Stephanův kvintet

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Stephanův kvintet

#16

Příspěvek od Cassi »

Tak i já něco přidám o svém pozorování Stephanova kvintetu. Pozoroval jsem v noci z 22. na 23.9.06 z Hodkovic nad Mohelkou. MHV 6.1mag, to sice není moc, obloha nebyla tmavá, ale bylo průzračno. Na severu svítil Liberec a na jihu i trošku Hodkovice, které o víkendu bohužel nezhasínají (ve všedním dnu zhasnou o půlnoci).
Se mi zdá, že o víkendu svítí úplně zbytečně, aspoň v ulici, kde mám zahradu, odkud pozoruju. Za celé dvě noci, co jsem tam pozoroval tudy neprošel ani jeden člověk, kdežto ve všedním dnu tudy v noci chodí více lidí (cca dva za noc), než o víkendu (nikdo), tak nechápu význam víkendového nevypínání pouličního osvětlení. >:(

Ale zpět k pozorování. Pozoroval jsem s dobsonem 300/1700mm, okuláry 20mm a 9mm (zv. 85x a 189x). Bylo kolem 0hod. SEČ, pomocí atlasu od Karkoschky jsem nalezl poměrně jasnou galaxii NGC7331. Tu jsem si prohlédl a napadlo mě se podívat na Stephanův kvintet poblíž. V žádném atlasu (Karkoschka a SkyAtlas 2000.0), který jsem měl u sebe není skupinka galaxií zakreslena. Tak jsem ji začal po paměti hledat. Našel jsem ji docela rychle, stačilo sjet cca 30' jižně od NGC7331.
Viděl jsem ji hned na první pohled, což jsem ani nedoufal Viděl jsem je nejdřív jako slitou mlžinku, ale při podrobnějším prohlížení se mi ta mlžinka rozpadala na tři malé flíčky.

Zde přikládám moji kresbu toho, co jsem viděl:


Na porovnání přikládám fotografii z DDS:


Na kresbě je dvojice hvězd o 9.9mag a 10.0mag a další dvojice hvězd u kvintetu 12.1mag a 11.8mag. Hvězd jsem viděl v zorném poli víc, ale všechny jsem nezakresloval, zakreslil jsem jen ty nejjasnější.
Po srovnání kresby s fotkou je vidět, že jsem z kvintetu viděl NGC7319 (13.1mag), NGC7320 (12,6mag) a NGC7318A (13.4mag) spolu s NGC7318B (13,4mag) - tyto dvě jsem od sebe nerozlišil. NGC7317 jsem vůbec neviděl, buď jsem si ji nevšiml (přehlédl), nebo již byla příliš slabá (13.6mag).
Neměl jsem s sebou mapku (foto) objektu, takže jsem nevěděl na co se mám přesně zaměřit a co kde je... Kdybych mapku měl podrobnou mapku okolí kvintetu, možná bych si všimnul i NGC7317.
Na vizuální pozorování blízké (na fotu) galaxie NGC7320C už nebyla žádná šance, má 16,6mag - ale ta již nepatří do stephanova kvintetu!
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Stephanův kvintet

#17

Příspěvek od voko »

Myslím, že máš trochu zmatek v označení těch jednotlivých galaxií. Srovnej např. s tímto snímkem nebo i s tímto či tímto snímkem. Tu, co máš označenou jako NGC 7320C myslím ani do kvintetu nepatří. NGC 7320 by měla být ta největší z trojice; je nám nejblíž a do pozice kvintetu se promítá. Pro srovnání ještě snímek v IR.
Ale bez ohledu na popis se ne každý může pochlubit takovým úlovkem.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stephanův kvintet

#18

Příspěvek od MilAN »


Je to tak, podívej se třeba na tento obr.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Stephanův kvintet

#19

Příspěvek od Cassi »

Děkuji Vám za upozornění a upřesnění Už jsem to poopravil. Dále jsem poupravil jasnosti galaxií,ale s těma jasnostma si nejsem moc jistý, v různých katalozích je uvedena trochu jiná jasnost (+- 0,5mag).
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Stephanův kvintet

