Jarní a letní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Artaban
Věk: 50

Re: Jarní a letní pozorování

Příspěvek #631 od Artaban » 01. 08. 2017, 13:39

arodet: Jenom pouhým okem. Ale v Praze to bude bída. Popojel bych alespoň pár km někam dál od Prahy.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654  Refra.Zeiss AS 80/1200 Refraktor AD800 (meopta 56/800)  triedr TS 20x80 triedr Cel.10x50
http://planety.g6.cz/

4Brunco

Astro roadtrip po Slovensku

Příspěvek #632 od 4Brunco » 04. 08. 2017, 12:54

Minule leto sme so zenou a deckami isly 10 dnovy roadtrip po krasach Slovenskej prirody a bolo to super.
Kedze som chcel konecne vyskusat noveho Dobsnika, ktory mi velmi pekne vyrobil pan Drbohlav, co lepsie spravit ako roadtrip zopakovat.
Samozrejme pri vybere lokalit som este viac zohladnoval tmavost oblohy lokalit kde sme sa pohybovali. Kezde mam male deti som limitovany malym okruhom okolo domu kde sme spali aby sa dalo v pripade placu dobehnut.

1. zastavka : Slovensky Raj - Betlanovce (1noc), je to nedaleko Spiskej ale obloha je prekvapivo velmi dobra, kedze sme iba prespali, pokuali sme iba triedrom.

2. zastavka : Poloniny - Runina (4noci), zial pocasie nam velmi neprialo a takmer kazdy den bola burka, co bolo zaujimave a necakane ze sa takmer vzdy okolo polnoci vyjasnilo, takze sme mali 3 noci ked sa dalo tak 2 hodiny pozorvat. Trsku mrzute na tom bolo ze sme mali vzdy uz trosku pod capicou, lebo to vecer nikdy nevyzeralo na vyjasnenie a tak dobsona som rozbaloval ale ani nekolimoval, nevadi.
Naprike znacnej vlhkositi (luc od baterky vyrazny) a zlemu seeingu boli hmloviny krasne. Riasovka (ani ine) vobec nepotrebovala UHC a kontrast oproti pozadiu bol paradny. Uz Viem preco sa M17 nazyva aj Labut, boli v nej zjavne aj nejake vnutorne struktury ale seeing a vlhkost to znacne kazili.
Klasicke letne planetarky ako M27, M57 vypalovali zrak a taka M31 to bolo nieco ohromne . V Poloninach som bol vdaka vlhkosti(sialenmu mokru) celkom limitovany a aj ked som skusal okolo obzoru, obraz bol uz velmi zmrseny a nektntrastny. Neprik tomu skusal som galaxie v Drakovi a videl som ich tam naozaj vela ale zial bez detailu.

3. zastavka Slovensky Kras - Krasnohorske podhradie (1.noc), bolo zamracene po dazdi ale co ma potesilo ze o polnoci tam vypinaly poulicne osvetlenie, takze v pripade dobreho pocasie sa tam da uplne ze v pohode pozorovat z dediny.

4. zastavka : Muranska planina - Predna hora (2. noci) - Rekreacny areal mal sice vela vyhod (vlastne pivo, wellnes) ale na Astro vhodny nieje, totiz sice je asi 900mnm a clovek by povedal ze to bude super, celu noc tan nevypinaju velmi hnusne otravne a silne lampy, ktore naprik zaluziam celkom presvitaju aj donutra. Snazil som sa im vysvetlit ze ubytovanych oberaju o naozaj krasnu oblohu co tam prirodzene je, ale stretlo sa to z nepochopenim, lebo vraj bezpecnost. Dalo sa trosku zo statvu fotit z terasy krcmy a podaril sa mi jeden celkom pekny meteor. Takze sem na astro naozaj nie, aj ked maju peknu kupolku (a v nej trapas - lidlskop).

