Přistání na Měsíci

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
baranka
Příspěvky: 541
Registrován: 02. 02. 2008, 23:49

Přistání na měsíci

#46

Příspěvek od baranka »

Ahoj Baranka:

nevím, jestli jsi někdy fotil ať už na film nebo digitálně. Vážně myslíš, že bys tak pěkně proexponoval popředí a zároveň ty hvězdy na obloze? Tak na to zapomeň. Za tak malý zlomek sekundy nezachytíš ani Vegu - to co je na snímcích je zřejmě "bordel" - dnes bychom to nazvali hotpixely, tady by to mohl být i prach, nevím, jak technicky dokonale je to přeneseno na Zemi. Jestli skenovali film a ten pak posílali nebo se to tam zaneslo až při zpracování na Zemi..? Více bude vědět Milan. Hvězdy to ale nejsou.Já vím a ani to netvrdím , jen jsem našel snímek o kterém se tvrdí , že dokazuje , že z Měsíce je možno vyfotit hvězdy, podle mě je to však jen prach ale v žádném případě né hvězdy.
Newton 114/900
Uživatelský avatar
weber
Příspěvky: 34
Registrován: 23. 06. 2009, 08:54

Přistání na měsíci

#47

Příspěvek od weber »

Zdravim,
já mám také trochu pochybnosti, né o celé misi, ale o Apollu 11 viz:
http://www.apolloarchive.com/apollo_gallery.html
Na video záběrech při přistání je jasně vidět, jak se od trysky zvířil měsíční prach. Na snímcích např. - AS11-40-5902 , AS11-40-5858, hlavně AS11-40-5917 je vidět záběr jedné nohy modulu, od které je tam asi 2m rýha v prachu. Takže modul nedosedl přesně kolmo, ale po povrchu se ještě "sklouzl" viz ta rýha, ale když se podíváte na detailní snímek, tak na tom zlatavém "alobalu" toho podstavce-talíře není ani smítko zvířeného prachu při přistání a když zohledníme, že se modul těsně před přistání po povrchu sklouzl, je docela zázrak, že se do toho talíře nezachytil zvířený prach. Ten talíř je úplně čistý viz velké odrazy Slunce od "alobalu" a prach okolo je velice jemný.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Přistání na měsíci

#48

Příspěvek od Regulus »

A určitě to bylo tak, že se sklouzl? V popisku píšou něco o sondě, jestli to není rýha jen od ní. Jinak ty fotky vapadaji fakt neskutečně :D
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
weber
Příspěvky: 34
Registrován: 23. 06. 2009, 08:54

Přistání na měsíci

#49

Příspěvek od weber »

Ty rýhy jsou od "tyčí" pod podstavcem-talířem. Některá "tyč" trčí vzhůru z povrchu Měsíce - AS11-40-5865, jiná je šikmo (foto - AS11-40-5925) a další skoro není vidět - AS11-40-5903, AS11-40-5917 a AS11-40-5918 - leží skoro zahrabaná a ten "alobal" v podstavci je absolutně baz prachu viz Hi-Res rozlišení, nebo AS11-40-5926, AS11-40-5858, AS11-40-5870.
To vypadá jak v laboratoři.
A ten horizont je taky docela zajímavý. Např u Apolla 17 jsou již nějaké "kopce" vidět, ale tady vůbec nic.
Také je zajímavý videozáběr startu modulu z Měsíce, kdy kamera sleduje pohyb modulu vzhůru. Nevím, zda v té době nějaké zařízení na kaměře pro sledování pohybu bylo, nebo tam nějaký kosmonaut zůstal a start nafilmoval viz - http://www.youtube.com/watch?v=piaRIiXl ... re=related
ale to je z jiné mise, tam jsou v pozadí už pohoří-kopce.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přistání na měsíci

#50

Příspěvek od MilAN »

Až si prostudujete, jak vlastně Apollo přistávalo, podíváíte se, jak ty rýhy jsou vlastně dlouhé, uvědomíte si, z jaké výšky a jakým objektivem to bylo foceno, mnohé se vám objasní. Kamera na vozítku byla ovládána ze Země po celou dobu, takže i při startu :)
Pokud se rozhodnete opakovat stokrát omílané příklady, moc nového do diskuse nevnesete, jen budete ukazovat svoji neznalost problematiky a historie.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
weber
Příspěvky: 34
Registrován: 23. 06. 2009, 08:54

