Galaxia s UHC filtrom!

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Galaxia s UHC filtrom!

#1

Příspěvek od Myzer »

Vzdy existuju vynimky, aj pri UHC filtroch, ktore su urcene na emisne a planetarne hmloviny, nie na galaxie. Tou vynimkou je rozsiahla galaxia M101 vo Velkom Voze. :)

Podnet som dostal asi pred 2 mesiacmi, ked ma v knihach NSOG prekvapil komentar: Deepsky a UHC filtre podstatne zvysia kontrast medzi g. a pozadim. :book:

Tak som to prvykrat vyskusal v praxi, ten vecer po prechode studeneho frontu, ked kazdy hladal /a fotil/ pri horizonte Merkur.

Galaxia bola odhadom tak 50 st. nad obzorom, najdena uz zametanim. Zvacsenie 40x, 1,5 st.
Bez UHC uz asi kazdy vie ako vyzera, taka slaba skvrna, ktora bocnym videnim okolo pekne rozrastie, spiralovu strukturu som nejako moc nevidel /tymto dalekohladom som ju pozoroval prvykrat/.
Po tom, co sa zasvietilo a o chvilu zhaslo v kuchyni svetlo, ktore aj ked rozptylene evidentne pri pozorovani vadilo, nasadil som UHC filter.
A pohlad sa zlepsil. Predovsetkym ztmavlo pozadie, kontrast sa o nieco vylepsil. Jasnost galaxie prakticky ostalo nezmenena. Aj ked nepojde o velku vyraznu zmenu, doporucujem vyskusat. Ze by sa to dalo vyuzit aj pri foteni, to uz nie je otazka pre mna. ???

Uz som zvedavy, co to spravi, ked bude v zenite. Snad z toho nieco vytazim. Ako rozhodujuce sa mi zda v okoli poriadna tma -ziadne aj ked minimalne rozptylene svetlo, ktore by sa dostalo do okularu /niekedy pockam do polnoci na vypnutie verejneho osv./ a dlhsia adaptacia oci na tmu a samozrejme bocny pohlad. Snad sa podari aj celkom slusne zazriet spiralovu strukturu. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Galaxia s UHC filtrom!

#2

Příspěvek od Kunzov »

A jakým si to pozoroval dalekohledem? Pokud si to psal a uniklo mi to, tak sorrac  ;)
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Galaxia s UHC filtrom!

#3

Příspěvek od Janek »

Velmi podobnou zkušenost jsem udělal při pozorování galaxií s CLS filtrem. V obou případech tedy jde o to, že ztmavne pozadí. Podobnou službu udělá téměř jakýkoliv deep-sky filtr, který nepropouští přirozené záření oblohy a samozřejmě i světelné znečištění. Pro malé průměry dalekohledů bych řekl, že deep-sky udělá možná lepší službu než UHC.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Galaxia s UHC filtrom!

#4

Příspěvek od Myzer »

Aky je vlastne prinos deep-sky filtru pri pozorovani galaxii, nemyslim teraz z mesta, ale v podmienkach povedzme cca 6. mag? ???
Aj tam este ztmavne pozadie, popr. da sa vytazit nejaky detail?
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Milla
Příspěvky: 20
Registrován: 16. 02. 2004, 20:01

Galaxia s UHC filtrom!

#5

Příspěvek od Milla »

Včera jsem se rozhodl také vyhledat M101, ale musím se přiznat -nález bohužel negativní. Zkoušel jsem to také s UHC, ale ani ťuk -pravděpodobně je to tím, že M101 musím pozorovat směrem k městu, kde už to světelné znečištění hraje velkou roli. Zahojil jsem si ale ránu na M3, tak krásnou hvězdokupu jsem ještě neviděl.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Galaxia s UHC filtrom!

#6

Příspěvek od Myzer »

Milla napsal: Zkoušel jsem to také s UHC, ale ani ťuk -pravděpodobně je to tím, že M101 musím pozorovat směrem k městu, kde už to světelné znečištění hraje velkou roli.
Snad som to pochopil dobre, ale preco pozorovat oproti mestu kde je svetelne zn. asi najvacsie?
Tam ani UHC nepomoze, na hmloviny ano, ale na galaxie to nebude mat ziadny vplyv.
Inak M101 je rozsiahla galaxia a vacsinou zmizne z dohladu uz pri 5. mag, preto je potrebne ju hladat na co najtmavsom mieste a co najvyssie. Navyse sa mi este zda, ze vcera svietil aj Mesiac. :(

Co som pisal hore, bolo myslene tak, ze UHC zlepsil kontrast a pohlad sa trochu zlepsil /navyse mam odzkusane len pri M101/, ale to neznamena, ze teraz bude vytahovat galaxie zo svetiel poulicnych lamp. :nono:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Milla
Příspěvky: 20
Registrován: 16. 02. 2004, 20:01

Galaxia s UHC filtrom!

#7

Příspěvek od Milla »

Když jsem psal, že musim, myslel jsem, že mi nic jiného nezbyva, protoze moje stanoviste u nas na zahrade poskytuje pohled na M101 jen pres mesto. Princip UHC filtru je mi znam, ale prece je jsem to chtel na tvuj popud zkusit. Nekde jsem se ale docetl docela zajimavou vec, pri studiu barevnych filtru jsem narazil na clanek, kde se popisuji vyhody nekterych filtru, kde na jake planete co vynikne atd. a tam vyzdvihovali prave jeden, ktery necekane zvysi kontrast zobrazeni nekterych galaxií - tusim, ze psali o 82A jako svetle modry s T=73%. Mate s nim nekdo zkusenosti?
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Galaxia s UHC filtrom!

#8

Příspěvek od Myzer »

Jasne. :banghead:

Ak tam je mesto a nevidis tam v okoli hviezdy okolo 5. mag lahko sa snade ze galaxiu prehliadnes, popripade nebude vidiet skoro vobec. Skus pockat az sa dostane do zenitu, potom ju najdi najmensim zvacsenim najprv bez UHC, potom ho nasad a porovnaj rozdiely. Na tmavsom pozadi a pri bocnom videni sa rozrastie do peknej sirky. :)

http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Galaxia s UHC filtrom!

#9

Příspěvek od vasek »

Milla napsal: Když jsem psal, že musim, myslel jsem, že mi nic jiného nezbyva, protoze moje stanoviste u nas na zahrade poskytuje pohled na M101 jen pres mesto. Princip UHC filtru je mi znam, ale prece je jsem to chtel na tvuj popud zkusit. Nekde jsem se ale docetl docela zajimavou vec, pri studiu barevnych filtru jsem narazil na clanek, kde se popisuji vyhody nekterych filtru, kde na jake planete co vynikne atd. a tam vyzdvihovali prave jeden, ktery necekane zvysi kontrast zobrazeni nekterych galaxií - tusim, ze psali o 82A jako svetle modry s T=73%. Mate s nim nekdo zkusenosti?Asi myslis tuto stranku:http://sciastro.net/portia/advice/filters.htm. Zkusenosti nemam, ale o tom modrem vazne uvazuji.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Galaxia s UHC filtrom!

#10

Příspěvek od ladis »


Asi myslis tuto stranku:http://sciastro.net/portia/advice/filters.htm. Zkusenosti nemam, ale o tom modrem vazne uvazuji.
Mate nekdo osobni zkusenost s pouzitim tohoto filtru (svetle modry) na galaxie?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět