Sirius B

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Sirius B

#136

Příspěvek od SIRIUS_758 »

V tu sobotu 24.3. byl ten seeing vynikající i nízko nad obzorem, Sírius už mířil k jihozápadu. Podruhé v životě se mi stalo, že průvodce byl vidět okamžitě při přeostřování okuláru a byl snadno viditelný prakticky po celou dobu pozorování. Není žádný spolehlivý recept, jaké podmínky by se měly sejít, aby mělo smysl se o Síria B pokoušet... Je samozřejmé, že naprosto podstatný je seeing - já kolem západu slunce vyzkouším během temperace dalekohledu vzdálené pozemní cíle ( např. cca 500m vzdálené cedule na střechách ) a je-li v tomto připadě absolutně klidný vzduch i při velkém zvětšení, je to velká naděje. Toto nastává při pozorování terestrických cílů daleko častěji při zatažené obloze, za slunečna, resp. při jasné obloze, je to téměř nemožné, vyjma případů, kdy především zjara se vzduch rychle uklidní po západu slunce.
Kromě seeingu by pro spatření bílého trpaslíka člověk dále očekával velkou průzračnost oblohy - ano, občas se tyto protichůdné skutečnosti sejdou ve shodě a můžeme si dopřát výborný seeing a vymetenou oblohu současně. I za takovýchto podmínek jsem už Síria B viděl, ale je to opravdu hodně zřídkavé, protože vítr a silné přízemní proudění většinou seeing zhoršuje. Ale už vícekrát se mi stalo, že i přes zdánlivě ideální podmínky, kdy jsem si byl úspěchem jist, tak se přes veškeré úsilí nedařilo to štěně detekovat. Někdy nepomohlo ani schování A složky těsně za okraj clony okuláru. A přitom, kdo jednou spatří trpaslíka za excelentních podmínek, je zcela ohromen, jak snadno a jak daleko od složky A ta hvězdička je - zkrátka i za pomoci ohybových kroužků už to pak má tzv. v oku. Tomu, kdo ještě neví, jak daleko od mateřské hvězdy má průvodce očekávat, doporučuji nejprve shlédnout dvojhvězdy Rigel a Alnitak - jednak je to test kvality oblohy a jednak dle známých úhlových vzdáleností si v daném okuláru pak snázeji představíme, kde asi by Sírius B měl být.

Podmínky, které toho 24.3. panovaly, byly zcela odlišné od úvahy výše - na obloze visel poměrně silný opar a přítomnost ledových krystalků prozrazovalo barevné halo kolem Měsíce. Seeing byl sice zcela excelentní, Sírius jen tak flegmaticky občas zablikal, ale i přesto jsem ve spatření štěněte nedoufal. Ovšem pohled do okuláru po zastavení motorů montáže při vycentrování Síria do středu zorného pole Panoptika mi zastavil dech - složku B jsem spatřil hned po doostření ! Jakoby ten opar přímo ideálně upravil kontrast psí dvojhvězdy, aby oko ten velký rozdíl magnitud posléze snáz zvládlo... Nevěřícně jsem na to chvíli koukal a vzpomínal, kdy to takto excelentně bylo vidět. Prostřídal jsem pár okulárů - vůbec nebylo tentokrát potřeba dávat velké zvětšení cca 400x ( toto většinou obecně pomáhá, když se dostatečně zvětší vzdálenost složek ), i při 200x tam byla dostatečná rezerva a B-čko bylo vidět prakticky neustále. V tu chvíli mne napadlo, že když je to takto nečekaně snadno vidět okem, tak to sakra musí jít i nafotit.. ! Rychle jsem vyhrabal potřebný držák na digikompakt za okulár, Panoptika vyměnil za TV DeLite 15 mm ( zvětšení v OMC 200 - <270x ) a na Nikonu P340 nastavil zcela ruční režim a dvousekundovou samospoušť. Párkrát jsem zkusil délku expozice a usoudil, že musím zkoušet delší expozici - půlvteřinu. Nafotil jsem pár snímků a nedočkavě přepnul režim fotoaparátu na prohlížení, vycentroval Síria do středu, nastavil 10-ti násobné zvětšení a rolerem projel všechny expozice - u naprosté většiny snímků byl Sírius A pěkně kulatý, ale po průvodci ani stopa... Říkám si, delší expozici to už nedá, chvěje se i panelák, chce to holt citlivou kameru. Znovu jsem se pokochal pořád luxusně viditelným Síriem B a už myslel na to, jak si za chvilku binohlavou dosyta zabrouzdám měsíční krajinou...:-)

Představte si, že já těch pár expozic už málem smazal, a nevím proč, ale až dnes mě napadlo se na ně znovu podívat a trochu zatahat za posuvníky v Zoneru - no a jak to dopadlo, už tušíte a vidíte níže..
DSCN5483 - uo.JPG
DSCN5483 - uo.JPG (65.64 KiB) Zobrazeno 8945 x
DSCN5483 - ue.JPG
DSCN5483 - ue.JPG (69.53 KiB) Zobrazeno 8945 x
Vyzkoušel jsem a zdokumentoval několik různých úprav. Ze sedmi expozic dopadly dvě velice dobře - první je ve dvou úpravách výše, druhá ve třech verzích níže. První úprava je cílená na vizuální dojem, čili jak asi to bylo vidět. Barevné neduhy se samozřejmě dají odstranit, včetně difrakce. Je to vše ve 100% velikosti, samozřejmě v hodně velkém výřezu. Dodatečně si teď vybavuju, že si nejsem úplně jist, zda ten DeLite byl opravdu 15 mm ( a ne 11 mm ) a jaké asi jsem nastavil ohnisko zoomu digikompaktu - čili ničeho se už nedopočítám...

DSCN5484 - uo.JPG
DSCN5484 - uo.JPG (67.76 KiB) Zobrazeno 8945 x
DSCN5484 - ue.JPG
DSCN5484 - ue.JPG (65.91 KiB) Zobrazeno 8945 x
DSCN5484 - ue1.JPG
DSCN5484 - ue1.JPG (69.53 KiB) Zobrazeno 8945 x
Závěrem bych k tomu dodal, že na spatření Síria B - a jak je vidět i na jeho vyfotografování - není potřeba žádná špičková technika...je to prostě o podmínkách. Ano, některé dalekohledy budou mít výhodu - především ty, co nemusí mít držák sekundáru.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sirius B

#137

Příspěvek od MilAN »

Kdyby mi někdo řekl, že to vyfotí kompaktem, tak bych se určitě vsadil proti :) .
Že se to dá vizuálně vyduchařit, to jo , že to půjde kamerou vyskládat, to také. Ale kompakt ?
Tohle je tedy paráda - a velká gratulace !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Sirius B

#138

Příspěvek od wizard_Kysi »

Nádherný úlovek!
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#139

Příspěvek od nosuh »

Klobouk dolu..paradni snimek!!
Je to zaroven i ukazkovy priklad pro ty, kdo ho jeste nevideli vizualne - jsou tu krasne videt pomery jasnosti, vzdalenosti a velikosti "kotoucku"..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#140

Příspěvek od nosuh »

O vikendu jsem ho zkousel nekolikrat v 10" dobsonu s ok. ES 4,7mm (255x) a Omegon LE 3mm (400x). V obou pripadech neuspesne. Seeing nebyl nic moc, ale treba na Rigel to stacilo..tak priste
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Sirius B

#141

Příspěvek od 4Brunco »

Tiez som hladal cez vikend v 150mm achromate a napriek tomu ze seeing bol slusny, svetlo sa natolko rozptylovalo v ciastockach ladu vo vzduchu, ze okolo siria bolo silne halo. Takze snad nabuduce.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Jozef Suchan
Příspěvky: 1
Registrován: 02. 12. 2018, 11:54

Re: Sirius B

#142

Příspěvek od Jozef Suchan »

Sirius B sa pomaly ale isto blizi do najvzdialenejsieho bodu drahy a 2.4.2018 som ho skusal najst. Seeing bol priemerny a vizualne sa mi ho nepodarilo rozlisit. Potom som ho skusil najst kamerou ASI 178MM, ktora ma male pixely a teda umozni vyuzit rozlisenie mojho Newtona 250/1200. Aj napriek zmene exp. casu a gainu kamery som nenasiel dalsie hviezdy, blizsie ako tie co som videl vizualne, ale za urcitych podmienok som nasiel prekvapivo vela hviezd v sirsom okoli, ktore som predtym nevidel. Nafotil som par serii s roznymi nastaveniami expozicie a gainu... Skusil som aj cerveny filter, nakolko zly seeing sa prejavuje najmenej v cervenej farbe. Po spracovani v Registaxe sa mi ho podarilo najst prave na snimkach cez cerveny filter. Detail vlavo dole je zlozeny zo 100 snimkov po 100 ms, gain 220, gama 30. Pozadie je iba cez L filter, 750 ms, gain 220, gama 18. Vysledna snimka moze posluzit pre predstavu kde ho treba hladat. Sirius B je nieco vyse 10"na vychod a 3.5"na sever.
Přílohy
Sirius B popisy.png
Sirius B popisy.png (946.87 KiB) Zobrazeno 7799 x
Uživatelský avatar
Spaca4y
Příspěvky: 136
Registrován: 18. 01. 2015, 07:59
Bydliště: Černilov
Věk: 45

