, proto postupně:

1. Newton na dobsonce 200/1200 mm.

Upínací rozměry zoom okulárů jsou různé, ale nepotkal jsem žádný 1´, ohniska také, podle toho kterého výrobce. Obyčejně v rozmezí od okolo od 25 do 6 mm, ale i delší ohniska (dejme tomu od 40 do 25 mm). Dražší modely mají širší zorný úhel, dobře zafixované výstupní ohnisko, levnější se musí po zoomování doostřit a fixace výstupního ohniska není tak přísná, mají i menší zorné úhly (což může leckoho odradit - výsledek je menší zorné pole).

2. Zdroj informace o stárnutí oka jsem zpětně nenašel, mám jen psanou poznámku starou asi 3 - 4 roky. Ale odkud jsem to jen opsal?

3. Opět a znuvu jsem se díval do CdC, který vykresluje tento kvazar po zapnutí katalogu SAC. Oba dva snímky jsou přesvědčivé, leč ať jsem dělal co jsem dělal, stále to vychází podle CdC jinde. Jak jsem již napsal, třeba mi švindluje CdC, tato varianta je přece také přípustná a jen jsem chtěl upozornit na tento problém, že polohy mi nesouhlasí. Škoda, že neumím vložit obrázek do textu fóra, bylo by to zřejmější. pokud se někdo uvolí a pošle návod, budu rád (je obrázek nějak omezen velikostí?).
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#23

Příspěvek od Pavuk_ »

sandor napsal: Poněkud více otázek, proto postupně:

1. Newton na dobsonce 200/1200 mm.

Upínací rozměry zoom okulárů jsou různé, ale nepotkal jsem žádný 1´, ohniska také, podle toho kterého výrobce. Obyčejně v rozmezí od okolo od 25 do 6 mm, ale i delší ohniska (dejme tomu od 40 do 25 mm). Dražší modely mají širší zorný úhel, dobře zafixované výstupní ohnisko, levnější se musí po zoomování doostřit a fixace výstupního ohniska není tak přísná, mají i menší zorné úhly (což může leckoho odradit - výsledek je menší zorné pole).

2. Zdroj informace o stárnutí oka jsem zpětně nenašel, mám jen psanou poznámku starou asi 3 - 4 roky. Ale odkud jsem to jen opsal?

3. Opět a znuvu jsem se díval do CdC, který vykresluje tento kvazar po zapnutí katalogu SAC. Oba dva snímky jsou přesvědčivé, leč ať jsem dělal co jsem dělal, stále to vychází podle CdC jinde. Jak jsem již napsal, třeba mi švindluje CdC, tato varianta je přece také přípustná a jen jsem chtěl upozornit na tento problém, že polohy mi nesouhlasí. Škoda, že neumím vložit obrázek do textu fóra, bylo by to zřejmější. pokud se někdo uvolí a pošle návod, budu rád (je obrázek nějak omezen velikostí?).
Stale si nerozumieme ???
Ja sa pytam na tvoj konkretny ATC zoom okular. Mohol by si mi prosim napisat aky ma priemer, a min a max ohnisko a kolko stoji ?
Vdaka
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#24

Příspěvek od sandor »

Aha, tak tedy: (bez podívání se to opravdu nevím přesně) uchycení okolo 2´, ohnisko 24 - 6 mm, cena v té době okolo 1800 Kč, zorné úhly jsem již psal. Okulár mám doma, podívám se a napíši přesnější údaje. Možná to udivuje, ale má konstrukce dalekohledu takovéto věci poněkud obchází (jako např. průměr uchycení). Nejde doostřit v rámci konstrukce okuláru, musí být výtah.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#25

Příspěvek od MilAN »

sandor napsal: 3. Opět a znuvu jsem se díval do CdC, který vykresluje tento kvazar po zapnutí katalogu SAC. Oba dva snímky jsou přesvědčivé, leč ať jsem dělal co jsem dělal, stále to vychází podle CdC jinde. Jak jsem již napsal, třeba mi švindluje CdC, tato varianta je přece také přípustná a jen jsem chtěl upozornit na tento problém, že polohy mi nesouhlasí. Naštěstí jsopu i jiné programy než jen CdC, a v těch to sedí. Prostě je v CdC chyba, a určitě nebude jen jediná. Chyby jsou i v jiných programech.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#26

Příspěvek od Myzer »

Na CN 5.9. Dave Mitsky napisal, ze kvazar 3C273 videl vo svojom 101mm f/5.4 Tele Vue refractore pri 44x (12.4mm Meade Super Ploessl) pocas pozorovacich podmienok minimalne 6,5m.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#27

Příspěvek od brat »

Zdravim všechny a chválim Vám záměr podívat se na tento jasný kvazar. V databázi MEDÚZY - skupiny pozorovatelů proměnných hvězd máme pro tento objekt nějaké vizuální odhady jasnosti - tak Vám to třeba pomůže. Světelná křivka viz

http://var.astro.cz/cgi-bin/brat/light- ... F&size=1.1

Objekt se většinou "pohybuje" kolem 12,4 mag...

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#28

Příspěvek od lubomir »

Myzer napsal:

150 mm ma svoje maximum tak 13m, takze by snad este isla pouzit. Treba vyskusat. :)

Inak som prekvapeny kolko prispevkov doteraz prislo, zvlast ked uz kde kto ma nejaky dalekohlad. Co tam s nim vonku robite, nepozorujete DSO?  ???

on sa pytal 150 mm pri dobrych podmienkach teda predpokladajme cca 6,3 mag okom.
To by sa dala v 150mm newtone urcenom pre viz.pozorovanie teda s malim tienenim aj 14,2 mag.
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#29

Příspěvek od lubomir »

SKLP napsal: ted jsem cetl v knize, ze na 3C 273 je potreba dalekohled o prumeru 25 cm.......tak teda nevim.....
lenze ten kto to pise moze pozorovat aj z mesta...
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
ddd
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 01. 2005, 23:24

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#30

Příspěvek od ddd »

Pavuk_ napsal:
Vdaka za vycerpavajucu odpoved, ale neuvadzas ohnisko dalekohladu (ak dobre pocitam tak 8mm*150x=1200mm ok?)(aby som mohol prepocitat ostatne zvacsenia ) a aky je to typ a priemer (ked uz si to nacal) ? Pytal som sa ciste na ten zoomovy okular, inak ATC na svojich strankach nema ziadne udaje o svojich okularoch (ktore vyraba) a nieto este ceny ::) (to by bolo proti firemnej politike ATC ;D)
To ze vyraba zoom je pre mna totalna novinka. (aky je jeho upinaci priemer a rozsah ohniskovych dlzok ?) Na str. ATC jsem našel dva "zoomy" a uvádějí tam, že se z.zorné pole s krátící se ohniskovou vzdáleností zvětšuje. Je to tak, nebo je to překlep?
Odpovědět