Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

#1

Příspěvek od ladis »

PODZIM-ZIMA

S pomoci Astroplanneru a dat z knihy "The Urban Astronomer's Guide" od Roda Mollise jsem vytvoril seznam DSO pro vizualni pozorovani z mist se svetelnym znecistenim. Tj. dle apertury, miry LP a zkusenosti pozorovatele je nize uvedeny seznam objektu do vetsi ci mensi miry pozorovatelny i z mesta a primesti.

-sloupec karkoschka/triatlas znaci stranku v Karkoschkovi a stranu mapy v TriAtlasu A,B
-sloupec NSOG znaci tradicne pocet hvezdicek v knize Night Sky Observers Guide (vice=vizualne atraktivnejsi objekt)
-list s casy tranzitu a zapadu pocitany pro 18.11.2010
-serazeno dle tranzitu objektu

Seznam DSO pro pozorovani z mest a primesti pro podzim a zimu, serazeno dle tranzitu objektu (pocitano pro den 18.11.2010):



(zvetseni kliknutim)

Mozno stahnout i ode me z:

XLS: http://astro.ladislavcervinka.cz/data/D ... m-zima.xls
GIF: http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/s ... m-zima.GIF
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

#2

Příspěvek od Habl »

Láďo,
moc se mne to líbí, zvykl jsem si ale již na zalaminovaný atlas Deep Sky Objects 2007 od Miloše Hrocha ve formátu A4 obsahující nejzajímavšjší DSO severní polokoule. Nepoužívám laptop. Na třech zorných polích pro 90x62° pro 5,5 mag., 15x10° pro 10 mag. a zorné pole 1° pro 13 mag, Pro tato zorná pole jsou vytvořeny na dvoustranném listu mapky pro 13 limitní magnitudu.
Tento vyjímatelný atlásek listů z katalogu Mesierova, Caldwelova, Heraschell 400 a s objekty z "Deep Sky Objects 2007" Kanadské Královské astronomické společnosti.
Obsahuje více než 500 objektů. S bohatým rejstříkem a katalogem objektů.

Přesto si zkusím vybrat některé atraktivnější objekty z tvého seznamu DSO pro pozorovaání s mého balkonu na pokraji města. Pro můj dalekohled je zde limitní cca 9,7 mag. Dík za prezentované objekty.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

#3

Příspěvek od Sasa3 »

to ladis: super. Vetsinu jsem z nich uz z mesta prosel. Urcite bych jej ale o par veci doplnil, treba v Cassiopei o NGC381 a NGC7788+7790. Jinak jsi preskocil nekolik souhvezdi (napr. v Aur a Cam je tech kandidatu do mestske oblohy urcite nekolik).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

#4

Příspěvek od Sasa3 »

Jinak, tyhle seznamy taky moc nemusim. Radeji veci "objevuji", tak ze prochazim objekty z Pocket Sky Atlasu. Samozrejme, je to taky seznam, ale v atlase nejsou uvedene podrobnosti, a tak nevim, co mam cekat. Nekdy objekt najdu, jindy zase ne. Kdybych se treba drzel O'Mearovych popisku otevrenych hvezdokup NGC2186 a NGC2194 v jeho knize Hershel 400, tak by me odradilo vubec se na ne kouknout. Oznacil je za velmi tezke objekty vyzadujici pro 10cm dalekohled tmavou oblohu. Daly se v pohode najit i v 80mm dalekohedu na mestske obloze. Nastesti jsem si o nich cetl az druhy den po pozorovani...

Jinak se da narazit z mesta v 80mm objektivu na objekty, na ktere zapomeli jak v Pocket Sky Atlase tak i borci z Night Sky Observer guide. Viz. muj posledni report z pozorovani. Tim chci rict, ze zadny seznam nebude nikdy asi uplny a je skoda jet jen podle seznamu.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

#5

Příspěvek od ladis »

Saso, jasny, je to tak. Rozhodne seznam neni uplny. Objekty v nem nejsou ode me, ale z knihy vyse uvedene. Vyuzil jsem moznosti planovaciho software a dle knihy navrhnul neco, co lze pouzit. Kdybych mel seznam tvorit ja, zaradil bych jiste i dalsi objekty, ktere jsem z mesta videl. Mozna casem neco vlastniho vytvorim. Takto jsem pouze zpracoval v Astroplanneru udaje z knihy. Kvalita seznamu tedy odpovida kvalite vyse uvedene knihy. Astroplanner pouze pridal dalsi data (casy tranzitu, zapadu, stranka v atlase, NSOG hodnoceni...)