Re: Sirius B

#143

Příspěvek od Spaca4y »

Dnes zřejmě u nás dobré podmínky (kolem 20 hod.), neboť i mě se podařilo poprvé vidět "štěně". Nejprve jsem otestoval Rigel. Krásně viditelný a tím jsem vzal do oka hrubou vzdálenost dvojhvězdy. Použil jsem okulár ES 8,8mm, což u mě dělá zvětšení 193x. Velice mi pomohl níže uvedený obrázek pana Jozefa Suchana - děkuji. Krásně ukazuje nejbližší okolní hvězdy a dá představu, kde ho hledat. A opravdu v očekávaném místě se při větším soustředění Sirius "B" objevil přímým pohledem. Vyšlo to ideálně mezi difrakční paprsky. Zkoušel jsem pak ještě Trapéz v M42, složka E - pěkně viditelná, F trochu horší, ale stále patrná. Seeing se dnes vyznamenal. ;)
"Explorer" dobson ES 16", ED 100/900, AZ-4, Skymaster 15x70, Kowa YF 8x30
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Sirius B

#144

Příspěvek od zbignieww »

Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Sirius B

#145

Příspěvek od zbignieww »

Sirius B v provedeni Marka Gąsiora - Astropolis

Mogilany je to kopec na jih od Krakowa, vzdycky je to utrpeni pro cyklisty :)

Obrázek

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Josef  II

Re: Sirius B

#146

Příspěvek od Josef  II »

Dávám sem video záznam ze včerejšího on-line pozorování Siriuse B za průměrného seeingu.
V okuláru dobře viditelná ,klidná hvězdička s velkou mezerou od hlavní hvězdy,zv.300x.
Moc živých záznamů jsem na YT moc nenašel a to co tam je ,jsou ve výsledku,jen skládaniny.Není to vůbec jednoduchý,už proto,že hlavní hvězda se na čipu "rozmázne" a zpravidla Béčko "přemázne" .
Hlavní zásluhu však má Newton MT ,který má v tomto případě vynikající kontrast.
Sever je nahoře.
https://youtu.be/N0m12ZOeDWA
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sirius B

#147

Příspěvek od MilAN »

Pepo, to je neskutečně povedené pozorování. Čekal bych, že ti tam to B občas problikne, ale ty ho tam máš vidět skoro pořád. Moc pěkné !!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#148

Příspěvek od MaG »

Pěkné. On dokáže Pepa i zajímavě natáhnout ohnisko :-) Prostě když je seeing a umí se to, není problém.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#149

Příspěvek od Cztwerec »

To je hodně dobrý! Sirius B jsem takhle v životě neviděl...
Lectorem iustus...
Josef  II

Re: Sirius B

#150

Příspěvek od Josef  II »

Pánová dík za vaší odezvu,Milan,Mag A Cztverec.Jinak jsem ještě našel na YT pět pěkných živých nahrávek SIriuse B,samozřejmě lepších,než ta moje.
Pro Mag: Martine na tvůj nepřímý dotaz ohledně dlouhého ohniska (30m) u snímání Marsu je u té moji konstrukce celkem jednoduché dosáhnout dlouhého ohniska,sice mám nejsilnější mikroskopický objektiv (MO) 20 x,což by stačilo při ohnisku dalekohledu 1,2 m x20 ,jen na ohnisko 24 m,ale stačí prodloužit optický interval z 16 cm ,který je daný pro tento MO o 1/4 délky na 20cm ,takže mám pak takto utvořený MO 25x.Prodloužení působí lineárně .Takže 25 x1,2 = 30 m.Teprve při tomto ohnisku s ohledem na to,že používám CCTV kamerky se 700 TVL se mi ukázal přijatelný obrázek s podrobnostmi na monitoru.Je jasný ,že ne každý objektiv ,zrcadlo a čočkový objektiv by ukazoval dobře,při výsledné apertuře 1:120,ale to,už by bylo na jinou kapitolu.
Vím,že tahle odpověď by byla vhodná do jiného vlákna,ale věřím,že moderátoři zde mohou udělat výjimku ,která by jen potvrzovala pravidlo.
Odpovědět