#20

Příspěvek od Miloš Hroch »

Jako již mnohokrát mě vaše diskuze inspirovala k pokusu prohlédnout si jeden ze zajímavých objektů a to Stephanův quintet. Příležitost se naskytla v úterý z Šerlichu v Orlických horách, kam jsme vyrazili s MMysem. Nalezení objektu v dalekohledu 254/1200 mm (zv. 60x a 120x) bylo otázkou chvilky. Seskupení galaxií se jevilo jako shluk jemných chomáčků. Zatím ale nemohu potvrdit, že bych identifikoval jednotlivé galaxie. Určitě by to chtělo více trpělivosti a zkusit si hvězdné pole s objekty nakreslit. Až se zase dostanu pod dobrou oblohu, určitě se k SQ vrátím. Trochu mě mrzí, že jsem se k objektu nedostal na Šumavě, kde byly podmínky oproti Šerlichu o poznání lepší. Zajímalo by mě, zda někdo zkoušel quintet pozorovat zrcadlem menším než 250 mm, respektive jakým nejmenším strojem kdo Stephanův quintet pozoroval, alespoň jako slitou mlžinku.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Stephanův kvintet

#21

Příspěvek od Dominik »

Aj ja som sa pokúšal, počas svojch krátkych pozorovaní na terase (musím vstávať do školy) pozorovať Stephanov kvintet. Mám tie dobré mapky na, ktoré tu niekde na fóre je aj link. Veľmi ľahko sa nájde jasná galaxia NGC 7331 a potom podľa mapky aj miesto kde má byť Stephanov kvintet. Galaxia NGC 7320 sa dala spatriť celkom jednoducho, s ostatnými galaxiami som sa namáhal a "očil" oči. Raz som zazrel, v podstate videl ako najjasnešiu bielu škvrnku NGC 7320 potom sa mi pomerne jasná zdala byť druhá škvrnka zrejme galaxia NGC 7319 a potom NGC 7318-2. To čo som videl sedí presne podľa vzájomnej polohy galaxí aj podľa výzoru a jasnosti, ktorú som si overil. Avšak radšej budem pozorovať tento objekt ešte viac krát až kým nebudem môcť úplne s určitosťou povedať, že som to v podstate zreteľne videl. Viem, čo musím pozorovať každú noc.

Tiež som v Pegasovi pozoroval zhluk dvoch galaxii NGC 7619 a NGC 7626 o jasnosti okolo 11 magnitúdy. Celkom jednoducho pozorovateľné galaxie, ktoré som videl ako dva nerovnomerne jasné biele fliačiky na ktorých sa dal rozoznať tvar.

Ešte sa dajú v Pegasovi pozorovať aj iné galaxie, tie skúsim hneď ako budem mať čas.

Informácie a mapy objektov som mal z tejto stránky, ktorú som našiel na fóre (Pavuk ju mal vo svojom príspevku)
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=439
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Stephanův kvintet

#22

Příspěvek od Pavuk_ »

Dominik napsal: Aj ja som sa pokúšal, počas svojch krátkych pozorovaní na terase (musím vstávať do školy) pozorovať Stephanov kvintet. Mám tie dobré mapky na, ktoré tu niekde na fóre je aj link. Veľmi ľahko sa nájde jasná galaxia NGC 7331 a potom podľa mapky aj miesto kde má byť Stephanov kvintet. Galaxia NGC 7320 sa dala spatriť celkom jednoducho, s ostatnými galaxiami som sa namáhal a "očil" oči. Raz som zazrel, v podstate videl ako najjasnešiu bielu škvrnku NGC 7320 potom sa mi pomerne jasná zdala byť druhá škvrnka zrejme galaxia NGC 7319 a potom NGC 7318-2. To čo som videl sedí presne podľa vzájomnej polohy galaxí aj podľa výzoru a jasnosti, ktorú som si overil. Avšak radšej budem pozorovať tento objekt ešte viac krát až kým nebudem môcť úplne s určitosťou povedať, že som to v podstate zreteľne videl. Viem, čo musím pozorovať každú noc.