Spise mi slo o to, ze jsem podobny seznam zde nevidel (ci si nepamatuji) a myslel jsem, ze by se to mohlo nekomu pro podzimni/zimni pozorovani ze zahrady u domu hodit. Davam to v plac ve stylu "ber ci nech byt". V podobnem duchu jsem prezentoval i me seznamy DSO pro 200mm dalekohled. Komu se to hodi, at jej pouzije. Minimalne pro zacinajici to muze mit urcitou informacni hodnotu. Pamatuji si, ze nez jsem zacal systematicky pozorovat, mel jsem problem s tim CO pozorovat! Postupne jsem zacal pouzivat knihy, atlasy a nakonec i planovaci sw, ktery hodne pomuze vizualnim astronomum.
Tento sw si spolu s notebookem vozim primo na pozorovaci stanoviste. Pouzivam jej spolu se zalaminovanym TriAtlasem a toto mi osobne pripada jako nejlepsi kombinace pro pozorovani DSO...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

#6

Příspěvek od Habl »

Ladis, přes to že mám ve městě omezené převážně difuzní objekty, tak otevřené a kulové hvězdokupy i některé planetárky a galaxie jsou dobře pozorovatelné cca 80 objektů.
Jinak jezdím za tmou do bývalého vojenského prostoru Ralsko, kousek za Osečnou. Otevřený obzor je od SV po SZ.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

#7

Příspěvek od ladis »

Hable, v Ralsku jsem se byl podivat, tma je tam slusna. Ja tedy uprednostnuji Mricnou u Jilemnice, tam je tma take dobra, navic vsak otevreny 360st. obzor, jak v planetariu.

Kde v Ralsku pozorujes? Muzes mi pripadne napsat pozici na PM?

Mam pocit, ze tam pozoruje i kolega Alien5 z MB...

Jinak sam jsem byl prekvapen, co vse lze z mesta pozorovat! Urcite je lepsi pozorovat 10x za mesic z mesta, nez jeden vyjezd za tmou za mesic kvuli tomu, ze se rano vstava...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

#8

Příspěvek od Habl »

Já jsem byl již suspenzován z pracovního poměru, takže mám více času, ale jezdím pouze za dobrých pozorovacích podmínek cca 1-2 x měsíčně.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

#9

Příspěvek od Peťa »

Nemáš podobný seznam i pro jarní a letní oblohu? Vzhledem k jihozápadní orientaci balkónu a profilu horizontu se mne podzimní obloha ještě pár měsíců netýká...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

#10

Příspěvek od ladis »

Nemáš podobný seznam i pro jarní a letní oblohu? Vzhledem k jihozápadní orientaci balkónu a profilu horizontu se mne podzimní obloha ještě pár měsíců netýká...
Ahoj, jasne, vyrobil jsem pro letni oblohu... Transit a zapad objektu k 20.8.2012



Ke stahnuti v XLS u me:
http://astro.ladislavcervinka.cz/data/u ... 20leto.xls
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

#11

Příspěvek od Peťa »

díky za rychlou reakci,
všiml jsem si, že se tam vloudila chybka - u NGC 6218 chybí označení M12 a nesedí magnituda ani poloha
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

#12

Příspěvek od ladis »

díky za rychlou reakci,
všiml jsem si, že se tam vloudila chybka - u NGC 6218 chybí označení M12 a nesedí magnituda ani poloha
Dik za info, zrejme program spatne priradil Mka ci jsem udelal chybu pri prevodu importu z excelu a zpet, kazdopadne co myslis tou nesedici polohou?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
BigD
Příspěvky: 89
Registrován: 28. 07. 2010, 22:41

Seznam DSO pro pozorovani z mesta a oblasti s LP

#13

Příspěvek od BigD »

nevím jestli jsem to nějak nepřehlídl, ale i M 106 je hezká a jasná. ve 120 jdou vykoukat aj ramena, sice bez podrobností, ale jdou navíc se dostane vysoko takže dobré.
Ref. SW 120/600 s vyhříváním, EQ-5 s pohonem, Omegon 5mm LE, Baader Hyperion Zoom 8-24,Televue plossl 8mm, bino 8x50, bino 8x25; nikon d3200 :)
Odpovědět