5. zastavka : Polana - Hrinovske Lazy (2 noci) - Konecne sa nam pocasie polepsilo a dalo sa pozorvat uz vecer. Musim povedat ze toto miesto na upati vyhasnutej sopky ma uplne uchvatilo nielen koli naozaj nadherenej prirode. Je to vyskoko asi 1000mnm a nieje tu ziadne ovsetlenie. Domaci so svetlom setria a kedze sme tak vysoko je videt aj mierne pod juzny obzor. pozorovali sme Lagunu, bola krasna s detailami, Trifd rozdeleny na casti, Labut-Omega s vyraznou vnutornou strukturou. Pomerne slabsia bola orlia hmlovina ale uplne neskutocna bola cast mliecnej drahu od Sagittarius star cloud az po oblast galaktickeho jadra. Vyzeralo to ako jedna obrovska hviezdokopa a v tejto oblasti sme sa kochali naozaj dlho. Pozorovali sme pomerne vela binohlavou, co pri takto velkom pristroji z hladiska svetla nevadi a prinos je aj na DSO a clovek vidi naozaj viac detailov aj s horsimi okularmi.
V M51 boli priamim pohladom krasne viditelne ramena a most, pri M101 boli viditlne tiez ale bocnym. Velmi krasna bola planetarka Macacie oko v drakovi, ktora bola vyrazne modra. V drakovy bola uchvatna aj edge-on NGC5907, ktoru som videl ako anozaj velky objekt v vnutornym tmavym pasom.
Samozrejme som nevynechal M31, ktora bola videtelna s viac detailami ako v Poloninach, dva paralene velke prachove pasy a mhoho dalsich prachovych struktur z nej spravili objekt na dlhe pozorovanie. Najviac som bol prekvapeny s M33, ktora ukazala 4 ramena uplne krasne. Nemyslel som ze by som ju takto vobec niekedy mohol videt okom.
Urcite som mhohe objekty este zabudol spomenut ale tieto sa mi najviac zapisali do pamati a aj napriek celkovo horsiemu pocasiu, a permanentnej nevyspatosti (deti vstavali dakedy absurne skoro) to bola paradna dovolenka.
Přílohy
MeteorPrednaHora.png
MeteorPrednaHora.png (490.38 KiB) Zobrazeno 268 x
DSCF3406.jpg
DSCF3406.jpg (194.04 KiB) Zobrazeno 268 x
Drbohlavson 400/2000, Meade AR152/1200, SkyWatcher ED100, SkyWatcher 102/500, Celestron OnyxED 80/500, Binohlava

wizard_Kysi

Příspěvek #633 od wizard_Kysi » 04. 08. 2017, 22:05

Ahoj, pěkná dovolenka.
Můžeš prosím dát odkaz na "Polana - Hrinovske Lazy"? Takto mi to na mapy.cz nic nenašlo.
Díky Mirek
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50

4Brunco

Příspěvek #634 od 4Brunco » 05. 08. 2017, 11:24

wizard_Kysi píše:Ahoj, pěkná dovolenka.
Můžeš prosím dát odkaz na "Polana - Hrinovske Lazy"? Takto mi to na mapy.cz nic nenašlo.
Díky Mirek

Byvali sme presne tu:
[url]
https://goo.gl/maps/tNcbj5gNNdA2
[/url]
Inak ubytko sa volalo :"Chaty Antonia" pomerne skrome ale lacne a ciste. Fakt odporucam kazdemu kto chce sklbit vybornu oblohu s krasnou prirodou. Inak pokial vy som bol bez deti tak sa da este v pohode vyjst autom na vyhliadku kusok pod horskym hotelom polana (ten nefunguje tak aj pred nim sa da len horsi vyhlad ma juh) a to je clovek tak 1250 nmn. Ale uz tieto lazy boli perfektne a mlicna draha rozvetvena a uzasna.
Drbohlavson 400/2000, Meade AR152/1200, SkyWatcher ED100, SkyWatcher 102/500, Celestron OnyxED 80/500, Binohlava

Zpět na “Deep-sky”