Tiež som v Pegasovi pozoroval zhluk dvoch galaxii NGC 7619 a NGC 7626 o jasnosti okolo 11 magnitúdy. Celkom jednoducho pozorovateľné galaxie, ktoré som videl ako dva nerovnomerne jasné biele fliačiky na ktorých sa dal rozoznať tvar.

Ešte sa dajú v Pegasovi pozorovať aj iné galaxie, tie skúsim hneď ako budem mať čas.

Informácie a mapy objektov som mal z tejto stránky, ktorú som našiel na fóre (Pavuk ju mal vo svojom príspevku)
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=439

Ked sme boli pozorovat na Knaznom vrchu 16.10, zucastnenym som ukazoval aj Stephanov kvintet. galaxie vidno ako jemne ale zretelne chumaciky akoby "z vaty". V nasich podmienkach bez podrobnejseho skumania vidno okamzite 3ks. (pozadie SQM 20.6, MHV ~6.4 pre zenit (jas vykazoval vysoky gradient smerom k BA takze najtmavsia obloha nebola v zenite, ale asi 45st. smerom od mesta MHV 6.6 v Dra).

Ak chcete uspiet pouzite dostatocne vysoke zvacsenie (pre 350 je to min. 155x opt. 285x podla tmavosti oblohy az do 560x )
Nenechajte sa zneistit taktiez zakorenenou famou, ze na deepsky nie su vhodne vysoke zvacsenia. Otazka optimalneho zvacsenia nie je taka jednoznacna ako sa moze na prvy pohlad zdat (vid linka: http://www.clarkvision.com/visastro/ ) avsak pokial su to malo rozlahle "mhlave fleky" vysoke zvacsenie pomoze stmavit pozadie a zvysit kontrast pre oci.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Stephanův kvintet

#23

Příspěvek od michal.b »

Vybaven konecne dostatecnym prumerem jsem v minulych dnech take zkusil Stephanuv kvintet. Dalekohled byl muj novy 25cm dobson, MHV v prubehu casu mezi 6.0-6.2, seeing prumerny 5/10.
Aby byla legrace a abych nebyl nijak ovlivnen tim co mam videt jsem se vybavil pouze mapkou pro vyhledani skupinky, bez vyobrazeni samotnych galaxii. Nalezeni bez problemu, ale uvidet tam neco urciteho - to byla opravdu fuska Nejdrive a celkem bez problemu byla videt NGC 7320 a nerozlisena dvojice NGC 7318A+B. Pak jsem stravil asi hodinu "dolovanim" dalsich galaxii z hvezdneho pozadi. Nakonec jsem pozitivne identifikoval vsech 5 kousku, pricemz nejtezsi byla asi NGC 7317 u ktere jednak rusila blizka hvezda a take nebylo snadne rozeznat jeji nehvezdnou povahu. Opravdu jsem byl zvedavy na fotografii, protoze jsem si rozhodne nebyl jisty zda si neco nevymyslim. U vsech objektu jsem ale spravne rozpoznal polohu, tvar a orientaci, takze maximalni spokojenost Pouzival jsem temer vyhradne bocni pohled a i tak byly slabsi slozky blizko hranice viditelnosti. Nejlepe se mi osvedcilo zvetseni 140x, resp. 190x pro rozlozeni paru NGC 7318.
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 408
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Stephanův kvintet

#24

Příspěvek od Mates »

Sobotní večer jsem kromě mnoha jiných "lahůdek" věnoval také opětovnému (po roce) pokusu o Stephanův kvintet. Použitý dobson 250/1500. Určitě jsem identifikoval celou skupinu, ale jednotlivé galaxie se mi nepodařilo odlišit. Stále to byl jen takový slabě mlhavý "L vinglík". Zřejmě to chtělo ještě větší zvětšení, než mnou použité max 170x. Jeden pěkný výsledek to mžourání ale mělo. Když jsem se potom vrátil k blízké NGC 7331, byla velmi jasná, krásně viditelný celkový tvar a centrální oblast až přesvětlená ;).
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Stephanův kvintet

#25

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Koukám, že kviíntet je tady dost oblíbený! Tak jsem to dneska  taky zkusil. Hlavní poznatek je, že 200x zvětšení je asi málo (a 10" průmeru asi taky:) ). Viděl jsem jasně dvě galaxie, což byly 7320 a nerozlišené 7318a-b. V místě, kde má být 7319 mi taky něco přišlo, ale neby lo moc jisté.