Přistání na měsíci

#51

Příspěvek od weber »


Vypadá to docela věrohodně:
http://www.youtube.com/watch?v=4IXRAUKhQT0&NR=1

Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Přistání na měsíci

#52

Příspěvek od Maser »

Vypadá to asi tak věrohodně, jako fotka Yetiho na lyžích.  :-*
Na YouTube je zpousta takovýchle srandovních videí.

Na záběru startu LM úplně mlátí do očí ta víc jak 2sekundová reakční doba pozemní obsluhy kamery, způsobená dobou letu signálu na Zemi a zpět.

Pro weber: Koukal sem na ty snímky a vůbec netuším jaké 2m rýhy myslíš. Mám zato, že na těch záběrech přistání LM je také krásně vidět, jak Armstrong s LM přistál prakticky kolmo na kousek rovného místa. Není tam vidět, že by se LM sklouzl o dva metry.

PS: Moře klidu kde Apollo 11 přistálo je rovinatá krajina prakticky bez kopců, podle toho taky vypadá horizont na fotkách s povrchu. :o
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
weber
Příspěvky: 34
Registrován: 23. 06. 2009, 08:54

Přistání na měsíci

#53

Příspěvek od weber »

To Maser: např. AS11-40-5892 - jde od trysky přes celou fotku až k pravé straně k té "tyči". Nebo - AS11-40-5858, tady je rýha zcela zřetelná, tam ta "tyč" zase pro změnu leží v té rýze a není moc vidět. Je ale jasné, že ty rýhy jsou od těch tyčí, jak jsem psal výše. Dobře jsou vidět na AS11-44-6574. Tak oni vlastně dělaly rýhy ještě před úplným dosednutím, protože směřují dolů. Tak máš asi pravdu, že modul po terénu při přistání nesklouzl.

Citace: PS:Moře klidu kde Apollo 11 přistálo je rovinatá krajina prakticky bez kopců, podle toho taky vypadá horizont na fotkách s povrchu.

Trochu si to odporuje, protože jak jsi napsal a podle fotek z okolí je tam docela rovina bez kamenů a oni přece nemohli kvůli velkým balvanům přistát a s palivem to bylo dost našponovaný. Tak kde jsou v okolí ty velký kameny a nerovnosti kvůli kterým nemohli přistát. A co ty přistávací nohy-talíře, které jsou absolutně bez Měsíčního, velice jemného "prachu". Uvnitř těch "talířů" není ani smítko! A ani nejsou nijak zvlášť zabořený v porovnání se stopama astronautů.
Já nechci za každou cenu tvrdit, že to byl podvrh, ale jen poukazuju na určité nesrovnalosti.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Přistání na měsíci

#54

Příspěvek od Homer »

Žil byl kdysi v našem městečku takový starý mládenec v důchodu, kterého jsem osobně znal, ba dokonce jsem si s ním i psal a pokoušel se mu ve svém tehdejším mladickém zápalu marně vyvrátit jeho nesmyslná tvrzení. Tím jsem se ovšem stal, slovy Mika Waltariho, "lejnem mezi jeho prsty u nohou" :)
Mezi "objevy" tohoto člověka patřil například objev písma paleolitických lidí ( šlo o různé vrypy na kamenech, pravděpodobně od pluhů při orbě ). On toto písmo "rozluštil", ba dokonce jím dvojjazyčně psal do muzeí ( v tom našem je po něm celá krabice korespondence), ba i na AV. Dalším jeho objevem bylo, že staří Čechové přišli od západu (!) a nikoliv od východu. Usoudil tak z jakési kroniky, dle které rekonstruoval trasu jejich putování a dokonce určil datum a hodinu, kdy praotec Čech se svými lidmi stanul na hoře Říp. To dle kulminace Arctura, která byla někde citována. Spočetl to, aniž zahrnul vlastní pohyby hvězd, vlivy precese a další opravy...Spokojeně bádal až do své smrti s pocitem zneuznaného génia.

V hledání nesrovnalostí a objevování "jak to bylo doopravdy" nejste zdaleka první :-).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přistání na měsíci

#55

Příspěvek od MilAN »


Já nechci za každou cenu tvrdit, že to byl podvrh, ale jen poukazuju na určité nesrovnalosti.Jen jestli to nemohou být spíše nesrovnalosti ve vašich znalostech a vědomostech? Zatím to bylo ve všech uváděných případech

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Přistání na měsíci

#56

Příspěvek od KDan »

Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Přistání na měsíci

#57

Příspěvek od Maser »

Pro weber: Ty "tyče" slouží ke zjištění kontaktu z povrchem a následnou možností vypnutí přistávacího motoru. V tom okamžiku  LM dopadne na povrch a "tyče" se přitom sklopí tak, že udělají do povrchu rýhy. V oněch patkách nohou LM "talířích" není ani prach zvednutý výtokem plynu z trysky raketového motoru, protože v šestinové gravitaci a hlavně ve vákuu se prach neusazuje stejně jako na zemi a odletí mnohem dál. Naví při samotném dosednutí už motor prakticky nepracoval.
Na snímcích z povrchu není krajina vidět tak jako zvýšky 20m. Možná, že by Niel Armstrong odpověděl přesně proč tak dlouho hledal rovné místo pro přistání.
Nevím, proč si myslíš že ty "talíře" jsou zabořeny méně než stopy astronautů. Víš jak ty talíře vypadají ze spoda? Navíc tloušťka regolitu není všude stejná.
Milana možná trápí nevědomost, ale já si myslím, že od toho tu přece je toto diskusní fórum, aby sme se dozvěděli víc.  ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přistání na měsíci

#58

Příspěvek od MilAN »

Víš, mě netrápí něčí nevědomost ( ta by snad měla trápit jeho :)), ale pokud se už někdo rozhodne zásobit nás tady záhadologickými poznatky, potom by z nich něměla vyčnívat naprostá neznalost dané problematiky.
AF by zde asi nemělo být jako učebnice faktů( faktografické literatury a webů je o tom dostatek).
Pokud se zde někdo ze zájmu na něco zeptá, je tu fórum, které se mu pokusí odpovědět. Ale pokud se někdo rozhodne poučovat, měl by tomu rozumět.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Přistání na měsíci

#59

Příspěvek od Maser »

jen poukazuju na určité nesrovnalostiUrčitě to neznamená, záhady ani poučování.



Už je mi jasné co ti vadí. Myslím si ale, že je lepší prodiskutovan názory s jinými, než zdlouhavě sám studovat celou problematiku abych našel odpovědi na některé "nesrovnalosti". weber se navíc nesnaží prezentovat jako zatvrzelý skeptik.  ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Přistání na měsíci

#60

Příspěvek od Homer »

K tomu zkamenělému dřevu : článek nikde neuvádí, a asi to ani nikdo už dnes neví, v jakých souvislostech a s jakým komentářem či vysvětlením byl tento dárek předáván. Zda dárce lhal a potom, zda lhal vědomě či nevědomě, protože sám byl předtím obelhán, nebo nelhal a byl to jen suvenýr, který připomíná nějaký příběh či zážitek. Sám schovávám kameny z několika jeskyní, které jsem se speleology prolézal, pro kohokoliv jiného jsou přitom naprosto bez hodnoty.
Soudný člověk by si měl uvědomit, že hornina dovezená z Měsíce byla extrémně drahá a jistě se nerozdávala jen tak na potkání, byť by šlo o nějakého potentáta.
Podle mého ten Holanďan dostal na památku kamínek, v pozůstalosti jej někdo našel, spojil si to s návštěvou a vyfabuloval legendu - možná se stejnou škodolibostí, jako autoři slavných falsifikátů podstrčených paleontologům, literárním vědcům či kunsthistorikům:-). Dobře se pak bavil, jak s velkou slávou a bez dalšího zkoumání jsou ti spořiví Holanďani vyjevení...
Odpovědět