Každopádně je to super "cool objekt", který se zároveň výbroně hledá díky té 7331 za rohem, což motivuje k dalším pokusům:)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Stephanův kvintet

#26

Příspěvek od stana »

Včera "na kopci" /cca 450 m.n.m./ Končiny jako Hvozd, Ochoz na Konicku, kde je docela tma, byl pokus o Kvintet Newtonem DN 200..Osobně jsem tam, když mluvím za sebe, teda nic neviděl, takže se chystám na tento objekt vyvléct svého Dobsona 300 "na kopec" a myslím, že budou větší šance!
Ta galaxie NGC 7331 byla vidět moc pěkně...
P.S. Možná bych něco vyduchařil i z kvintetu, ale už mě šly oči po 3. hodinách pozorování "šejdrem" a na "zápis, že splněno" to rozhodně nebylo.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Stephanův kvintet

#27

Příspěvek od michal.b »

Pridavam kresbu ze vcerejska, diky horim podminkam to byla vetsi ducharina nez naposled

Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Stephanův kvintet

#28

Příspěvek od Cassi »

Diskuze ohledně fotografovaní Stephanova kvintetu byla přesunuta do sekce astrofotografie-snímky.

Cassi
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Stephanův kvintet

#29

Příspěvek od Tharos »

Já jen doplním, že včerejší noc se mi jej podařilo pozorovat i v diskutovaném 8" dalekohledu (v mém případě v 8" f/4 Newtonu). Sice bez nejmenší šance rozlišit jeho jednotlivé složky, nicméně po určitém snažení jako celek bezpečně viditelný byl. Jen to bylo pod dost slušnou oblohou (MHV 7.0 podle HD 168619, jas oblohy podle SQM: 21.51 mag/arcsec^2).
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Stephanův kvintet

#30

Příspěvek od stana »

Včera jsem odvezl a docela bez problémů svého Dobsona do Klužínku/pracovní název "na kopec" a hlásím že mise splněna!! V kolegově 200 Newtonu duchařina, ale v tříkile už vás "to" osloví, když se posunete od té jasnější galaxie /NGC 7331/ v zdánlivém zorném poli "kousek nahoru"..
Subjektivní dojem je, že je tam shluk mlhavých obláčků! Sice rozhodně žádná "vypalovačka", ale jsou tam!!
Pak jsme ještě počkali mimo jiné i na mlhovinu pod Orionovým pásem /zima klepe na dveře/ a s UHC filtrem jsem doslova sedl na zadek z toho, co jsem tam viděl!!
No, a když už jsem v tom, tak v Labuti šla vidět ta srpkovitá mlhovina NGC 6888 a Amerika, Pelikán a naprosto famózně Řasy! Dále pak už pall-mall a Dobsonem jsem točil jak protiletadlovým dělem na všechny strany takže:
Malá činka M76,
Krabí mlhovina M1,
Slimák NGC7293,
M 33 V trojůhelníku
M 31 Andromeda+ ty dvě menší M 32 a NGC 205
V Orlovi planetárky NGC 6781 a NGC 6804
Kulovka M 15 v Pegasovi
Laguna, Trifid, Omega a Orlí mlhovina
Staré známé M13, M 27 Činka, M 57 Prstenec
NGC 6946 a NGC 6939...
a víc už si nepamatuju..
P.S. Podzimní obloha budiž pochválena!! Objekty v dosahu od letních až po zimní..
Akorát rosa je potvora a příště to bude chtít přibalit fén..Hlavní zrcadlo se samo odrosilo až někdy kolem poledne na druhý den..O sekundáru ani nemluvím..
:-/
Jinak OK a super zážitek ale teď se jdu dospat... ;)
P.S. Dobson vypadá, že transport přežil bez úhony a kolimace drží...Akorát hledáček bylo potřeba zkorigovat..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět